Autor Wątek: Kształt kulek proteinowych  (Przeczytany 1148 razy)

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Kształt kulek proteinowych
« dnia: 16.03.2019, 18:55 »
Witam.Podczas dzisiejszego rolowania kulasów na karpie część ciasta uformowała się jak klasyczny pellet-czyli walec.
Pomyślałem sobie-a może lepiej podeszły by kulasy naszym karpiom o kształcie walca a nie kulki.
Co wy na to? Jest różnica w braniach ryb gdy łowimy i nęcimy nie standardowymi kształtami kulasów?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2019, 19:00 »
Nie ma żadnego znaczenia, walec raczej nie mógł ci wyjść jedynie dumbellsy.

Offline tata1959

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radymno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #2 dnia: 16.03.2019, 19:03 »
Nie wiem czy jest różnica ale NIGDY nie robię pelletu ani kulek w idealnych kształtach. Po prostu gdybym był zwykłą rybą to regularne kształty by mnie odstraszały (czyżby na kulki brały tylko karpiowe idioty?????)
Swojego największego karpia rzecznego złowiłem na 1/2 kopytka "uwarzonego" przez moją S.P. teściową.
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #3 dnia: 16.03.2019, 19:07 »
Doświadczeni karpiarze przeprowadzili kiedyś bardzo ciekawe doświadczenie, które polegało na sprawdzeniu, jaki kształt przynęty wyciętej z ziemniaka jest najchętniej pobierany przez karpie. Wniosek był taki, że im bardziej okrągła przynęta, tym rzadsze brania. Nieregularne wielokąty były najchętniej zjadane. Wydaje się, że można wykorzystać wnioski płynące z tego doświadczenia.
Jacek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #4 dnia: 16.03.2019, 19:12 »
Może to mieć znaczenie na komercjach gdzie ryby są łowione wielkokrotnie i najczęsciej na kulki. Wodach typu PZW kształt nie ma raczej znaczenia. Okrągła kulka szybciej się stoczy ze skarpy niż taka nieregularna

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #5 dnia: 16.03.2019, 19:13 »
Doświadczeni karpiarze przeprowadzili kiedyś bardzo ciekawe doświadczenie, które polegało na sprawdzeniu, jaki kształt przynęty wyciętej z ziemniaka jest najchętniej pobierany przez karpie. Wniosek był taki, że im bardziej okrągła przynęta, tym rzadsze brania. Nieregularne wielokąty były najchętniej zjadane. Wydaje się, że można wykorzystać wnioski płynące z tego doświadczenia.

I takie komentarze są cenne :) w takim razie następna partia będzie robiona w kształcie ala dumbelsy.Dzięki.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #6 dnia: 16.03.2019, 19:19 »
Osobiście kulki,  to lubię skrobać dla szybszego uwolnienia aromatów ;),czy kształt ma jakieś znaczenie, hmm myślę że nie, ale kombinować można :beer:

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #7 dnia: 16.03.2019, 20:30 »
Kształt do necenia proca , kobrą to podstawa kula musi byc idealana by uzyzskac cel.
W pobieraniu to inna historia.
Maciek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kształt kulek proteinowych
« Odpowiedź #8 dnia: 17.03.2019, 01:12 »
Wiesz, myślę, że kulki proteinowe powinny mieć kształt kuli. To już nie chodzi o preferencje ryb. Czy im to podejdzie, czy nie to już jest kwestia drugorzędna. Wszyscy już wiedzą, że ważne są składniki i tysiące tematów było w tej kwestii poruszane.
     O semantykę chodzi. Fizykę nawet. Jeśli nie jest kuliste, tzn ma inny kształt, który nie pozwala wyliczyć np objętości ze wzoru V=4/3*pi*R^3, lub choćby nie wygląda oczojebnie na kule, to kulą nie jest. Jednym słowem, dość pierdzielenia, dla pierdzielenia, które pozwala płodzić pytania bez używania mózgu. Usiądź, pomyśl nad pytaniem które chcesz zadać, jeśli nie znalazłeś odpowiedzi, poszukaj. Jeśli nadal nie znalazłeś odpowiedzi, czy czekolada, która nie ma kształtu tabliczki, jak kazda czekolada, a jest np kulista, będzie Ci smakować, pytaj. Kto pyta nie błądzi. Jeśli jednak wiedza jest na wyciągnięcie ręki, bo w wielu miejscach można ją znaleźć, a mimo wszystko poległeś, to nie dziw się, że osąd zostanie wydany. Wszakże to tylko mój prywatny osąd, który wyrażać zdania innych nie będzie. Bo któż zniżył by się do tego, aby go wyrazić, a nie poklepać po ramieniu i radosny twój osąd na świat zachować?
Ja mam dość. Wysiadam.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin