Autor Wątek: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk  (Przeczytany 15546 razy)

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« dnia: 02.11.2016, 18:43 »
Chciałbym zaproponować użytkownikom tego forum założenie stowarzyszenia wędkarskiego, działającego w myśl zasady C&R.

Jak zapewne wszystkim wiadomo, do utworzenia stowarzyszenia potrzebne jest minimum 15 osób. Niby nie wiele, ale niestety nie znam osobiście nikogo poza kilkoma kolegami z tego forum kto stosuję zasadę złów i wypuść. Jeżeli znajdzie się mimo wszystko wystarczająca ilość osób następnym krokiem będzie rejestracja w sądzie stowarzyszenia, zebranie i uchwalenie statutu, a następnie pozyskanie wody.

Na Górnym Śląsku jest sporo zbiorników wodnych, które nie mają swojego opiekuna. Presja na nich spora, mięsiarstwo nie znające granic, a brzegi zawalone śmieciami. Właśnie tym wodom można by dać "drugie życie". Posprzątać, pobudować tarliska i krześliska rybom. Zarybienia wystarczą symboliczne na początku, potem natura zrobi wszystko za nas.  Jak nie będziemy brać ryb to nie będą potrzebne kosztowne zarybienia. Najwięcej roboty jest na samym początku. Potrzebne jest zaangażowanie członków. Jedni pomogą w sprawach formalno - prawnych, inni wykonają tarliska czy posprzątają zbiornik.
Dzisiaj byłem w Urzędzie Miejskim dowiadywać się o ewentualną dzierżawę . Dowiedziałem się że jest taka możliwość, tylko trzeba złożyć wniosek. Rozpatrzenie trwa około miesiąca. Średnia cena dzierżawy  1 hektara wody to 1000 zł. Do tego dochodzi podatek za grunt i tu już jest bardzo zróżnicowany.

Jeżeli są osoby zainteresowane zarejestrowaniem takowego stowarzyszenia to proszę o informację w wątku. Również prosiłbym o dzielenie się pomysłami, żeby to było wspólne przedsięwzięcie, W grupie siła.

Tutaj będę uaktualniał listę chętnych do założenia stowarzyszenia. Jeżeli kogoś pominąłem lub ktoś chce się dopisać do listy to proszę o informację

1. Michal - Bytom
2 .Czesiek (Wonski81) - Tarnowskie Góry
3. toms2m - Siemianowice
4i5. Dominik (Oman) wraz z osobą z poza forum - Radzionków
6. Luk - Londyn
7. Jędrula - Wodzisław Sl
8. Marcin ( katmay) - Łowicz
9. Pajone - Bytom
10.matchless

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2016, 19:11 »
2. Czesiek - Tarnowskie Góry :)

Jako ciekawostkę podam, iż staw w świerklanieckim parku od jesieni jest w rękach stowarzyszenia "Żyj".
Więc jak się bardzo chce, to coś można zdziałać ;)
Czesiek

Offline ul-fan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #2 dnia: 02.11.2016, 19:41 »
Po zmianie ustawy w 2016 roku, do założenia stowarzyszenia potrzeba 7 (siedmiu) osób.
Sporo się zmieniło po tej zmianie ustawy. Sądzę, że na lepsze.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #3 dnia: 02.11.2016, 19:45 »
2. Czesiek - Tarnowskie Góry :)

Jako ciekawostkę podam, iż staw w świerklanieckim parku od jesieni jest w rękach stowarzyszenia "Żyj".
Więc jak się bardzo chce, to coś można zdziałać ;)

Wiem, chciałem się nawet tam zapisać. Położenie mają bardzo dobre. Czysto i raczej kłusole się tam nie zapuszczą

Czyli jest nas dwóch :)

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #4 dnia: 02.11.2016, 19:46 »
Po zmianie ustawy w 2016 roku, do założenia stowarzyszenia potrzeba 7 (siedmiu) osób.
Sporo się zmieniło po tej zmianie ustawy. Sądzę, że na lepsze.

Dzięki za informacje. czyli jesteśmy coraz bliżej celu :)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #5 dnia: 02.11.2016, 19:48 »
Niedawno byłem na rowerze (może 2 tyg temu), dość sporo wędkarzy było. Nie wiem czy jakie zawody, czy zarybienie ;)
W każdym razie nie mam żadnych namiarów na "władze", a przy rybaczówce nie ma nic, zero kontaktu ,telefonu.

Niegdyś miałem pozwolenie na te łowisko (lata 90-te), ale oprócz okoliczności przyrody i położenia to.... :P
Czesiek

Offline ul-fan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #6 dnia: 02.11.2016, 19:48 »
Po zmianie ustawy w 2016 roku, do założenia stowarzyszenia potrzeba 7 (siedmiu) osób.
Sporo się zmieniło po tej zmianie ustawy. Sądzę, że na lepsze.

Dzięki za informacje. czyli jesteśmy coraz bliżej celu :)

Mogą wystarczyć trzy osoby. Zależy, jakie cele ma mieć to stowarzyszenie.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #7 dnia: 02.11.2016, 20:03 »
Mamy na Górnym Śląsku największe jezioro C&R w Polsce - Dzierżno Duże.
Czy macie zamiar przechodzić przez te wszystkie problemy jaka miała ekipa z Dzierżna by ta woda miała taki status ? Czy zdajecie sobie sprawę z tego że co rusz będzie tam wędkował ktoś kto będzie zabierał ryby i trzeba będzie działać z pełną  determinacją ? Użerać się z wędkarzami nierozumiejącymi idei, wzywanie policji , narażanie siebie ?
 Może warto by było na początku pogadać z chłopakami którzy stworzyli koło Dzierżno ?
Osobiście jestem za tym by było wiele takich wód i życzę powodzenia założycielom , wręcz trzymam kciuki za to by wypaliło ! :bravo: :thumbup:
Pozdrawiam - Gienek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #8 dnia: 02.11.2016, 20:23 »
A może łatwiej, jak zarząd Koła Taciszów złoży wniosek o wodę, której chcecie być gospodarzem.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #9 dnia: 02.11.2016, 20:52 »
 Ogólnie na naszym terenie jest sporo wód które nie mają gospodarza, nie należą do pzw. W obrębie samego Sosnowca  takich zbiorników jest kilka. Wcale nie są to kałuże a wody mające potencjał.  Co do C&R tak powinno być takich łowisk jak najwięcej. Ale pomijamy jedną ważną kwestie.Powinna być na nich prowadzona racjonalna gospodarka. Mająca na celu wspieranie rodzimych gatunków a nie tych inwazyjnych. Ponieważ możemy popaść ze skrajności w skrajność,  która doprowadzi że w naszych wodach będą pływać tylko karpie,amury i inne gatunki inwazyjne. Mięsiarstwo nie ale lobby karpiowe też nie.

Ja jestem za takim klubem lub stowarzyszeniem, ale napisz coś więcej jak to widzisz i jak by miało to funkcjonować.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #10 dnia: 02.11.2016, 20:54 »
A może łatwiej, jak zarząd Koła Taciszów złoży wniosek o wodę, której chcecie być gospodarzem.
Z wątku wynika że kolega raczej nie ma na myśli konkretnej wody
Pozdrawiam - Gienek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #11 dnia: 02.11.2016, 21:05 »
Z tego co wyczytałem to kilka stawów jest zaniedbanych i jest duża presja wędkarska i chciałby to naprawić poprzez C&R, więc jakąś wodę konkretną musi wybrać bo inaczej tego nie zrealizuje .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline toms2m

