Autor Wątek: Zakupy w Japonii  (Przeczytany 6811 razy)

Ryba1987

  • Gość
Zakupy w Japonii
« dnia: 20.10.2018, 21:00 »
Witam :fish:

Ktoś z Was kupował coś przez neta z Japonii może ?
Osobiście coś upatrzyłem na ebay'u - młynek JDM - tylko na rynek Japoński. W Polsce jest na zamówienie i kosztuje ~1300zł, przez Ebay'a wychodzi ~860zł i darmowa wysyłka, ewentualnie rynek ukraiński ~1000zł bez wysyłki jak się wstępnie rozejrzałem.
Wszystko ładnie pięknie tyle tylko że jestem ciekaw kwestii cła i vatu w takim przypadku.
Z tego co się zorientowałem to żeby uniknąć opłat jak wyżej wystarczyło żeby przedmiot wysyłała osoba prywatna osobie prywatnej i oznaczyła zawartość przesyłki jako "gift". Chociaż kolega mi dziś powiedział że ponoć to też już średnio działa przez popularność Alli i podobnych do nich stronkom..
Mój młynek łapałby się na opłaty aczkolwiek jakby ogarnąć kogoś kto jest w Japonii to myślicie że da radę opłaty ominąć jakoś ?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #1 dnia: 20.10.2018, 21:02 »
Loteria, duzo zależy od fomy wysyłki.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #2 dnia: 20.10.2018, 21:05 »
Ryzyk fizyk. Mi jeszcze z Ali, ani z innych krajów spoza UE, urząd celno-skarbowy żadnej paczki nie przetrzepał. Ale jak trafią w twoją, to dostaniesz wezwanie na ~25% wartości przesyłki. Tylko o ile się nie mylę, to oni stwierdzą ile ona jest warta, a zrobią to zapewne patrząc ... na oferty polskich sklepów - bo komu by się chciało te nippońskie krzaczki tłumaczyć.

Pakowanie jako gift faktycznie już ponoć nie działa. Może jakbyś poprosił o napisanie "warranty service - return package", to mogłoby przejść pod radarem. Ale nie wiem tak naprawdę co wyjdzie.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #3 dnia: 20.10.2018, 21:40 »
Vat. 23%.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #4 dnia: 20.10.2018, 21:48 »
Nie wiem jak z kołowrotkami.  Sam kupowałem elektronikę z jp, jedna na cztery paczki trafiła na cło.  Więc to jest loteria.  Do ceny dolicz sobie jeszcze prowizje kursu banku chyba że masz konto w jenach. Może się okazać że zapłacisz podobnie jak na mefisto.

Ryba1987

  • Gość
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #5 dnia: 20.10.2018, 21:51 »
Przewalutowania pewnie ze stówka wyjdzie także to jeszcze do ogarnięcia.. i tak chyba taniej jak w mefisto wyjdzie nawet z dodatkowymi opłatami.
Przynajmniej przy około 900zł wychodziło około 80zł płacąc paypal'em jak kupowałem w AD w funtach i w nordfishingu w euro. Chociaż różnie to było, raz wiecej raz mniej. Ciekawe w sumie ile policzy za te jeny i czy to rzeczywiście waluta ma znaczenie przy końcowym przewalutowywaniu przez paypal'a

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #6 dnia: 20.10.2018, 22:14 »
Proponuję kupować w sklepach w Trinadzadie i Tobago, albo u Sułtana Brunei, bo w Polsce od morza po Tatry nie ma dobrych sklepów wędkarskich. Ewentualnie w UK z darmową   wysyłką jak w przypadku Angling Direct ..  Ale po co! Lepiej zaświrować przed opinią i napisać o tym w necie :'( :'( :'( :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Pozdrawiam Seba

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #7 dnia: 20.10.2018, 22:18 »
He? Ja piję, ale nie aż tak  ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #8 dnia: 20.10.2018, 22:21 »
Seba, najpierw czepiasz się ryby, że kupuje za drogi sprzęt. Teraz gdy prosi o poradę, by ten drogi sprzęt kupić taniej (ponad 400 PLN), też się czepiasz? To wrodzone, czy nabyte? Rynce opadajo! :(
Pozdrawiam,
Maciek

