Autor Wątek: Byłem dziś na zebraniu koła...  (Przeczytany 10515 razy)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #30 dnia: 04.03.2018, 22:33 »
Ten ichtiolog ma rację. Półtorametrowe szczupaki i metrowe leszcze bardzo rzadko przystępują do tarła.
Jacek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #31 dnia: 04.03.2018, 22:36 »
Ten ichtiolog ma rację. Półtorametrowe szczupaki i metrowe leszcze bardzo rzadko przystępują do tarła.

Bo nie dożywają takich rozmiarów.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #32 dnia: 04.03.2018, 22:37 »
Jaki wniosek? Duże ryby nie przystępują do tarła.

Nie trzeba kończyć rybackich uczelni ;)
Jacek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #33 dnia: 04.03.2018, 22:45 »
Wypadałoby zapytać na jakiej podstawie taka osoba głosi swoje poglądy. Wykształcenie kierunkowe, szkolenia a może dużo czyta i czuje się kompetentny? Jeżeli gdzieś tak uczą niech się pochwali gdzie to jest. Jeśli przeczytał powinien podać źródło.

Argumentacja jest tak dobrana że ludzie bez rozeznania uwierzą w te bzdury.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #34 dnia: 05.03.2018, 01:18 »
Witam, dziś w kole do którego należy mój kuzyn odbyło się walne zebranie, poprosiłem więc kuzyna o poruszenie paru kwestii, jedną z nich było wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych na wodach naszego okręgu. To, że się nie da było do przewidzenia, ale dlaczego?
Otóż ryby a dokładniej samice ryb wedle ichtiologa, podobnie jak kobiety najbardziej produktywne są w wieku młodym, z wiekiem owa produktywność maleje i zanika. Duża ryba z wiekiem starzeje się i podobnie jak kobieta przechodząca menopauzę nie może mieć potomstwa więc tym samym nie przystępuje do tarła. Wedle tej opinii duże starsze ryby nie odbywają tarła więc nie są pożądane w zbiornikach. Dlatego też wielką szkodą było by wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych oraz dbanie o takie ryby.
Pomyślcie sobie o czym myśli wędkarz opuszczający takie zebranie, brak mi słów.

Ach ta polska myśl rybacka! Oni wiedzą lepiej od Matki Natury co dobre, geniusze... To zapewne dlatego polskie wody są zdrowe i brakuje w nich dużych osobników, zaś wody w innych państwach Europy są dotknięte plagą dużych samic, i degradują się haniebnie :D :D
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #35 dnia: 05.03.2018, 02:33 »
Witam, dziś w kole do którego należy mój kuzyn odbyło się walne zebranie, poprosiłem więc kuzyna o poruszenie paru kwestii, jedną z nich było wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych na wodach naszego okręgu. To, że się nie da było do przewidzenia, ale dlaczego?
Otóż ryby a dokładniej samice ryb wedle ichtiologa, podobnie jak kobiety najbardziej produktywne są w wieku młodym, z wiekiem owa produktywność maleje i zanika. Duża ryba z wiekiem starzeje się i podobnie jak kobieta przechodząca menopauzę nie może mieć potomstwa więc tym samym nie przystępuje do tarła. Wedle tej opinii duże starsze ryby nie odbywają tarła więc nie są pożądane w zbiornikach. Dlatego też wielką szkodą było by wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych oraz dbanie o takie ryby.
Pomyślcie sobie o czym myśli wędkarz opuszczający takie zebranie, brak mi słów.
Hmm. A Może jak byś uczestniczył w strukturach związku i poparł kuzyna(2+1 to prawie banda, jak by znaleźć odważnego) to może choć jeden z decydentów by na dłuższą metę się zastanowił? Mój Okręg, jako jeden z pierwszych w kraju, wprowadził górne limity.Obowiązują do dziś.  Mam jedynie żal, o ich obniżenie w ostatnich latach. Tak, lepiej wyjść niż przekonywać.  I przestańmy tu pitolić o Ichtiologach. Okręg ustala wymiary. Nie może jedynie zejść poniżej norm Ustawy krajowej.
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #36 dnia: 05.03.2018, 08:06 »
I przestańmy tu pitolić o Ichtiologach. Okręg ustala wymiary. Nie może jedynie zejść poniżej norm Ustawy krajowej.

