Autor Wątek: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb  (Przeczytany 34943 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #135 dnia: 13.10.2016, 12:21 »
Zobaczcie też ciekawą rzecz. W PZW zarybianie odbywa się w przedziwny sposób. Własne ośrodki zarybieniowe, kasa, kontrakty... Stworzono masę stanowisk, opłacanych ze składek. W teorii miało być taniej, ale czy tak jest naprawdę? Dlaczego nie ma rozliczeń, które pokazywałyby czy dany ośrodek przynosi zyski czy tez nie? Czy w ogóle powinien przynosić zyski? A może niech działa po kosztach? A jeżeli są straty? Nie lepiej jest sprzedać taką instytucję i zlecić zarybienia kołom? Niech sami się gospodarzą?

Tutaj właśnie tkwi sedno polityki zarybieniowej PZW. Rządzi prezes okręgu, taki Iwański. On ma najwięcej do powiedzenia, on rozdaje karty. Kto jego sprawdzi? Kto sprawdzi Bedyńskiego w OM? I tak dalej i dalej. Rządzą kolesie, nie ma żadnej kontroli tak naprawdę. Zamiata się rzeczy pod dywan. A później okazuje się, że ryb nie ma. Dlaczego w Porozumieniu Dolnośląskim po raz kolejny pojawia się tłumaczenie pewnych schematów działania? Przecież takie rzeczy powinny być jawne od samego początku. Jeżeli w moim okręgu jest wędkarz z innego, i łowi ryby z mojej wody - to ja chcę mieć pewność, że to się odbywa na normalnych zasadach, co rok powinno być zestawienie - i podane do wiadomości publicznej, czy wody były zarybione zgodnie z operatem. Ale wszystko wypływa po jakimś czasie dopiero, bo prezesi się dogadują między sobą, rzeczy są załatwiane 'pod stołem'.

Co do stanowisk. Ja uważam, że już osoba z wykształcenia będąca ichtiologiem zrobi więcej. Taki gość ma w głowie pomysł na to jak zrobić pewne rzeczy. A tacy starzy wyjadacze? Jak pan Bedyński? Za kasę wędkarzy zleca badania, po czym okazuje się w nich, z e potrzebna jest spółka rybacka, która już ruszyła i ma już granty z UE, on sam zasiada w zarządzie :D To przecież tak nieprawdopodobne, że aż śmieszne. Tylko na początku - później jest tragicznie już...

Zadajmy sobie pytanie, czy trudno znaleźć lepszą osobę od Bedyńskiego :D :D :D
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #136 dnia: 13.10.2016, 12:31 »
Co z prawnego punktu widzenia możemy zrobić, żeby dojść do pewnych danych lub pozbyć się kolesi lub wskazać na nieprawidłowości w PZW?
Analizowałem statut - jest tak mądrze napisany, że odnosząc się do niego nie można nic. Analizowałem ustawę o stowarzyszeniach - również raczej nic tutaj nie da się zrobić.
Zawiadomienie do prokuratury? No tak, ale o czym? Niewłaściwe zarybienia, nie wywiązywanie się z operatów? Przypuszczalnie tak, moim zdaniem to temat najpewniejszy. Ale teraz skąd pewność, skoro do operatów dostępu nie ma.
Grzegorz

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #137 dnia: 13.10.2016, 12:34 »
A co do Ichtiologa był w ZO Katowice porządny, młody chłopak chciał dobrze ale niestety Iwan trzymał go prawie 2 lata na śmieciówkach to się wkurzył i odszedł, po czym na inne stanowisko głównego informatka przyjął na umowę o prace kogo? Swojego syna
Tyle tych "prawidłowości" w ZO Katowice można by książke pisać ale "dziadkom" to pasuję
-"przeca on taki dobry karlus komputery dał " Ta dał, za swoje dał ?
Bedzie tego skomlania, Pyrsk Ludkowie
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #138 dnia: 13.10.2016, 12:44 »
Trzeba było się uczyć!... kombinować
Grzegorz

