Autor Wątek: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły  (Przeczytany 6790 razy)

Offline Zibi1961

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: tyczka
Zaczynam łowienie na pellet, dumbelssy. Zeszły rok porażka. Wokół Bydgoszczy są trudne łowiska. Zastanawiam się nad mocowaniem pelletu, waftersów, dumbelssów na haczyku na gumkę nazwijmy w skrócie.  Na koszyki typowo methoda, pcw, ale i wagller pellet. Nie chodzi o długość przyponu. Oglądam przeróżne filmy na you tube. Długość włosa na haku mnie nurtuje. Czasami 1cm albo i dłuzej od  haczyka, równo z haczykiem na włosie równolegle rzekłbym też widziałem, albo w połowie haczyka i różne sztuczki np Gumki do pelletu Matrix Bait Aligna - Standard.  Wasze doświadczenia?

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #1 dnia: 24.03.2018, 01:07 »
Tu masz troszkę informacji:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1585.0

Jeżeli masz problem z długościę włosa, to zawsze możesz skorzystać z gotowych zestawów;
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/2708-haczyki-z-przyponami-do-methody-guru
Robert

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #2 dnia: 24.03.2018, 07:37 »
Mnie najwygodniej wędkuje się przyponami z gumką, które idealnie pasują do peletów, dumbelsów itp. Do kulek stosuję już przypony z push stopem. Jeśli chodzi o gotowe przypony to bardzo dobrze spisują mi się te od Drennana i Mikado. W tym sezonie kupiłem jeszcze gotowce od Koruma i zobaczymy jak na tę będzie się łowić :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #3 dnia: 24.03.2018, 07:51 »
Zarówno push stop jak i gumka jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli przynęty spadają, zawsze można zrobić w waftersie lub pellecie lekki rowek czy nacięcie, dzięki czemu guma lepiej będzie trzymać. Co do długości włosa- wg mnie zawsze musi być to pewien balans, najlepiej jak przynęta jest w pobliżu haka, do 5 mm, przy typowym podejściu feederowym. Sam hak musi się dobrze poruszać na włosie, tak aby mógł dobrze 'pracować'. Ważną też rzeczą jest jego rozmiar. Nie musi być to wcale coś dużego. Czasem przejście na mniejszy rozmiar daje więcej ryb, ale to też zależy od gatunku. Dla mnie wyjściową wielkością jest rozmiar 12, który da radę większości ryb i jest mocno uniwersalny.  Można też robić włosa dłuższego, pod pellety 8 mm, które montuje się dwa. To też ciekawa opcja, wg mnie wtedy jest większa szansa, że ryba widzi przynętę i celowo ją połyka. Przy małych przynętach zassanie często jest bowiem przypadkowe.

Do pellet wagglera gumki są zdecydowanie lepsze, i lepiej aby były mocowane na włosie a nie na haku. Jeżeli będziesz tak łowił, pomyślałbym o użyciu waftersów, które wcześniej bym nasączył jakimś atraktorem, tak aby tonęły. Wtedy włos może być krótszy, hak znajduje się pod tonącą przynętą. Tutaj sprawdź kilku producentów. Ogólnie bowiem waftersy sa różnie balansowane. Jedne unoszą się na powierzchni, inne toną powoli. Trzeba się tutaj wstrzelić :)
Lucjan

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #4 dnia: 24.03.2018, 19:17 »
Z długością włosa to różnie bywa. Im większa przynęta tym większy hak a co za tym idzie by zapewnić dobre ustawienie haka przy penetracji rybiego pyska odstęp od  przynęty do haka, który  powinien mieć  minimum szerokość kolanka haka. Zakładając stosowanie w feederze przynęt 8-12mm i haka nr 12 to   0.5 cm odstęp jest   najbardziej uniwersalny. Wiążąc przypon załóż na włos  kulkę i dopasuj do niej długość włosa. 

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

ProBono

  • Gość
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #5 dnia: 24.03.2018, 19:26 »
Ja natomiast czytając ten wpis i odpowiedzi powiem tyle, że łowiąc na pellety jeśli mam pelleta na gumce i nabite na hak to brania nie mam ani jednego. Jeśli pelelt nabije na gumkę na włosie brania się pojawiają.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #6 dnia: 24.03.2018, 19:31 »
Ja natomiast czytając ten wpis i odpowiedzi powiem tyle, że łowiąc na pellety jeśli mam pelleta na gumce i nabite na hak to brania nie mam ani jednego. Jeśli pelelt nabije na gumkę na włosie brania się pojawiają.
Branie jest tylko ryba się nie zacina przy pierwszym sposobie bo hak nie może się ustawić i wbić w pysk. 

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

ProBono

  • Gość
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #7 dnia: 24.03.2018, 20:09 »
Ja natomiast czytając ten wpis i odpowiedzi powiem tyle, że łowiąc na pellety jeśli mam pelleta na gumce i nabite na hak to brania nie mam ani jednego. Jeśli pelelt nabije na gumkę na włosie brania się pojawiają.
Branie jest tylko ryba się nie zacina przy pierwszym sposobie bo hak nie może się ustawić i wbić w pysk. 

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka
Chyba wiem czy mam wskazania na zestawie czy nie.... jak mówię że nie mam brań to naprawdę nie mam ::)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #8 dnia: 24.03.2018, 20:15 »
Zwróć uwagę jak na podwodnych filmach ryba zasysa kulkę i ją wypluwa podajnik Lub ciężarek się nie porusza czyli szczytów ka jest tak samo napięta.  Chyba że łowisz na zestaw przelotowy lub spławikiem to każde dotknięcie przynęty będzie skutkować wskazaniem

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

ProBono

  • Gość
Odp: Mocowanie pelletu, dumbelssów, wftersów szczegóły
« Odpowiedź #9 dnia: 24.03.2018, 21:00 »
Zwróć uwagę jak na podwodnych filmach ryba zasysa kulkę i ją wypluwa podajnik Lub ciężarek się nie porusza czyli szczytów ka jest tak samo napięta.  Chyba że łowisz na zestaw przelotowy lub spławikiem to każde dotknięcie przynęty będzie skutkować wskazaniem

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Pellet waggler :-[