Arek, kto tu pitoli?  Nie jest tajemnicą, że polska myśl naukowa z Olsztyna jest przeciwna górnym wymiarom ochronnym, i pogląd zaprezentowany przez tego człowieka na zebraniu był identyczny jak pogląd Kotwica. Goście nie mają zamiaru zrozumieć, że po pierwsze - wędkarze nie chcą już łowić 'handlowych' ryb ale ich hobby to pogoń za rekordami, po drugie - natura się raczej nie myli i wie jakie ryby są wartościowsze, po co są. Im większe samice tym więcej ikry, to też dobry materiał genetyczny, ryby rodzimej, co daje sobie świetnie radę.

Normy i ustawy krajowe... A kto je ustalił, Gomułka i Gierek? Dlaczego mamy jako jedyny kraj w Europie tak fatalne wody, zarówno rybackie jak i wędkarskie? To obciąża konto właśnie polskich 'ichtiologów' lub raczej właściwszą nazwą jest właśnie naukowiec rybacki tutaj. Mam nadzieję, że za niedługo ktoś się przyjrzy kto tak naprawdę za to odpowiada, przestanie wierzyć w bajki o kormoranach i strefach beztlenowych, bo są pewne granice.
Lucjan

Offline roger

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jelenia Góra
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #37 dnia: 05.03.2018, 08:13 »
Arunio, poparłbym kuzyna gdybym należał do tego koła lecz należę do innego i razem postanowiliśmy wnieść podobne postulaty w swoich kołach by coś ruszyć, w swoim kole usłyszałem od delegata, że się nie da bo nie przejdzie :(

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #38 dnia: 05.03.2018, 08:27 »
I przestańmy tu pitolić o Ichtiologach. Okręg ustala wymiary. Nie może jedynie zejść poniżej norm Ustawy krajowej.

Ja tylko pragnę zauważyć, że te kilkanaście osób w ZO decyduje o wymiarach "na swoim" terenie nie dlatego, że Pan Antoni z kolegami z koła położonego w miejscowości X tak chce, ale przede wszystkim decyduje o tym opinia biegłego....ichtiologa :beer:

Offline Badzar

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 270
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #39 dnia: 05.03.2018, 08:47 »
Witam, dziś w kole do którego należy mój kuzyn odbyło się walne zebranie, poprosiłem więc kuzyna o poruszenie paru kwestii, jedną z nich było wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych na wodach naszego okręgu. To, że się nie da było do przewidzenia, ale dlaczego?
Otóż ryby a dokładniej samice ryb wedle ichtiologa, podobnie jak kobiety najbardziej produktywne są w wieku młodym, z wiekiem owa produktywność maleje i zanika. Duża ryba z wiekiem starzeje się i podobnie jak kobieta przechodząca menopauzę nie może mieć potomstwa więc tym samym nie przystępuje do tarła. Wedle tej opinii duże starsze ryby nie odbywają tarła więc nie są pożądane w zbiornikach. Dlatego też wielką szkodą było by wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych oraz dbanie o takie ryby.
Pomyślcie sobie o czym myśli wędkarz opuszczający takie zebranie, brak mi słów.

Parę lat temu pracowałem na fermie pstrągów. Nawet najstarsze osobniki podchodzą do tarła. Z tego co zaobserwowałem są dwa widoczne parametry różniące ikrę pozyskaną od młodej samicy a starej. Od starszej samicy uzyskamy mniej ikry ilościowo ale lepszej jakości z powodu większego rozmiaru ziarna.
Pozdrawiam
Michał

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #40 dnia: 05.03.2018, 09:28 »
I przestańmy tu pitolić o Ichtiologach. Okręg ustala wymiary. Nie może jedynie zejść poniżej norm Ustawy krajowej.

