Autor Wątek: Spławiki samoróbki  (Przeczytany 63518 razy)

Offline rysiek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 2
Spławiki samoróbki
« dnia: 30.12.2014, 13:07 »
Robię spławiki. Zaczęło się od tego że zaczęły mi wysiadać oczy . chciałem spławika z grubszą antenką.Pomyślałem że trzcina i palka wodna będzie dobrym materiałem.są super jak dam radę to zrobię fotki i umieszczę na stronie.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #1 dnia: 30.12.2014, 13:26 »
Ja też przez wiele lat robiłem. Ostatnie w zeszłym roku na wiosnę.
Ja głównie z korpusami. Kiedyś robiłem z kory z topoli, potem z akacji, a finalnie ze styroduru. Antenki z bambusa.

Niestety, sąsiad, który użyczał mi tokarki do najżyczliwszych nie należy i nie będę się więcej go prosił.
Tak więc przesiadłem się znowu na kupne.

Też wstawię - jak znajdę - jakieś zdjęcia :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline rysiek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 2
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #2 dnia: 30.12.2014, 13:49 »
zdięcia trudno przesłać bo mają więcej niż 200mgb.robie spławiki z rurek od baloników , cudowne nieskazitelna biel wklejam dolnik gorę zakańczam na okrąglo maluje czerwono i czarno jak kto woli,iłowić.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #3 dnia: 30.12.2014, 15:07 »
Jakieś 25+ lat temu sam produkowałem spławiki typu wagller(jak na dzisiaj) I były super. Jedynie dobór odpowiedniego lakieru do pokrycia i nawet dziś przy odrobinie dokładności nie ma nad wodą czego się wstydzić! Ja w tym roku z sentymentu zakupiłem piórka! :-\ :-\ I o dziwo spodobało się i do bata właściwie tylko je stosuję! A miały być jako pamiątka :-\ :-\ :-\
Arek

elvis77

  • Gość
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #4 dnia: 30.12.2014, 15:39 »
Swego czasu(jakieś 15-20 lat temu) i ja się w to bawiłem.Też robiłem  korpusy z pałki,kil z wykałaczek lub patyczków do szaszłyków z bambusa,antenki tez bambusowe lub z patyczków po lizakach.Miałem tylko problem z dobrym lakierem,bo ten którego używałem pękał  :(
i spławiki nasiąkały wodą.Lakier fluo do malowania antenek był drogi i dostępny tylko w sklepach modelarskich,nie było sklepów inernetowych.Korpusy do sliderów wykonywane z twardej pianki poliuretanowej wydobytej z elementów deski rozdzielczej  samochodowej lub jakiś lodówek.Prawie ich nie używałem,bo było ich szkoda  ;) Gdzieś się jeszcze walają w garażu  :-[

elvis77

  • Gość
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #5 dnia: 30.12.2014, 15:43 »
Ja też przez wiele lat robiłem. Ostatnie w zeszłym roku na wiosnę.
Ja głównie z korpusami. Kiedyś robiłem z kory z topoli, potem z akacji, a finalnie ze styroduru. Antenki z bambusa.

Niestety, sąsiad, który użyczał mi tokarki do najżyczliwszych nie należy i nie będę się więcej go prosił.
Tak więc przesiadłem się znowu na kupne.

Też wstawię - jak znajdę - jakieś zdjęcia :)
Do toczenia korpusów,a właściwie szlifowania używałem wiertarki

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #6 dnia: 30.12.2014, 15:56 »
Też u mnie na wiertarce szło ! A najlepszy twardy materiał na spławiki był z koła ratunkowego!! ;D ;D ;D
Arek

