Autor Wątek: Skąd bierzecie drewno na woblery?  (Przeczytany 6675 razy)

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Skąd bierzecie drewno na woblery?
« dnia: 19.11.2017, 13:01 »
Skąd bierzecie drewno na woblery? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Offline Mariano

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #1 dnia: 19.11.2017, 13:15 »
Mam 2 miejsca gdzie rosną duże dorodne lipy. Po wichurach leży sporo gałęzi, zbieram i daje do kuchni na szafki żeby dobrze wyschło, nie okorowuje. Takie niegrube gałązki po 3 miesiącach nadają się do obróbki. Raz mi się zdarzyło, że przyciąłem piłką kilka gałęzi nisko rosnących, bez liści, wysuszonych, mam nadzieję, że bez większej szkody dla drzewa.
Łatwiejsza opcja to oczywiście jakaś Castorama i deski lipowe.
Fishing Team ZEUS

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 813
  • Reputacja: 95
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.11.2017, 13:29 »
Oprócz lipy na mniejsze woblery dobra jest wysuszona kora topoli, balsa. Od biedy i sosna się nada. Strugacze wybierają materiał na wobki, który jest łatwy w obróbce.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #3 dnia: 19.11.2017, 13:50 »
Portal aukcyjny, zbieranie.

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #4 dnia: 19.11.2017, 17:39 »
Bardzo lekki jest korzeń olchy (wiem brzmi jak tajna receptura Baby Jagi), ale Pan Henryk Gębski, ojciec Ireneusza, który dziś kontynuuje produkcję woblerów Gębskiego tzw. Gębali od tego zaczynał (tu proszę archiwalny artykuł z WP z 1994 roku: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9867.msg298586#msg298586, który niedawno zamieściłem na forum SiG.
Ja dawniej strugałem z suszonej  lipy, z własnoręcznie uzbieranych gałęzi, dziś kupuję listewki balsy na znanym portalu aukcyjnym na A i jest to bardzo wygodne, świetnie się je obrabia, dużo łatwiej niż lipowe. Lipowe też można tam nabyć.
-Paweł-

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #5 dnia: 19.11.2017, 18:03 »

Uwaźam, ze "pytanie jest tandencyjne" . :D Chyba na temat strugania, w sieci jest najwięcej informacji. Wystarczy poszukać, poczytać na forach dla spiningistów. Tutaj raczej w większości przebywają -jak sama nazwa tego zacnego forum wskazuje głównie splawikowcy i grunciarze. Nie żebym się czepiał - daleko mi do tego ale jakoś  to mi tutaj nie psuje. Wiem - nie muszę tego czytać, ale przeczytałem i wyrażam swoja opinię. Jesli kogokolwiek uraziłem to proszę o wybaczenie. Jestem niespotykanie spokojny człowiek.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #6 dnia: 19.11.2017, 18:25 »
Didek_b regulamin forum tego nie zabrania, jest nawet dedykowany Dział takim tematom, zwany Rękodzieło, dlatego wielu z nas z tego korzysta.
-Paweł-

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #7 dnia: 19.11.2017, 18:36 »
Uwaźam, ze "pytanie jest tandencyjne" . :D Chyba na temat strugania, w sieci jest najwięcej informacji. Wystarczy poszukać, poczytać na forach dla spiningistów. Tutaj raczej w większości przebywają -jak sama nazwa tego zacnego forum wskazuje głównie splawikowcy i grunciarze. Nie żebym się czepiał - daleko mi do tego ale jakoś  to mi tutaj nie psuje. Wiem - nie muszę tego czytać, ale przeczytałem i wyrażam swoja opinię. Jesli kogokolwiek uraziłem to proszę o wybaczenie. Jestem niespotykanie spokojny człowiek.

Jestem starym forumowiczem i przykro mi to pisać. Ale jeśli się komuś nie chce odpowiadać? Nie musi. W internecie jest wszystko niemal (jakościowo? ???), ale to nie zmienia faktu, by userom tego forum wolno było zapytać kolegów o zdanie. Może akurat ktoś ma własne, nie odkryte doświadczenia i pomoże, podzieli się? 
Arek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 499
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #8 dnia: 19.11.2017, 19:51 »
Uważam, ze "pytanie jest tendencyjne" . :D Chyba na temat strugania, w sieci jest najwięcej informacji. Wystarczy poszukać, poczytać na forach dla spinningistów. Tutaj raczej w większości przebywają -jak sama nazwa tego zacnego forum wskazuje głównie  i grunciarze. Nie żebym się czepiał - daleko mi do tego ale jakoś  to mi tutaj nie psuje. Wiem - nie muszę tego czytać, ale przeczytałem i wyrażam swoja opinię. Jesli kogokolwiek uraziłem to proszę o wybaczenie. Jestem niespotykanie spokojny człowiek.

