Autor Wątek: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew  (Przeczytany 10840 razy)

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #45 dnia: 24.11.2018, 16:13 »
Racja, zapotrzebowanie rośnie, edukacja społeczeństwa na temat oszczędzania chyba nie ma sensu. Co prawda w sklepach coraz więcej to led itd.. Odkurzacze nawet o mniejszej mocy, ale ile to jest procent w skali całego zużycia. O liniach przesyłowych gdzieś kiedyś czytałem że są stare..
Paweł

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #46 dnia: 24.11.2018, 16:32 »
Ciekawe jak będzie z protestami.

Będą :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #47 dnia: 24.11.2018, 17:30 »
Tylko jak silne ;)
Paweł

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #48 dnia: 24.11.2018, 18:36 »
Wszystko fajnie, ale właśnie NIK opublikował pewien raport
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/zielona-energia-dostala-zadyszki.html

Już teraz NIK zakłada, że Polska nie osiągnie w 2020 roku zakładanego pułapu 15 % energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. W 2016 roku wskaźnik ten nieznacznie przekroczył 11 % ... i wówczas był najniższy od 2013 r.  W 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w krajowej produkcji wyniósł 10,1 % ;D
W 2016 roku złożono o ponad 60 % mniej wniosków o wydanie koncesji na wytwarzanie energii w instalacjach OZE niż np. w 2015 r. Nie powinno nikogo to dziwić skoro PIS w 2016 r. wprowadził ograniczenia w inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych.

Co to oznacza dla szarego obywatela?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zobowiązuje nas do tego, aby już w 2020 r. 15 % energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Co jak tego nie osiągniemy w naszym pięknym kraju? To znaczy, że brakującą część "czystej" energii musimy kupować od sąsiadów, a jak szacują fachowcy na chwilę obecną brakuje nam jej za jakiejś 3,3 miliarda euro, czyli jakaś połowa tego co jest obecnie przeznaczana na program 500 + :facepalm: W 2020 według ich szacunków "zabraknie" nam czystej energii za jakieś 1,6 miliarda euro. Wszyscy Polacy więc się zrzucą na ten zakup. 

Nic nie zapowiada zmian, tym bardziej że osobą odpowiedzialną za zmiany jest Pan Krzysztof Tchórzewski - minister energii w rządach B. Szydło oraz M. Morawieckiego. Warto poczytać o poglądach tego Pana:

https://oko.press/swiat-sie-smieje-czyli-min-tchorzewskiego-bajki-o-klimacie-lasach-wulkanach-myli-sie-nawet-tysiace-razy/


Tak na marginesie to dziś w Łodzi nie da się oddychać, taki jest smog :facepalm:


Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #49 dnia: 24.11.2018, 19:08 »
Bo po co nam ta cała energia odnawialna, skoro nasze zapasy węgla nie wyczerpią się zanim skończymy na raka... Oh, wait.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #50 dnia: 24.11.2018, 19:14 »
Tak w temacie ;) Kolega lekarz podrzucił mi z miesiąc temu ciekawy artykuł ;)

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,szokujace-wyniki-badan-pluc-w-rybniku,wia5-3266-38436.html


Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #51 dnia: 24.11.2018, 19:18 »
Tylko atom nas uzdrowi. Albo w jednej, albo w drugiej formie :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #52 dnia: 24.11.2018, 19:24 »
Sprawdź sobie jak zadziała na Ciebie uzdrowienie, jak Ci na głowę spadnie takie np. Castle Bravo albo bomba Car :P

https://nuclearsecrecy.com/nukemap/

Można wpisać polskie nazwy miast (oczywiście po angielsku ;) )

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #53 dnia: 24.11.2018, 20:15 »
Tutaj też warto zerknąć, jak się duzi chłopcy bawią ;)

Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #54 dnia: 24.11.2018, 20:45 »
Niema co dywagować .... do 2030 toku w pl bedzie potrzba 40 % wiecej energi...  póki co nic sie w tym kierunku nie robi.
PAK zostaje zamkniety czyli trzy elektrownie weglowe.
Maja budowac 4 nowe bloki energetyczne w polsce.... dwa weglowe dwa gazowe , ale to plany. Na ta chwile najtanszy i ekologicznie uzasadniony jest atom... ma byc ale kiedy...
Nie w spomne o sieciach przesylowych ktore maja po 30 lat...

Problem w tym, że budowa elektrowni atomowej to wielkie koszty oraz problemy związane z pozyskaniem rudy uranu oraz ze składowaniem odpadów. Do tego dochodzi spore niezadowolenie społeczne lokalnej ludności. Na dodatek reaktora nie można po prostu zgasić, on jest czynny cały czas. To znaczy zawsze jest jakieś zagrożenie...

