Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 47407 razy)

Offline Novac

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #30 dnia: 21.08.2016, 22:43 »
O widzę że są tu akwaryści. Obecnie mam 112 l a w niej harem kakadu, tęczanki neonowe, jedną razbore klinową z poprzedniej obsady, bocje karłowate i otoski. Jest też kilka ślimaków: zebry i helmety. Miałem również nieco krewetek amano ale coś im nie przypasowało i powyłaziły z akwa :D
 Obecne akwa to low-tech. Dwa lata temu po powrocie do akwarystyki zajarałem się hi-techem. Nawozy, światło itd. Na starej chacie nie miałem dostępu do filtra RO i ogólnie skończyło się inwazją sinic. Zajarałem się też typowym akwarium biotopowym (Azja). Główną rolę w obsadzie miały bojowniki (oczywiście Halfmoon), nawet rośliny miałem z płd-wsch Azji.
 Obecnie stwierdziłem że moja droga w akwarystyce to low-tech. Nie wrócę już na pewno do nawozów, chyba że na emeryturze ;D
Z akwarystycznych marzeń to zbiornik około 500l z skalarami i neonami, jakiś potężnie zarośnięty biotop płd-wsch Azja z bojownikami oraz drugi z żmijogłowami.
P.S.
z rodzimych ryb to za małolata trzymałem słonecznice, cierniki i piskorze.
Damian

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #31 dnia: 21.08.2016, 22:46 »
Ja posiadam akwarium 200 l z dobraną parą skalarów i kilkoma kolegami (czekam, aż się jeszcze jedna dobierze). Również pływają w nim zbrojniki niebieskie (4 szt) oraz iryski panda&czarne.

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #32 dnia: 21.08.2016, 23:23 »
Widzę, że trochę kolegów hoduje rybki.
Wędkarstwo, akwarystyka i grzyby. To lubię ;D

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #33 dnia: 22.08.2016, 05:36 »
a to moje, świeżo założone, po latach powróciłem do tej pasji ☺

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #34 dnia: 22.08.2016, 07:30 »
W latach 1982-1987  mialem akwarium 210 litrów. Specjalizowałem się w hodowli ryb labiryntowych -  gurami mozaikowe srebrne i złote oraz bojowniki syjamskie. Tym bojownikom poświęcałem więcej czasu bo i rozmnażałem i sprzedawałem. Raz jeden gościu dawał mi nawet naa obecne czasy 100 zł za jednego samca ja niestety nie sprzedałem z myślą o jego rozmnożeniu. Dwa tygodnie później padł. Był najładniejszy w mojej hodowli mial caly korpus w kolorze różowego fluo a wszystkie płetwy we wszystkich kolorach tęczy. Zapomniałem gdzie go kupiłem. W mojej ocenie wyjątkowy. W 1987r powołanie do  wojska na dwa lata  i skończyła się zabawa. Po powrocie mialem ale już mniejsze ok. 170l i takie same ryby. Życie zmusiło mnie do zmiany miejsca zamieszkania. Jednak jak wrócę do Warszawy mam nadzieją że coś w tym temacie wymyślę.
Podobają mi się ryby które Pan łapie, i które Pan hodował :D   super
O widzę że są tu akwaryści. Obecnie mam 112 l a w niej harem kakadu, tęczanki neonowe, jedną razbore klinową z poprzedniej obsady, bocje karłowate i otoski. Jest też kilka ślimaków: zebry i helmety. Miałem również nieco krewetek amano ale coś im nie przypasowało i powyłaziły z akwa :D
 Obecne akwa to low-tech. Dwa lata temu po powrocie do akwarystyki zajarałem się hi-techem. Nawozy, światło itd. Na starej chacie nie miałem dostępu do filtra RO i ogólnie skończyło się inwazją sinic. Zajarałem się też typowym akwarium biotopowym (Azja). Główną rolę w obsadzie miały bojowniki (oczywiście Halfmoon), nawet rośliny miałem z płd-wsch Azji.
 Obecnie stwierdziłem że moja droga w akwarystyce to low-tech. Nie wrócę już na pewno do nawozów, chyba że na emeryturze ;D
Z akwarystycznych marzeń to zbiornik około 500l z skalarami i neonami, jakiś potężnie zarośnięty biotop płd-wsch Azja z bojownikami oraz drugi z żmijogłowami.
P.S.
z rodzimych ryb to za małolata trzymałem słonecznice, cierniki i piskorze.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #35 dnia: 22.08.2016, 07:31 »
Oj coś namieszałem :/

