Autor Wątek: Ranking top 5?  (Przeczytany 4693 razy)

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Ranking top 5?
« dnia: 19.03.2016, 23:05 »
Hej,
Wczoraj wieczorkiem tak się zastanawiałem jaki sprzęt mógłbym polecić i w jakich kategoriach cenowych. I tak sobie uświadomiłem, że moja wiedza jest znikoma. Oprócz kilku czołowych producentów to kompletnie się nie znam.
I tak wpadłem na pomysł,  czy nie zrobić rankingu sprzętu wędkarskiego dla takich początkujących jak ja. Ranking polegałby na przedstawieniu TOP 5 lub TOP 10 sprzętu z danej kategorii. Taki ranking byłby wybierany raz w roku i byłby na podstawie ubiegłego roku. Ranking wybierany w 2016 byłby na sprzęcie 2015 roku.
  Sposób wyboru sprzętu polegałby na wykonaniu produktu, pracy do ceny.  Czyli np. Wędka firma X - wykonanie 4.1 pkt., praca 4.3 pkt. , cena 2.5 pkt. (800 zł) ; Wędka firmy Y – wykonanie 3.5 pkt. , praca 3.1 pkt., cena 4.5 pkt.  (200 zł)
Tak firma Y zajmuje wyższe miejsce niż X.
Kategorie sprzętu zależnie od metod łowienia np. Spininng ; feeder/picker; karpiowa; sumowa itd.
Mniej, więcej tak by to wyglądało
 top 5 2015 wędka
 
  • feeder/picker :
    • ....
    • ....
    • ....
  • Spining
    • .....
    • ....
    • ....


Nie wiem, czy to jest dobry pomysł, ale załatwiłoby to dużo problemów przy wyborze sprzętu dla wędkarzy jak ja, czyli takich którzy nie znają się za bardzo na sprzęcie. Dzięki takiej liście mieliby czym się kierować przy zakupie.
Do zrobienia rankingu potrzebowałbym pomocy forumowiczów. Każdy ma jakiś już sprzęt i wiedzę na temat sprzętu. Jest trochę recenzji sprzętu na forum i wiele tematów na temat „jaka wędka do danej ceny”.
Ja osobiście mam tylko pickera od Shimano, którego nie miałem okazji przetestować , feedra i kołowrotek od Mitchell, co nie było dobrym wyborem.
Co Wy o tym myślicie ? Jeśli zbędny temat to zamykamy i nie ma problemu :)
Mateusz "Majcher"

_luwro

  • Gość
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #1 dnia: 19.03.2016, 23:11 »
Picker do 200 zł - Mikado Black Draft
Feeder do 300 zł - Trabucco Selektor XS Master feeder
Bat do 120 zł - Koger Arcus Pole 600

To pamiętam z przeczytanych tematów wszystkie 3 posiadam :)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.03.2016, 23:34 »
Dobrze! Pomysł niezły. Ale jak doradzić w stosunku do łowisk? Tu już pod górkę. Na komercję w stosunku? Tanie i dobre! Podam Mikado Black Draft + Passion 730. Ale jak to się ma do rzek? lub dalekich dystansów jeziorowych? Ciężko ogarnąć!
Arek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #3 dnia: 19.03.2016, 23:35 »
Uważam, że to dobry pomysł.
Ważne jest to, co napisałeś - oceniamy sprzęt rzetelne, czyli nie sugerujemy się reklamami producentów - i oceniamy go po dłuższym czasie użytkowania, a nie po kilku dniach
Często sprzęt jest super na początku - a potem pojawiają się różne problemy.
Wydaje mi się, że można by też zrobić ocenę w formie ankiety, którą oczywiście wypełniają tylko ci, którzy mają dany sprzęt. Tyle że wtedy każda wędka to osobny wątek - ale może nasi moderatorzy mają jakiś pomysł, jak to ogarnąć?
Pozdrawiam - Gienek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #4 dnia: 19.03.2016, 23:37 »
Dobrze! pomysł niezły. Ale jak doradzić w stosunku do łowisk? Tu już pod górkę. Na komercję w stosunku ? Tanie i dobre ! Podam Mikado Black Draft+ Passion 730. Ale jak to się ma do rzek? lub dalekich dystansów Jeziorowych? Ciężko ogarnąć!
Ktoś kto używa i pisze recenzję, podaje w jaki sposób i gdzie używa.
Pozdrawiam - Gienek

