Autor Wątek: Skręcająca się żyłka  (Przeczytany 61333 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #150 dnia: 11.01.2019, 16:29 »
Marian, dziękuję za tak szerokie ustosunkowanie się do moich opinii. Może nie są one aż tak różne od Twoich tylko inaczej nazywamy to, co widzimy. Na początek kierunki skręcania żyłki. Napiszę, jak ja to rozumiem. Być może określam niewłaściwie kierunki skręcania. Dla mnie prawo, to zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara a w lewo - przeciwnie:
.........


Dla mnie  w prawo, to także zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
Natomiast błędnie interpretujesz kierunek skręceń. :(

Trochę się zamieszało z kierunkami.

Łatwo pomylić kierunki skręcania żyłki i kierunki obracania się wokół osi przynęty lub np. sprężyny. Kierunek obracania się zależy od punktu patrzenia. Patrząc od strony wędkarza mamy jakiś kierunek obrotu, a spoglądając z drugiej strony kierunek będzie przeciwny. Także jeśli obiekt wywołujący skręcanie żyłki obraca się w pewnym kierunku, to patrząc z miejsca do którego zmierza (wędkarz) kierunek  skręcania żyłki jest przeciwny. Natomiast patrząc z drugiej strony (od przynęty) kierunek skręcania żyłki jest taki sam jak obrót. Podświadomie wydaje się, że w obu przypadkach powinno być tak samo.

Jeśli żyłka jest skręcona i uniesiemy koszyk nad wodę, to będzie się kręcił w tym samym kierunku w jakim było skręcenie patrząc  od strony wędkarza (z góry). Taki obrót powoduje odkręcanie żyłki :)

Dlatego mówiąc o kierunku obrotu obracającego się obiektu w wodzie unikniemy nieporozumień określając z której strony patrzymy.

..........


W tym samym kierunku jak koszyk wiruje spin doctor. :)
Marian

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #151 dnia: 11.01.2019, 19:24 »
Natomiast błędnie interpretujesz kierunek skręceń. :(
Bardzo autorytatywne stwierdzenie.

Kierunek obracania się zależy od punktu patrzenia. Patrząc od strony wędkarza mamy jakiś kierunek obrotu, a spoglądając z drugiej strony kierunek będzie przeciwny. Także jeśli obiekt wywołujący skręcanie żyłki obraca się w pewnym kierunku, to patrząc z miejsca do którego zmierza (wędkarz) kierunek  skręcania żyłki jest przeciwny. Natomiast patrząc z drugiej strony (od przynęty) kierunek skręcania żyłki jest taki sam jak obrót. Podświadomie wydaje się, że w obu przypadkach powinno być tak samo.
Całkowicie się z tym zgadzam. Dlatego zawsze piszę, od której strony oceniamy kierunek obrotu. Kierunek skrętów na żyłce, jak gwintu na pręcie nie zmienia się w zależności od punktu patrzenia.

Jeśli żyłka jest skręcona i uniesiemy koszyk nad wodę, to będzie się kręcił w tym samym kierunku w jakim było skręcenie patrząc  od strony wędkarza (z góry). Taki obrót powoduje odkręcanie żyłki :)
Z tym stwierdzeniem się absolutnie nie zgadzam. :o
To według Ciebie, jeśli na końcu żyłki skręconej w prawo umieścimy koszyk/ciężarek i zaczniemy go obracać w prawo, patrząc od strony wędkarza, to będzie on odkręcać żyłkę zamiast ją bardziej skręcać? ??? ??? ???. Wybacz, ale to jakiś bezsens.

W tym samym kierunku jak koszyk wiruje spin doctor. :)
Dość pokrętna odpowiedź. A pytanie chyba było sprecyzowane jednoznacznie:
4. Spin doctor obraca się w wodzie w lewo, patrząc od strony wędkarza - to znaczy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Możesz to skomentować patrząc uważnie na załączony przeze mnie obrazek spin doctora?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #152 dnia: 11.01.2019, 22:07 »
Masz problem ze zrozumieniem w którą stronę musi kręcić się koszyk/ciężarek lub spin doctor patrząc od strony wędkarza aby odkręcić żyłkę. :(

Jeśli na końcu żyłki skręconej w prawo umieścimy koszyk i zaczniemy go obracać w prawo patrząc od strony wędkarza, to będzie on odkręcał żyłkę, a nie skręcał!!!
I nie jest to jakiś bezsens.

