Autor Wątek: Tuning chińskich woblerów  (Przeczytany 3011 razy)

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Tuning chińskich woblerów
« dnia: 18.11.2017, 12:03 »
Hej,
po moim ostatnim spinningowaniu, gdzie zostawiłem ok 5 zestawów na drzewach, stwierdziłem że zacznę używać chińskich woblerów. Zdjęcia poniżej. Kosztowały na amazonie 8.6 GBP, czyli wychodzą grosze (taniej niż kopyto z główką). Woblery są całkiem fajnie wykonane, porównałem do Esox'a drennana (6 GBP) i jakość wykonania jest taka sama. Teraz zastanawiam się nad tunningiem woblerków - pomyślałem by eksperymentować ze sterami. I wpadłem na taki pomysł - by użyć epoksydowej szpachli. Poniżej zdjęcia prototypu z użyciem blue tack. Jak wyszło w praktyce, dam znać wkrótce.

Mam tylko jedno pytanko - czy myślicie że kolor steru może wpływać na ilość brań? Ja w to szczerze wątpie, ale jeszcze nigdy nie złapałem ryby na wobler, więc nie mogę się tu wypowiadać.

Kupione woblery:


Prototyp z blue tack:
waggler + feeder + spinning

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #1 dnia: 18.11.2017, 12:39 »
A czy czasem oczka nie są tylko wklejone w plastik?
Feeder & spinning

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #2 dnia: 18.11.2017, 12:57 »
Nie, w tych bardziej przezroczystych widać że wszystkie oczka są zrobione z jednego drutu.
waggler + feeder + spinning

Offline Mariano

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #3 dnia: 18.11.2017, 13:03 »
Mam straszną awersję do tanich woblerów. Moim zdaniem fatalnie pracują, często wręcz w ogóle i nie jest to wina tylko steru ale złego umieszczenia obciążenia. Moim zdaniem stery w takim kolorze nie będą przeszkodą w łowieniu szczupaków, sandaczy czy okoni, a jedynie pstrągi przy metodzie dłuższego przytrzymania w dołku mogą wyczuć podstęp.
Ale tak czy siak nie wróże Ci niestety rewelacji, sam ster to za mało by zrobić z tego "badziewia" prawdziwe killery. Praca to najważniejszy atrybut woblera i gdyby się okazało, że faktycznie nie zamiatają ogonem to musisz jeszcze dołożyć śrucinę do oczka na brzuchu i mieć nadzieję, że to coś zmieni. Samo zamiatanie ogonem to też nie jest ideał, bo jeszcze bardziej pożądane jest imo lusterkowanie.
Najlepiej nazbierać gałęzi lipy i samemu robić, nie dość, że tanio to i po nabraniu doświadczenia tworzymy wobler o pracy, wielkości i kolorystyce jakiej potrzebujemy.

Nie mniej próbuj, być może mimo, że tanie to jednak coś sobą prezentują ;)
Fishing Team ZEUS

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #4 dnia: 18.11.2017, 15:45 »
Kolorem steru się nie przejmuj, ponieważ jest to ostatnia rzecz, która decyduje o atrakcyjności tych przynęt. Gdy już zadbasz o to, żeby przynęta odpowiednio pracowała, wtedy możesz myśleć o szczegółach. Drapieżniki potrafią atakować takie dziwolągi, że wobler z kolorowym "krawatem" jest przynętą ze wszech miar realistyczną.

Być może te tanie woblery okażą się niezłą bazą do wykonania całkiem dobrych przynęt, kto wie. Cóż, trzeba eksperymentować, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Jedno jest pewne, te ze zdjęcia wyglądają całkiem ładnie ;)