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #139 dnia: 13.10.2016, 13:42 »
Jeśli teraz przejdzie 5 lat to za pięć lat uchwala 10 i tak do końca ich dni.
To są nasze pieniądze i ich rozdysponowanie powinno być jasne i czytelne czy jak to się teraz mówi transparentne.
Ale przeraża mnie to że w kołach jest nijakość oni nie chcą zmian lub nie ma komu tego zrobić
Na Śląsku jest kilka kół które widzą potrzebę zmian, reszta ma to w 4 literach i na tym żeruje Iwan 
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #140 dnia: 13.10.2016, 14:32 »
Ja podam inny przykład:
wędkuje na dwóch zaporach PZW i na nich nie rybaków i nie ryb ..... i czym się tu zmagać ...- to nie walka z wiatrakami ... tylko z głupim nas robieniem w konia ....
Po prostu wędkarze wyłowili ryby i je zeżarli po raz kolejny pisze głównym problelem są operaty !!!
Po prostu za mało ryby idzie z powrotem do wody !!!

Matematyki nie oszuka i tyle w temacie !!! Aby poprawić sytuację należy skończyć z chorymi operatami i dać wolną ręke w zarybieniach wod kół...
Ile kasy tyle ryby - w ciągu kilku lat z pustyni zrobi żyzna woda - bo na wieść że jest ryba będzie do danego koła odpowiedzialnego za wodę przystepować coraz więcej chętnych!!!
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 936
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #141 dnia: 13.10.2016, 15:22 »
Tylko, że masz tam też klusoli. Z nimi też trzeba było by coś zrobić...
;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #142 dnia: 16.10.2016, 09:18 »
Rozmowę o dietach przeniosłem do nowego wątku: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5898.msg177314#msg177314
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #143 dnia: 16.10.2016, 09:22 »
Z postu Katmaya na temat bzdur wciskanych nam przez IRŚ utworzyłem nowy wątek. Zapraszam do dyskusji: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5899.msg177415#msg177415
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #144 dnia: 21.03.2018, 12:11 »
Odgrzewam kotleta:

http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/166046/60/prace_nad_zmianami_w_regulaminie_amatorskiego_polowu_ryb

Jeśli macie jakieś uwagi - zgłaszajcie. Dotyczy to całego RAPR, więc może tam być również mowa o limitach, wymiarach etc. Oczywiście w górę, bo w dół, poniżej UORŚ zejść nie można.

Zgłaszajcie - mam na myśli nie mnie ani na forum, tylko tym, którzy będą się zajmować pracami nad RAPR.
Grzegorz

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #145 dnia: 21.03.2018, 13:23 »
Grzegorz, czy uważasz, że taka treść będzie akceptowalna?

Witam,


W mojej ocenie poprawy wymagają zapisy odnoście wymiarów górnych i dolnych poszczególnych gatunków ryb.
Wpływ na moją opinię ma niskie pogłowie wielu gatunków, w szczególności choćby lina.
Swoje obserwacje opieram o ponad 150 wędkarskich wypraw w roku 2017 na zbiornikach Próba, Smardzew, Jeziorsko oraz rzece Warta na odcinku Sieradz-Warta.


Moje propozycje są następujące:


Lin: do 30cm - powyżej 45cm 1szt. dziennie.
Okoń: do 20cm - powyżej 35cm 3szt. dziennie.
Sandacz: do 50cm - powyżej 75cm 1szt. dziennie.
Szczupak: do 50cm - powyżej 80cm 2szt. dziennie
Węgorz: do 50cm - powyżej 80cm 1szt. dziennie.
Boleń: do 50cm - powyżej 70cm 2szt. dziennie.
Kleń, jaź: do 30cm - powyżej 50cm 2szt. dziennie.
Amur: do 40cm - powyżej 70cm 1szt. dziennie.
Płoć: do 15cm - powyżej 30cm 10szt. dziennie.
Karp: do 35cm - powyżej 60cm 2szt. dziennie.
Sum: do 60cm - powyżej 120cm 1szt. dziennie.
Karaś pospolity: powyżej 30cm 5szt. dziennie.
Wzdręga: do 15cm - powyżej 30cm 10 szt. dziennie.
Leszcz: do 20cm - powyżej 50cm 3szt. dziennie.
Brzana: całkowity zakaz zabierania.
Miętus: całkowity zakaz zabierania.