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #36 dnia: 22.08.2016, 09:49 »
Krystian tak jest. Ryby labiryntowe są wyjątkowe trzeba jednak pamietac o dość wysokiej temperaturze wody, dobrym mieszanym oświetleniu i o tym że ryby te oddychają powietrzem z nad wody więc akwarium powinno byś przykryte najlepiej szybą tak by pomiędzy szybą a wodą było ciepłe powietrze do oddychania. Nie należy ustawiać akwarium blisko okna bo może się zdarzyć że ryba zaczerpnie zimnego powietrza a petem to już mogą wystąpić różne komplikacje.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #37 dnia: 22.08.2016, 10:55 »
Krystian tak jest. Ryby labiryntowe są wyjątkowe trzeba jednak pamietac o dość wysokiej temperaturze wody, dobrym mieszanym oświetleniu i o tym że ryby te oddychają powietrzem z nad wody więc akwarium powinno byś przykryte najlepiej szybą tak by pomiędzy szybą a wodą było ciepłe powietrze do oddychania. Nie należy ustawiać akwarium blisko okna bo może się zdarzyć że ryba zaczerpnie zimnego powietrza a petem to już mogą wystąpić różne komplikacje.
Zgadza się, mój brat miał kiedyś gurami plamiste jedne z prostszych w hodowli. A ja na studiach bojowniki w słojach 15 l.

Moja druga połówka nie przepada za zwierzętami w domu. Ale po długich namowach powiedziała 'rybki - to max'. Ona ma w głowie małe akwarium na moim biurku. (Pewnie się zdziwi jak pewnego dnia przyjadę do domu ze zbiornikiem (minimum) 240 l.    )
Rybki te były poniekąd walutą przetargową ; w kraju w którym się wychowywała można je spotkać w niemal że każdym oczku, stawie przy polu różowym. Taki nawiązanie do jej ojczyzny.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Alzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 4
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #38 dnia: 22.08.2016, 11:13 »
To może skoro mowa o akwa to i ja się pochwalę...



Niestety po przeprowadzce akwa narazie stoi a ryby w przejściowym baniaku czekają na remont...

Sent from my D6603 using Tapatalk


Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #39 dnia: 22.08.2016, 14:33 »
Trochę inny temat panowie jakiej wielkosci zbiornik polecacie dla początkującego? Nie chiał bym za dużego ale nie malutki taki abym mogł posadzić  w nim roslinki i inne ozdoby aby ładnie wyglądał
Konrad

Offline Piter28

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #40 dnia: 22.08.2016, 14:35 »
60-80 l   już fajnie wyglądają. Jak dla mnie idealne na początek :)

Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #41 dnia: 22.08.2016, 16:25 »
O takim samy myślałem rozważałem tez 112l lecz musialo by stać na podłodze a niestety nie ma tyle miejsca w pokoju.  80l było by fajne lecz nwm czy komoda sie nie zarwie pod takim cieżarem :)
Konrad

Offline Novac

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #42 dnia: 22.08.2016, 16:53 »
O takim samy myślałem rozważałem tez 112l lecz musialo by stać na podłodze a niestety nie ma tyle miejsca w pokoju.  80l było by fajne lecz nwm czy komoda sie nie zarwie pod takim cieżarem :)

Broń Cie Boże stawiać akwa na podłodze :o. Akwarium musi stać na szafie. Jeśli masz wątpliwości czy szafka wytrzyma to sprawdź to na sucho. Akwarium 80 l waży około 90 kg. Jeżeli blat będzie się uginać to poprostu dołóż drugi blat. Ja tak mam zrobioną szafkę pod akwarium, blat to dwie płyty 18 lub 22 mm
Damian

Offline Tomek80

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Września
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #43 dnia: 22.08.2016, 18:13 »
O takim samy myślałem rozważałem tez 112l lecz musialo by stać na podłodze a niestety nie ma tyle miejsca w pokoju.  80l było by fajne lecz nwm czy komoda sie nie zarwie pod takim cieżarem :)
[/quote


Bierz 112l u mnie stało no komodzie  z black red w....bez żadnych przeróbek i dawało rade jak znajdę stare zdjęcia to   
wstawię. Jak masz możliwość to radzę Ci wziąć akwarium proste a nie profilowane ja swoje miałem profilowane i jakoś tak się dziwnie rybki oglądało. :D
Pozdrawiam Tomek.

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #44 dnia: 22.08.2016, 19:21 »
O takim samy myślałem rozważałem tez 112l lecz musialo by stać na podłodze a niestety nie ma tyle miejsca w pokoju.  80l było by fajne lecz nwm czy komoda sie nie zarwie pod takim cieżarem :)
ja startowałem od 112litrow. Mam je do dziś jako gipikarium. stoi na szawce RTV z dodatkowym blatem z płyty 20mm.