Większość informacji z forum można przeczytać w innym miejscu. Gdyby trzymać się takiego punktu widzenia nie byłoby o czym pisać. Nie miałbym co czytać a często zaglądam.

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #9 dnia: 19.11.2017, 20:12 »
Uważam, ze "pytanie jest tendencyjne" . :D Chyba na temat strugania, w sieci jest najwięcej informacji. Wystarczy poszukać, poczytać na forach dla spinningistów. Tutaj raczej w większości przebywają -jak sama nazwa tego zacnego forum wskazuje głównie  i grunciarze. Nie żebym się czepiał - daleko mi do tego ale jakoś  to mi tutaj nie psuje. Wiem - nie muszę tego czytać, ale przeczytałem i wyrażam swoja opinię. Jesli kogokolwiek uraziłem to proszę o wybaczenie. Jestem niespotykanie spokojny człowiek.

Większość informacji z forum można przeczytać w innym miejscu. Gdyby trzymać się takiego punktu widzenia nie byłoby o czym pisać. Nie miałbym co czytać a często zaglądam.
Widzisz Michał, z czasem problemem każdego forum staje się to, że "wszystko już było", ja to nawet na własne potrzeby nazwałem problemem  "starzenia się forum". "Wszystko już było", więc użytkownicy przestają pomagać, naskakują na młodszych stażem, bo to już było, "używaj szukajki", "jakbyś trochę poszukał", etc. Po części to rozumiem, jednak traci się ideę jaką miało być forum.
To forum jest inne, tu liczy się człowiek, zadasz pytanie dostaniesz odpowiedź. Trudno przeczytać cały Internet, wszystkie fora, trzebaby być Chuckiem Norrisem, jemu podobno się to udało i dotarł do końca internetu.
Staramy się sobie pomagać, jeśli znamy odpowiedź, jeżeli nie to warto dać krótkie słowo poparcia, zamiast kąśliwej uwagi, bo tym się różni to forum od innych i dzięki temu nigdy nam nadzieję nie dotknie go syndrom "starzenia się forum", choć każdego z nas indywidualnie to czeka.
-Paweł-

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #10 dnia: 19.11.2017, 20:23 »
Paweł? :thumbup: :beer:
Arek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #11 dnia: 19.11.2017, 20:24 »
Jak się zaczyna podejście które napiętnował Paweł, forum zaczyna obumierać. Oby nie! :'(
Arek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #12 dnia: 19.11.2017, 20:32 »
Ja używam drewna z palet. Akurat tych mam na tony. Tak więc jest to głównie sosna. Pewnie masz gdzieś w okolicy tartak.
Warto czasem podjechać w takie miejsce i spytać co mają do zaoferowania.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #13 dnia: 19.11.2017, 21:18 »
Ja używam drewna z palet. Akurat tych mam na tony. Tak więc jest to głównie sosna. Pewnie masz gdzieś okolicy tartak.
Warto czasem podjechać w takie miejsce i spytać to mają do zaoferowania.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Zapewne wszyscy to wiedzą, jednak wypada dodać, że wiele palet jest wykonywanych z drewna topolowego, ponieważ jest ono najtańsze, ze względu na swoje nienajlepsze własności - biorąc pod uwagę szeroką gamę zastosowań (budownictwo, meblarstwo, szkutnictwo itp.). Mówiąc szczerze, to trudno byłoby mi wymienić rodzaj drewna, którego nie widziałem w paletach. Czarnego dębu nie widziałem, fakt :)

Pytanie o drewno i jego pozyskiwanie jest ze wszech miar właściwe i - wbrew pozorom - ciekawe. Ja zapytam o instalację routera, inny o drewno na woblery, a jeszcze inny o samochód :)
Jacek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Skąd bierzecie drewno na woblery?
« Odpowiedź #14 dnia: 19.11.2017, 21:31 »
U mnie rodzinka niedawno ścięła małą lipkę - o średnicy około 1,5 metra. Niedawno tzn. kilka miesięcy temu. Drzewo było chore - a w zasadzie część jego gałęzi uschło i pod wpływem wichur odłamywało się. Niestety ekipa ścinająca drzewo pocięła je na pniaki a te z kolei prawdopodobnie zostały rozłupane na mniejsze części.
Pozdrawiam
Mirek