Autor Wątek: Rozmiar ryb a ich wiek  (Przeczytany 59278 razy)

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #15 dnia: 21.10.2015, 00:07 »
Witam, jednym słowem będziemy skalpować ryby z łusek, a potem ryba będzie bez łusek pływała :D

Pozdrawiam
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #16 dnia: 21.10.2015, 00:20 »
O! Udało mi się! :) 28 lat... Masakra... jak będę miał chwilę dodam informacje o linie i płoci do mojej pierwszej wiadomości.

No właśnie. Tak właśnie sobie pomyślałem, że by można na bieżąco uaktualniać ten główny post, żeby tam było wszystko zebrane.
Kto wie, może nawet by się z tego jakiś artykuł napisało do Magazynu :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #17 dnia: 21.10.2015, 00:46 »
Witam, jednym słowem będziemy skalpować ryby z łusek, a potem ryba będzie bez łusek pływała :D

Pozdrawiam

Utrata 3 łusek to dla ryby pikuś. Wyraźnie pisałem jak to zrobić by nie skrzywdzić zwierzęcia. Bez przesady kolego !
Pozdrawiam - Gienek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #18 dnia: 21.10.2015, 00:57 »
Ciekawa sprawa i dobry temat!  :D

Ja bym jeszcze tutaj rozgraniczył wiedzę książkową, na tą sprzed x lat i na tę świeżą. Obecnie na wielu łowiskach ryby mają do czynienia z pokarmem o podwyższonej kaloryczności, dzięki czemu rosną o wiele szybciej. Karp w hodowli, karmiony pelletem osiaga duże przyrosty, ale nie czarujmy się, w naturalnych warunkach nie będzie miał tak łatwo. Inną sprawą jest tlen. Jeżeli ryb jest dużo w jakimś łowisku, też nie muszą wcale rosnąć. Nie piszę tu o rzekach, bo tlenu na tych nie brakuje, raczej o wodach stojących. Może stąd ta rozbieżność?

Korci mnie aby samemu przebadać wiele ryb u siebie. Łowione przeze mnie leszcze zwłaszcza są często starymi dziadkami - ciekawe ile mają lat. Podobnie z karpiami na niektóych łowiskach, to już staruszkowie, nie rosną więcej prawie w ogóle...
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #19 dnia: 21.10.2015, 01:13 »
Cały czas jest poważny problem jeśli chodzi o dostęp do informacji na ten temat. Próbowałem szukać anglojęzycznych opracowań, ale mi się nie udało. Polskie opracowania są strasznie rozbieżne lub żywcem kopiowane z innych źródeł. Prowadzenie badań na własną rękę będzie dość czasochłonne i problemem może być dostęp do łusek ryb odpowiedniego gatunku w odpowiednim rozmiarze, ale jest to jak najbardziej ciekawa opcja. Na pewno będę szukał dalej i starał się jakoś dotrzec do tych wszystkich danych. Liczyłem na to, że uda mi się czegoś dowiedzieć  poprzez angielskie kluby np. Tench Fishers, ale jeszcze nie dokopałem się wystarczająco głęboko, jeszcze :)
Po cichu liczę, że Kotwic albo Rybal podlinkują jakieś opracowania albo polecą jakąś literaturę :)

EDIT: Zmodyfikowałem pierwszy post dodając do listy lina oraz płoć.
Pozdrawiam
Marcin

Kotwic

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #20 dnia: 21.10.2015, 07:31 »
Cytuj
Stwórzmy więc nasze własne opracowanie, nie ukrywam, że liczę na pomoc naszych forumowych ichtiologów.

Ale przecież IRŚ nie zajmuje się tym co trzeba, ichtiolodzy nie rozumieją wędkarzy, wędkarze i tak wiedzą lepiej.
Jakże więc coś napisać, by nie zostało uznane z marszu za wrogie nastawienie lub nieprawdę? ;D ;D

Sorry, nie mogłem się oprzeć (tak, wiem zły rybak jestem) :-X

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #21 dnia: 21.10.2015, 07:54 »
Przeczytałem właśnie krótki tekst w najnowszym wydaniu WŚ mówiący o tym, że kleń aby osiągnąć rozmiar 50 cm musi rosnąć około 15-16 lat! Wiem z postu Dżamukki, że 30 cm płoć ma wiek około 10 lat (chociaż znalazłem też informacje, że dziesięcioletnia płoć mierzy około 22 cm). Ilu z Was złowiło te ryby w takich wymiarach? Wszyscy? No właśnie. A ilu z Was zastanowiło się jak długo taka ryba żyje? Ile przeciwności losu przez ten czas staje jej na drodze, żeby wreszcie dać się oszukać i wylądować na haczyku?

