Autor Wątek: Systemowa ostrzałka do haczyków  (Przeczytany 7896 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #30 dnia: 11.12.2018, 11:38 »
I to może być wyjście :thumbup:

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #31 dnia: 11.12.2018, 11:45 »
Mateusz imadło i ostrzałki dostaniesz w dobrych sklepach muszkarskich.

https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/fmfly-imada-fmfly/s/4569           Mam to za 50 zł i trzyma bardzo mocno haczyk

https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/cormoran-team-cormoran-ostrzaka-do-haczykow/s/15219       Nie miałem jej i ie wiem czy dobra. Mam Tiemco i jest ok

https://allegro.pl/gardner-pint-doctor-ostrzalka-do-haczykow-i7479066264.html   


Sam nigdy nie umiałem naostrzyć haczyka tak by był ostry tak jak ten nowy. Mowa o dobrych haczykach np. Korda. Fox-y mają kiepskie opinie wśród moich znajomych , ze względu na szybkie tępienie. Śmieją się, że Fox-y tępią się od samego leżenia w wodzie.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #32 dnia: 11.12.2018, 11:49 »
Ja bym zaczął od ostrzałki , hak karpiowy jest na tyle duży ,że pewnie utrzymasz go w łapkach lub chwycisz delikatnie w szczypce płaskie i kilkoma sprawnymi ruchami zrobisz mega ostry hak :D :beer:

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #33 dnia: 11.12.2018, 11:50 »
Kup sobie zwykłe imadełko modelarskie:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7269151214


Chyba nad wodę tego nie będzie taszczył, bo to duże i ciężkie, no i do haczyków nie bardzo się nadaje. Mam takie imadełko.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #34 dnia: 11.12.2018, 12:24 »
Pewnie, że nie będzie tachał nad wodę. Tryb domowo-stacjonarny wchodzi w grę. Chociaż jak jadę autem na dłuższą zasiadkę (marzenie :)), to upycham sprzęt po sam dach. Niczego nie może zabraknąć ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #35 dnia: 11.12.2018, 14:57 »
Jak łowię karpie 24 lata tak nie trafiłem na haczyki, które musiałbym po wyjęciu z paczki ostrzyć. Jak się stępi to po prostu wywalam i robię następny przypon.
Nie jest to odpowiedź w temacie "Systemowa ostrzałka do haczyków" ale w ręku miałem ostatnio haki z Ali za śmiesznę pieniądze i są tak ostre, że nie trzeba poprawiać fabryki.
JKarp
Dokładnie te:
https://www.aliexpress.com/item/20PCS-Lot-Carp-fishing-Teflon-coating-barbed-Gnippen-hooks-grey-color-Made-in-japan-Brand-quality/32789878786.html

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #36 dnia: 11.12.2018, 15:29 »
Mam ten pizdryk ;) Bardzo dobre do wiązania równych włosów. Ale myślę, że coś z płaską, szeroką powierzchnią, jak te imadełka, pozwoli wykonywać równe ruchy pilnikiem o podobnym nacisku. Jak ostrzyć, to dokładnie :D

Jak gruby jest ten "bolec"? Wejdzie na niego pentelka razem z quickstopem?

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #37 dnia: 11.12.2018, 15:54 »
Mam ten pizdryk ;) Bardzo dobre do wiązania równych włosów. Ale myślę, że coś z płaską, szeroką powierzchnią, jak te imadełka, pozwoli wykonywać równe ruchy pilnikiem o podobnym nacisku. Jak ostrzyć, to dokładnie :D

Jak gruby jest ten "bolec"? Wejdzie na niego pentelka razem z quickstopem?

Nie wejdzie-mam tą wiązarkę. Pętelka musiałaby mieć ok 10mm długości.

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #38 dnia: 11.12.2018, 22:52 »
Jak łowię karpie 24 lata tak nie trafiłem na haczyki, które musiałbym po wyjęciu z paczki ostrzyć. Jak się stępi to po prostu wywalam i robię następny przypon.
Nie jest to odpowiedź w temacie "Systemowa ostrzałka do haczyków" ale w ręku miałem ostatnio haki z Ali za śmieszne pieniądze i są tak ostre, że nie trzeba poprawiać fabryki.
JKarp

Nikt nie każe nikomu fabryki poprawiać, ale zawsze można zmienić kąt ostrza, by lepiej zapinał ryby.

Tu jest ciekawy materiał, od 14 minuty filmu, w 19 minucie filmu ładnie widać ja wygląda ostrze haka po ostrzeniu.



Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #39 dnia: 12.12.2018, 08:22 »
No jeśli  nowy haczyk jest taki tępy to gratuluję wyboru :facepalm: :facepalm:
Z tym kątem to jest tak - miałem świder do lodu. Wiercił bez problemu. Ale postanowiłem "poprawić" ... Noże cięły kartkę ale lodu już nie brały po moim zabiegu.
Gdyby ryba zawsze podpływała pod jednym kątem to może bym się zgodził, że kąt ostrza poprawi zacięcie.
JKarp

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #40 dnia: 12.12.2018, 08:46 »
No jeśli  nowy haczyk jest taki tępy to gratuluję wyboru :facepalm: :facepalm:
Z tym kątem to jest tak - miałem świder do lodu. Wiercił bez problemu. Ale postanowiłem "poprawić" ... Noże cięły kartkę ale lodu już nie brały po moim zabiegu.
Gdyby ryba zawsze podpływała pod jednym kątem to może bym się zgodził, że kąt ostrza poprawi zacięcie.
JKarp

No to tylko pogratulować zdolności. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
A co ma wspólnego świder do lodu z haczykiem ?  :P

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #41 dnia: 12.12.2018, 09:16 »
Panowie, pozwolę sie wtrącić. Ostrzenie haków ma miejsce wtedy, kiedy mamy do czynienia z twardszym dnem. Zwinięcie zestawu może spowodować kontakt ostrza z kamieniem, żwirem, i wtedy hak ulega stępieniu. Nie przemawia do mnie fakt, że się łowi X lat i takie rzeczy są niepotrzebne :) W UK prawie każdy karpiarz używa ostrzałek, nie po to aby poprawiać producenta, ale aby w trakcie łowienia mieć pewność, że hak jest idealnie ostry. Ja sam używam ostrzałki, nawet do takich haków jak Wide Gape z Drennana nr 10 i 12. Bo też się tępią lub zakrzywiają. Rozumiem, że przy pop up'ach jest to mniejszy problem, ale nigdy nie wiemy co się dzieje z hakiem podczas zwijania zestawu. Jak się tępi, to musi mieć kontakt z czymś twardym.
Lucjan

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #42 dnia: 12.12.2018, 09:23 »
Panowie, pozwolę sie wtrącić. Ostrzenie haków ma miejsce wtedy, kiedy mamy do czynienia z twardszym dnem. Zwinięcie zestawu może spowodować kontakt ostrza z kamieniem, żwirem, i wtedy hak ulega stępieniu. Nie przemawia do mnie fakt, że się łowi X lat i takie rzeczy są niepotrzebne :) W UK prawie każdy karpiarz używa ostrzałek, nie po to aby poprawiać producenta, ale aby w trakcie łowienia mieć pewność, że hak jest idealnie ostry. Ja sam używam ostrzałki, nawet do takich haków jak Wide Gape z Drennana nr 10 i 12. Bo też się tępią lub zakrzywiają. Rozumiem, że przy pop up'ach jest to mniejszy problem, ale nigdy nie wiemy co się dzieje z hakiem podczas zwijania zestawu. Jak się tępi, to musi mieć kontakt z czymś twardym.


Luk, ładnie to opisałeś, ale nie którym nie wytłumaczysz, bo i tak wiedzą lepiej.

Offline Zaba

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #43 dnia: 12.12.2018, 09:50 »
No jeśli  nowy haczyk jest taki tępy to gratuluję wyboru :facepalm: :facepalm:
Z tym kątem to jest tak - miałem świder do lodu. Wiercił bez problemu. Ale postanowiłem "poprawić" ... Noże cięły kartkę ale lodu już nie brały po moim zabiegu.
Gdyby ryba zawsze podpływała pod jednym kątem to może bym się zgodził, że kąt ostrza poprawi zacięcie.
JKarp

Wracając do ostrości  haczyków...
Nawet Korda,  Fox czy Carprus już po jednej rybie potrafi się stępić tylko nie każdy jest w stanie to zauważyć.
Możliwe, że haki które ja wyrzucam do kosza lub "poprawiam"  Tobie posłużyły by jeszcze kilka ładnych lat i to bez ostrzenia..
Każdy łowi jak lubi i nie ma co krytykować :)
Jeśli haczyk ma wygięte ostrze w lewo to włos robię tak żeby lekko uciekał na prawo i gra gitara. W takim wypadku kąt ostrza poprawia zacięcie.
Przynajmniej u mnie to działa ;)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #44 dnia: 12.12.2018, 14:32 »
No jeśli  nowy haczyk jest taki tępy to gratuluję wyboru :facepalm: :facepalm:
Z tym kątem to jest tak - miałem świder do lodu. Wiercił bez problemu. Ale postanowiłem "poprawić" ... Noże cięły kartkę ale lodu już nie brały po moim zabiegu.
Gdyby ryba zawsze podpływała pod jednym kątem to może bym się zgodził, że kąt ostrza poprawi zacięcie.
JKarp

No to tylko pogratulować zdolności. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
A co ma wspólnego świder do lodu z haczykiem ?  :P
Kąt gdybyś nie wiedział ale sam o tym mówiłeś. Nóż ostry, że kartkę tnie skoro przypadkiem zmieniłem kąt i lodu już nie brał.
JKarp