Autor Wątek: Wszystko o przepływance  (Przeczytany 149423 razy)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #165 dnia: 26.09.2018, 10:25 »
Marcin, na ten spławik gumka z dołu i gumka z góry na dolna część anteny.

Offline NuNo83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #166 dnia: 26.09.2018, 10:43 »
Wybieram się na małą szybko płynącą rzekę. W planach mam łowić na spławik.
Uciąg potrafi przesunąć koszyk 45g.

W planach lekka odległościówka do 15g wyrzutu i dwie metody do wyboru.
Pierwsza to będzie przepływanka, ze spławikiem typu avon, druga to waggler.
A teraz pytanie: jak gruntować rzekę przy tak szybkim nurcie? Czyli jak czytać spławik w nurcie?


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Spławik typu Avon, o którym mówisz używa się w szybkich i dość głębokich rzekach. Idealnie sprawdza się na głębokości od 1.5 do około 4 metrów przy wietrze pod prąd rzeki. Przy wiatrach wiejących z prądem kontrola spławika tego typu jest nieco trudniejsza, ale mając na uwadze jego masę i stabilność jest jak najbardziej możliwa. Główne obciążenie - śruciny o wadze 0.4g (BB) lub 0.8g (AAA) umieszcza się w odległości mniej więcej 60-90 cm od haczyka. Jedna śrucina BB bezpośrednio pod spławikiem (w ten sposób spławik będzie ustawiał się do pionu zaraz po zetknięciu z wodą oraz zauważysz każde nawet najdelikatniejsze branie - marker shot). Następnie dajesz 2 śruciny pośrednie 4s (0.2g) i No.6 (0.1g). Staraj się łowić najbliżej dna jak to możliwe. Jedrula opisał gruntowanie idealnie. Jeżeli rzeka jest mocno rwąca to można podawać robaki w bait dropperze, ale tzw. loose feed też zrobi robote. Przytrzymuj delikatnie zestaw, aby mieć pewność że przynęta zawsze poprzedza spławik. Im bardziej turbulentna rzeka tym bliżej haczyka umieszcza się jego obciążenie główne by jak najlepiej kontrolować i zaprezentować przynętę.

Czyt. patrz rysunek ;)



Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #167 dnia: 26.09.2018, 10:53 »
Ok, dzięki!! Zestaw już mam zaplanowany, obawy rozwiane. Będę musiał poradzić sobie z kołowrotkiem że stałą szpulą, ale kontrola żyłki palcem to nie problem. Jutro przymiarki może koło godzinki łowienia, za to w weekend zaszaleje. Cel rybki poniżej 15cm.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #168 dnia: 26.09.2018, 10:55 »
To może oczywiste ale napiszę:
Jak mała rzeka, niezbyt głęboka i woda w miarę czysta trzeba się maskować, nie wstawać, nie łazić po brzegu, nęcić i łowić  co najmniej kilka metrów poniżej miejsca gdzie siedzimy.  To na ogół warunek konieczny. Bez tego zapomnijmy o większych rybkach.
Połamania
Wiesiek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #169 dnia: 26.09.2018, 11:18 »
Jakby moderator mógł przenieść ten temat do właściwego miejsca to byłoby super. Mój zbiór linków w temacie ;)

https://www.anglingtimes.co.uk/advice/tips/articles/how-to-fish-a-bulk-shot-float-rig-on-rivers-with-dave-harrell

https://www.anglersmail.co.uk/fishing-tips/tactics/best-river-fishing-floats-36505

https://www.total-fishing.com/how-to-fish-with-a-stick-float/

http://www.sjmwebsites.co.uk/fishing/stickfloat.html - w zakładce "techniques & tackles" jest sporo ciekawych informacji.

http://www.daveharrellangling.com/running-line-floats/ - jaki spławik i na jaką wodę

Tam też 10 cennych rad od D. Harella odnośnie takiego łowienia:

1. Always take plenty of time to plumb the depth before you start.
2. For river fishing, use a floating line spray to coat the line before starting.
3. Floating line grease applied to the line above the float aids line control.
4. Always use a float adaptor to enable you to change waggler floats quickly.
5. Always use three rubbers on stick float rigs, in case the top one breaks.
6. Always keep running line floats on winders to save time when setting up.
7. Always use a float that is big enough to easily reach the distance.
8. Carry a selection of floats with different colour tops to suit the conditions.
9. Use a marker pen to black out the float tip if the water reflection is light.
10. Always experiment between strung out and bulk shotting on deep rivers.

Więcej cennych rad da pewnie Modus i inni koledzy ;)

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #170 dnia: 26.09.2018, 15:14 »
To może oczywiste ale napiszę:
Jak mała rzeka, niezbyt głęboka i woda w miarę czysta trzeba się maskować, nie wstawać, nie łazić po brzegu, nęcić i łowić  co najmniej kilka metrów poniżej miejsca gdzie siedzimy.  To na ogół warunek konieczny. Bez tego zapomnijmy o większych rybkach.
Połamania

To ja też dopowiem: na takie łowienie warto jest zamiast krzesełka wziąć taki styropianowy, samochodowy poddupnik dla dzieci większych.