Ja tylko pragnę zauważyć, że te kilkanaście osób w ZO decyduje o wymiarach "na swoim" terenie nie dlatego, że Pan Antoni z kolegami z koła położonego w miejscowości X tak chce, ale przede wszystkim decyduje o tym opinia biegłego....ichtiologa :beer:
Arek. Na pewno decyduje? Czy biorą ją pod uwagę? Skoro w kilku Okręgach się da, to nie wszędzie biorą pod uwagę fobie Olsztyńskie i nie kierują się nimi.
Arek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #41 dnia: 05.03.2018, 09:32 »
Arunio, poparłbym kuzyna gdybym należał do tego koła lecz należę do innego i razem postanowiliśmy wnieść podobne postulaty w swoich kołach by coś ruszyć, w swoim kole usłyszałem od delegata, że się nie da bo nie przejdzie :(
Więc zwracam honor i chylę czoła za checi. Przepraszam za pochopne słowa. :beer: :thumbup:
Arek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #42 dnia: 05.03.2018, 10:00 »
I przestańmy tu pitolić o Ichtiologach. Okręg ustala wymiary. Nie może jedynie zejść poniżej norm Ustawy krajowej.

Ja tylko pragnę zauważyć, że te kilkanaście osób w ZO decyduje o wymiarach "na swoim" terenie nie dlatego, że Pan Antoni z kolegami z koła położonego w miejscowości X tak chce, ale przede wszystkim decyduje o tym opinia biegłego....ichtiologa :beer:
Arek. Na pewno decyduje? Czy biorą ją pod uwagę? Skoro w kilku Okręgach się da, to nie wszędzie biorą pod uwagę fobie Olsztyńskie i nie kierują się nimi.
Arunio oczywiście, że z formalnego punktu widzenia o tym decyduje Zarząd Okręgu. Jednak nie może on tego zrobić wbrew opinii ichtiologa, bo ZO łamałby wówczas prawo. A teraz wyobraź sobie taką sytuację. Czy ichtiolog zatrudniony na ciepłej posadzie w ZO ryzykowałby swoją posadą i był wbrew woli ZO, a tym samym nie chciał on w przeciwieństwie do tych z ZO podwyższenia wymiarów ochronnych? Raczej nie ;) Jeżeli ichtiolog mówi, że nie można/że się nie da, oznacza to że również ludzie w ZO nie chcą takich zmian. U Ciebie i w kilku innych okręgach zarówno ichtiolog jak i ZO uznały, że wprowadzenie takich wymiarów będzie słusznym rozwiązaniem i chwała im za to :beer: I tu właśnie widać jak wiele zależy od ichtiologów, od IRŚ-ów. Jak naprawdę niewielkim kosztem pracy można coś pozytywnego zrobić dla polskich wód. 

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #43 dnia: 05.03.2018, 10:07 »
Ok. Dzięki za odpowiedź. Rok temu wkopano Mnie w "ciepłą posadkę" Rzecznika dyscyplinarnego, więc dopiero, leniwie i z oporami staram się przymusić do poznawania papierków. Ale tu trzeba dodać, że koledzy pisali o strukturach koła, a tam raczej Ichtiologów nie zatrudniają bo to koszta spore. Koło wystarczy ze złoży wniosek do Okręgu, a tu widać że członkowie koła nie chcą.
Arek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Byłem dziś na zebraniu koła...
« Odpowiedź #44 dnia: 05.03.2018, 10:18 »
No właśnie ja tam nie doczytałem, że nie chcą, a bardziej że ichtiolog im tłumaczy, że nie trzeba ;) I to jest właśnie dobry przykład, że w tym zakresie przydałyby się zmiany tak jak jest to chociażby w Anglii, że to Wy w kole wspólnie z organem państwowym decydujecie o zarybieniach, a nie że Wy nawet jakbyście chcieli to nie możecie, bo nie Wy a Ci z okręgu wiedzą lepiej co siedzi w Waszej wodzie :beer: