Autor Wątek: Piękne szczupaki na żywca  (Przeczytany 6522 razy)

Offline Lena86

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Wody PZW
  • Lokalizacja: Zabrze
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #15 dnia: 08.11.2017, 21:39 »
Piękny :bravo: :bravo: :bravo:
Bo każdy wędkarz powinien być szczęśliwym posiadaczem swojej osobistej "złotej rybki" ;)

Offline rzeznik2555

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wartkowice
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #16 dnia: 08.11.2017, 22:26 »
Gratuluję sukcesu, następny będzie ponad 100 cm miał :thumbup: :thumbup:

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #17 dnia: 08.11.2017, 23:02 »
Seba, piękna ryba. Gratuluję!
Jacek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #18 dnia: 09.11.2017, 07:39 »
Mnie bardzo zastanawia, co kieruje wędkarzami, którzy przyłażą z pretensją, gdy ryby wypuszczamy. Też kilka razy mi się to zdarzyło. Jeśli sami ryby biorą, to powinni się cieszyć, że "frajer" wypuścił i dla nich zostało. A oni często są wściekli, że się "ryba zmarnowała", że "szkoda takiej ładnej ryby". Nie pojmuję tego.

Seba, gratulacje!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #19 dnia: 09.11.2017, 10:06 »
Michał, to jest inny kraj i inna mentalność. Francuzi dużo gotuja i lubią potrawy z ryb, więc dla wielu z nich wędkarstwo może mieć aspekt mocno kulinarny. W UK na jednych zawodach spinningowych PAA opiekunowie wody tez mieli pretensje, że wypuszczane są pstrągi. Bo tam każdy je zabiera, i nie za bardzo im się widziało, że się je łowi i uwalnia :) Teraz, dzięki Polakom głównie, większość zaporówek, na których łowienie odbywa się tylko poprzez bailiffów i z wypożyczanych tam łódek, przestawiło się na klienta nie muszkarza, bo ci beretują wszystko (pstrągi i trocie), ale na spinningistę no kill. Bo są o wiele tańsi, i płacą, choć ryby nie tłuką. Łowią zaś wtedy, kiedy łososiowate mają okres ochronny, więc mają extra zarobek.

Tak więc nie wszystko co z UK to no kill :D Pamiętam moje zdziwienie, kiedy o 17tej, czyli o godzinie gdy spływają łódki do mariny, nagle na parkingu zrobiło sie tłoczno i zaczęli zjeżdżać dziwni ludzie, jacyś  Chinole, Pakistańcy, tez biali Angole ale nie wędkarze. O co kaman? A tu się wyjaśniło - oni kupują ryby od tych co kończą wędkować! Niestety, tego dnia handlu nie było :)
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #20 dnia: 09.11.2017, 10:14 »
Nie no, raczej mentalność w takim razie ta sama :D

Mnie chodzi o to, że wypuszczenie ryby wywołuje agresję/pretensję. A to przeczy logice, bo wtedy więcej zostaje w wodzie dla nich. Tutaj chodzi właśnie o brak rozsądku. O myślenie, że wypuszczona ryba się zmarnowała. "Taka ładna ryba, a ten kutas ją wyrzucił" :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #21 dnia: 09.11.2017, 10:23 »
Ja myślę, ze ten koleś nie był agresywny ale zdziwiony :) Bo on i jemu podobni zachowują się całkiem inaczej. W UK szczupaka tez wypuszcza się od jakiegoś czasu, nastąpiła przemiana pokoleniowa, może w takiej Francji następuje wolniej? Na pewno jednak nie ma tam takiej łapczywości jak w Polsce, gdzie gdyby było można brać, brano by wszystko, choć nie ma co z tym zrobić, bo zamrażara już pełna, zaś sąsiadka i rodzina nie odpowiadają na telefony, nie chcąc kolejnych 'rybek'.
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #22 dnia: 09.11.2017, 10:30 »
jak w Polsce, gdzie gdyby było można brać, brano by wszystko, choć nie ma co z tym zrobić, bo zamrażara już pełna, zaś sąsiadka i rodzina nie odpowiadają na telefony, nie chcąc kolejnych 'rybek'.
Można czy nie można, bierze się wszystko ;) A przeważnie można :-\
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marek Jeziorsko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #23 dnia: 09.11.2017, 10:38 »
Witam,

Ale piękna torpeda! Ja w tym roku jeszcze nie łowiłem na żywca ale brakuje mi tego tąpnięcia na spławiku wiec może się zdecyduję.
W sumie to największe swoje bydlaki łowiłem na żywca z łodzi. Hmn.

