Autor Wątek: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach  (Przeczytany 9343 razy)

Offline Pszemko7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 3
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #45 dnia: 10.12.2017, 13:04 »
Witam po raz pierwszy. Sposób na uniknięcie leszczy to walka z wiatrakami. Leszcz i brzana rywalizują o ten sam pokarm i zazwyczaj przebywają w tych samych miejscach. Jedno jest pewne Leszcz nie znosi w rzekach żwirowych głębokich rynien, brzana odwrotnie. Dobór miejsca jest kluczowy w innym przypadku zawsze będziemy skazani na ten gatunek, a brzana będzie tylko przyłowem. Zawsze jednak możemy jednak dopomóc szczęściu i zwiększyć częstotliwość jego występowania. Może lepiej odwrócić kota ogonem i zastanowić się co nam na pewno nie zaszkodzi. Brzana słusznych rozmiarów jest prawdziwym oportunistą. Będąc jeszcze dzieckiem wielokrotnie obserwowałem jak kilka sztuk bez ceregieli dosłownie roztrącało stado złożone z innych gatunków. Brzana pierwsza nie namierza naszej zanęty i raczej to inne gatunki ryb dają jej sygnał, że coś jest na rzeczy, a pamiętajmy, że w jej jadłospis  wchodzą  inne gatunki małych ryby. Nęcić na pewno ciężko i grubo jednak z dodatkiem  grubych i mocno pracujących składników. Gdyż Brzana po mimo specyficznego pyszczka z łatwością przechwytuje wszystko co przyniesie jej toń wody. A tak z podwórka UK to znajomy pokazywał mi fotki ryb wspaniałych rozmiarów. Opowiadał że poławiał ją na Tamizie w okresie letnim  na  białe robaki a zanęta w koszyczku składała się w przeważającej części z pęcaku, białych i atraktora. Pozdrawiam.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #46 dnia: 10.12.2017, 21:01 »
Dobrze piszesz :bravo: Powoli tez skłaniam się do tego, że będę łowił w dwóch miejscówkach po prostu, w takiej odległości od siebie aby nie sięgało dwóch jedno stado. Co do tych głębokich rynien - na rzekach nie łatwo takie znaleźć, jak już to dołki powstałe na skutek działalności człowieka lub rzadziej naturalnej. Ale i tam jest to samo. Według mnie leszcz z racji przebywania w dużym stadzie ma większy zasięg i przede wszystkim jest wzrokowcem, stado przesuwając się ma większy zasięg i sztuki będące wyżej są w stanie zauważyć różnice w kolorze dna (leszcz ma 'mętne' oczy, więc dobrze widzi w ciemnościach). Brzana to ryba typowo denna, więc bazować będzie na węchu bardziej, wzrokowo takiego zasięgu nie ma... Mając w zasięgu dołek, powinniśmy trafiać na brzany w pierwszej kolejności.

Obecnie na kilka wypadów na mieszane łowisko (brzana/leszcz/kleń) mam jedno spostrzeżenie - w 50% łowiłem brzany na samym początku. Więc zanim stado leszczy było w stanie się dorwać do żarcia. Coś w tym jest... I pytanie - wchodzi leszcz, brzana się lekko płoszy i co robi? No właśnie - wg mnie odpływa w dół rzeki z nurtem lub w bok. Trzeba więc spróbować zarzucić niżej... To jest cel mojej taktyki wkrótce. O ile pogoda pozwoli, bo przyszły miusowe temperatury i śnieg.
Lucjan

Offline Pszemko7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 3
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #47 dnia: 10.12.2017, 23:44 »
Lucjan chciałem poruszyć temat przytrzymania leszcza w linii nęcenia celem wypłoszenia stada żerujących leszczy  . Wiadomo że w momencie zagrożenia ryba ta defekuje , wprowadzając jednocześnie razem z tym co wiadome specjalny enzym , ostrzegający współbiesiadników o niebezpieczeństwie . Brzana jest rybą z rodziny karpiowatych . Czy i ona nie odbierze tego samego przekazu ? Jeśli chodzi o kamienie zanętowe można spróbować zalać ja np . galaretką truskawkową . Pomysł tak szalony że może się udać .

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 499
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #48 dnia: 11.12.2017, 00:18 »
Ryby karłowacieją, gdy brak jest dużych osobników do rozrodu oraz gdy brak drapieżnika, który zagraża tym małym. Wtedy do tarła przystępują coraz mniejsze osobniki. A skoro mogą się trzeć małe i nic im nie zagraża, to po co rosnąć?

Ryby karłowacieją z powodu nadmiernego zagęszczenia, dojrzewają płciowo osiągając małe rozmiary. Przeniesione do innego zbiornika z lepszymi warunkami do rozwoju będą wydawały potomstwo dorastające normalnych rozmiarów.

Ewolucja działa trochę inaczej niż podpowiada wyobraźnia i organizmy nie są w stanie same decydować czy warto rosnąć ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #49 dnia: 23.12.2017, 09:38 »
Taka ciekawostka. Kilka dni temu podczas kolejnych zmagań na Trencie, na odcinku ze sporą populacją leszcza, do miksu 50/50 nieopatrznie zapodałem konopi sprzed tygodnia, które lekko skisły. Miałem podczas tej sesji tylko jednego małego leszcza na sam koniec, a kilka brzań i kleni. Wczoraj, użyłem normalnych konopi i... leszczy wpadło 7 sztuk (brzany i klenie również).

To mógł być tylko przypadek ale... :) Może jestem krok od epokowego odkrycia? :P
Lucjan

Offline Pszemko7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 3
Odp: Pomysły i sposoby na unikanie leszczy na zasobnych łowiskach
« Odpowiedź #50 dnia: 23.12.2017, 22:36 »
Fakt ten trzeba potwierdzić .Może faktycznie kiszone konopie to Coś co leszcze odrzuca . Brzany wręcz odwrotnie lubią piwne klimaty ? Pamiętam  jak za młodu zaliczałem blanki na stawie z płuczką żwiru . A ustawiałem  się wręcz zawodniczo . Tymczasem znajomy wędkarz  łapał leszcze w tempie niemożliwo-absurdalnym  . Receptą jak się okazało była sfermentowana  zanęta domoczona truskawkową oranżadą od Heleny . Jak na to wpadł , zostawił namoczoną zanętę w środku lata  w samochodowym bagażniku . :-X