Ankieta

Czy mata i podbierak powinny być obowiązkiem nakazanym przez RAPR?

Tak
93 (50.5%)
Tylko na wodach specjalnych oraz typu no kill
55 (29.9%)
Nie
29 (15.8%)
Nie mam zdania
7 (3.8%)

Głosów w sumie: 176

Autor Wątek: Czy mata i podbierak powinny być obowiązkiem nakazanym przez RAPR?  (Przeczytany 45165 razy)

Offline Skomand

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
A gdyby podbierak był obowiązkowy, a mata tylko konieczna byłaby na łowiskach no kill, zalecana natomiast wszędzie?

Taki zapis mi się bardziej podoba.
P.S. Maty nie mam, ale podbieraki mam dwa jeden nowy a drugi prawie nowy(raz wyciągałem nim chleb bo ktoś nawrzucał go mnóstwo do wody), ot takie ryby są u mnie w okolicy, ale tacham ten podbierak w nadziei że kiedyś trafi się jakiś przyłów. :D
Jarek

MrProper

  • Gość
Tak powinien być obowiązkowy przy połowie z brzegu i łódki/pontonu.
No to będą wchodzili do wody by obejść przepis.

Dokładnie o tym pomyślałem

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Panowie co w z tymi podbierakami, przecież podbierak ma każdy bo nikt nie chce tracić ryb. Dla mnie motyw z podbierakiem to rozmowa bez sensu bo i tak 99,9% ich używa. To tak jak by wprowadzić zapis w konstytucji że każdy obywatel musi w zimę nosić czapkę :)
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline benyb

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 3
  • Lokalizacja: Legionowo
podbierak tak ...ale tylko na no kill ponieważ w innym przypadku ta ryba i tak zostanie zabrana na "patelnie" z małymi wyjatkami jak okres ochronny ew. wymiar ochronny
i tu wracamy do początku problemu czyli nie brać ryb , które się złowi!

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Panowie co w z tymi podbierakami, przecież podbierak ma każdy bo nikt nie chce tracić ryb. Dla mnie motyw z podbierakiem to rozmowa bez sensu bo i tak 99,9% ich używa. To tak jak by wprowadzić zapis w konstytucji że każdy obywatel musi w zimę nosić czapkę :)

Też mnie wydaje się, że każdy ma pobierak wiec raczej nie ma o co kruszyć kopii a mata na no kill tak , gdzie indziej dobry pomysł,  żeby była "zalecana" - przede wszystkim rozsądek. Jak ktoś zabiera ryby, to po co mu mata ? Techniki brodzące  -ok moze mieć mate ale jej użycie..., kuter na dorsze nie wyobrażam sobie tam mat :)

Offline lu kas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PL/UK - UK/PL
  • Ulubione metody: feeder i spinning
A czym się różni wypinanie ryby leżącej w podbieraku na macie/trawie? Tu i tu ta operacja będzie trwała tyle samo, nie widzę różnicy.

A no tym, że rybka prawdopodobnie będzie podskakiwać a w trawie może znajdować się coś twardego i ostrego typu kamień, szkło, nakrętka po coca coli itp. Wtedy o uszkodzenie ryby nie trudno. Mata takie ryzyko ogranicza do minimum.
"Nigdy się nie tłumacz – przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą" - Mark Twain

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Kolejny bzdurny przepis! owszem podbierak warto mieć , jednak łowiąc z kajaka szczupaki , wolę chwytak - tu siedzę niżej jak w łódce więc podbierakiem nie jest wygodnie . Dlaczego to bzdurny przepis? to tak jak z sprzątaniem stanowiska- oczywiście trzeba sprzątać , no ale weźmy takiego spinningistę który łowi z brzegu , a więc nie stoi w jednym miejscu , tylko się przemieszcza , to wychodzi na to że ma posprzątać całe jezioro?! łowiąc  na spławik czy też grunt i stosując C&R po co mata jak rybę odhaczam w podbieraku i od razu wypuszczam! Może bardziej trzeba by było wsiąść się za tak zwaną gospodarkę rybacką , bo jeszcze trochę to nie będzie czego na wodach PZW kłaść na tą matę!
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
A czym się różni wypinanie ryby leżącej w podbieraku na macie/trawie? Tu i tu ta operacja będzie trwała tyle samo, nie widzę różnicy.

Różnica jest znacząca... Ryba podczas wypinania rzuca się i szarpie i na kamienistym brzegu bez maty odbija się niemiłosiernie.

KrzysztofS

  • Gość

A gdyby podbierak był obowiązkowy, a mata tylko konieczna byłaby na łowiskach no kill, zalecana natomiast wszędzie?

Dla mnie osobiście podbierak jest obowiązkowy od dawna - nie wyobrażam sobie wyjazdu na ryby bez niego :)
Matę też mam i używam, gdy jest taka potrzeba. Na większości łowisk komercyjnych jest obowiązek posiadania maty. Ale przecież, gdy podbiorę karpia podbierakiem, kosz podbieraka położę na kolanach, wypnę rybę z bezzadziorowego haczyka i podbierakiem uwolnię rybę lub włożę do siatki to po co mi mata? :) Ryba ma kontakt tylko z koszem podbieraka i moją dłonią. Przecież nie będę schodził z kosza, żeby to wszystko robić na macie.
Rozumiem potrzebę posiadania maty, ale już jej użycie jest uzależnione od wielu czynników.
Ogólnie jestem za posiadaniem, ale nie dajmy się zwariować :) Normalny wędkarz nie potrzebuje nakazów - wie po prostu, jak się obchodzić z rybami.

Offline lu kas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PL/UK - UK/PL
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kolejny bzdurny przepis! owszem podbierak warto mieć , jednak łowiąc z kajaka szczupaki , wolę chwytak - tu siedzę niżej jak w łódce więc podbierakiem nie jest wygodnie . Dlaczego to bzdurny przepis? to tak jak z sprzątaniem stanowiska- oczywiście trzeba sprzątać , no ale weźmy takiego spinningistę który łowi z brzegu , a więc nie stoi w jednym miejscu , tylko się przemieszcza , to wychodzi na to że ma posprzątać całe jezioro?!

Zgadza się, co do spiningu, łódki itp zapisy musiały by być odpowiednio i z głową uregulowane by nie powstała paranoja. Do tego zdrowy rozsądek wędkarza i byłoby OK :)

łowiąc  na spławik czy też grunt i stosując C&R po co mata jak rybę odhaczam w podbieraku i od razu wypuszczam!

Chciałbym zobaczyć jak odhaczasz np karpia 15+ Kg w podbieraku ;)
"Nigdy się nie tłumacz – przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą" - Mark Twain

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Panowie co w z tymi podbierakami, przecież podbierak ma każdy bo nikt nie chce tracić ryb. Dla mnie motyw z podbierakiem to rozmowa bez sensu bo i tak 99,9% ich używa. To tak jak by wprowadzić zapis w konstytucji że każdy obywatel musi w zimę nosić czapkę :)

Też mnie wydaje się, że każdy ma pobierak wiec raczej nie ma o co kruszyć kopii a mata na no kill tak , gdzie indziej dobry pomysł,  żeby była "zalecana" - przede wszystkim rozsądek. Jak ktoś zabiera ryby, to po co mu mata ? Techniki brodzące  -ok moze mieć mate ale jej użycie..., kuter na dorsze nie wyobrażam sobie tam mat :)

Sorki, ale dyskutujemy poważnie. Nie wiem czy stosujesz RAPR na kutrach, ale zapewniam CIę, że tam on nie obowiązuje :)
Kolejny bzdurny przepis! owszem podbierak warto mieć , jednak łowiąc z kajaka szczupaki , wolę chwytak - tu siedzę niżej jak w łódce więc podbierakiem nie jest wygodnie . Dlaczego to bzdurny przepis? to tak jak z sprzątaniem stanowiska- oczywiście trzeba sprzątać , no ale weźmy takiego spinningistę który łowi z brzegu , a więc nie stoi w jednym miejscu , tylko się przemieszcza , to wychodzi na to że ma posprzątać całe jezioro?! łowiąc  na spławik czy też grunt i stosując C&R po co mata jak rybę odhaczam w podbieraku i od razu wypuszczam! Może bardziej trzeba by było wsiąść się za tak zwaną gospodarkę rybacką , bo jeszcze trochę to nie będzie czego na wodach PZW kłaść na tą matę!

Można robić wiele rzeczy w tym samym czasie, rybacy rybakami, a brak wiedzy i świadomości wędkarskiej u wędkarzy to co innego.

Co do chwytaka, to nie wiem czy wiesz, ale nie jest to narzędzie, którym powinno się podbierać szczupaki. W UK nikt go nie stosuje, oprócz imigrantów :) Wyłamuje on szczękę szczupakom bardzo często, powodując kontuzję, która znacząco wpływa na rybę, tragicznie. Im większy szczupak, tym większe uszkodzenia. Podniesienie płotki 20 cm na kiju a podniesienie ryby 5 kg to nie to samo. W wielu przypadkach hak rozetnie rybi pysk lub wyrwie kawał mięsa, tak działa właśnie większa waga. Dlatego duże szczupaki trzeba podnosić odpowiednio je chwytając, czy to za pokrywę skrzelową, czy za 'kark', ale nie chwytakiem. Kilku moich znajomych miało ciężkie chwile przez stosowanie tego patentu w UK :D

Co do łowienia na spławik i grunt, nie wiem jakie ryby łowisz. ale wielu nie da się odhaczyć w podbieraku, często też miejsce nie jest do tego odpowiednie, nie wszędzie jest świeża, miękka trawa. Przepis jako taki ma chronić ryby w każdych warunkach, więc jak jest trawa, to maty nie trzeba używać. Ale co zrobić jak jej nie ma? Brzany 70 cm, leszcza 60+ czy lina ponad 3 kilo nie wyhaczysz w podbieraku. A zdjęcia? Przecież wielu chce sobie zrobić zdjęcie z rybą? Mata jest idealnym zabezpieczeniem wtedy, aby ryba jak upadnie, nie wytarzała się w syfie lub nie uszkodziła sobie czegoś! Tu za bardzo więc nie rozumiem takiej argumentacji, i uważam ją za 'nie bo nie'. Bez stresu jakby co, staram się zrozumieć ludzkie stanowiska, stąd moje wnioski :D

Lucjan

Offline lu kas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PL/UK - UK/PL
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Lucjan,  póki co beton jest dość gruby :facepalm:
"Nigdy się nie tłumacz – przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą" - Mark Twain

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Dokładnie lata miną zanim beton się skruszy.  Choćby federowe mp polski niby elita,  otwarta na nowosci. Sprzęt za grubą kasę. A maty nie wiem czy wogole ktoś miał :), mimo tego że na betonie zawody. No chyba ze na filmach nie widać. 

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Na wodach gdzie wędkuję - a łowię rekreacyjnie , - mój największy szczupak miał 3kg podebrałem go ręką za kark , największy leszcz 42cm , nigdy nie złowiłem karpia i nie chcę go łowić ,dla mnie to chwast , przeważnie łowię krąpie, klenie , okonie i płotki , są to w większości małe ryby , bo u mnie dużych nie ma , nie ma lina , karasia , pewnie przez to że nie używam podbieraka i nie mam maty :facepalm: No tak beton :bravo:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match