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #5 dnia: 19.03.2016, 23:53 »
Dobrze! pomysł niezły. Ale jak doradzić w stosunku do łowisk? Tu już pod górkę. Na komercję w stosunku ? Tanie i dobre ! Podam Mikado Black Draft+ Passion 730. Ale jak to się ma do rzek? lub dalekich dystansów Jeziorowych? Ciężko ogarnąć!
hmmm Wykonanie 0-5 pkt , praca 0-5 pkt,  komercja 0-5 pkt, rzeka 0-5 pkt, woda stojąca 0-5 pkt , cena 0-5 pkt
Widząc takie oceny, będziemy widzieli na co wędka się nadaje.

Chciał bym aby ten ranking był dla początkujących, którzy na początku nie rozdrabniają się czy wędka tylko na komercje czy tylko na zwykłe wody. Myślę tak się kierują początkujący.

Uważam, że to dobry pomysł.
Ważne jest to, co napisałeś - oceniamy sprzęt rzetelne, czyli nie sugerujemy się reklamami producentów - i oceniamy go po dłuższym czasie użytkowania, a nie po kilku dniach
Często sprzęt jest super na początku - a potem pojawiają się różne problemy.
Wydaje mi się, że można by też zrobić ocenę w formie ankiety, którą oczywiście wypełniają tylko ci, którzy mają dany sprzęt. Tyle że wtedy każda wędka to osobny wątek - ale może nasi moderatorzy mają jakiś pomysł, jak to ogarnąć?
Myślę, że nie trzeba będzie robić ankiety. Wystarczy, że osoba posiadająca wędkę, która będzie chciała pomóc, napisze posta z nazwą wędki i pkt jaką daje. Ja później w programie kalkulującym sumuje pkt i podzielę przez ilość osób oceniających, tak wyjdzie średnia z danego kryterium.
Mateusz "Majcher"

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #6 dnia: 19.03.2016, 23:58 »
Może ciut prościej. Woda stojąca! Woda płynąca. Jak by się tak udało? Myślę że podział na komercję odpada!
Arek

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #7 dnia: 19.03.2016, 23:58 »
Zrobić przedziały cenowe, a obok napisać, do jakich typów wód je polecamy, i wystarczy.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #8 dnia: 20.03.2016, 00:30 »
Można najpierw otworzyć takie zgłoszenia, gdzie każdy zgłaszałby swoje propozycje, a potem utworzyć z nich ankietę i by się głosowało.
Jak napisał Arek, nie jest to łatwe zadanie i sposób ocenić wszystkich czynników decydujących o doborze sprzętu.
Ale skoro ma to być sprzęt dla początkujących, to można przyjąć, że od czegoś trzeba zacząć. Zawsze potem, wraz z większym doświadczeniem, zmieniamy swój sprzęt na inny.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.03.2016, 17:25 »
Picker do 200 zł - Mikado Black Draft
Feeder do 300 zł - Trabucco Selektor XS Master feeder
Bat do 120 zł - Koger Arcus Pole 600

To pamiętam z przeczytanych tematów wszystkie 3 posiadam :)

Jak masz przy Selektorze założonego Zaubera, to mamy identyczny sprzęt. Wszystkie 3 wędki posiadam i polecam.
Michał

_luwro

  • Gość
Odp: Ranking top 5?
« Odpowiedź #10 dnia: 20.03.2016, 17:56 »
Mam Zaubera 3000 i 4000 :)