Ponadto należy zastanowić się nad ustanowieniem co najmniej dwóch odcinków rzeki Warta, odcinkami o całkowitym zakazie połowu lub chociażby zabierania ryb. Należy wytypować zarówno potencjalne tarliska jak i zimowiska ryb. Niestety rzeka Warta na odcinku Sieradz-Warta takich miejsc posiada bardzo mało, tym bardziej powinniśmy skupiać się na możliwości naturalnego rozrodu ryb, nie tylko na wątpliwej jakości zarybianiu zewnętrznemu.


Pozdrawiam,
Krzysztof Buchalski
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #146 dnia: 21.03.2018, 13:28 »
Myślę, że tak. Choć sprawy dotyczące odcinków rzek etc, regulują szczegółowe zasady wędkowania w danym okręgu a nie RAPR.
Pamiętaj, że RAPR nie będzie obowiązywał tylko w Twoim okręgu, tylko w całej Polsce, więc muszą to być przepisy wyjściowe, ogólne.

Grzegorz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #147 dnia: 21.03.2018, 13:28 »
Jak dla mnie liczba sztuk ryb drapieżnych, jaką wymieniłeś, to powinna obowiązywać na tydzień. Do tego powinno dojść obostrzenie roczne. Bo drapieżnik jest obecnie najważniejszą rybą, która pozwolić powinna na doprowadzenie zbiorników do względnej normalności.
A karasia pospolitego to objąłbym całkowitą ochroną. Tak że sam widzisz, jak bardzo się różnią nasze propozycje:D

Oczywiście co człowiek, to opinia. Oni tam zostaną zalania setkami tego typu wyliczanek. Taka prawda.
Myślę, że jako SiG powinniśmy opracować jedną wspólną propozycję, podpisać się pod nią i dopiero wysłać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #148 dnia: 21.03.2018, 13:32 »
Jak dla mnie liczba sztuk ryb drapieżnych, jaką wymieniłeś, to powinna obowiązywać na tydzień. Do tego powinno dojść obostrzenie roczne. Bo drapieżnik jest obecnie najważniejszą rybą, która pozwolić powinna na doprowadzenie zbiorników do względnej normalności.

Oczywiście co człowiek, to opinia. Oni tam zostaną zalania setkami tego typu wyliczanek. Taka prawda.
Myślę, że jako SiG powinniśmy opracować jedną wspólną propozycję, podpisać się pod nią i dopiero wysłać.
Ja też uważam, że limity, które podałem powinny dodatkowo zawierać inne ramy czasowe (tydzień, miesiąc) ale jestem realistą. Zszedłem na ziemię i jednak w poprawie działań PZW trzeba liczyć na ewolucję niż rewolucję.

Pomysł z SiGową unifikacją takiego pisma jest świetny.
Gdyby okręgi otrzymały choćby setkę wiadomości o takiej samej zawartości na pewno byłoby to celniejsze działanie.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
« Odpowiedź #149 dnia: 21.03.2018, 13:34 »
Jak dla mnie liczba sztuk ryb drapieżnych, jaką wymieniłeś, to powinna obowiązywać na tydzień. Do tego powinno dojść obostrzenie roczne. Bo drapieżnik jest obecnie najważniejszą rybą, która pozwolić powinna na doprowadzenie zbiorników do względnej normalności.

Oczywiście co człowiek, to opinia. Oni tam zostaną zalania setkami tego typu wyliczanek. Taka prawda.
Myślę, że jako SiG powinniśmy opracować jedną wspólną propozycję, podpisać się pod nią i dopiero wysłać.

Dlatego tutaj wrzuciłem informację. Bo skoro ktoś wyciąga rękę po propozycje, to może warto spróbować chociaż coś wysłać.

Moim zdaniem nawet propozycja ogólna - podwyższenie wymiarów ochronnych, zmniejszenie limitów - to też jest propozycja godna przemyślenia. Liczy się sygnał - chcemy większej ochrony ryb.

Istotne są też zapisy ogólne. RAPR to nie tylko limity i wymiary, to także obowiązki wędkującego, zasady wędkowania, zasady kontrolowania wędkujących itd. Wiele spraw budzi tutaj liczne kontrowersje, wiele było dyskusji. Może warto pewne kwestie spróbować uregulować.

Szkoda, że taki temat, zmian w RAPR, nie wyszedł od ZG - nadsyłania propozycji. Póki co informacja tylko z jednego okręgu. To słabo  :thumbdown:
Grzegorz