Mam i ja! Ale, niestety, podłokietniki odpadły, kiedy pierwszy raz mościłem tam tyłek  :facepalm:

Offline NuNo83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #171 dnia: 26.09.2018, 18:41 »
To może oczywiste ale napiszę:
Jak mała rzeka, niezbyt głęboka i woda w miarę czysta trzeba się maskować, nie wstawać, nie łazić po brzegu, nęcić i łowić  co najmniej kilka metrów poniżej miejsca gdzie siedzimy.  To na ogół warunek konieczny. Bez tego zapomnijmy o większych rybkach.
Połamania

To ja też dopowiem: na takie łowienie warto jest zamiast krzesełka wziąć taki styropianowy, samochodowy poddupnik dla dzieci większych.

Mam i ja! Ale, niestety, podłokietniki odpadły, kiedy pierwszy raz mościłem tam tyłek  :facepalm:

Na takie łowienie to ja bym krzesłka nie zabierał w ogóle. Zresztą zawsze tak robie ;)
Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #172 dnia: 26.09.2018, 19:54 »
Arku, o którym temacie konkretnie myślisz, bom się trochę złoił piwami i nie do końca trzeźwo myślę...

Ja gdybym nie zabrał krzesełka, to bym do domu wrócił na czworakach z tym moim kręgosłupem :( Zresztą w tamtym roku zapomniałem fotela i siedziałem na jakimś styropianie. To po dwóch godzinach do domu się zawinąłem, takich cierpień doznawałem cudownych...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #173 dnia: 26.09.2018, 20:21 »
Dziś byłem po robaki i zrobilem mały rekonesans. Mam zaklepane mieksce wśród trzcinek. Jakieś 4 m w dół rzeki zaczyna się rynna głębsza o jakieś pół metra szerokości metra i długości koko 7m. Z tamtego miejsca ni widu ni słychu co na brzegu. Jak się umoszczę na krzesełku, mam miejsce 1x1.5m i wystaje mi tylko głowa. Będzie dobrze.

Co mogę dodać? Dzięki chlopaki za rady.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #174 dnia: 26.09.2018, 21:01 »
To będziesz schowany jak Winnetou.  Blade twarze, Komancze ani ryby Cię nie dostrzegą.
Połamania.
Wiesiek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #175 dnia: 26.09.2018, 21:03 »
Zamaskowany lepiej niż wietkong. Daj znać jak poszło.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #176 dnia: 27.09.2018, 06:01 »
Co do gruntowania to zjedz sobie całym obciążeniem do samego kretlika czy tam pentelki i wtedy idealnie będzie widać kiedy spławik podskakuje, ustawia się pod dużym kątem czy spowalnia. Gruntujesz do najwyższego punktu w łowisku. Oliwka moim zdaniem nie może nigdzie szurac po dnie ponieważ ryby na taką przepływanke często nie zatapiaja spławika tylko widać przchylenia anteny podobne właśnie jak przy przegruntiwanym zestawie ;)

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #177 dnia: 27.09.2018, 09:13 »
Chłopaki, nie pouczajmy za bardzo Marcina. To doświadczony wędkarz i szybko poradzi sobie w nowej sytuacji, nie ma obaw.
On chyba troszkę robi sobie jaja...  np. kiedy pisze że jego celem będą malutkie rybki a równocześnie wybiera sobie b.ciekawą miejscówkę.  :P
Wiesiek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #178 dnia: 27.09.2018, 12:45 »
A jednak nawet małe rybki mnie tam zignorowały. Następne podejście w sobotę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline NuNo83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #179 dnia: 27.09.2018, 13:00 »
Arku, o którym temacie konkretnie myślisz, bom się trochę złoił piwami i nie do końca trzeźwo myślę...

Ja gdybym nie zabrał krzesełka, to bym do domu wrócił na czworakach z tym moim kręgosłupem :( Zresztą w tamtym roku zapomniałem fotela i siedziałem na jakimś styropianie. To po dwóch godzinach do domu się zawinąłem, takich cierpień doznawałem cudownych...
No ok, jak kto lubi z tym krzesełkiem. Dla mnie powodem dla którego nie zabieram go w ogóle, nie jest to żeby się maskować (oczywiście nie mówię, że nie staram się tego robić). Główną przyczyną jest to, iż wędkując na przepływankę stojąc ma się zdecydowanie lepszą kontrolę nad wypuszczonym zestawem. Kontrola nad zestwem to cała esencja przepływanki i to jedyny powód. Po za tym wyjątkiem i spinningiem też zawsze zabieram fotel i sadzam swoje 4 litery :P.
Życie jest zbyt krótkie dla zapalonego wędkarza!