Autor Wątek: Jaki kołowrotek do metody?  (Przeczytany 35590 razy)

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 624
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #45 dnia: 31.01.2019, 23:52 »
Jakoś te LT-ki do mnie nie przemawiają ...... nie ma co się rozczulać i oczekiwać "cudów" w kołowrotkach za parę "50-tek" :P Ja bym wybrał Ninje 3000 lub 4000 A , na alledrogo stoją po 167 zł . Na ten sezon tak wyszło że sam coś szukam , ale z zakupem mi nie śpieszno .
Z poważaniem Marcin

Offline darius88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #46 dnia: 01.02.2019, 07:53 »
Jeśli o te z allergo za te 167 czy one są faktycznie daiwy czy to jakieś sprowadzane z majfrendów niby oryginal

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #47 dnia: 01.02.2019, 09:45 »
Po dzisiejszym wertowaniu internetu zainteresowałem się  LT  Daiwa exceler lub Legalis . Wielkośc to chyba 4000 jednak zastanawiam się tylko który model wybrać . Modele oznaczone symbolem D- posiadają głęboka szpulę i wolne przełożenie natomiast HX to mają płytką szpulę i szybkie przełożenie. Ot taki mam dylemat bo tam gdzie będę wędkował to trafiają sie i sztuki +10 więc będzie potrzeba nawinięcia grubszej żyłki. Koledzy mając do wyboru jeden z tych młynków który możecie polecić tylko i wyłącznie do metody ?
Jurek, mam Excelera 4000D-C i polecam ten właśnie model. Moim moim zdaniem przełożenie HX przy spinningu może "spełniać swoje zadanie", natomiast przy methodzie: masz 82 cm na pełen obrót, to z powodzeniem wystarczy, hamulec 12kg i co ważne i o czym wspominasz w razie odjazdu +10 potrzeba trochę żyłki, na płytkiej szpuli: raz że nie potrzeba tak silnego hamulca,bo do innej metody jest adresowany i na inne grubości żyłek (nawet sam producent podaje pod jakie wartości proponuje), a dwa nie masz komfortu, co będzie jak trafi się "narwany misiek" :P . Oczywiście łowiąc na zbiornikach "małych", pewnie wystarczy, natomiast jego "uniwersalność" w tym przypadku jest mocno ograniczona. Ja osobiście założyłem Hyper Sensor 0,26 bez podkładu i moje :fish: mają"wolny wybieg" (oby się trafiały jak najczęściej).
Kołowrotek sprawia naprawdę bardzo dobre wrażenie i mimo wagi 240g , czuć ze jest naprawdę "zwarty" i drzemie w nim moc. Jak będzie w praktyce?? , tego nie wiem i chyba dopiero sezon odkryje za i przeciw serii LT.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #48 dnia: 01.02.2019, 10:45 »
Myślę,że do feedera to Exceler lt D, będzie dobrym wyborem :thumbup:.Jeżeli chodzi o Daiwe ninja, to po rozmowie z naszym expertem Czesiem, odpuściłem i skupiłem się właśnie na Exceler lt :beer:

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #49 dnia: 01.02.2019, 10:55 »
Macałem różne Daiwy z serii LT.   Było już o tym na Forum ale warto przypomnieć że kupując przez Internet trzeba koniecznie wiedzieć, że są one znacznie mniejsze i lżejsze niż dotychczasowe modele nie oznaczone LT.  Np klasyczny rozmiar "4000"  odpowiada wielkością nowym 5000-6000LT. Modele 1000, 2000 to w/g mnie  maleństwa.
Edit:
Jest jeszcze sprawa przełożenia.  Do feedera nie brał bym młynka o dużym przełożeniu np 6:1 .  Przyczyna jest prozaiczna: im większe przełożenie tym większa siła działa na zęby koła i piniona  co z kolei oznacza znacznie szybsze ich zużywanie się.
Wiesiek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #50 dnia: 01.02.2019, 10:59 »
Myślę,że do feedera to Exceler lt D, będzie dobrym wyborem :thumbup:.Jeżeli chodzi o Daiwe ninja, to po rozmowie z naszym expertem Czesiem, odpuściłem i skupiłem się właśnie na Exceler lt :beer:
Tomek, nie chcąc już zawracać głowy Czesiowi, możesz bardziej sprecyzować co w tych Ninja-ch LT jest nie hallo?, ewentualnie na co zwrócić uwagę w tym modelu?
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #51 dnia: 01.02.2019, 11:03 »
Jurek, chodzi przede wszystkim o problem z pinionem  :(