Z tego co pamiętam ze studiów to wielkim problemem jest ruda uranu. Nie są to złoża niewyczerpalne, nie ma ich w Polsce. Powoduje to pewnego rodzaju uzależnienie i pytanie na ile ich starczy. Czy warto zbudować elektrownię, do której będzie ciężko zakupić surowiec? Budowa takiego obiektu to długie lata.

Szkoda, ze nie można przenieść niemieckiej elektrowni do Polski. Niemiaszki ich nie chcą, my chętnie byśmy kilka przytulili  :)

Ogólnie jednak uważam, że odnawialne źródła energii to przyszłość i konieczność. Trzeba je rozwijać, bo im są lepsze tym mają większą wydajność. Według mnie musem powinny być panele słoneczne, do których powinno dopłacać państwo. Każdy nowy dom powinien być w nie wyposażony, pompy ciepła zaś powinny być  dodatkiem, którego cena powinna być 'promocyjna'. Podstawa powinien być gaz, który do ogrzewania  wykorzystywałyby tylko kotły o wysokiej wydajności (kondensacyjne). Innym zaś kierunkiem powinno być reklamowanie oszczędności energii, które powinno być utożsamiane nie tyle z oszczędnością, ale z dbaniem o nasze środowisko, planetę, nasze dzieci. Tego wciąż brakuje...
Lucjan

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #55 dnia: 24.11.2018, 22:50 »
To ja podrzucę inny sposób na pozyskanie, albo nietracenie energii. Światem rządzą komputery, sieci itp. W każdej większej firmie jest serwerownia, powstają całe hale oferujące miejsce na serwery. Takie urządzenia emitują mega dużo ciepła, potrzebują chłodzenia etc. A co gdyby tak każdy w swoim jednorodzinnym domu w miejsce pieca/kotłowni udostępnił ta powierzchnię jakieś firmie do wstawienia szaf z serwerami. Firma ma z głowy szukanie lokalizacji, opłaty za miejsce itp., a taki Kowalski ma darmowe ogrzewanie zima i ciepłą wodę cały rok.

Można też bardzie globalnie, w Warszawie mamy Mordor, drugi tworzy się przy Grzybowskiej. Firmy, komputery itp. emitują mega dużo ciepła, które jest niewykorzystane. A gdyby tak w nowych budynkach część pięter przeznaczać dla firm, resztę na mieszkania. Wyprodukowane ciepło mogłoby służyć do ogrzewania mieszkań. Znowu oszczędności, a raz wyprodukowana energia służy kilka razy wielu ludziom..

Może nie do końca w temacie, ale dla mnie to mega rozwiązanie, za pomocą którego można wiele oszczędzić, mieć trochę czystsze powietrze, zużywac mniej węgla..
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #56 dnia: 24.11.2018, 23:00 »
Przypomniałeś mi, że już gdzieś widziałem taki start-up. W Holandii będą tak ogrzewać domy
https://www.theverge.com/2017/6/2/15728232/using-servers-to-heat-homes-nerdalize


Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #57 dnia: 24.11.2018, 23:11 »
Ja czytałem to o Szwecji, tam to już podobno działa, nie wiem na jaką skalę, ale wg mnie to dobry kierunek.
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #58 dnia: 25.11.2018, 19:31 »
To ja podrzucę inny sposób na pozyskanie, albo nietracenie energii. Światem rządzą komputery, sieci itp. W każdej większej firmie jest serwerownia, powstają całe hale oferujące miejsce na serwery. Takie urządzenia emitują mega dużo ciepła, potrzebują chłodzenia etc. A co gdyby tak każdy w swoim jednorodzinnym domu w miejsce pieca/kotłowni udostępnił ta powierzchnię jakieś firmie do wstawienia szaf z serwerami. Firma ma z głowy szukanie lokalizacji, opłaty za miejsce itp., a taki Kowalski ma darmowe ogrzewanie zima i ciepłą wodę cały rok.

Można też bardzie globalnie, w Warszawie mamy Mordor, drugi tworzy się przy Grzybowskiej. Firmy, komputery itp. emitują mega dużo ciepła, które jest niewykorzystane. A gdyby tak w nowych budynkach część pięter przeznaczać dla firm, resztę na mieszkania. Wyprodukowane ciepło mogłoby służyć do ogrzewania mieszkań. Znowu oszczędności, a raz wyprodukowana energia służy kilka razy wielu ludziom..

Może nie do końca w temacie, ale dla mnie to mega rozwiązanie, za pomocą którego można wiele oszczędzić, mieć trochę czystsze powietrze, zużywac mniej węgla..

Nie dalej jak 2 miesiące temu zwiedzałem taką serwerownię w ... Polsce ;-)
Oni produkują ciepło i je odsprzedają do ogrzewania pobliskich biurowców.

Mnie najbardziej zainteresował UPS kinetyczny.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method