Autor Wątek: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?  (Przeczytany 15193 razy)

Offline MG-42

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« dnia: 20.11.2014, 07:46 »
Widzę, że Luk łowi na haczyki Kamasan B911 (i to zarówno do metody jak i na spławik) są to haczyki z oczkiem. Sam myślę nad wybraniem haczyka z oczkiem właśnie, ponieważ kilka razy zdarzyło mi się, że waleczna ryba zerwał mi żyłkę tuż przy haczyku nawet przy starannym ustawieniu żyłki względem łopatki. Moim zdaniem przy ostrej walce łopatka może odciąć żyłkę. W Polsce oprócz karpiarzy chyba mało kto stosuje haki z oczkiem. Co o tym sądzicie, jakich haczyków sami używacie (oczko, łopatka?), jakie polecacie?
Pozdrawiam Marek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2014, 08:36 »
Kamasan jest chyba tak pomyslany aby móc go uzywać do łowienia z gruntu z włosem. Spotkłem sie z hakami co mają oczko - ale nie ma jak przepuścić dwa razy przez nie żyłki...  I włosa się nie da zawiązać. Tutaj nie ma z tym problemu. Jednak oczko pogrubia troszeczke sam hak - jego końcówkę. Wiem, że sa wyczynowcy co stosują haki z oczkiem do spławika - jednak w większośi przypadków istnieje podział ról: łopatka - spławik, oczko - grunt. W sumie to samie jestem przekonany... ;)
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.11.2014, 17:36 »
U mnie podział ról jest standardowy. Jeśli wiążę włos to oczko,jeśli nie to łopatka. Myślę że nie ma powodu bez potrzeby utrudniać sobie życia wyborami. Przez dziesięciolecia łowiliśmy na haki z łopatką a przecięcia żyłki przez nią są tak rzadkie że nie warte uwagi!! Wg mnie jeśli z łopatką jest coś nie halo, to już przy wiązaniu haka przetnie zyłkę! I jak słusznie zauważył Luk Haki z łopatką są jednak delikatniejsze co nie znaczy słabsze!
Arek

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.11.2014, 20:39 »
Łopatka może uszkodzić żyłkę jesli żyłka wychodzi z haka po drugiej stronie kolanka. Dlatego tak trzeba uważać przy wiązaniu aby zyłka wychodziła od strony łuku kolankowego.

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #4 dnia: 20.11.2014, 20:48 »
Masz na myśli od środka haczyka czyli od strony grotu. Nie może być z tyłu całkowicie zmienia się kont po jakim ustawia śię haczyk przy zacięci na gorsze przetestujcie na palcu z tej i z tej sami zobaczycie o co chodzi. ???

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #5 dnia: 20.11.2014, 20:50 »
No tu z kolegą Petrosbike pozwolę się nie zgodzić. Żyłka powinna ułożyć się na!!! łopatce po to aby zapewnić odpowiedni kąt zacięcia!!!!
Arek

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.11.2014, 20:53 »
Arunio Chyba myślimy podobnie na łopatce  :D od strony wewnętrznej .

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.11.2014, 20:55 »
Tak! Od strony grota!
Arek

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #8 dnia: 20.11.2014, 20:56 »
 :P

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #9 dnia: 21.11.2014, 00:05 »
U mnie podział ról jest standardowy. Jeśli wiążę włos to oczko,jeśli nie to łopatka. Myślę że nie ma powodu bez potrzeby utrudniać sobie życia wyborami. Przez dziesięciolecia łowiliśmy na haki z łopatką a przecięcia żyłki przez nią są tak rzadkie że nie warte uwagi!! Wg mnie jeśli z łopatką jest coś nie halo, to już przy wiązaniu haka przetnie zyłkę! I jak słusznie zauważył Luk Haki z łopatką są jednak delikatniejsze co nie znaczy słabsze!
Podpisuję się pod tym, co napisał Arek.
Oczko wybieram wtedy, kiedy mam zamiar zmontować włos. W innych przypadkach jest zawsze łopatka.
W praktyce wygląda to tak, że do spławika mam zawsze łopatkę, zaś do feedera/karpiówki zwykle oczko.
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #10 dnia: 21.11.2014, 15:38 »
Haczyki z łopatką nie koniecznie muszą być cieńsze od tych z uszkiem np. Cabon feeder Drannana jast bardzo wytrzymały i dość grupy i nadaje się świetnie na federa na pellet na gumce.

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #11 dnia: 21.11.2014, 18:49 »
...
Oczko wybieram wtedy, kiedy mam zamiar zmontować włos. W innych przypadkach jest zawsze łopatka.
W praktyce wygląda to tak, że do spławika mam zawsze łopatkę, zaś do feedera/karpiówki zwykle oczko.
Niekoniecznie wtedy gdy ma być włosowy. Na grunt zawsze wybieram z uszkiem na spłąwik zawsze z łopatką. Niezależnie czy włos czy nie taki przypon jest łątwo zawiązać nawet zgrabiałymi palcami a po ucięciu tego kawałka "włosowego" mamy zwykły zestaw na grunt dla haczyka z oczkiem.
Szczególnie teraz gdy są dostępne małe rozmiary 14/16 haczyków z oczkiem dla włosa. Kiedys nie były dostepne.

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #12 dnia: 21.11.2014, 19:29 »
Haczyki z łopatką nie koniecznie muszą być cieńsze od tych z uszkiem np. Cabon feeder Drannana jast bardzo wytrzymały i dość grupy i nadaje się świetnie na federa na pellet na gumce.
\Witam zgodzę się całkowicie z przedmówcą, kapitalne haczyki do gumki jak i bezpośrednio do robaka.Tylko rozmiarówka troszkę myląca w porównaniu do innych firm.12 Drennana jest dużo mniejsza np. od 12 Daiwa Feeder.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #13 dnia: 22.11.2014, 08:38 »
Z tą rozmiarówką to jest naprawdę dziwnie... Każda firma inaczej sobie mierzy te haki i różnice potrafią być naprawdę duże...
Lucjan

XooX

  • Gość
Odp: Jaki haczyk - oczko czy łopatka?
« Odpowiedź #14 dnia: 19.12.2014, 11:59 »
.....W Polsce oprócz karpiarzy chyba mało kto stosuje haki z oczkiem.....

No nie przesadzaj - muszkarze od zawsze stosują takie haki  :P. Pamiętam też, jak ojciec kiedyś stosował haki z oczkiem zasadzając się na węgorza (miały długi trzonek).

J.Wilson - w swoich książkach - uznawał granicę między łopatką a oczkiem w okolicach rozmiaru 14 argumentując to tym, że haczyk z łopatką w sposób bardziej naturalny prezentuje małe przynęty (mniejszy haczyk - mniejsza przynęta).

Osobiście preferuję haczyki z łopatką i uważam, że przy dobrze zawiązanym przyponie łopatka nie jest w stanie uszkodzić żyłki podczas holu ryby. Chyba, że jest to kiepskiej jakości haczyk (cała partia lub poj. sztuka), gdzie łopatka posiada ostre krawędzie i jest przekrzywiona - a takie też się zdarzają (posiadam taki nawyk,że każdy haczyk przez zawiązaniem sprawdzam organoleptycznie).

Zauważyłem też tendencję na rynku, że haczyków z łopatką jest coraz mniejszy wybór (na rzecz "oczkowych")... karpiowa komercja ?  ???