Ryba1987

  • Gość
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #9 dnia: 20.10.2018, 22:22 »
Proponuję kupować w sklepach w Trinadzadie i Tobago, albo u Sułtana Brunei, bo w Polsce od morza po Tatry nie ma dobrych sklepów wędkarskich. Ewentualnie w UK z darmową   wysyłką jak w przypadku Angling Direct ..  Ale po co! Lepiej zaświrować przed opinią i napisać o tym w necie :'( :'( :'( :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Ogarnąłeś temat w ogóle ? Czy znów wyskakujesz do mnie z trudnymi sprawami jak filip z konopii ?
PISZĘ WYRAŹNIE ŻE JEST PRODUKT JDM - TYLKO NA RYNEK JAPOŃSKI a że sprowadza taki sprzęt tylko mefisto a wg mnie jest tam ten produkt drogi to szukam innego wyjścia a jest ono jedno - zamówienie z Japonii. Czego jeszcze nie rozumiesz ?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #10 dnia: 20.10.2018, 22:25 »
Ja kupowałem na japońskim allegro - Rakuten.

Co do cła i VAt-u. Loteria jeżeli chodzi o Pocztę Polską. Dużo zależy od Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego (WER) na który trafi paczka, okresu w którym trafi (np. przed świętami), ilości "wolnych" celników, natłoku pracy, tego czy np. hurtowo ściągasz towary z zagranicy, czy też nie, wielkości paczki, pecha w losowaniu :P itd. Przy przyjęciu przesyłek międzynarodowych jest obecna Służba Celna. Celnicy mogą więc sprawdzić i zatrzymać przesyłkę oraz naliczyć cło i VAT. W takiej sytuacji Służba Celna będzie próbowała skontaktować się z Tobą, abyś nie okradał państwa i oddał co mu jest należne :P

Poza tym trzeba uważać na prywatne firmy kurierskie, bo jeżeli towar jest spoza UE,  to firmy kurierskie np. DHL i cała reszta, opłacają już "z góry" za Ciebie podatek i cło (o ile są należne), a następnie żądają od Ciebie zwrotu tej kwoty. Nie zapłacisz, nie dostaniesz towaru.

Zgodnie z  art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., zwolnione z należności celnych są przesyłki zawierające towary o "niewielkiej wartości" - do 150 Euro. Od tego są wyjątki np. alko, perfumy. Cło np. na telefony wynosi 0%, więc tu nie ma co się martwić.  VAT to loteria. Patrz wyżej dlaczego ;)

http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL - tu masz w systemie wszystkie cła (portal dla desperatów w szukaniu ;) )


Przesyłki, których wartość w PLN nie przekracza bodajże 22 Euro, są zwolnione z VAT. Jednak...nie dotyczy to zakupów przez internet :P Dlatego geniusze sprzedaży (albo odbiorcy ;) ) wpadli na pomysł aby nadawać przesyłki jako "Prezenty" licząc, że głupi celnicy się nie połapią.  Jednak napisanie "GIFT" na paczce od razu wzbudzi u celnika chęć jej sprawdzenia, a gifty przechodzą wyłącznie dzięki temu, że ich wartość jest naprawdę mała albo że nie zostały wylosowane ;)

Ryba1987

  • Gość
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #11 dnia: 20.10.2018, 22:30 »
Ja kupowałem na japońskim allegro - Rakuten.

Co do cła i VAt-u. Loteria jeżeli chodzi o Pocztę Polską. Dużo zależy od Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego (WER) na który trafi paczka, okresu w którym trafi (np. przed świętami), ilości "wolnych" celników, natłoku pracy, tego czy np. hurtowo ściągasz towary z zagranicy, czy też nie, wielkości paczki, pecha w losowaniu :P itd. Przy przyjęciu przesyłek międzynarodowych jest obecna Służba Celna. Celnicy mogą więc sprawdzić i zatrzymać przesyłkę oraz naliczyć cło i VAT. W takiej sytuacji Służba Celna będzie próbowała skontaktować się z Tobą, abyś nie okradał państwa i oddał co mu jest należne :P

Poza tym trzeba uważać, bo jeżeli towar jest spoza UE,  to prywatne firmy kurierskie np. DHL i cała reszta, opłacają już "z góry" za Ciebie podatek i cło (o ile są należne), a następnie żądają od Ciebie zwrotu tej kwoty. Nie zapłacisz, nie dostaniesz towaru.

