Autor Wątek: Sum - jak łowić?  (Przeczytany 133891 razy)

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #15 dnia: 21.02.2015, 17:57 »
A ja zadam wam jeszcze takie pytanko z czystej ciekawosci jak narazie bo raczej z moim sprzetem na sume sie nie porwe ale moze kiedys... No do rzeczy:
Czy miejscowke  sumowa jakos podnecacie? Krwia, kawaklami miesa czy co tam jeszcze...? Czy po prostu macie zestaw z ciezarkiem i przyneta na haku i oblawiace wybrane przez siebie miejscowki z nadzieja ze sum bedzie tam zerowal i natknie sie na wasz zestaw? 
U mnie w zaporowce jest od groma sumow podobno... kraza legendy o takich potworach siedzacych na glebinach ze labedzie dla niego to przekaska ;p
Tak z ciekawosci dodam ze nie raz slyszalem jak karpiarzom czy polujacym za drapieznikiem trafialy sie sumy ktore lamaly nawet najmocniesze wedki i zylki  itd... a jak raz zobaczylem sumiarza jak szykuje zestaw  to sie za glowe zlapalem leszcz takiej wielkosci ze ja bym nie pogardzil jako zdobycz na feederze :) (okolo 3kg chyba mial) a wedki... no zatkalo mnie ;) takie jak na filmach o "wedkarstwie" morskim jak sie nastawiaja na jakies potwory ;)  niewiem czy cos zlapal ;p  Fascynujaca ryba jak dla mnie ;) i pewnie wymarzona zdobycz wielu wedkarzy :) a czy szkodnik tak jak niektorzy pisza to tam gdzie go sztucznie zarybiaja i do tego bezmyslnie to pewnie sytuacja podobna do karpi jednym sie podobaja a innym beda przeszkadzac... temat rzeka... a tam gdzie wystepuje naturalnie to po cos natura go tam "wpuscila" :)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #16 dnia: 21.02.2015, 20:29 »
Jeżeli mogę coś zasugerować, to przy połowie suma stosujcie sprzęt najmocniejszy z możliwych. Żadnych półśrodków.
Z dwóch powodów.
Po pierwsze na relatywnie lekkim zestawie, dużego suma trzeba długo holować. Były już częste przypadki, że taka skrajnie wymęczona holem ryba, nie była już w stanie dojść do siebie, i nazajutrz bądź kilka dni później znajdowaną ją martwą. Dodatkowym problemem dla takiej ryby będzie zbyt długa sesja zdjęciowa..
Po drugie, jeżeli ktoś z Was zdecyduje się na poważne sumowanie, to prędzej czy później zacznie stosować do zbrojenia żywca system z kotwicy i haka.
Jest duże prawdopodobieństwo, że ryba zerwana z takim zestawem, będzie miała spięty pysk. Co najpewniej doprowadzi do ją do powolnej głodowej śmierci.

Uważam że zwłaszcza do stacjonarki należy używać plecionek możliwe najgrubszych. A dostępne są takie o średnicy około 1mm, i nie tylko moim zdaniem, właśnie takich powinno się tutaj używać.
Sam początkowo miałem obiekcje do stosowania takich linek, ale łowi się nimi bezproblemowo. Przy łowieniu w odrze i wywózkach  do 50-60m nie widzę różnicy między plecionką 1mm, a wcześniejszą 0,60mm. Cześć zawodowców znad Ebro czy Padu stosuje linki 1mm i wywozi zestawy nawet na 200-300m.
To oczywiście warunkuje stosowanie odpowiednio dużych multików, choćby Okuma Titus, czy Solterra 50...
Taka 1mm najwyższej klasy plecionka realnie na węźle wytrzymuje około 50-60kg. Owszem to dużo, ale łowiska sumowe bardzo często obfitują w zaczepy, ostre kamienie, czy kolonie małży...
Generalnie raczej nie propaguje się stosowania aż tak grubych plecionek, ale to z prostego powodu. Cieńsza szybciej się zużywa i kupujemy nową.
A taka 1mm wytrzyma najpewniej 3-4 sezony intensywnego łowienia.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #17 dnia: 21.02.2015, 21:02 »
Po pierwsze na relatywnie lekkim zestawie, dużego suma trzeba długo holować. Były już częste przypadki, że taka skrajnie wymęczona holem ryba, nie była już w stanie dojść do siebie, i nazajutrz bądź kilka dni później znajdowaną ją martwą.
Dokładnie. Ostatnio w październiku byliśmy na Rybniku. Były zawody spinningowe, na których wędkarz przyciął suma. Walczył z nim 2,5 godziny. Sum miał koło 100 kg. Piękna walka, gratulacje, piękna ryba. Ale niestety zdechła. Taki hol był dla niej zabójczy.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #18 dnia: 21.02.2015, 21:57 »
Darek zastanawialem sie nad ty mikado co masz ludzie dobrze pisza na forum sumowym o tym kijku
tobie jak sie sprawuje duzo sumow wyjoles na ten kij

Wędka jest bardzo mocna i sztywna. Taki trochę kij od szczotki. Ugięcie jest paraboliczne, nieszczytowe, przy holu dużej ryby. Kij jest lekki jak na swoją moc, bo ten, który mam waży coś ok. 350 g. Nie jestem sumiarzem, ale lubię chodzić na nocki w lipcu i sierpniu nad Wisłę, więc zaopatrzyłem się w ten sprzęt. Wybrałem go z dwóch powodów: 1. lubię kije sztywne na drapieżniki (to chyba wskutek zamiłowania do sztywnych wędek spinningowych), 2. wędka miała atrakcyjną cenę - dałem chyba niecałe 120 złotych w sklepie firmowym Mikado. Myślę, że wędka warta swojej ceny.
Ile ryb na nią złowiłem? Z wymiarowych złowiłem na nią trzy lata temu sumy bliźniaki, bo obydwa miały po 145 cm, rok później jednego 130 cm, dwa metruski i jednego centymetr nad wymiar (71). Zestawem na suma łowiłem tylko na tę wędkę, bo surfcastingowej jeszcze nie miałem - dopiero od tego roku łowiłem na dwie. W tym roku jednak nie złowiłem żadnego wymiarowego, a największy miał 56 cm. Dodam, ze drobnicy sumowej jest pełno i wieszają się nocą na feederach nieustannie. Zastanawiam się, co to będzie, jak to towarzystwo podrośnie.
Podsumowując, sumiarz ze mnie raczej amator, ale jeśli jako taki amator, łowiący kiedyś tę rybę również bambusami, a później z gruntu wędkami spinningowymi, miałbym się wypowiedzieć na temat wędki Mikado, to z z ręką na sercu polecam.  Myślę, że w tej cenie nic lepszego się nie kupi.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #19 dnia: 21.02.2015, 22:00 »
Darek zastanawialem sie nad ty mikado co masz ludzie dobrze pisza na forum sumowym o tym kijku
tobie jak sie sprawuje duzo sumow wyjoles na ten kij

Wędka jest bardzo mocna i sztywna. Taki trochę kij od szczotki. Ugięcie jest paraboliczne, nieszczytowe, przy holu dużej ryby. Kij jest lekki jak na swoją moc, bo ten, który mam waży coś ok. 350 g. Nie jestem sumiarzem, ale lubię chodzić na nocki w lipcu i sierpniu nad Wisłę, więc zaopatrzyłem się w ten sprzęt. Wybrałem go z dwóch powodów: 1. lubię kije sztywne na drapieżniki (to chyba wskutek zamiłowania do sztywnych wędek spinningowych), 2. wędka miała atrakcyjną cenę - dałem chyba niecałe 120 złotych w sklepie firmowym Mikado. Myślę, że wędka warta swojej ceny.
Ile ryb na nią złowiłem? Z wymiarowych złowiłem na nią trzy lata temu sumy bliźniaki, bo obydwa miały po 145 cm, rok jednego później 130 cm, dwa metruski i jednego centymetr nad wymiar (71). Zestawem na suma łowiłem tylko na tę wędkę, bo surfcastingowej jeszcze nie miałem - dopiero od tego roku łowiłem na dwie. W tym roku jednak nie złowiłem żadnego wymiarowego, a największy miał 56 cm. Dodam, ze drobnicy sumowej jest pełno i wieszają się nocą na feederach nieustannie. Zastanawiam się, co to będzie, jak to towarzystwo podrośnie.
Podsumowując, sumiarz ze mnie raczej amator, ale jeśli jako taki amator, łowiący kiedyś tę rybę również bambusami, a później z gruntu wędkami spinningowymi, miałbym się wypowiedzieć na temat wędki Mikado, to z z ręką na sercu polecam.  Myślę, że w tej cenie nic lepszego się nie kupi.
Darku dziekuje za odpowiedz
Maciek

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #20 dnia: 22.02.2015, 07:50 »
Po pierwsze na relatywnie lekkim zestawie, dużego suma trzeba długo holować. Były już częste przypadki, że taka skrajnie wymęczona holem ryba, nie była już w stanie dojść do siebie, i nazajutrz bądź kilka dni później znajdowaną ją martwą.
Dokładnie. Ostatnio w październiku byliśmy na Rybniku. Były zawody spinningowe, na których wędkarz przyciął suma. Walczył z nim 2,5 godziny. Sum miał koło 100 kg. Piękna walka, gratulacje, piękna ryba. Ale niestety zdechła. Taki hol był dla niej zabójczy.
Widzialem to.
Szczerze to nic pieknego w tych smiesznych zdjeciach nie widzialem. Pozowali jak idioci z tym sumem. Po takim holu powinien go uwolnic a nie za lodka ciagac przez niewiadomo ile aby tylko zawody wygrac! Prawda jest taka ze zameczyl go swiadomie! Bylo o tym glosno na jerkbaicie i wypowiadali sie sumiarze i nikt nie pochwalil takiego zachowania a na pewno juz nie ja! Zycie suma za wygrane zawody? Co wybieracie?




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #21 dnia: 22.02.2015, 18:54 »
Znalazłem fotkę sprzętu z Wallercampu nad Padem, który odwiedziłem kilka lat temu.
Kije to niemal wyłącznie Sportex Wolga. To konkretny kij do ciężkiej roboty; nie jakaś zabawka. Absolutnie nie reklamuję tej wędki. Zresztą ten model jest już raczej nie dostępny.
Konkretne morskie multiplikatory, i choć tego nie widać na multikach są nawinięte pletki około 1mm. Bodaj na dwóch była pletka nawet około 1,2mm,- obaj z kolegą tak ją oszacowaliśmy.
Jasne że taki sprzęt wolniej się zużywa. Ale też okoliczne miejscówki niemal wymuszały stosowanie takiego sprzętu. Jest tam mnóstwo powalonych drzew w wodzie, i często hol ryby musi być w zasadzie siłowy.

Oczywiście nie wszyscy sumiarze znad Padu stosują tak mocny sprzęt. Często do stacjonarki używane są tam plecionki nawet około 0,40. I owszem na czystej wodzie można spokojnie walczyć nawet z sumem 250+. Ale na łowiskach trudnych, choćby takich jak okolice Porto Viro, Po di Goro czy Po di Maestre, to nie wystarcza. Wiem że często są tam znajdowane martwe zerwane wąsacze...

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #22 dnia: 23.02.2015, 07:16 »
Panowie my tu gadu gadu, a ja chciałbym zapoznać się z waszymi zestawami na suma :D, wędka i linka już wiadomo, ale jakie haki stosujecie? przypony, zanęty, przynęty itd. Może ktoś potwierdzi sile oddziaływania na suma turkucia podjadka? :D
Janusz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #23 dnia: 23.02.2015, 10:13 »
Ja byłem parę razy z kolegami łowiącymi sumy na Wiśle przed Krakowem. Wędki mają takie jak karpiarze, niektóre plecionki mocniejsze 0,6mm. Przynęty to pęczki rosówek, czasem martwe rybki i chyba wątroba. Ale łapią często sumy do 10kg, sporadycznie 30+.
Raz na małym stawie wziął mi sum na robaka (łowiłem mniejsze ryby) i jakimś cudem udało mi się go wyciągnąć na ruski teleskop, żyłkę 0,20 (na szczęście byl dobry hamulec na kołowrotku i tyle żyłki, że jak sum dopłynął do drugiego brzegu to jeszcze starczyło). Miał z 10kg, ponad metr. Wypuściłem go z powrotem. Wędka się odkształciła na stałe, teraz jak się wysunie stopnie teleskopu to wygląda jak, cytat: "pewna część ciała faceta po 50-siątce". ;)
Sam chętnie wybrałbym się z raz na jakąś porządną sumową zasiadkę z jakimś mistrzem od sumów, nawet jako widz. ;)
;)

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #24 dnia: 23.02.2015, 18:23 »
Ostatnio (19- 20 lutego 2015) na rzece Po we wloszech zlapano potwora-suma 2,67 m i 127 kg!! Europejski rekord suma (wedlug tego artykulu) to 2,78m i 144kg. Ryba takze zlapana na rzece Po we Wloszech.

http://www.metronieuws.nl/koffiepauze/2015/02/visser-hengelt-monsterlijke-mega-meerval-binnen

Temat o sumach wiec pomyslalem ze taka ciekawostke wstawie :)

!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #25 dnia: 23.02.2015, 23:03 »
Oczywiście nie kwestionuję tego, że obecny rekord to 144kg. Ba, jestem niemal przekonany że we Włoszech padł już (nie zważony) 150kg+. 
Tylko że z tymi rekordami to różnie bywa. Jak widzicie niemal wszystkie fotki są niejednoznaczne. Największym "problemem" są szerokokątne obiektywy.
Jest wielka pogoń za rekordami, czołowych teamów producentów sprzętu. Biznes sumowy jest wielki jak sam sum :)

Aczkolwiek właśnie Ci chłopacy  ze Sportexa Marco Turrini i Dino Ferrari faktycznie trafiają regularnie piękne sztuki.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #26 dnia: 26.02.2015, 20:32 »
http://wrec.igfa.org/WRecordsList.aspx?lc=AllTackle&cn=Wels

Z tymi rekordami to naprawdę różnie bywa...:)
Rozmiarów tego osobnika zdecydowanie nie kwestionuję, ale i sum Attily wzbudził pewne kontrowersje. Przynajmniej początkowo było utrzymywane, że przynętą był wobler Rapala. A było wiadomo, że w owym czasie Rapala dawała ładne pieniądze za ich produkty w mordach okazałych drapieżników..:)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #27 dnia: 26.02.2015, 22:32 »
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #28 dnia: 26.02.2015, 23:05 »
Na tym zdjęciu to wygląda jakby ten sum miał minimum z 500 kg. Zrobię sobie kiedyś takie zdjęcie z kiełbiem, a potem dam synowi (grafik komputerowy) żeby Go trochę podrasował w PhotoShopie. ;)
;)

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #29 dnia: 27.02.2015, 14:40 »
http://wrec.igfa.org/WRecordsList.aspx?lc=AllTackle&cn=Wels

Z tymi rekordami to naprawdę różnie bywa...:)
Rozmiarów tego osobnika zdecydowanie nie kwestionuję, ale i sum Attily wzbudził pewne kontrowersje. Przynajmniej początkowo było utrzymywane, że przynętą był wobler Rapala. A było wiadomo, że w owym czasie Rapala dawała ładne pieniądze za ich produkty w mordach okazałych drapieżników..:)

https://www.facebook.com/fishingismylifestyle/photos/a.1523726844579068.1073741833.1523499717935114/1560440240907728/?type=1&theater

;)