Offline rysiek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 2
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #7 dnia: 30.12.2014, 17:15 »
początkowo przy kilku spławikach lakier popękał ale doszedłem do tego. pałka wodna ma na sobie taką śliską cieniutką powierzchnię i trzeba drobnym papierkiem zetrzeć.Jeśli chodzi o lakier jaki kolwiek aby szybko sechł.Nakładam trze lub cztery warstwy ,i gwarantuje że tydzień bez wyjmowania z wody nie weznie kropli wody. ;D

elvis77

  • Gość
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #8 dnia: 30.12.2014, 17:21 »
początkowo przy kilku spławikach lakier popękał ale doszedłem do tego. pałka wodna ma na sobie taką śliską cieniutką powierzchnię i trzeba drobnym papierkiem zetrzeć.Jeśli chodzi o lakier jaki kolwiek aby szybko sechł.Nakładam trze lub cztery warstwy ,i gwarantuje że tydzień bez wyjmowania z wody nie weznie kropli wody. ;D
zdejmowałem tą skórkę,lakiery stosowałem różne;akrylowe,wodne,nitro i do parkietu super twarde i nie dawały rady,ale to było dawno i były inne czasy i materiały.Dzisiaj jest znacznie łatwiej,bo można poczytać na forum  ;) no i wybór większy

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #9 dnia: 30.12.2014, 18:35 »
Witam
Przez wiele lat robiłem na własny użytek spławiki ze stosin piór wronich i mewich. Nie każde pióro nadawało się do tego, trzeba było też wiedzieć jak je przygotować . Nie malowałem ich - naturalny czarny kolor wronich piór był świetnie widoczny na jasnej wodzie. Mewich białych piór używałem w nocy - nie było wtedy jeszcze świetlików - oświetlało się spławiki górniczą lampą ustawioną równolegle do  powierzchni wody.
Do dziś w specyficznych warunkach (np płytka czysta woda ) używam wronich piór, mocuję je do żyłki używając adapterów Drennana - nie płoszą ryb gdyz nie wyrózniają się niczym w wodzie. Dobrze spisują się też wśród liści grążeli gdyż nie łamią się. Wadą jest to że każdy spławik jest inny i trzeba go wyważać indywidualnie . Polecam łowcom linów i kleni
                                                            Pozdrawiam - Gienek
Pozdrawiam - Gienek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #10 dnia: 30.12.2014, 19:11 »
Ja zwykle robiłem z korpusem, żeby spławiki były stabilniejsze na większej fali.
Na początku korpusy były symetryczne lub zwężone u dołu, a poszerzone u góry, ale zauważyłem, że są stabilniejsze, jeśli środek ciężkości przesunie się bardziej ku dołowi, więc potem tylko takie robiłem.
Malowałem zawsze na biało i czarno z białym podkładem. Farba połyskująca.
Styrodur czy wspomniana wyżej przez Arka pianka z kapoków (lub też z lodówek) to dobre materiały, bo nawet w przypadku pęknięcia lakieru nie będą chłonąć wody.
Dodatkowo jeszcze całość (korpus i antenkę) zabezpieczałem cieniutką warstewką Distalu, żeby były "niezniszczalne" :)

Póki co tylko takie zdjęcia znalazłem na tym komputerze







Mewich białych piór używałem w nocy - nie było wtedy jeszcze świetlików - oświetlało się spławiki górniczą lampą ustawioną równolegle do  powierzchni wody.
Tak jest Gienku. Mimo że jestem z młodszego pokolenia, to lampa górnicza zawsze towarzyszyła początkom mojego wędkowania :) Ustawiałem ją sobie nie tylko pod spławik, ale też pod gruntówki, świecąc na bombki. Mam jeszcze ze dwie talie lampy w garażu :)

Pozdrawiam
Mateusz

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #11 dnia: 31.12.2014, 07:11 »
Mateo - niezła produkcja... ;) Ładnie wygląda ten spławiczek. Ile ważył, pamietasz?
Lucjan

Offline rysiek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 2
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #12 dnia: 31.12.2014, 10:24 »
chciał bym pokazac swoje spławiki ale wyskakuje informacja że za dużo megabajtów .awidze że kolega to zrobił.Prosze mnie pouczyc jak te zdjęcia przeslac

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #13 dnia: 31.12.2014, 10:35 »
Też nie umiem dlatego robię telefonem i mały rozmiar ustawiam :-[ :-[ Ale są kiepskiej jakości przez to!
Arek

Offline Błasiu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki samoróbki
« Odpowiedź #14 dnia: 31.12.2014, 10:38 »
Ja np. do zmniejszania wagi zdjęcia używam programiku IrfanVief.