Ankieta

Czy mata i podbierak powinny być obowiązkiem nakazanym przez RAPR?

Tak
93 (50.5%)
Tylko na wodach specjalnych oraz typu no kill
55 (29.9%)
Nie
29 (15.8%)
Nie mam zdania
7 (3.8%)

Głosów w sumie: 176

Autor Wątek: Czy mata i podbierak powinny być obowiązkiem nakazanym przez RAPR?  (Przeczytany 45295 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Panie i Panowie, jako, że mamy kilka propozycji odnośnie zmian w RAPR, warto aby wiele z nich przedyskutować, doszlifować... Nie każdy postulat jest taki oczywisty i taki 'słuszny' jakby się wydawało,  warto mieć więc więcej argumentów, zanim się sprawę popchnie dalej. Dlatego dyskutujmy, zabierzmy głos w ankiecie.

Czy mata i podbierak powinny być obowiązkiem nakazanym przez RAPR?

Argumentów 'za' jest bardzo dużo. Trzeba dbać o polskie ryby, ponieważ jest ich mało, więc każda sztuka jest warta o wiele więcej niż tam, gdzie ryby jest w bród. Polscy wędkarze nie umieją często dbać o ryby, wiele poczynań czołowych youtuberów pokazuje spory brak wiedzy i umiejętności w tej kwestii, ogólnie można to streścić w ten sposób - rybę traktuje się jak przedmiot. Dlatego sam obowiązek użycia maty i podbieraka daje rybom większe szanse, na przeżycie spotkania z wędkarzem, zwłaszcza jeżeli są to sztuki chronione okresem ochronnym czy też wymiarem dolnym bądź też górnym. Im rybniejsze będą polskie wody, tym więcej będzie przyłowów i spotkań z dużymi rybami, które są najlepszymi reproduktorami oraz stanowią o 'wartości' danej wody, więc trzeba tu mieć świadomość, że taka mata czy podbierak wymiernie poprawią kondycję zwracanych wodzie ryb. Sam fakt posiadania tych rzeczy poprawi też świadomość wielu wędkarzy, gdyż zrozumieją, jak szybko i prawie bez szwanku można rybę wypuścić. Wykształca się nawyk, pozytywny, teraz większość ma nawyki złe :)

Ale i na 'nie' są argumenty. Jeden to cena i koszt takowych rzeczy, dla wielu będzie to przeogromny wydatek. Dla innych sam nakaz prawny może być naruszeniem ich wolności osobistej. Jest też pytanie, czy spinningista lub łowca uklejek, powinien takie rzeczy posiadać ze sobą... Trzeba więc też i to wziąć pod uwagę.

Jakie jest Wasze zdanie? Prosze o szczerą wypowiedź, najlepiej nie zabarwioną jakimiś uprzedzeniami, również o zabranie głosu w ankiecie. Dodam tylko, że wszelkie zmiany w RAPR będą budziły sprzeciw i  opór sporych rzesz wędkarzy (każdy nakaz będzie budził opór), jest to nieuniknione. Jednak pomyślmy nie tylko o samym sobie, ale i o tym, ile taki nakaz poprawiłby sytuację w całej skali kraju, ewentualnie czy coś by zmienił w niekorzystny sposób.
Lucjan

aroo04

  • Gość
Patrząc przez pryzmat innych wędkarzy, a nie swój jestem za takim przepisem. Jeśli to faktycznie pomoże to się szarpnę. Tylko jedna uwaga, trzeba sprecyzować czym jest i jak ma być zbudowany podbierak i mata, inaczej nic z tego nie wyjdzie...

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Wyobraźcie sobie np Mateusza łowiącego okonie na mormyszkę - na co mu podbierak?
Pozdrawiam
Mirek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Jestem za.
Ale podam ciekawy przyklad....
Sytuacja ma miejsce obecnie i toczy sie ostra dyskusja na jednym zlowisk licencyjnych pzw.
W regulaminie lowiska pisze obowiazek maty karpiowej.
Dla 50 % wedkarzy z tego lowiska sprawa jest proska mata zakupiona w sklepie lub samodzielnie zrobiona -ale mata.karpiowa...
Ale dla 50 % miesiarzy starych dziadow kombinatorow.... jest nie domowienie...
Otoz  co to mata karpiowa... moze worek , moze kawalek folii, moze recznik.....
I jest klotnia i jak to rozwiazac....
W regulaminie brak opisu szczeglowego maty....
I jak to w polsce jest okienko jest mozliwosc.....
Maciek

Kadłubek

  • Gość
Tak powinien być obowiązkowy przy połowie z brzegu i łódki/pontonu.

Edit:
Mata w przypadkach ww. a podbierak zawsze.

Czy podbierak jest potrzebny na lodzie? Nie wiem nie łowię w zimie.

aroo04

  • Gość
Tak powinien być obowiązkowy przy połowie z brzegu i łódki/pontonu.
To też dobra propozycja :thumbup:

Offline adamczyk6509

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pozdrawiam Michał C&R
  • Lokalizacja: Kłodzko
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Według mnie podbierak powinien być obowiązkowy dla każdego oprócz łowcy uklejek :) , mata również chociaż ja rzadko jej używam. Rybki lecą od razu do wody (oczywiście delikatnie i bezpiecznie) a jak robię rybce zdjęcie to w kolanach w podbieraku
Pozdrawiam Michał
C&R

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak powinien być obowiązkowy przy połowie z brzegu i łódki/pontonu.
No to będą wchodzili do wody by obejść przepis.
Pozdrawiam
Mirek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Jestem jak najbardziej za :thumbup:
Argument że to są koszta jest płytki - nie stać cię na ten sprzęt to znajdź sobie inne hobby mniej kosztowne. Każde hobby na jakimś poziomie wiąże się z kosztami , nawet klocki Lego
Wędkarze to spora grupa ludzi o różnych charakterach i jestem zwolennikiem prawa twardego a jednocześnie prostego w zrozumieniu bez żadnych wyjątków , bez podziałów na lepszych i gorszych
Pozdrawiam - Gienek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Według mnie podbierak powinien być obowiązkowy dla każdego oprócz łowcy uklejek :) , mata również chociaż ja rzadko jej używam. Rybki lecą od razu do wody (oczywiście delikatnie i bezpiecznie) a jak robię rybce zdjęcie to w kolanach w podbieraku

Łowiąc uklejki w Wiśle zdarza się przyłów w postaci boleni.
Pozdrawiam
Mirek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Wyobraźcie sobie np Mateusza łowiącego okonie na mormyszkę - na co mu podbierak?

Oczywiście mata i podbierak nie są do łowienia spod lodu, to byłoby zapisane odpowiednio :)
Jestem za.
Ale podam ciekawy przyklad....
Sytuacja ma miejsce obecnie i toczy sie ostra dyskusja na jednym zlowisk licencyjnych pzw.
W regulaminie lowiska pisze obowiazek maty karpiowej.
Dla 50 % wedkarzy z tego lowiska sprawa jest proska mata zakupiona w sklepie lub samodzielnie zrobiona -ale mata.karpiowa...
Ale dla 50 % miesiarzy starych dziadow kombinatorow.... jest nie domowienie...
Otóż  co to mata karpiowa -moze worek , moze kawalek folii, moze recznik.I jest klotnia i jak to rozwiazac.W regulaminie brak opisu szczegółowego maty....
I jak to w polsce jest okienko jest możliwość.....

Trzeba by to rzeczywiście jakoś zapisać, przy czym obowiązkiem byłaby mata 'minimum' oczywiście, czyli ta cieńsza, o mniejszych wymiarach. Trzeba by podać więc definicję maty i jej wymiary minimalne, łącznie z grubością. Jeżeli ktoś zrobi ją sam, to już jego sprawa :)
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Wyobraźcie sobie np Mateusza łowiącego okonie na mormyszkę - na co mu podbierak?

Oczywiście mata i podbierak nie są do łowienia spod lodu, to byłoby zapisane odpowiednio :)
Jestem za.
Ale podam ciekawy przyklad....
Sytuacja ma miejsce obecnie i toczy sie ostra dyskusja na jednym zlowisk licencyjnych pzw.
W regulaminie lowiska pisze obowiazek maty karpiowej.
Dla 50 % wedkarzy z tego lowiska sprawa jest proska mata zakupiona w sklepie lub samodzielnie zrobiona -ale mata.karpiowa...
Ale dla 50 % miesiarzy starych dziadow kombinatorow.... jest nie domowienie...
Otóż  co to mata karpiowa -moze worek , moze kawalek folii, moze recznik.I jest klotnia i jak to rozwiazac.W regulaminie brak opisu szczegółowego maty....
I jak to w polsce jest okienko jest możliwość.....

Trzeba by to rzeczywiście jakoś zapisać, przy czym obowiązkiem byłaby mata 'minimum' oczywiście, czyli ta cieńsza, o mniejszych wymiarach. Trzeba by podać więc definicję maty i jej wymiary minimalne, łącznie z grubością. Jeżeli ktoś zrobi ją sam, to już jego sprawa :)

 :thumbup: :bravo:
Maciek

Kadłubek

  • Gość
Zaczyna się kombinowanie typowo polskie: od ilu cm będzie mata matą... Wiem, że chodzi o to by nie było głupich tłumaczeń, że przecież to jest mata.

Lepsza cienka mata od żadnej.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Jestem przeciw bo to tak jak by uznać że łopata i łańcuchy są obowiązkowe w każdym samochodzie.

Podbierak - łowiąc sobie z pod lodu albo ukleje na żywczyka to mi zupełnie nie potrzebne a ja sie trafi przyłów no trudno bez podbieraka najwyżej stracę przypon, w innym przypadku jest potrzebny żeby nie stracić ryby i chyba każdy wędkarz chce go mieć w swoim arsenale i go używa.

Z matą jest inaczej wiadomo jak łowimy gdzieś gdzie nie ma ładnego brzegu może się przydać ale bez przesady to tak jak by zabronić używania łańcucha kolczastego w rolnictwie.
Ja rozumiem poprawność polityczna itd ale bez przesady nic jej się nie stanie jak poleży sobie chwile na brzegu. 
Dla mnie mata to pomysł na wyciąganie dodatkowo kasy na komercjach choć tam to ma jeszcze sens ryby są wyciągane dość często i można im trochę pomóc tą matą, na dzikich wodach gdzie ryba nie jest co tydzień na brzegu uważam to za zbędne.

Przyznaje się bez bicia że kupiłem ją tylko po to żeby nie wypożyczać jej na komercjach i dla mnie mata to taka sama przesada jak haki bez zadziorów, płyny do odkażania czy zakaz dania klapsa dzieciakowi.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

aroo04

  • Gość
Mi zależy żeby była jak najmniejsza i jak najcieńsza. Chyba lepsza taka niż żadna?