Pozdrawiam

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #24 dnia: 09.11.2017, 10:48 »
Bardzo często spotykamy się  tutaj właśnie  z takim powiedzeniem" po co łowisz jak wypuszczasz"
Wiedziałem, że  francuzi zabieraja drapiezkiki ale ha dopiero tetaz zacząłem je łowić  i teraz rozmawiam z ludźmi  o łowieniu ich.
System tutaj naprawdę świetnie funkcjonuje ponieważ  ta ryba jes,  a wedkarstwo jesy tu drugim sportem zaraz po piłce nożnej.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #25 dnia: 09.11.2017, 11:04 »
Bardzo często spotykamy się  tutaj właśnie  z takim powiedzeniem" po co łowisz jak wypuszczasz"
Wiedziałem, że  francuzi zabieraja drapiezkiki ale ha dopiero tetaz zacząłem je łowić  i teraz rozmawiam z ludźmi  o łowieniu ich.
System tutaj naprawdę świetnie funkcjonuje ponieważ  ta ryba jes,  a wedkarstwo jesy tu drugim sportem zaraz po piłce nożnej.

Ale dlaczego u nich ta ryba jest, a u nas wszystko wybite? Jakie mają ograniczenia? Czy stosują się do tych ograniczeń? Czy patrzą, jak u nas, by wszystko zatłuc i uciec, zanim zrobi to sąsiad?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #26 dnia: 09.11.2017, 11:35 »
Bardzo często spotykamy się  tutaj właśnie  z takim powiedzeniem" po co łowisz jak wypuszczasz"
Wiedziałem, że  francuzi zabieraja drapiezkiki ale ha dopiero tetaz zacząłem je łowić  i teraz rozmawiam z ludźmi  o łowieniu ich.
System tutaj naprawdę świetnie funkcjonuje ponieważ  ta ryba jes,  a wedkarstwo jesy tu drugim sportem zaraz po piłce nożnej.

Ale dlaczego u nich ta ryba jest, a u nas wszystko wybite? Jakie mają ograniczenia? Czy stosują się do tych ograniczeń? Czy patrzą, jak u nas, by wszystko zatłuc i uciec, zanim zrobi to sąsiad?
Podobno stosują... ogromne kary są  za łamanie przepisów..
Jest tu całą  masa karpiarzy, którzy  stosują zasadę  C&R na zbiornikachbo taki jest obowiazek ...
Słyszałem  jednak, że  bardzo dochodowe jest tutaj sprzedawanie karpi złowionych w rzece. ( karp z rzeki można  zabrać) tutejsze rzeki  są  bardzo obfite w wielkie  karpie  i "ŻITANY" robią  z tego dochodowy intetes.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #27 dnia: 09.11.2017, 11:40 »
To proste, ryby mają, bo nie wybito stad tarłowych, a wody są na tyle zasobne, że wędkarze nie muszą ich szukać (ryb), obrabiając jeden zbiornik po drugim, jak to miało miejsce w Polsce. Straty są uzupełniane, presja natomiast jest na pewno mniejsza, może z racji ilości cieków. Będąc we Francji u Sebka nie widziałem wielu wędkarzy, wiele miejscówek stoi niezagospodarowanych, co naocznie stwierdziliśmy oglądając rzekę. Wątpię też, aby Francuz połakomił się na leszcza, zwłaszcza jakiegoś mniejszego, klenia czy brzanę. To smakosze i cenią sobie ryby smaczne, u nas natomiast zeżre się wszystko. Jak coś ma podły smak, to 'śmietana' załatwi wszystko, kto wie, może nawet część wędkarzy lubi posmak mułu? :)
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #28 dnia: 09.11.2017, 11:41 »
"Ogromne kary za łamanie przepisów" - to wiele wyjaśnia. Choć ten handel karpiami z rzek mnie przeraża.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piękne szczupaki na żywca
« Odpowiedź #29 dnia: 09.11.2017, 11:45 »
Ja obserwując niektórych "wędkarzy" odnoszę wrażenie, że żabę by usmażyli jakby łuski miała :D