Myślę, że fajnie było by zebrać taką bazę na ten temat, tym bardziej, że ostatnio na forum dużo mówi się o edukacji. Jak jest ona ważna. Wydaje mi się, że jest to wiedza dość fundamentalna stricte związana z wędkarstwem. Zastanawiam się np. ile lat ma taki 50 cm leszcz. Taką wiedzę można przekazywać później nad wodą czy w filmach. Może sprawi ona, że ktoś łowiąc powiedzmy 30 cm płoć czy na przykład 35 cm okonia albo 45 cm pstrąga zastanowi się chwilkę nad tym ile lat ma taka ryba i jak wiele przeszła, a to może przełoży się na, chociaż częściowe, uwalnianie złowionych ryb.

W Internecia wcale nie jest tak łatwo dotrzeć do takich informacji, najczęściej widać tylko rozmiary maksymalne i po ilu latach ryba podchodzi do tarła. Stwórzmy więc nasze własne opracowanie, nie ukrywam, że liczę na pomoc naszych forumowych ichtiologów.

Fajnie byłoby wiedzieć ile lat dożywają takie ryby, jak względem wieku kształtuje się ich rozmiar, ile mają lat i jaki rozmiar kiedy osiągają dojrzałość płciową.

Ja skorzystam ze ściągi i opiszę klenia.

Kleń
Maksymalny wiek: nie znalazłem dokładnej informacji, ale sadząc po tym, że maksymalnie osiąga on około 60 cm a obecny rekord polski wynosi 63,2 cm szacuję (pewnie błędnie), że klenie dożywają maksymalnie 20 - 25 lat.
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 5,7 cm
Drugi rok: około 10 cm
Trzeci rok: około 15 cm
Czwarty rok: około 17 cm
Dziesięciolatek: około 30 - 33 cm, chociaż znalazłem źródło, że dziesięcioletni kleń może liczyć nawet ponad 39 cm.
Piętnastolatek: około 50 cm
Dojrzałość płciowa: samce około 3 - 4 roku życia i wymiarze około 15 - 17 cm, samice w wieku 6 - 7 lat i wymiarze około 20 cm

Lin (opracowane dzięki: Mateo) tutaj może być ciężko ponieważ tępo wzrostu różni się między samicami a samcami
Maksymalny wiek: około 25 lat, może osiągnąć wtedy długość dochodzącą do 70 cm, rekord polski wynosi 65 cm
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 6 cm
Drugi rok: około 11 cm
Trzeci rok: około 16 cm
Czwarty rok: około 22 cm
Dziesięciolatek: około 41 cm
Piętnastolatek: około 50 cm
Dojrzałość płciowa:po około 3 - 4 latach mierząc około 16 - 22 cm.

Płoć (opracowane dzięki: Mateo, Druid)
Maksymalny wiek: Większość źródeł podaje, że płoć dożywa maksymalnie od około 15 do około 18 lat, rekord polski mierzył 53 cm (w określonych warunkach płoć może wykazywać przyrosty około 3 cm na rok, co daje długość 53 cm mniej więcej w wieku 15 - 16 roku życia (źródło podane przez Mateo opisuje siedmioletnie płocie mierzące 29 cm), na ogół jednak przyrost waha się w granicach 1 - 2 cm). Druid podał również informacje, że przebadał płoć mierzącą 41 cm która liczyła sobie 28 lat, przyznam, że takie dane kompletnie gryzą się z tym co znalazłem w sieci, chociaż zakładając, że jego płoć osiągała by przyrosty około 1 cm na rok (takie przyrosty potwierdzają również inne źródła) to faktycznie płoć mierzącą 41 cm mogła mieć 28 lat.
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 5 cm
Drugi rok: około 8 cm
Trzeci rok: około 10 cm
Czwarty rok: około 13 cm
Dziesięciolatek: około 22 cm
Piętnastolatek: brak danych (w wieku 12 lat osiąga około 24 cm)
Dojrzałość płciowa: samice około 3 - 4 roku osiągając długość około 10 cm, samce w wieku około 2 - 3