Spin doctor musi wirować w lewo patrząc od strony wędkarza aby odkręcać żyłkę skręconą zdecydowanie najczęściej także w lewo patrząc od strony od kołowrotka, a nie skręconą w prawo jak Ty twierdzisz. :(

Przemyśl to jeszcze raz, a jeśli  nadal będziesz uważał, że jest to bezsens, to zrób sobie proste doświadczenie w tym zakresie ze skręconą żyłką i podwieszonym ciężarkiem. :)
Marian

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #153 dnia: 11.01.2019, 22:43 »
Zapytam wprost,pletke nawijacie panowie też na mokro z wiadra?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #154 dnia: 11.01.2019, 23:05 »
Nigdy w życiu nie moczyłem ani żyłki, ani plecionki. Żyję, łowię.
Jacek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #155 dnia: 11.01.2019, 23:39 »
A jak już wróciłeś do domu po łowieniu i wyschła, to następnym razem rzucało się jak w bajce?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #156 dnia: 11.01.2019, 23:41 »
Mnie tak właśnie się rzucało jak w bajce krętymi ścieżkami , i później za 7 górami  żyłki.....

Słońca Życzę

Słońca życzę

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #157 dnia: 11.01.2019, 23:46 »
Właśnie takiej fachowej odpowiedzi się spodziewałem. Chłopak nic nie wie. Plecionkę przed łowieniem powinno się namoczyć. W innym przypadku, za siedmioma splotami, siedmioma węzłami...
Przy nawijaniu nie koniecznie, choć wszyscy radzą. Podczas łowienia ma być mokra. Inaczej się skręca i plącze. Szczególnie przy multiplikatorze.
Jacek, znieczulica zimowa Cię dopadła?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #158 dnia: 11.01.2019, 23:49 »
Tak jak mówisz nie inaczej, z drugiej strony niedowiarkom co szkodzi na mokro nawinąć? Nic nie stracisz a zobaczysz ile zyskasz. Coś czuję, iż Jacek tylko podgrzewa kolejny temat i szybko poleciał popcorn robić

Słońca Życzę
Słońca życzę

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #159 dnia: 12.01.2019, 00:02 »
A jak już wróciłeś do domu po łowieniu i wyschła, to następnym razem rzucało się jak w bajce?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Rzucało się bez problemu, serio. Nigdy nie wywaliłem brody w pierwszym rzucie, gdy plecionka wyglądała jak rolka papieru toaletowego namoczonego w szambie  i wysuszonego w słońcu Toskanii.

Wczoraj rzucałem zestawem z multiplikatorem z kompletnie suchą plecionką (trawa). Bajka.
Jacek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #160 dnia: 12.01.2019, 00:07 »
Nawinę na  sucho, tak jak lata świetlne temu.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #161 dnia: 12.01.2019, 00:28 »
Szczęściarz. Ja miałem brodę w 1 rzucie. Ale co mam porównywać doświadczenie ma maste

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #162 dnia: 12.01.2019, 00:36 »
Nawinę na  sucho, tak jak lata świetlne temu.

Nawiń na mokro - idź z postępem. :D

Możesz sobie zrobić test,jedną szpulę na sucho i jedną na mokro,ta sama żyłka.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #163 dnia: 12.01.2019, 00:39 »
Dam radę.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #164 dnia: 12.01.2019, 01:52 »
Marian, ta odpowiedź mi wystarczy. Nie widzę sensu dalszej kontynuacji dyskusji. Ani Ty mnie nie przekonasz ani ja Ciebie.

Przemyśl to jeszcze raz, a jeśli  nadal będziesz uważał, że jest to bezsens, to zrób sobie proste doświadczenie w tym zakresie ze skręconą żyłką i podwieszonym ciężarkiem. :)
Test zrobiłem przed napisaniem swojego postu. Polecam Tobie to samo.

Nie wiem jak Ty pojmujesz kierunki skręcenia żyłki ale odpowiedz sobie na pytanie:

Który z poniższych gwintów jest prawy a który lewy? I w którą stronę byś je odkręcał?

Pozdrawiam,
Tomek