Autor Wątek: Rozmiar ryb a ich wiek  (Przeczytany 59216 razy)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #45 dnia: 28.12.2017, 16:18 »
Temat stary ale go odświeżę :P Podczas dzisiejszego pływania za szczupakiem (nic nie złowiłem) naszła mnie taka myśl - czy są jakieś bezpieczne metody na znakowanie ryby? Od kilku lat prowadzę taki ''pamiętnik wędkarski'' gdzie notuję różne sprawy typu gdzie /co/na co i potem porównuję z innymi latami występowanie drapieżnika w danych miejscach , podobno taki szczupak jest rybą stanowi-skową ? ale z moich zapisków przedstawia się  różnie , czasem nie ma go tam gdzie rok wcześniej np. Oczywiście łowię na rzece , a rzeka wiadomo się zmienia :) mogą też zmieniać się przyzwyczajenia ryb ;) dlatego też fajnie by było jakoś rozpoznać rybę(C&R) aby wiedzieć czy to ta sama? czy może w tym miejscu stoi ich więcej tego samego rocznika? Wczoraj z pewnej zatoczki wyjąłem 2 szczupaki pod wymiar , w czasie parę minut od wypuszczenia pierwszego , wziął drugi , i tak się zastanawiam czy były dwa czy to ten sam? mówi się że jak  się ryba ''ukłuje'' to drugi raz nie weźmie? a miałem kiedyś taki przypadek że szczupak spinał mi się 4 razy a za piątym wyciągnąłem , no i się zastanawiałem czy  to ten sam czy było ich tam 5 8) Dziś też byłem w tej zatoczce co wczoraj i nic nie złowiłem ,a przecież ryby zostały wypuszczone , więc czy one pamiętają co spotkało ich w tym miejscu? czy po prostu akurat przebywały gdzie indziej? raczej nikt ich nie wyłowił , w tym roku jest tam 1,7m wody a zazwyczaj 40cm , złowiłem tam 7 szczupaków w tym miesiącu , wcześniej nie zdarzyło się bo płytko . A żeby było na temat  O:), to ciekawi mnie jak szybko rośnie narybek? obecnie w rzece nie ma drobnicy , tylko narybek wielkości ok.05cm , jest tego masa w trzcinach , no i zastanawiam się co to za ryba? przecież prawie każda biała ryba trze się na wiosnę? więc do prawie stycznia nie powinna być większa??
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #46 dnia: 28.12.2017, 21:33 »
Jestem na 90% pewien, że profesjonalne znakowanie jest prawnie zabronione, pozostaje jedynie notowanie i uwzględnianie jakiś znaków szczególnych ryb, może być ciężko, ale do wykonania. Na wzrost ryby ma wpływ tylko dostęp pożywienia. Są łowiska gdzie szczupaki w ciągu 5 lat potrafią urosnąc ponad metr, a w innej wodzie metrowy szczupak będzie staruszkiem. Co do tego, że ukłuta ryba bierze dwa razy to moim zdaniem bzdura. Uważam, że ryby są zbyt prymitywne i podążają za instynktem, dlatego uderzają w te samą przynęte i dają się łapać pare razy w tym samym miejscu.