Zachęcam wszystkich do dzielenia się posiadanymi informacjami, może uda mi się usystematyzować to w jakiś (zapewne bardzo ogólnikowy) schemat do którego będzie można zajrzeć. Co Wy na to?
O cholera w tym roku złowiłem Klenia 59cm walczył jak wściekły,chyba jeszcze nie był gotowy na tamten świat :D :P

Kotwic

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #22 dnia: 21.10.2015, 09:10 »
Aby się przekonać o wieku ryb w naszej konkretnej wodzie można samemu zbadać łuski ( najlepiej 3 sztuki ) pobrane delikatnie z rożnych miejsc, najlepiej z okolicy nad linią naboczną.
Cytuj
Badanie wieku na podstawie łuski nie jest dokładne gdyż można badać łuskę która wyrosła na skutek urazu ciała i będzie na niej mniej warstw przyrostu.

Nie zgodzę się z tą sugestią.
Metodyka poboru łusek do analizy wieku ryb jest mniej więcej ustalona. Stosowanie jej pozwala dość prawdopodobnie ocenić materiał i porównać z innymi próbami.

Co do pytań związanych z opracowaniami naukowymi.
Niestety większość prac z tym tematem związanych wydana została wyłącznie w formie drukowanej (książki, poradniki, broszury). Dlatego trudno jest o łatwy, a tym bardziej legalny dostęp do takich danych.
Jako podstawowe źródło polecam książkę autorstwa prof. dr hab. Marii Brylińskiej "Ryby Słodkowodne Polski".
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138175/ryby-slodkowodne-polski

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #23 dnia: 21.10.2015, 09:26 »
Jak myślicie koledzy czy dobry by był to pomysł by  przy wnoszeniu składek za wędkowanie w kole PZW dołączać właśnie takie wykazy by uświadomić wędkarzom jak długo trzeba czekac by złowić okaz płotki okonia czy też leszcza. Ile taka ryba musi żyć by po złowieniu trafiła na tabelę rekordów. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami ale po jakimś czasie wzrosła by chyba świadomość by częściej stosować zasadę złap i wypuść.Wystarczyło by  wpisać gatunek ryby długość w cm i przypuszczalny wiek.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #24 dnia: 21.10.2015, 09:36 »
Jak myślicie koledzy czy dobry by był to pomysł by  przy wnoszeniu składek za wędkowanie w kole PZW dołączać właśnie takie wykazy by uświadomić wędkarzom jak długo trzeba czekac by złowić okaz płotki okonia czy też leszcza. Ile taka ryba musi żyć by po złowieniu trafiła na tabelę rekordów. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami ale po jakimś czasie wzrosła by chyba świadomość by częściej stosować zasadę złap i wypuść.Wystarczyło by  wpisać gatunek ryby długość w cm i przypuszczalny wiek.




Na edukacji nie należy oszczędzać  :thumbup:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #25 dnia: 21.10.2015, 10:02 »
Zgadzam się z Tobą Jurek w 100%. Brakuje u nas w Polsce takiego zdroworozsądkowego podejścia. Bo zawsze warto pomysleć ile taka ryba potrzebuje czasu, aby osiągnąć tak zacny wiek.

Między innymi dlatego tak marudzę jeżeli chodzi o PZW. Bo oni mają media i mogliby chronić takie okazy od dawien dawna. Niestety, 'rada naukowa PZW' (pseudonaukowa raczej) kilka lat temu stwierdziła, że duży szczupak to szkodnik >:( To pokazuje, że goście tam nie myślą pewnymi kategoriami, takimi jak my tutaj...