Zgodnie z  art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., zwolnione z należności celnych są przesyłki zawierające towary o "niewielkiej wartości" - do 150 Euro. Od tego są wyjątki np. alko, perfumy. Cło np. na telefony wynosi 0%, więc tu nie ma co się martwić.  VAT to loteria. Patrz wyżej dlaczego ;)

http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL - tu masz w systemie wszystkie cła (portal dla desperatów w szukaniu ;) )


Przesyłki, których wartość w PLN nie przekracza bodajże 22 Euro, są zwolnione z VAT. Jednak...nie dotyczy to zakupów przez internet :P Dlatego geniusze sprzedaży (albo odbiorcy ;) ) wpadli na pomysł aby nadawać przesyłki jako "Prezenty" licząc, że głupi celnicy się nie połapią.  Jednak napisanie "GIFT" na paczce od razu wzbudzi u celnika chęć jej sprawdzenia, a gifty przechodzą wyłącznie dzięki temu, że ich wartość jest naprawdę mała albo że nie zostały wylosowane ;)

Na Selektora zawsze można liczyć :) :beer:
Dobra, chodzi o młynek soare ci4+ 500s więc to będzie malutkie pudełeczko - pewnie max 15x15x15cm. Planowałem właśnie w okresie Świąt zamówić żeby mieli co robić i na "szybko" przepuścić moją bez sprawdzania :P

Przesyłka będzie darmowa więc z tego co z wish.com zamawiałem to pocztą przychodziło także tu chyba będzie podobnie.
Czyli nie pisać GIFT to na pewno, może poprosić sprzedającego żeby po prostu napisał na "fakturze" wartość 19$ plus małe skromne opakowania i dopisek "fishing accesories" i jakoś to ujdzie w tłumie ? :)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #12 dnia: 20.10.2018, 22:48 »
Ryba nie pomogę Ci tu obchodzić systemu, bo popełnię przestępstwo karno-skarbowe :P Jednak..... to wszystko co piszesz to jest loteria. Także co do świąt, bo mogą sobie spokojnie przetrzymać Twoją paczkę na "lepsze czasy" do sprawdzenia, myśląc sobie, że i tak przecież koleś zimą nie będzie łowił :P

Masz 99% szans, że celnik się nie połapie, ile w rzeczywistości kosztuje taki kołowrotek, ale również masz 99% szans, że aż tak głupi nie będzie i sprawdzi sobie chociażby w necie ile on kosztuje. Do tego Twoja paczka może przejść bez sprawdzenia.

Pamiętaj jednak Ryba, że... fałszowanie faktur jest przestępstwem. Dodatkowo zwróć uwagę na art. 87 kodeksu karno-skarbowego:
Art. 87. § 1 KKS "Kto przez wprowadzenie w błąd organu uprawnionego do kontroli celnej naraża należność celną na uszczuplenie,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie."

Wielu się wydaję, że oszukają państwo. A Państwo czuwa i srodze karze tych, którzy uszczuplają należny mu majątek ;)  Trzeba znać ryzyko swoich działań. Wielu o tym zapomina, a potem płacze, że przez głupotę ma problem ;)

Reasumując nie da się przewidzieć co się będzie działo z Twoją paczką. 10 paczek może przejść bez sprawdzenia, a 10 kolejnych sprawdzą - wówczas płaczesz i płacisz :(

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakupy w Japonii
« Odpowiedź #13 dnia: 21.10.2018, 00:57 »
Napisz do sprzedawcy, żeby załączyć kartkę z tekstem:
Zostawiłeś u mnie kołowrotek. Odsyłam pocztą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530