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #52 dnia: 01.02.2019, 11:06 »
Modele od Fuego lt  poczynając wzwyż, tego problemu nie posiadają ;)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #53 dnia: 01.02.2019, 11:07 »
Czyli , te przypadłości, które były opisywane w Daiwie... :beer:
Czesiowi też :beer: :D
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #54 dnia: 01.02.2019, 11:11 »
Dokładnie Jurek :beer:.Szkoda bo Daiwa Ninja lt też mi się bardzo podoba ,ale nie ma co kasy pakować w niezbyt pewny towar ;) ,lepiej dołożyć i kupić Fuego albo Excelera

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #55 dnia: 01.02.2019, 11:48 »
mam Excelera 4000D-C i polecam ten właśnie model. . Ja osobiście założyłem Hyper Sensor 0,26 bez podkładu i moje :fish: mają"wolny wybieg" (oby się trafiały jak najczęściej).
A jak jest z wyrzutem z tego kołowrotka. Czy przy żyłce jak piszesz 0,26 to można osiągnąć większe dystanse. Może sie wyda to dość dziwne ale ja nosze sie z zamiarem stosowania nawet 0,28 też  Hyper Sensor do tego podajnik prestona 30g. Na zbiorniku gdzie wędkuje karciarze stosują najcieńszą to 0,33
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #56 dnia: 01.02.2019, 11:58 »
Jurek, 0,28 z koszykiem 30g spokojnie sobie poradzi, chociaż ja już od 0,26 stosuje przypon strzałowy. Przy siłowym rzucie obciążenia są dosyć duże a i Ty masz komfort że masz "bezpiecznik". A tak z drugiej strony to ten kołowrotek raczej do long dystansów jest za "mały". Owszem rzucasz siłowo, a może bardziej poprawie "z wypracowaną techniką", ale nie możesz spodziewać się "setek"
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #57 dnia: 01.02.2019, 18:53 »
Przy siłowym rzucie obciążenia są dosyć duże a i Ty masz komfort że masz "bezpiecznik". ale nie możesz spodziewać się "setek"
Nie bardzo rozumiem ten bezpiecznik. Na odleglość ok 100 nie bedę wyrzucał zestawu wystarczy mi 40-50m
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #58 dnia: 01.02.2019, 18:57 »
Ja kupiłem ostatnio do feedera Daiwa Ninja Feeder 4012A. Nie jakieś LT z plastyku ale solidną o wadze 400 g.
https://allegro.pl/oferta/daiwa-ninja-4012a-4000-plytka-szpula-dostawa-24h-7617861148
Cięższy kołowrotek lepiej wyważa feederka. Szersza szpula powinna też być wspierać dalsze wyrzuty. Zobaczymy wiosną.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #59 dnia: 01.02.2019, 19:24 »
Ja kupiłem ostatnio do feedera Daiwa Ninja Feeder 4012A. Nie jakieś LT z plastyku ale solidną o wadze 400 g.
https://allegro.pl/oferta/daiwa-ninja-4012a-4000-plytka-szpula-dostawa-24h-7617861148
Cięższy kołowrotek lepiej wyważa feederka. Szersza szpula powinna też być wspierać dalsze wyrzuty. Zobaczymy wiosną.

Daiwy z serii LT są mniejsze niż dotychczasowe modele, stad stary rozmiar 3000 to LT 4000, zaś stare 4000 to LT 6000! Tak, to nie pomyłka ;)
Z plastiku są obydwa modele, różnica wagowa wynika z grzebania w rozmiarach.
Wiec jeśli porównasz stara Ninje 4000 z Ninja LT 6000, to redukcja masy jest marginalna praktycznie.
Plusem nowego modelu będzie nowy typ koła napędowego i trochę poprawiony hamulec. Trwalosc Ninjy LT jest niewiadoma, podobnie jej ewentualne problemy z pinionem. Droższe modele LT maja już rozwiązania, które takim problemom zapobiegają.
Czesiek