Jeżeli temat się rozwinie, i uzyskamy odpowiednie dane, mam pomysł aby zrobić coś w rodzaju ściągawki - i jeżeli ktoś będzie chętny - mógłby skorzystać z tego, prosząc na zebraniu walnym swojego koła o 5-10 minut i zrobienie małej prelekcji z prośbą o uszanowanie okazów. Mała cegiełka, ale wiele może pomóc. Górne wymiary ochronne były by też jak najbardziej na miejscu. Nie widzę przeciwskazań aby największe okazy chronić w ten sposób. To byłby dobry krok naprzód... Wiele kół i okręgów działa po swojemu, i często słucha się wędkarzy... Zawsze warto spróbować!
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #26 dnia: 21.10.2015, 11:06 »
Pzw nie potrafi nawet na rejestrze wydrukować, dlaczego warto go wypełniać...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #27 dnia: 21.10.2015, 14:07 »
Cytuj
Stwórzmy więc nasze własne opracowanie, nie ukrywam, że liczę na pomoc naszych forumowych ichtiologów.

Ale przecież IRŚ nie zajmuje się tym co trzeba, ichtiolodzy nie rozumieją wędkarzy, wędkarze i tak wiedzą lepiej.
Jakże więc coś napisać, by nie zostało uznane z marszu za wrogie nastawienie lub nieprawdę? ;D ;D

Sorry, nie mogłem się oprzeć (tak, wiem zły rybak jestem) :-X

Czyli po raz kolejny od p Kotwica konkretów sie nie dowiemy . Szkoda. Więcej  o tym nie napiszę bo bym podpadł adminom
Pozdrawiam - Gienek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #28 dnia: 21.10.2015, 14:10 »
Cytuj
Stwórzmy więc nasze własne opracowanie, nie ukrywam, że liczę na pomoc naszych forumowych ichtiologów.

Ale przecież IRŚ nie zajmuje się tym co trzeba, ichtiolodzy nie rozumieją wędkarzy, wędkarze i tak wiedzą lepiej.
Jakże więc coś napisać, by nie zostało uznane z marszu za wrogie nastawienie lub nieprawdę? ;D ;D

Sorry, nie mogłem się oprzeć (tak, wiem zły rybak jestem) :-X

Czyli po raz kolejny od p Kotwica konkretów sie nie dowiemy . Szkoda. Więcej  o tym nie napiszę bo bym podpadł adminom
Nie, nie p. Kotwic się zrehabilitował :)

Aby się przekonać o wieku ryb w naszej konkretnej wodzie można samemu zbadać łuski ( najlepiej 3 sztuki ) pobrane delikatnie z rożnych miejsc, najlepiej z okolicy nad linią naboczną.
Cytuj
Badanie wieku na podstawie łuski nie jest dokładne gdyż można badać łuskę która wyrosła na skutek urazu ciała i będzie na niej mniej warstw przyrostu.

Nie zgodzę się z tą sugestią.
Metodyka poboru łusek do analizy wieku ryb jest mniej więcej ustalona. Stosowanie jej pozwala dość prawdopodobnie ocenić materiał i porównać z innymi próbami.

Co do pytań związanych z opracowaniami naukowymi.
Niestety większość prac z tym tematem związanych wydana została wyłącznie w formie drukowanej (książki, poradniki, broszury). Dlatego trudno jest o łatwy, a tym bardziej legalny dostęp do takich danych.
Jako podstawowe źródło polecam książkę autorstwa prof. dr hab. Marii Brylińskiej "Ryby Słodkowodne Polski".
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138175/ryby-slodkowodne-polski
Pozdrawiam
Marcin

Kotwic

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #29 dnia: 21.10.2015, 15:05 »
Jak wspomniałem, wiele opracowań jest w formie drukowanej, trzeba więc mieć do nich bezpośredni dostęp.
Oto przykład:
http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/Wydaw_zwarte/Wydaw_zwarte.html
(zwłaszcza dział: monografie gatunków ryb), ale w pozostałych pracach też są rozdziały/artykuły dotyczące biologii konkretnych gatunków.

Obawiam się jednak, że rozrzucone po wielu publikacjach informacje o wzroście ryb, wymagają kilku tygodni poszukiwań w kilku dobrych bibliotekach.
No i sprawa istotna. W każdym opracowaniu znajdziemy informacje, o znacznych rozbieżnościach w uzyskanych wynikach, stąd wniosek, że nawet autorzy prac unikają generalizowania i uśredniania swoich wyników.
To powoduje, że próba wrzucenia wszystkich danych w jeden kociołek, będzie dość zdradliwa i niejasna.