Autor Wątek: Puste branie szczupaka  (Przeczytany 2950 razy)

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Puste branie szczupaka
« dnia: 20.11.2017, 09:15 »
Hej,
miałem wczoraj taką sytuacje: prowadziłem kopyto 10 cm, poczułem przytrzymanie, ryba wyciągnęła odrobinę żyłki z kołowrotka, w tym czasie zaciąłem i branie okazało się puste. Na ogonie rippera byly 2 nacięcia więc szczupak musiał go chwycić w zęby i chwilę ciągnąć. Prawdopodobnie jak poprawiał przynętę to mu ją po prostu wyrwałem z pyska. Co radzicie by w taka sytuacja skończyła się zacięciem?
waggler + feeder + spinning

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Puste branie szczupaka
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2017, 09:16 »
To normalna rzecz, ryba nie trafiła. Tutaj możesz zastosować spokojnie dozbrojkę.

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Puste branie szczupaka
« Odpowiedź #2 dnia: 20.11.2017, 09:29 »
Dobrze pisze Jędrzej - zębacz po prostu nie trafił w główkę jigową tylko w samą gumę, więc się nie zapiął. Jeśli używasz długich gum, zalecane jest stosować dozbrojkę. A w ogóle to jeśli mam podobną sytuację jak Ty to wykonuję w to miejsce jeszcze kilka rzutów tą samą przynętą lub w innym kolorze, bo szczupak po prostu tam siedzi.
Pozdrawiam Seba

Offline pejcz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarski komandos-popierduła
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Puste branie szczupaka
« Odpowiedź #3 dnia: 20.11.2017, 09:37 »
Do 10 cm gum raczej bym nie stosował dozbrojki. Na taki rozmiar często uderzają gargamele 30-40 cm i łatwo je tą dozbrojką poharatać.
Piotr

Machaj wędą, ryby będą!

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Puste branie szczupaka
« Odpowiedź #4 dnia: 20.11.2017, 11:12 »
Czy drapieżnik trafił w hak, czy nie trafił, nie może być tak, że uderzając w gumę, będzie wysnuwał Ci linkę z kołowrotka. Gdyby do takiej sytuacji doszło w czasie przesadnie silnego zacięcia, pół biedy, jednak nie może dochodzić do takich sytuacji, gdy ryba "smakuje" gumę.

Przy takim ustawieniu hamulca masz ograniczone szanse na zacięcie ryby, to pewne. Na przykład polując na sandacze, hamulec kołowrotka dokręca się raczej mocniej niż słabiej, a to po to, żeby móc dobrze zaciąć tę rybę. Sandacz to nie tuńczyk czy inny rybi pocisk, nie wyciągnie kilku metrów linki zaraz po zacięciu, wiec jest czas na ewentualne "odpuszczenie" hamulca. Szczupak też nie należy do tych ryb, które generują dym z tarcz hamulcowych, więc spoko, bez nerwów ;)
Jacek