Autor Wątek: Sum - jak łowić?  (Przeczytany 135167 razy)

Offline Rosa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Poważnie to sie leży w grobie..
  • Lokalizacja: Irlandia
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #210 dnia: 31.08.2016, 20:30 »
Wątroba, czy też padlina jest bardzo dobra do nęcenia.  Ja przekonałem się, że odpady z rzeźni podawane systematycznie w jednym miejscu są mega-skuteczne. Jednak po kilku tygodniach takiego karmienia na wątrobę zaczął brać karp. łowisko ma kilkadziesiąt ha i jest prywatne. Nie jest to platna komercja, a prywatny kompleks na którym można połowć za zgodą właściciela kilka razy w roku. Przez kilka tygodni ''wlewaliśmy" do wody wnętrzności wieprzowe. Na żywca zakładaliśmy spore karpie, ale brń nie było, chociaż sym przy brzegu tłukł w naszą zenętę jak szalony. Efekty przyniosło podniesienie żywca pod powierzchnię przy pomocy spławika i mało humanitarnego pozbawienia go płetw dolnych. Nauczyłem się wtedy, że sum nie lubi otwartej wody.. Brania były na krawędzi brzegu i przy zatopionym drzewie. Większośc z nich ze względu na nasz sprzęt odzyskała wolność chwilę po zacięciu, ale rekordem wyprawy było 44kg! Ja oczywiście odrabiając abstynenckie czasy nie złowiłem nic, ale kilka dni później na odpiernicz dałem swojej żonie najgorszy mój sprzęt uzbrojony w czerwonego robaka, a chwile po tym zabieralem jej wędkę wyciągając sandacza ok 4kg. Wracając do suma to stosując rosówki, albo wątróbkę łowilismy wszystko inne, albo małe sumy. Efekty przyniosły nam dopiero duże żywce postawione blisko zaczepów i zarazem blisko brzegu.

PS. jak ktoś lubi swoje wędki i równocześnie lubi piwo, to polecam sprawdzić wolny bieg po zarzuceniu zestawu...

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #211 dnia: 31.08.2016, 21:28 »
Mateo, spoko możesz łączyć tak czy owak chodzi o to samo :D
A wracając do tematu 2 dni 6 wędzisk naszych i kilkanaście innych i żaden sum nie wyszedł na żer, nic nie było słychać w nocy, nikt nie miał żadnego brania :(
Wracam do mojego "bajorka" trzeba poświęcić kilka popołudniówek i posiedzieć do 22- 23
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #212 dnia: 31.08.2016, 22:23 »
OK. Wątki zostały pomyślnie scalone :)
Nie przeszkadzam więcej, bo nie znam się na łowieniu sumów.
Łamcie kije na tych wielkich kijankach! :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #213 dnia: 01.09.2016, 10:56 »
Mateo, spoko możesz łączyć tak czy owak chodzi o to samo :D
A wracając do tematu 2 dni 6 wędzisk naszych i kilkanaście innych i żaden sum nie wyszedł na żer, nic nie było słychać w nocy, nikt nie miał żadnego brania :(
Wracam do mojego "bajorka" trzeba poświęcić kilka popołudniówek i posiedzieć do 22- 23

Nie wiem jak jest u Cibie, ale na moich wodach, jest posucha z sumem , ciężko go namierzyć :-\
Najlepsze ubiegło roczne miejscówki świecą pustkami, ale sezon turystyczny się skończył , więc licze, ze na wekendzie bedzie super łowienie.

Wątroba według mojego kolegi to świetna zaneta przy żywcu, wabi sumy i węgorze.
Sam ją kilka razy stosuję , osobiscie nie lubie jej ze wzgelądu na podciągniecia zestawu przez małe ryby
Feeder & spinning

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #214 dnia: 11.07.2017, 10:04 »
Siemanko :) Odświeżam troszkę temat :D Na zbiorniku PZW gdzie wędkuję (3ha) ostał się sum +150cm, które nalezałoby przerzucić na większy zbiornik.. Wiem gdzie ma gniazdo i siedzi za dnia. Wczoraj przed zmierzchem wybrałem się z bratem z wątrobą, by na niego zapolować. Rzuciliśmy wędki w pobliże jego gniazda, i jak już zmierzchało to brat miał ostrą roladę.. Zaciął po 3-4sekundach może i ryby na haku nie poczuł :/ Używaliśmy haków dużych, nie kotwic, na którą szły 2-3 wątroby.
W związku z tym mam pytania:
i) Czy nie lepiej użyć w takim wypadku kotwic?
ii) W którym momencie zacinać przy podobnych braniach? Jak jedzie, stanie ?

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #215 dnia: 17.07.2017, 22:08 »
Drugi raz w życiu ze zrywką
Feeder & spinning

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #216 dnia: 12.06.2018, 11:59 »
Dosyć tych leszczyków.......
Po tym jak zobaczyłem jak sumy ganiają drobnice na mojej miejscówce (tarło krąpia) postanowiłem zapolować na te bydlaki.
Od paru dni nęcę wybrane miejsce wątróbką. Zobaczymy, od piątku do niedzieli mam czas, żona się zgodziła. Opracowałem zakładanie żywca bez robienia mu większej krzywdy. Sposób jaki będę polować to zrywka. Sprzęt zgromadzony, filmiki z youTube zaliczone. W dwóch sklepach wędkarskich które odwiedziłem nie ma już żywca (teraz ponoć trzeba mieć jakieś certyfikaty z kąd ten żywiec pochodzi)-ot taka ciekawostka.
Mam nadzieję, że na moją przynętę pokusi się miejscowy Moby Dick. Jak po niedzieli się nie odezwę to znaczy, że mnie pokonało jakieś bydle i leżę na dnie. ;D

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #217 dnia: 12.06.2018, 12:11 »
Powodzenia Tomek. Jakos nigdy nie próbowałem zasadzić się na suma. Koniecznie pochwal się wynikami.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 007
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #218 dnia: 12.06.2018, 12:50 »
U znajomego w stawie coś wyżarło karpie. Takie 0,5-1kg. Kilkukrotnie została wpuszczona masa dużego kroczka, a nie zostało z tego nic. Zostały liny, trochę japońca i ze 4 karpie 3-6kg.
Wydra itp. odpada, kłusole również. Wytypowałem, że może to być sum.
Od środy zaczynam nęcić wątróbką, a pod koniec tygodnia pierwsze przymiarki do połowu. Teoretycznie sprawa bardzo prosta bo to maluteńkie starorzecze i nie muszę ganiać.
Jestem niesamowicie ciekaw czy faktycznie w tak malutkiej wodzie uchowała się bestyjka...
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #219 dnia: 12.06.2018, 14:41 »
U znajomego w stawie coś wyżarło karpie. Takie 0,5-1kg. Kilkukrotnie została wpuszczona masa dużego kroczka, a nie zostało z tego nic. Zostały liny, trochę japońca i ze 4 karpie 3-6kg.
Wydra itp. odpada, kłusole również. Wytypowałem, że może to być sum.
Od środy zaczynam nęcić wątróbką, a pod koniec tygodnia pierwsze przymiarki do połowu. Teoretycznie sprawa bardzo prosta bo to maluteńkie starorzecze i nie muszę ganiać.
Jestem niesamowicie ciekaw czy faktycznie w tak malutkiej wodzie uchowała się bestyjka...
Jak najbardziej możliwe , że pływa tam jakiś sum.Mój dobry znajomy z przydomowego stawu o wymiarach 12 metrów na 5 metrów wyciągnął suma 90 cm .Co ciekawe nie wie jakim cudem ryba znalazła się w stawie ???
Pozdrawiam
Jacek

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 007
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #220 dnia: 12.06.2018, 14:45 »
Cudów nie potrzeba - wystarczą kaczki ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #221 dnia: 12.06.2018, 14:53 »
Podobno lin jest przysmakiem suma. Dziwne, że lin został a karp mniam mniam.
Ale ja tam się nie znam.
 
Mateusz Kujawski to wygrywa zawody ale ten które powinien to się nie postarał a mi zależało i nie wygrał. :P :'( ;D :D :facepalm: :-X 8)

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 007
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #222 dnia: 12.06.2018, 14:55 »
Podobno lin jest przysmakiem suma. Dziwne, że lin został a karp mniam mniam.
Ale ja tam się nie znam.
 

Niby tak. Ale lin wydaje mi się o wiele sprytniejszy od karpia. Jest szybszy i potrafi zagrzebać się w mule.
Chyba.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #223 dnia: 12.06.2018, 15:27 »
Na duże sumy z tego co widziałem na filmach to podobno najlepszy karp.
Marek

Offline mav3rick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 038
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Przewóz
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #224 dnia: 12.06.2018, 15:39 »
Łowię w Niemczech na jednym ze związkowych jeziorek, jakieś 4h wody, płytka maks może 2m i tam przynajmniej jeden 2m sum siedzi... Dwa tygodnie temu Slsumiarze przez trzy doby cuda wianki robili i nie dał się podejść... Łowili na zrywkę, karpie 1-1.5kg których jest tam dużo.