Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 297737 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #795 dnia: 04.07.2018, 18:31 »
Powiem Ci, że mnie ten red halibut nigdy się nie sprawdził. Cholera, zawsze jak nim strzelałem z procy albo dodałem go sporo do zanęty, to brań nie miałem. Może akurat pech chciał, że używałem go w dni, w których tych brań i tak bym nie miał, nie wiem. Fakt jest taki, że już drugi rok stoi mi 2 kg na półce :D Za to green betaina to fajny towar.

Przeczytaj sobie powoli cały ten wątek. Pewnie dziesiątki połączeń było już tu opisywane ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MM

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #796 dnia: 04.07.2018, 19:21 »
A co lepiej do Betainki prażoną mieloną konopię czy mielony red halibut? Bo raczej wszystkiego naraz to też bezsensu mieszać.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #797 dnia: 05.07.2018, 08:46 »
Możesz dodać to i to. Ja jeszcze nie trafiłem na mieszankę, która by odstraszała ryby. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest tak, że ryby zniechęca do brań jakiś konkretny składnik, a nie zła mieszanka dwóch lub więcej działających składników. Kiedyś zrobiłem kiełbaski PVA z resztek moich pelletów i granulatów z poprzedniego roku. Było tam wszystko, co miałem - pellet aller w różnych rozmiarach, granulat scopex, granulat truskawka, pellet kryllowy i jakieś dwa inne śmierdziele. Brania były :) Kombinuj, wyciągaj wnioski.
Marcin

Offline Moryc

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków/Skarżysko
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #798 dnia: 15.08.2018, 10:41 »
A ja troche z innej beczki.
Namaczanie miksu....a gdyby tak zamiast wody, do namoczenia miksu i pelletu użyć......coli?
Ekstrakty z cytryny, wanilii , cukier...karpiarze do robienia kiszonek z kuku uzywaja coli....wiec moze jest coś na rzeczy?
Jak myslicie?

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #799 dnia: 15.08.2018, 10:48 »
Pewnie, że tak. Nie wiem jak działa cola, ale namaczanie pelletów smakowymi substancjami to u mnie standard. Wykorzystuję do tego nawet zalewę z kukurydzy konserwowej. Trzeba eksperymentować :)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #800 dnia: 15.08.2018, 10:49 »
Jeśli coś takiego przyszło Ci do głowy, to próbuj :) Makabryczna ilość cukru powinna osłodzić miks, pewnie nawet go dokleić trochę. Z tego względu (oraz na to, że kola jest jednak mocno kwasowa), ja bym umieszał z nią małą porcyjkę, i tego samego dnia porównał efekty na obydwu :)

Skoro miksy z piwem się sprawdzają, to może i z Colą się uda?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #801 dnia: 15.08.2018, 13:44 »
Ja cały czas zabieram się do rozrobienia miksu... mlekiem. Piękna smuga by była. Tylko ciągle zapominam...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #802 dnia: 15.08.2018, 14:30 »
A ja troche z innej beczki.
Namaczanie miksu....a gdyby tak zamiast wody, do namoczenia miksu i pelletu użyć......coli?
Ekstrakty z cytryny, wanilii , cukier...karpiarze do robienia kiszonek z kuku uzywaja coli....wiec moze jest coś na rzeczy?
Jak myslicie?

Według mnie niewiele to da, choć warto próbować. Dobry miks drobno zmielony ma mocną woń, wystarczy fakt, że jest nieusuwalna z dłoni przez spory czas woń po mieszaniu :) Cukier lub sól może też być jakimś faktorem, jednak sam aromat dobrej mieszanki już robi grę. W pewien sposób uważam osiągamy maksa, dodając jeszcze jakiegoś dobrego aromatu, trudno wycisnąć coś więcej :)

Polecam przygotować konopie sobie, które na koniec doprawia się sola himalajską lub kamienną czy morską. Taka woda z konopi ma swoją moc. U mnie świetnie sprawdza się nęcenie konopiami, ryby z rodziny karpiowatych, za wyjątkiem chyba leszcza (i bolenia) uwielbiają tę woń. To ciekawe, gdyż nie wyczuwamy jej w samej mieszance. Ryba ma jednak doskonały węch i wie co jest cięte.

