Autor Wątek: Materiał na szczupakowe dozbrojki  (Przeczytany 1997 razy)

Offline Orsi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 11
Materiał na szczupakowe dozbrojki
« dnia: 04.09.2019, 18:03 »
Cześć wszystkim.
Próbując przebić się przez ogrom niewymiarowego szczupaka przerzuciłem się na przynęty 12cm+, lecz pistolety nie odpuszczają i tną w przynętach ogony jeden za drugim.
Po nieudanych przygodach z plecionkami i materiałami plecionkopodobnymi szukam materiału który da radę szczupaczym zębom.
po przeglądnięciu forum nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Co do wymagań:
- materiał musi być elastyczny, by można było go wpiąć w ogon i tym samym nie zakłócał pracy przynęty
- nie szukam gotowych dozbrojek

Natknąłem się na linki wolframowe oraz kevlarowe, i co do wolframu to wiadomo że radę szczupakom da, jednak będzie się skręcać, to jak sprawa wygląda z kevlarem?
Może macie inną propozycję?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #1 dnia: 04.09.2019, 18:24 »

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #2 dnia: 05.09.2019, 11:38 »
Gruby fluorocarbon. Ja używam 1 mm do przyponów szczupakowych.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #3 dnia: 05.09.2019, 12:14 »
Gruby fluorocarbon nie jest elastyczny.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #4 dnia: 05.09.2019, 16:37 »
- materiał musi być elastyczny, by można było go wpiąć w ogon i tym samym nie zakłócał pracy przynęty


Szczupakowych przynęt o długości 12 cm nie musisz dozbrajać tak, żeby dodatkowy hak czy haki były umieszczone w ogonie. Wystarczy umieścić kotwicę w okolicach podbrzusza, to wszystko. W tym przypadku linka nie musi być elastyczna. Niestandardowe dozbrojenia ulokowane w okolicach ogona stosuje się raczej w przypadku wybrednych sandaczy.

Jacek

Offline Orsi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 11
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #5 dnia: 05.09.2019, 17:33 »
Gdybym dozbrajał korpus, równie dobrze mógłbym wcale przynęty nie dozbrajać, bo przy ataku na korpus,  sądząc po śladach zębów, hak z główki jest wystarczający i większość szczupaków się zapina. Jak wspomniałem w poście, problemem jest obcinanie ogonow przez szczupaki, a inwestowanie 20-25 zł w gumy co wypad jest średnio opłacalne .

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #6 dnia: 05.09.2019, 17:56 »
W przypadku szczupaków dolne uzbrojenie jest bardziej skuteczne od górnego, co wiadomo nie od dziś, a kombinacje ze zbrojeniem ogona to walka z wiatrakami, upierdliwa walka. Jak wspomniałem, przenieś hak/haki na dół przynęty i oddal na tyle, na ile się da (możesz wykorzystać dwuramienne kotwice).

Moje zdanie jest takie, że dozbrajanie ogonów w tak małych przynętach to zły pomysł. Zrobisz jednak, jak zechcesz.

Jacek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Materiał na szczupakowe dozbrojki
« Odpowiedź #7 dnia: 06.09.2019, 21:01 »
 O! Temat już był wałkowany i jest sporo napisane. Co się najlepiej sprawdza, co jest warte zakupu i czego używamy.
...to królestwo...

Pozdrawiam.