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 760
  • Reputacja: 132
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #12 dnia: 02.11.2016, 21:22 »
Szczerze powiedziawszy też byłbym zainteresowany takim stowarzyszeniem, ale jakbym miał więcej informacji. Niestety boje się, że to nie wypali. Po pierwsze wydzierżawienie wody to najmniejszy problem, ale utrzymanie tej wody i bycie gotowym na wszelakie zagrożenia naturalne jak i wynikające od ludzi. Na wynajmowanej wodzie, trzeba zobaczyć jak jest zasilana, czy są to wody gruntowe, jakiś strumyczek, czy studnia głebinowa. Niestety znam przypadek osobiście, gdzie chłop prowadził sobie mniejszy stawik 0.5ha i 2 lata temu w trakcie suszy, z stawu została pustynia. Cała praca i ryby poszły w... Tutaj może być tak samo. Wszelakie choroby, przyducha, czy nawet inne szkodniki jak wydry. Następnie dochodzi czynnik ludzki, boje się, że znajdą się jacyś amatorzy łatwego zysku i wszystko wyłowią. Niestety nie jest realne pilnowanie takiego miejsca 24h. U mnie w centrum miasta, w nocy, w parku miejskim potrafi kłusować pół patologicznej dzielnicy, że nawet policja boi się podejść, a co dopiero straż miejska... a pomyśleć dopiero co by się działo jak zobaczą dobrze zarybioną miejscówke na uboczu. Wystarczy prześledzić walkę Panów z Dzierżna, z białej Przemszy, szkoda nerwów. Byłbym bardziej za założeniem jakiegoś lokalnego klubu zrzeszającego ludzi z Śląska, tak jak na przykład koledzy z Mazovii, WKF. Na pewno znajdą się ludzie na wspólne nocki na śląskich zaporówkach, czy też zloty na komercjach, zresztą jedna taka propozycja się przewinęła na forum :). Lepiej najpierw stworzyć jakąś ekipe a potem brać się za własną wodę, a na pewno znajdą się wśród nas Ci bardziej doświadczeni i mniej, którzy mogliby czerpać wiedzę od tych pierwszych:D

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #13 dnia: 02.11.2016, 21:29 »
Tzn. ja nikomu na tacy nie dam super wody . Wyrażam natomiast chęć ażeby zebrać się wspólnie i razem osiągnąć cel jakim będzie rybny zbiornik.
Czy się uda? Nie mam pojęcia. Ale wiem,że jeżeli się nic nie zrobi w tym kierunku to się na pewno nie uda. Chciałbym jutro przeczytać w tym wątku że jest przynajmniej 20 osób chętnych na utworzenie wody C&R zamiast czytać po raz tysięczny poruszany  wątek na forum "jaka wędka do methody"
Wody konkretną mam ale celowo jeszcze nie podałem ponieważ chce zobaczyć jakie jest zainteresowanie tematem stowarzyszenia. Czy istnieje chęć w narodzie? Jestem również elastyczny na propozycję. To nie ma być jak ja chcę, tylko jak chcą członkowie tegoż stowarzyszenia.

N3su też nie jestem zwolennikiem tylko karpia. Myślałem natomiast o linie, płoci, drapieżnikom. Owszem gdyby jakimś cudem się jednak zdarzyło, że będzie sporo członków w stowarzyszeniu i tym samym można by było wydzierżawić więcej wód to też nie widzę problemu aby wody z karpiem też były.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stowarzyszenie wędkarskie C&R Górny Śląsk
« Odpowiedź #14 dnia: 02.11.2016, 21:37 »
toms2m zgadza się też mam takie obawy. Ale jakoś sekcje mają się całkiem dobrze w naszym rejonie. Ja wiem że przyducha się może trafić, ale na PZW jest tak samo. Zresztą Panowie jak się nie ma wiary w coś to się na pewno nie uda. Tak jak z rzucaniem papierosów.
Angole, Holendrzy, Czesi mają. My również będziemy!nie za rok to za 5. Całe zasrane życie być zapobiegliwym  i jęczeć, że się nic nie uda? Ponoć nadzieja umiera na końcu