Ogólnie lepiej się skupić mając dobry miks na taktyce. Zamiast szukać cudów tutaj można zdziałać najwięcej. Oczywiście sprawa koloru może też być znacząca. Jednak bazowanie na miksie opartym na mielonych pelletach (karpiowe - kolor szary, halibutowe - czarnoszary, betainowe - zielonkawy, kryl - czerwony), zwłaszcza betainowych (ma je Drapieżnik) powoduje, że docieramy do granicy możliwości :)
Lucjan

Offline mechanik2014

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: POLSKA
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #803 dnia: 15.08.2018, 22:49 »
Witam wszystkich serdecznie chciał bym się podzielić swoimi składem miksu, i prosić ewentualnie jakieś sugestie co do składu . W moim mieście otworzono nowy sklep, sprzedawca polecił mi zanęty PROFESS mówiąc że mają fajne rzeczy, mimo tego że jako jedyny też ma zanęty SB i się skusiłem na PROFESS i sprzedawca miał rację w zanętach znajdowały się fajne rzeczy od pelletów po orzech, rodzynki, len, konopie, kukurydze itp.

przepis na mój mix
zanęta profess H.P.B. duży karp 2 kg zmielona dodatkowo
zanęta profess explosive wanilia-kukurydza-konopie, zielona betaina-halibut, ochotka-konopie.
profess optima method feeder
profess turbo karp
pellet mielony zapach ochotka 2 kg
płatki owsiane 0,5 kg
ziarno konopi 0,5 kg

co sądzicie o czymś takim? może coś dodać albo ująć bo mam wszystko na razie w osobnych pojemnikach nie wymieszane.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #804 dnia: 16.08.2018, 01:47 »
Sporo nakombinowałeś tam :) Wg mnie za dużo tych Professów. Wystarczy taka do Metody, która zmieszasz z mielonymi pelletami ochotkowymi i mielonymi ziarnami konopi. Ja bym zakupił sobie jeszcze 5 kilo Skrettinga 2 mm, i używał jako składnika mielonego lub do miksu 50/50.

Zrezygnuj z zanęt 'duzy karp' - w większości wypadków sa to duże frakcje, czyli producent nie musiał się wysilać :) Po co to mielić, do samej Metody jest kiepskie raczej. Mielenie takich dużych ziaren niszczy młynek i skraca jego życie. Nazwa turbo carp też nie kojarzy mi się dobrze. Na czym polega to 'turbo'? :) Kolejna rzecz to aromatyczne zanęty. Sam sobie mielisz konopie -więc nie potrzebujesz takich w zanęcie. Wanilia - po jakiego grzyba? Dopal sam miks tym zapachem do testów jak już. Ochotka? Mielisz pellet ochotkowy. Tylko betaina może mieć sens,  ile to ma wiele wspólnego z betainą. Bo jeżeli tyle co zanęta Trapera 'Halibut' z prawdziwym halibutem, to bym nie kombinował. Betainowe rzeczy są drogie, to kosztowny składnik. Więc tu poleciłbym ci kupno pelletów betainowych 2 mm Coppensa, nie oszukanych, zamiast zanęty gdzie jest tej rzekomej betainy bardzo mało (nie wiem - nie sprawdziłem ale jak ma taką cenę jak inne zanęty z tej serii, to jest raczej chwytem marketingowym z serii 'turbo'). To prawdziwe śmierdziele i zanęta naprawde ma po nich moc.  Zobacz te:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/pellety-na-wage-skretting-aller-aqua-coppens/20706-pellet-coppens-green-betaine-1kg-2mm.html

Do tego dodałbym soli kamiennej, ze 100-150 gramów na 3 kilogramy. Płatki owsiane nie są potrzebne - tych bym nie dodawał, chyba, że masz głębsze łowisko.

