Autor Wątek: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika  (Przeczytany 2695 razy)

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« dnia: 30.09.2018, 16:56 »
Witam, w jaki sposób dobieracie gramature spławika w metodzie bolońskiej w zależności od siły uciagu? Jest jakiś sposób? Widać jakoś po zachowaniu spławika podczas spływu albo przytrzymania czy dana gramatura jest za duża lub za mała? W jaki wy ustalcie odpowiednią gramature spławika?

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« Odpowiedź #1 dnia: 30.09.2018, 17:12 »
To zależy co chcemy osiągnąć. Najłatwiej określić uciąg, to podnieść zestaw na około 50 cm nad wodę. I wtedy widzisz jak układa się spławik. Po tym poznasz czy gramatura jest odpowiednia i obciążenie daje rade utrzymać przynętę.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« Odpowiedź #2 dnia: 30.09.2018, 17:25 »
Bolonka to w dużej mierze przepływanka, ale przepływanka odległościowa i to jest sedno tej techniki.
Zobacz film -

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« Odpowiedź #3 dnia: 30.09.2018, 18:10 »
No niby można wstawić zestaw i zobaczyć pod jakim kątem układa się żyłka, ale gorzej jak mamy rynne np. poza zasięgiem samej wędki :/

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« Odpowiedź #4 dnia: 30.09.2018, 18:15 »
No niby można wstawić zestaw i zobaczyć pod jakim kątem układa się żyłka, ale gorzej jak mamy rynne np. poza zasięgiem samej wędki :/

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka



Jak masz rynnę poza zasięgiem konwencjonalnego spławika bolońskiego, to należy użyć spławika Carlusso Surf -

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Metoda bolońska - dobór gramatury spławika
« Odpowiedź #5 dnia: 02.10.2018, 00:06 »
Jak dla mnie sprawa jest prosta ;) Zarzucam zestaw, i spławik/zestaw ma się ustawić po przepłynięciu około 1 metra, max 2 w zależności od siły uciągu. To jest ustawienie wyjściowe. Drugi sposób (podpatrzony kiedyś na Narwi) to rzucić kawałek patyka i zaraz obok zestaw i sprawdzić czy płyną razem czy któryś jest szybszy lub wolniejszy. Tak dobieram gramaturę do przepływanki równo z nurtem do ewentualnego leciutkiego przytrzymania. Czasem ryby wolą wolniej prowadzany zestaw z mocniejszym przytrzymaniem wtedy do zestawu wyjściowego dodaję na początek 2-3g. Zależności i kombinacji jest wiele, i wszystkie zależą od tego jak się nurt układa, czy idzie w miarę równo od powierzchni po dno, czy dno jest równe, czy z przeszkodami które trzeba ominąć przytrzymując zestaw, a może dołem ciągnie w bok itd.
Kuba