Jacek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #5 dnia: 18.11.2017, 16:18 »
Przede wszystkim sprawdź/zmień kotwice. W tych tanich badziewiach to mi się łamały przy zaczepach i żyłce 0,22 :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #6 dnia: 19.11.2017, 22:44 »
Ostatnio dużo o woblerach czytam i okazało się że te woblerki wyglądają na bardzo dokładne podróbki tych:
https://www.rapala.com/rapala/lures/x-rap-saltwater-series/x-rapandreg-saltwater/X+Rap+Saltwater.html?cgid=rapala-lures-xrapSaltwater#id=1&start=1&cgid=rapala-lures-xrapSaltwater
Oryginałów nie widziałem, ale na zdjęciu wyglądają identycznie. Jakość wykonania pod względem estetyki jest według mnie bardzo wysoka.
Wczoraj jedną testowałem i chodzą bardzo ładnie, chociaż czasami przestają jakby pracować no i schodzi lekko w jedną stronę.
Dziś dostałem paczkę z plasteliną epoksydową i zastanawiam się czy się bawić w tuning, skoro przynęty tak ładnie działają. Z drugiej strony były tak tanie, że mogę jedną, dwie poświęcić i zobaczyć co się stanie.
waggler + feeder + spinning

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #7 dnia: 19.11.2017, 22:49 »
W takim razie trafiłeś na jakieś wybitne sztuki, bo zazwyczaj te tanie woblery z tworzywa mają skrajnie negatywne opinie - zazwyczaj z powodu ŻADNEJ pracy :)

Jacek

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #8 dnia: 20.11.2017, 09:23 »
W takim razie trafiłeś na jakieś wybitne sztuki, bo zazwyczaj te tanie woblery z tworzywa mają skrajnie negatywne opinie - zazwyczaj z powodu ŻADNEJ pracy :)

Masz oczywiście na myśli chińskie podróbki, a nie oryginał rapali ;)?
waggler + feeder + spinning

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #9 dnia: 20.11.2017, 11:29 »
Oczywiście, chodzi o te chińskie woblery, nie o wszystkie z tworzywa sztucznego. Kiedyś nie mieściło się w głowie, żeby te przynęty były wykonywane z tego "nieszlachetnego" materiału, jednak czas pokazał, że nie ma przeciwwskazań, mało tego, są zalety takiego rozwiązania - np. trwałość. Mam sporo woblerów firmy Yo-Zuri/Duel, oczywiście wykonanych z tworzywa. Wszystkie świetnie pracują, wręcz idealnie. Są po prostu kapitalne.

Ciekawe jest to, że te woblery nie mają jednoczęściowego stelażu z drutu, jedynie zalane oczka montażowe, nawet w sterach. Jeśli ktoś myśli, że można wyrwać takie oczko, złamać ster czy cały wobler, to się myli. Tworzywo wykorzystywane do produkcji tych woblerów jest tak mocne, że szczęka opada. Ani nie gniotsa, ani nie łamiotsa.
Jacek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #10 dnia: 20.11.2017, 11:41 »
Też mam kilka woblerów tej firmy. Ewidentnie moje ulubione. Tylko ta cena... Zerwanie naprawdę boli.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #11 dnia: 20.11.2017, 11:41 »
Muszę chyba kupić orginalną Rapalę, aby porównać pracę. Tu jest link do woblerów które kupiłem: https://hengjia.aliexpress.com/store/502365
waggler + feeder + spinning

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #12 dnia: 20.11.2017, 11:55 »
Chyba musisz dać lepszy link, bo wybija strona, na której są też woblery za 2,2 dolara za sztukę - a takie powinny śmigać jak złoto.
Jacek

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Tuning chińskich woblerów
« Odpowiedź #13 dnia: 20.11.2017, 12:15 »
Nie mogę znaleść linku do moich woblerków. Jest tam bardzo duży zestawów, gdzie jeden kosztuje 0.5$. Skoro robią z plastiku, to cena wykonania jest zapewne pomijalna i przy tak olbrzymiej sprzedaży nadal im się opłaca i jakość jest bardzo wysoka. A to że nie zawsze pracują idealnie, to nie problem - właśnie po to założyłem ten wątek, by wymienić opinie - jak zmusić je do takiej prac, jak chcę.
Z chęcią robił bym własne woblery, ale niestety nie mam na to czasu ani warunków. Ok, troszkę czasu bym znalazł, gorzej z warunkami. Nadal bym coś wykombinował, ale zamiast tego wolę kupić gotowe korpusy z chin i się nimi pobawić.
waggler + feeder + spinning