Ogólnie nie musisz tak mocno kombinować. Wystarczy jedna baza zanętowa lub dwie, jak dodajesz mielonych pelletów to już jest dobrze. Nawet konopie nie zawsze muszą mieć sens, gdyż nie każdy miks do Metody powinien pracować. W wielu przypadkach lepiej jak rozsypuje się na dnie. Jeżeli coś się unosi w wodzie, drobnica często zaczyna szaleć, gdy jest rozsypane na dnie - wtedy ona tego tak nie rusza. Inaczej jak łowisz na mulistym dnie lub  w jakimś zielsku. Zależy więc jaką masz wodę i ile jest tam drobnicy.

Lucjan

Offline Moryc

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków/Skarżysko
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #805 dnia: 16.08.2018, 14:58 »
Niedługo urlop, i wędkowanie :)
Cel: Leszcz/karaś/karp
Miejsce: zaporowka pzw 32 hektary, średnia głębokość 2,5m
Metoda: Methoda i cięższa Methoda ;)

Mix do podajnika (50/50)
1kg zmielonej zanęty timarmix fish/fruit
150gr zmielonego halibutowego coppensa
100g Coco belge
Wszystko podlane liquidem scopex
Jako część pelletowa 2mm coppens feed


Mix do ,,cięższej,, methody (kiełbaski pva)
Zanęta  cukk maszat 3 (mocno melasowana) , coppensa feed, halibut I scopex , zalane liquidami cukk sweet corn I syrop klonowy

Do wypróbowania jest jeszcze pellet meus z serii READY scopex (solo do podajnika)
Pytanko: dawać do pierwszej mieszanki odrobinę soli?
A co z konopiami? Mam ziarna, prażyć i mielić? Celuje głównie w leszcze więc nie wiem....

Ps: jako że trochu nowych zanęt tu wypróbuję (cukk i timarMix ) jak i przynęt , puffinki z cukka, ich dippy itd, na pewno coś napisze po wędkowaniu :)

Offline rufi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #806 dnia: 07.01.2019, 23:05 »
Hej. Szykuje się powoli na nowy sezon i chciałbym wypróbować kilka zanęt firmy Bait-Tech i zrobić na nich mixa. Jako podstawę 1.5kg Pronatural  Bream + 1kg Specjal G green +0.5kg MMM +300g pellet q green betaine coppens +300g mielonych prażonych konopi + 200g skreting pelet carp+ 150g soli himalajskiej.Dodatkowo jako50/50 będę dodawał owocowych mikropelletów.  Z wiedzy zaczerpniętej z netu, ktoś pisał, że Special G jest bardzo mocna i nie  należy z nią przesadzać. Ma ktoś bliższe doświadczenie z tą zanętą?  Czy ten "mój" mix jest do zaakceptowania? :narybki:
Wędkarska Pasja 🎣

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #807 dnia: 08.01.2019, 16:47 »
Z konopiami uważaj.  To doskonały dodatek ale najlepiej przygotowywać je na krótko przed użyciem. Nawet prażone potrafią zjełczeć i wtedy skutecznie psują całą zanętę.  Sam to kiedyś przerabiałem i dobrze pamiętam bo to było na zawodach :facepalm:
Wiesiek

Offline rufi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #808 dnia: 08.01.2019, 19:32 »
Dzięki za radę, ale w ubiegłym sezonie miałem też przygotowane kilka kg mixu  z konopiami  prażonymi  i całe szczęście,  nic złego z mieszanką się nie stało.
Wędkarska Pasja 🎣

Offline Moczykij

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #809 dnia: 10.01.2019, 10:41 »
Mi z Baitcha dobrze sprawdziła się seria Polony i MMM Red. Pierwsza lekko ostra, działała na karpia i lina. Druga podobnie, napewno u mnie lepiej się spisywała od MMM od sonu.