Autor Wątek: Długość przyponu karpiowego w metodzie?  (Przeczytany 10520 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #30 dnia: 20.02.2019, 22:34 »
I kombinuje Maciek, Team Daiwa z podajnikiem do PVA przygotowana, niech no tylko lody puszczą :D

Przepiękny zestaw :bravo:
Życze pieknych ryb i niezapomnianych holi :narybki: :fish:.
Maciek

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #31 dnia: 20.02.2019, 22:39 »
A ja chętnie poczytam o efektach stosowania do podajników methody przyponów 15-20 centymetrowych, a może i ja zacznę stosować? :D :fishonhook:
Właśnie kilka postów wyżej to napisałem. Przy standardowych 1 0cm miałem masę niezaciętych brań, a jeszcze więcej spinek. Dodam, że łowię na bardzo miękkie wędki, a mimo to dopiero wydłużenie przyponów znacząco poprawiło moją skuteczność.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #32 dnia: 21.02.2019, 15:56 »
Na wiosnę, stosuję też dłuższe przypony do metody, tylko dla poprawienia zacięcia umieszczam małą śrucinę przed haczykiem, to stara metoda ale skuteczna, i warto spróbować ;)

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #33 dnia: 21.02.2019, 16:42 »
Krótki przypon to szybsze samozacięcie. U mnie max 10 cm.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #34 dnia: 13.04.2019, 13:07 »
15 do 20 cm. Przypon z plecionki do mega method.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #35 dnia: 13.04.2019, 17:33 »
Myślę, że dobór długości przyponu w metodzie zależy od gatunku i wielkości ryb na jakie się nastawiam.  Trzeba próbować jak coś jest nie tak.
Przykład: 
Na "mojej" wodzie występuje m.in. piękny złoty karaś którego bardzo lubię łowić.  Przy standartowej długości przyponu 10 cm miałem sporo spadów i niezaciętych brań.  Po zmniejszeniu długości przyponu do 7-8cm (a więc tylko o 2-3cm) skuteczność samozacięć wzrosła , a ryba rzadziej spada z haka.  Podejrzewam, że karaś  powoli "schyla się" po przynętę i powoli się podnosi po jej zassaniu no i pływa blisko tuż nad dnem. To by tłumaczyło poprzednie niepowodzenia.  Leszcz czyni to bardziej energicznie i dla niego 10cm przypon jest w sam raz, a i dłuższe dają radę.

Co się tyczy brań dużych karpi to wyobrażam sobie że karpiszon włącza swój "odkurzacz" już 15cm od haka z krótkim 10cm przyponem.  Wtedy przynęta nawet nie doleci mu do pyska. Pewnie zadowoli się drobnym pelletem który zassał z podajnika a przynętę zostawi.  Jeśli zassie z bliższej  odległości to przynęta i tak nie ma szans znaleźć się  głębiej w pysku bo krótki przypon na to nie pozwoli. Wówczas haczyk może kiepsko penetrować pysk i samozacięcie będzie marne.

Takie są moje przemyślenia ale to wcale nie znaczy że tak na pewno jest.  Prawdę znają tylko ryby, a my możemy się tylko domyślać. To jeden z uroków wędkarstwa.
Wiesiek

Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #36 dnia: 13.04.2019, 17:36 »
Z ciekawości sobie potestuje i zobacze jakie będę miał po testach wnioski. Dam 10cm i 15cm na początek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #37 dnia: 13.04.2019, 22:15 »
Miałem taki dzień, że ryby mi się wyjątkowo spinały. Te wyholowane wypinały się już w podbieraku. Opisałem to kiedyś:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1020.msg357860#msg357860
Zmieniałem haczyki na większe i mniejsze ale przypon był cały czas standardowej długości do metody 8 - 10 cm.
Muszę poszerzyć arsenał o dłuższe przypony :).
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #38 dnia: 13.04.2019, 23:13 »
Ja miałem sytuacje; 3 karpie po atomowych braniach (i odjazdach na hamulcu) wszystkie stracone.
Dwa spięte  ,3 się zerwał >:(  .Leszcze i karasie zapinały się normalnie.
Przypon z plecionki  Drennan Gravel Braid  8lb długość przyponu 10cm hak  z ali nr 8
Co poszlo nie tak że miałem dwie spinki?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #39 dnia: 14.04.2019, 10:01 »
Jak sobie wyobrazisz większą rybę, to ta zasysa z większej odległości troszkę. Dlatego do łowienia większych ryb jest dobrze wydłużyć przypon. Ja do karpi używam długości 12-15 cm, 10 cm to za mało. Oczywiście mogą być też inne przyczyny, ale widać, że inne ryby zapinały się OK, więc długość przyponu jest tu podstawową chyba sprawą.
Lucjan

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #40 dnia: 14.04.2019, 10:11 »
Może tak być jak mówisz , potwierdza to odp. jaką dostałem na pw ale z tego co oglądałem filmy z P.Stachem to on łowi na krótkie 8-10 cm przypony z żyłki a mimo to karpie zapinają się na jego wędkach, i to mnie ciekawi .

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #41 dnia: 14.04.2019, 10:15 »
Pan Stach łowi ryby, do jakich stworzona jest metoda.
Na okazy nastawiają się karpiarze i przez kilka dziesięcioleci naprawdę dopracowali większość spraw do perfekcji. Oni też polegają na samozacięciu i jeśli chcesz  łowić na metodę okazy, to przyjrzyj się, jakie oni stosują przypony. Bo nie bez powodu właśnie takie, a nie krótsze ;)
Oczywiście wydłużenie powoduje, że mniejsze ryby zapinają się rzadziej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #42 dnia: 14.04.2019, 10:26 »
Może tak być jak mówisz , potwierdza to odp. jaką dostałem na pw ale z tego co oglądałem filmy z P.Stachem to on łowi na krótkie 8-10 cm przypony z żyłki a mimo to karpie zapinają się na jego wędkach, i to mnie ciekawi .

Czasami może być inaczej. Jeżeli dno jest mega twarde to 10 cm może wystarczać, jak podajnik zapada się lekko to już mamy tych centymetrów troszkę mniej. Jak dla mnie podstawą jest obserwacja gdzie zapinasz ryby, w którym miejscu wargi. Kolejna to zamiana na podajnik z gumą. Tutaj też można wiele zaobserwować, bo ryba może usuwać podajnik trzęsąc łbem w pierwszym odruchu po zacięciu. Czy podajnik jest sztywny czy luźny? I tak dalej i dalej... Musisz eliminować kolejne rzeczy jedna po drugiej. Co oczywiste. Jednak pierwszym wnioskiem jest długość przyponu. Steve Ringer, wiedząc, że są większe karpie w łowisku, używa dłuższych przyponów, coś w tym musi być 8)
Lucjan

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #43 dnia: 14.04.2019, 10:33 »
Właśnie ostatnio szukałem artykułów, gdzie Ringer pisał o długości przyponów. Kiedyś na nie trafiłem, teraz nie mogę znaleźć. Ktoś poratuje linkiem?

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #44 dnia: 14.04.2019, 10:37 »
Ja 16 lutego byłem na mojej wodzie klubowej. Łowiłem na 2 wędki ale w jednej był przypon 10cm a w drugiej przypon 12cm. Z przyponem 10cm łowiłem F1 a z przyponem 12cm jeden karp wylądował na macie a jeden spięty. Zestawy lokowałem blisko siebie i z tą samą przynętą.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