Autor Wątek: Stanowiska ryb - rzeka  (Przeczytany 16293 razy)

elvis77

  • Gość
Stanowiska ryb - rzeka
« dnia: 16.07.2015, 22:44 »
Bardzo dużo na forum jest wiadomości nt.sprzętu,metod,przynęt itd. Natomiast bardzo mało jest informacji na temat miejsc w których przebywają ryby. Wiem,że to nie jest proste,ale można z grubsza określić gdzie mogą przebywać ryby.
Jaki gatunek i w jakiej strefie rzeki się znajduje. Czy to w zależności od pory roku,dnia,wysokości wody itp.
Są koledzy na forum,którzy się specjalizują w połowach rzecznych,więc liczę na ich pomoc.

Grendziu

  • Gość
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #1 dnia: 17.07.2015, 10:00 »
Elivis ja się uczyłem rzeki z książki najpierw "Wędkarstwo rzeczne" Marka Szymańskiego - to jest elementarz, co prawda tam bardziej chodzi o drapieżnika, później to godziny rzutów nad brzegami, główkami, przysiekami itd itp. Wędkarze czy to gruntowi czy spławikowi nad wodą, każdy ma swoje teorie i taktyki, ja podglądam czasem i jak mi coś pasuję to papuguję, niestety odpuściłem sobie rzeki z 2 lata temu... Jak już jadę to tylko na spinning.

Offline Merkusz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 14
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #2 dnia: 17.07.2015, 18:11 »
Ja polecam książkę Wacława Strzeleckiego pt. "Czytać w rzece rozumieć ryby" :) . Obowiązkowa lektura dla każdego łowcy w rzekach !!

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #3 dnia: 17.07.2015, 19:47 »
Fajny realny rzeczny odrzański prawdziwy
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #4 dnia: 18.07.2015, 13:41 »
Ufff... temat rzeka. W tym roku po raz kolejny się przekonałem o nieprzewidywalności Wisły Dwa miejsca, których w ubiegłym latach były rynienki wyżłobione przez prąd wsteczny w tym roku zostały zasypane piachem i jest płycizna. Na prostce, gdze zawsze było dość głęboko pojawił się półwysep z piachu wychodzący w rzekę jakieś 20 metrów. W ogóle w tym roku, w miejscach dość głębokich, pojawiło się sporo blatów – również w okolicach ostróg. Teraz jest bardzo niski stan Wisły i wygląda ona zupełnie inaczej, niż rok temu podczas niskiego stanu wody. W tym roku pływałem kajakiem po warszawskim odcinku Wisły - na środku rzeki są szerokie i długie, głębokie na 10 centymetrów płycizny. Kajak szoruje po dnie. 
Gdzie szukać ryb? Ja szukam:
1.   leszcza (a) w rynnach żłobionych przez prąd wsteczny, znajdujących się dość blisko brzegu, (b) w dołkach, mniej więcej w połowie ostróg po stronie zapływowej (c) na napływie ostrogi prawie na jej główce (jeśli ostroga jest samotna).
2.   suma (a) w okolicach wypłaceń za ostrogami – głównie w zagłębieniach między ostrogą a wypłaceniem za szczytem ostrogi po stronie zapływowej  (b) na średnio głębokich prostkach w pobliżu nurtu, (c) w rynnach z prądem wstecznym. (nie łowię suma  na spinning, lecz stacjonarnie, na grunt)
3.   sandacza na spinning w nocy – (a) na napływach ostróg, chyba nawet głównie w miejscach płytszych, - (b) w dzień i w nocy – za przelewami. (c) podobno na opaskach, ale ja miałem zawsze słabe wyniki i w nerwice popadałem ze względu na ilość zaczepów i strat.
4.   szczupaka – (a) u nasady ostrogi po stronie zapływu i w ogóle w dołkach zapływowych ostróg,  (b) na wymywanych, wysokich brzegowo łukach rzeki – tam, gdzie brzeg jest mocno zarośnięty trawami, a w wodzie znajdują się jakieś zwalone drzewa, (c) w miejscach bogatych w roślinność podwodną – na 1 – 1,5 metrowych łąkach podwodnych, gdzie nurt jest dość słaby.

Na spinning łowię przede wszystkim woblerami.

Nie nastawiam się nigdy na klenie, jazie i brzany, więc ich nie szukam i nie potrafię stawiać hipotez, co do ich miejsca bytowania.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #5 dnia: 20.07.2015, 20:43 »
Dobre pytanie, a odpowiedź długa jak rzeka. Wszystko zależy którą rybkę szukamy. Łowie w małej rzece-no dobrze napiszę to Liswarta w jej górnym odcinku. Melioranci ją mocno poprostowali ale rzeka daje sobie radę. Poluje na jelce, płocie, klenie, jazie.Ryb wiosną szukam na spokojnych prostkach przy burtach (jazie) pod krzakami (klenie).Latem gdy przychodzi niska woda większość ryb chowa się w zbiornikach poniżej progów, natomiast gdy woda się podniesie chowają się pod warkoczami roślin, za kamieniami czy też innymi przeszkodami.Jesień powrót ryb w miejsca spokojne i w miarę głębokie.To co napisałem to tylko ogólny schemat.Trzeba by się odnieść do każdego gatunku oddzielnie.Na wyniki ma wpływ poziom wody,jej temperatura,zawartość tlenu,dostępność pokarmu i wiele innych czynników.Można czasami przejść kilometr czy dwa i nie zobaczyć nawet ogona od ryby i to w miejscach w których wydaje się nam że tam pachnie rybami.Natomiast kawałeczek dalej w mało atrakcyjnym miejscu (z naszego punktu widzenia i rozumowania) roi się od ryb.Sposób w jaki łowię przypomina raczej polowanie na upatrzoną lub wydłubywanie ryb.Wypatrz podkradnij się i złów,tak to wygląda. ;)   
Piotr

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #6 dnia: 04.06.2016, 08:33 »
Odgrzeję temat, bo temat ciekawy.
Typowa główka na Odrze. Na rysunku pominąłem takie ryby jak płoć na naprądowej przy nurcie, leszcz na wleczonego przy nurcie, sandacz w dzień, szczupak na trupa z gruntu. Wymagałoby to osobnego komentarza do każdego tematu.
Uprzedzam, że łowię ciężko, ponieważ szukam główek głębokich, z szybkim nurtem międzygłówkowym, z kamieniami na dnie, czyli ogólnie główek ciężkich do obłowienia.
Nie zaznaczyłem kilku punktów w samym nurcie rzeki, które obławiam w dzień.
Wolę główki długie w nocy (a więc i duże klatki), w dzień preferuję krótkie.
Niezależnie od tego, co tutaj narysowałem, staram się łowić z brzegu i nie siadać na samej główce. Ale niektóre techniki połowu oczywiście wymagają łamania zasad.
Do typowania główek jako najlepszych w rzekach żeglownych, wykorzystuję znaki nawigacji żeglugi śródlądowej (byłem kiedyś marynarzem, więc jest mi łatwiej).
Reszta to doświadczenie.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 506
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #7 dnia: 04.06.2016, 08:54 »
Mirku, napisów na zdjęciu nie da się odczytać. Za małe jest :(
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #8 dnia: 04.06.2016, 09:07 »
OK Michale i dzięki za uwagę. Dla mnie są czytelne, bo sam je napisałem. Pomyślę jak to wykonać inaczej.

Zrobiłem.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 506
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #9 dnia: 04.06.2016, 09:35 »
:thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zelek620

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #10 dnia: 04.06.2016, 11:37 »
Odgrzeję temat, bo temat ciekawy.
Typowa główka na Odrze. Na rysunku pominąłem takie ryby jak płoć na naprądowej przy nurcie, leszcz na wleczonego przy nurcie, sandacz w dzień, szczupak na trupa z gruntu. Wymagałoby to osobnego komentarza do każdego tematu.
Uprzedzam, że łowię ciężko, ponieważ szukam główek głębokich, z szybkim nurtem międzygłówkowym, z kamieniami na dnie, czyli ogólnie główek ciężkich do obłowienia.
Nie zaznaczyłem kilku punktów w samym nurcie rzeki, które obławiam w dzień.
Wolę główki długie w nocy (a więc i duże klatki), w dzień preferuję krótkie.
Niezależnie od tego, co tutaj narysowałem, staram się łowić z brzegu i nie siadać na samej główce. Ale niektóre techniki połowu oczywiście wymagają łamania zasad.
Do typowania główek jako najlepszych w rzekach żeglownych, wykorzystuję znaki nawigacji żeglugi śródlądowej (byłem kiedyś marynarzem, więc jest mi łatwiej).
Reszta to doświadczenie.
Dobry opis i obrazek a gdzie na dużego leszcz w dzień Twoim zdaniem ?

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #11 dnia: 04.06.2016, 11:42 »
Naprądowa przy nurcie tuż koło szczytu główki (ale zestaw musi być na szczycie przelewu a nie bliżej). Ale rzucasz w nurt z brzegu, prąd wody "wbije zestaw" pod kamienie. Opisywałem już swój sposób z efektem spadochronowym łowiąc zimą klenie.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Robwolfik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #12 dnia: 30.07.2017, 12:42 »
Fajnie by było jak gdzieś ktoś by zrobił jakiś słownik z obrazkami. Nadprądowa, opaska, ostroga, przy nurcie, koniec warkocza, przykosa. Mieszkam i łowie nad Wisłą koło Bydgoszczy a połowy tych terminów nie znam. Czy ktoś mógłby wkleić obrazek z dwiema główkami, prąd z prawej do lewej i narysować gdzie szukać leszcza, gdzie sandacza i czy jest różnica dzień czy noc w miejscówce?

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stanowiska ryb - rzeka
« Odpowiedź #13 dnia: 30.07.2017, 13:30 »
W 1993 roku Pan Jerzy Komar popełnił taki Słownik Wędkarski. Jest tam trochę przeinaczeń, bo ja na przykład łachą nazywam wypłycenie pomiędzy główkami, a Pan Komar nazywa łachą starorzecze. Nie mniej, dobra pozycja.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław