Autor Wątek: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz  (Przeczytany 10689 razy)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #30 dnia: 08.09.2017, 12:37 »
Jacku, obawiam się, że przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych zdjęć, efekt "nieprofesjonalizmu" powstał celowo i wymagał od autora wielkiego profesjonalizmu właśnie ;)

W przypadku międzynarodowego konkursu Krappy Kamera takie numery by nie przeszły, bo zgłaszając zdjęcia, trzeba spełnić rygorystyczne wymagania. Zdjęcia są weryfikowane przez odpowiednich ludzi ;)
Jacek

Offline mediol

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Otwock
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #31 dnia: 08.09.2017, 12:47 »
Ja też uważam, że pstrąg oryginalny wymiata. Świetna harmonia barw.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 469
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #32 dnia: 08.09.2017, 13:05 »
Jacku, obawiam się, że przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych zdjęć, efekt "nieprofesjonalizmu" powstał celowo i wymagał od autora wielkiego profesjonalizmu właśnie ;)

W przypadku międzynarodowego konkursu Krappy Kamera takie numery by nie przeszły, bo zgłaszając zdjęcia, trzeba spełnić rygorystyczne wymagania. Zdjęcia są weryfikowane przez odpowiednich ludzi ;)
Jacku, jeśli są to zdjęcia konkursowe, to tym bardziej robili je profesjonaliści. Ja nie piszę, że one zostały zretuszowane, żeby tak wyglądać, tylko że zostały wykonane, żeby tak wyglądać. A do tego trzeba sporych umiejętności.
Chyba że Krappy w nazwie konkursu jest od angielskiego crappy, czyli byłby to konkurs na najlepsze gówniane zdjęcie :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #33 dnia: 08.09.2017, 13:24 »
Jacku, obawiam się, że przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych zdjęć, efekt "nieprofesjonalizmu" powstał celowo i wymagał od autora wielkiego profesjonalizmu właśnie ;)

W przypadku międzynarodowego konkursu Krappy Kamera takie numery by nie przeszły, bo zgłaszając zdjęcia, trzeba spełnić rygorystyczne wymagania. Zdjęcia są weryfikowane przez odpowiednich ludzi ;)
Jacku, jeśli są to zdjęcia konkursowe, to tym bardziej robili je profesjonaliści. Ja nie piszę, że one zostały zretuszowane, żeby tak wyglądać, tylko że zostały wykonane, żeby tak wyglądać. A do tego trzeba sporych umiejętności.
Chyba że Krappy w nazwie konkursu jest od angielskiego crappy, czyli byłby to konkurs na najlepsze gówniane zdjęcie :P

W zasadzie masz rację, jest to konkurs na najlepsze "gówniane" zdjęcie. Oczywiście "gówniane" technicznie. Istotą konkursu jest pokazanie, że artystyczna jakość nie ma wiele wspólnego ze sprzętem, z technologią. Dlatego właśnie jest to dobry przykład, niezły kierunek dla naszej dyskusji, bo pokazuje, że nie trzeba tykać programów do obróbki, żeby tworzyć dzieła sztuki. Trzeba większej zachęty?

To, kto patrzy przez wizjer aparatu, jest inną kwestią, ale przecież w tym istota rzeczy. Ma wygrać człowiek i jego wizja.
Jacek

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #34 dnia: 08.09.2017, 15:10 »
" Nie to ładne, co ładne, lecz co się komu podoba ".

Pojawiają się w konkursie zdjęcia obrabiane i nieobrabiane; zdjęcia przedstawiające ryby, a także te z " widoczkami ".
Czasem nawet próbujemy nadać im jakiś przekaz - mniej lub bardziej świadomie - zadumy, melancholii, strachu, rozczulenia ( widoki dzieci, małych zwierzaków ).

Fotograf manipuluje odbiorcą, grając na jego emocjach ( co wcale nie musi być złe ), gdyż to one najbardziej do nas trafiają, mają największą " moc ".
Przede wszystkim jednak, do tego trzeba  mieć swoisty dar, to też jest dziedzina sztuki i poczucie smaku jest niezbędne.
Tylko wtedy zdjęcia będą piękne, artystyczne, a nie będą tylko " fotkami z wakacji ".

Pomaga w tym umiejętne kadrowanie, dobrana kompozycja, a nawet celowa aranżacja ( a jakże niektórzy też to robią :)) .
Dobre zdjęcia rzadko kiedy powstają przypadkiem.
I choć można się tego nauczyć, to niektórzy nie nauczą się nigdy.
Tak jest w moim przypadku.

Nie ma co narzucać zbyt wielu reguł i nakazów w tej naszej zabawie.
Bo jest nią jeszcze ?


Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #35 dnia: 08.09.2017, 15:24 »
Ta burza rozpętała się przeze mnie, wyraziłem poprostu mój pogląd. Ale nikomu nie miałem zamiaru go narzucać. Można by zakazać używania programów do obróbki zdjęć, tak samo jak nakazać wklejac tylko zdjęcia związane z wędkarstwem. A także wprowadzić karencje jedna wygrana np. Na kwartał.  Ale tu nie o to chodzi, bo w końcu nikt nie będzie wklejal zdjęć w konkursie. To ma być zabawa, więc bawimy się.
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #36 dnia: 08.09.2017, 15:30 »
Generalnie jak to mawia mój przyjaciel dziewczyna zadbana......ogolona, pachnąca..... :P jest zdecydowanie atrakcyjniejsza niż taka.........o_O

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #37 dnia: 08.09.2017, 15:41 »
:thumbup:
Generalnie jak to mawia mój przyjaciel dziewczyna zadbana......ogolona, pachnąca..... :P jest zdecydowanie atrakcyjniejsza niż taka.........o_O
:thumbup:
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #38 dnia: 08.09.2017, 15:44 »
..... To ma być zabawa, więc bawimy się.

To chyba najlepsze podsumowanie.

Mamy tu dyskusję, do burzy jej daleko.
Możemy sobie porozmawiać, czemu nie. Temat ciekawy, nawet wielowątkowy.
Tak naprawdę mimo ogromnej pracy Roberta - s7, niewiele osób bierze w tej zabawie udział, nad czym ubolewam.
Niewiele kosztuje zachodu, trochę chęci - zwłaszcza sam "akt głosowania".
To czy odbieramy to tylko wyłącznie jako zabawę, czy wręcz przeciwnie jako rywalizację, spełnianie ambicji, pogoń za nagrodami zależy tylko od nas samych.
Ja odpowiedź na pytanie : Czym jest dla mnie ? -  znam, sporo osób chyba wie jak do tego podchodzę :).

Głosujesz , decydujesz - zdjęcie "naturalne" czy obrabiane, rybka na macie czy w podbieraku, a może kaczka na brzegu.
Twój wybór. Bez potrzeby tłumaczenia się z tego, ulegania presji, modzie, przyjętym "kanonom piękna " - które zresztą nigdy nie są stałe.
Jak choćby postrzeganie kobiecego piękna w różnych kulturach, na przestrzeni wieków, no i w końcu w oparciu o nasze indywidualne preferencje. :D
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #39 dnia: 08.09.2017, 16:19 »
A tak w ogóle, dziś nad Polską ma być widoczna zorza polarna. Także aparaty w dłoń;-)
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #40 dnia: 08.09.2017, 17:18 »
Ta burza rozpętała się przeze mnie, wyraziłem poprostu mój pogląd. Ale nikomu nie miałem zamiaru go narzucać. Można by zakazać używania programów do obróbki zdjęć, tak samo jak nakazać wklejac tylko zdjęcia związane z wędkarstwem. A także wprowadzić karencje jedna wygrana np. Na kwartał.  Ale tu nie o to chodzi, bo w końcu nikt nie będzie wklejal zdjęć w konkursie. To ma być zabawa, więc bawimy się.
Nie burza a dyskusja która miała nie sięgać konkursu a być dyskusją o zdjęciach i ich obróbce lub nie. I nie licząc kilku zjazdów z głównej trasy taką właśnie jest. Padło kilka ciekawych i sensownych tekstów, Jacek wrzucił fajne przykłady. Kilku z Nas ma jedno zdanie, kilku inne. I jest fajnie. Może do dyskusji przyłączy się ktoś jeszcze.

Jacku, obawiam się, że przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych zdjęć, efekt "nieprofesjonalizmu" powstał celowo i wymagał od autora wielkiego profesjonalizmu właśnie ;)
Mimo, że Jacek zaprzeczył to ja się z Tobą zgodzę.
Autorzy zdjęć które pokazał Syborg to magicy którzy te zdjęcia robią specjalnie a nie przypadkiem. A choć zdjęcia nie są dotykane programem graficznym to są do takich fotek dedykowane specjalne aparaty.
Być może kilka z fotek w tym konkursie naprawdę jest przypadkowych ale nie te najlepsze. Choć wydawać by się mogło inaczej to naprawdę kosztuje masę pracy i wymaga nie tylko duszy artysty ale również nieprzeciętnych umiejętności.


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #41 dnia: 08.09.2017, 18:03 »
Nie, nie, ja w zasadzie przyznałem Michałowi rację ;)

Trzeba tylko dodać, że w przypadku zdjęć, o jakich wspominamy ("gównianych"), nie chodzi o to, żeby udawać inwalidę, będąc mistrzem świata w biegu na sto dziesięć metrów przez płotki (czyli nie chodzi o to, żeby drogim, zaawansowanym aparatem robić fotograficzną amatorkę). Do tego konkursu mogą być zgłaszane zdjęcia wykonywane "prostym" sprzętem, często aparatami "jednorazowymi" czy wykonywanymi samodzielnie (jednak takimi, które nie są cudami techniki). Trudno posądzić kogoś, kto robi takie piękne zdjęcia "jednorazówką", o posiadanie "specjalnego" aparatu, a to jest - w gruncie rzeczy - ideą tej zabawy.

Żeby tylko nie doszło do sytuacji, że zaczniemy negować umiejętności czysto "fotograficzne", bo to byłby koniec konkursu ;)

Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ten nasz konkurs funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki Robertowi. Jestem pewien, że nikt inny nie podejmie się tego trudnego, pracochłonnego wyzwania. Robert zrezygnuje, nasze dyskusje staną się jałowe, bezpodstawne. W tym wypadku to nie sponsor się liczy, nie forum, ale ten jeden człowiek. Miałem kiedyś okazję pomóc Robertowi przy ważnym konkursie... nigdy więcej. Przez pół nocy walczyliśmy, żeby zebrać wszystkie zgłoszone fotki. Robert śledzi wątek, dba o zgodność prac z regulaminem, interweniuje, koresponduje z forumowiczami, robi podsumowanie, ogłasza głosowanie, informuje o wynikach, niektórych prosi o kompletne dane niezbędne do wysyłki...

Ktoś chętny? ;)

Jacek

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #42 dnia: 08.09.2017, 18:06 »
A ja myślę, że musimy właśnie ufundować jakiś specjalny prezent właśnie dla Roberta.  Że mu się chce,i że to ogarnia.
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #43 dnia: 08.09.2017, 19:24 »
Ej...
No zejdźmy już z konkursu.
Pogadajmy o zdjęciach, o aparatach, o technikach i różnych takich.

Nie, nie, ja w zasadzie przyznałem Michałowi rację ;)

Trzeba tylko dodać, że w przypadku zdjęć, o jakich wspominamy ("gównianych"), nie chodzi o to, żeby udawać inwalidę, będąc mistrzem świata w biegu na sto dziesięć metrów przez płotki (czyli nie chodzi o to, żeby drogim, zaawansowanym aparatem robić fotograficzną amatorkę). Do tego konkursu mogą być zgłaszane zdjęcia wykonywane "prostym" sprzętem, często aparatami "jednorazowymi" czy wykonywanymi samodzielnie (jednak takimi, które nie są cudami techniki). Trudno posądzić kogoś, kto robi takie piękne zdjęcia "jednorazówką", o posiadanie "specjalnego" aparatu, a to jest - w gruncie rzeczy - ideą tej zabawy.

Żeby tylko nie doszło do sytuacji, że zaczniemy negować umiejętności czysto "fotograficzne", bo to byłby koniec konkursu ;)

No właśnie o to chodzi. Że niektórzy autorzy tych zdjęć dzięki swoim umiejętnościom potrafią wypracować sobie obraz a często nawet stworzyć aparat pod swoje potrzeby.
Te zdjęcia to nie fotki amatorów którym nie do końca wyszło. Choć sprzęt w zasadzie nie firmowy.

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Temat o zdjęciach - naturalność, obróbka, przekaz
« Odpowiedź #44 dnia: 08.09.2017, 19:32 »
Zgadzam się Tobą, Mariuszu.
Jacek