Autor Wątek: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska  (Przeczytany 29425 razy)

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« dnia: 03.03.2018, 23:08 »
Hej,
zainspirowany tematem o łowieniu w Angli, chciałbym się dowiedzieć ile może kosztować w PL stworzenie łowiska. Na początek, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ile by kosztowało wykopanie stawu o wymiarach 100x200x3 metry + zabezpieczenie by woda nie wyciekła?
waggler + feeder + spinning

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #1 dnia: 03.03.2018, 23:18 »
Tu jest wiele zmiennych, które zaważą na kosztach. Pierwszymi są informacje, czy to ma być wykopane, czy przepływowe. Z pytania wnioskuje, że kopanie bez dopływu, więc na dno proponuję maty bentonitowe. Plusem ich jest to, że praktycznie nie sposób ich przebić, a jeśli tak to same się uszczelnią.
Następne pytanie, czy masz co zrobić z urobkiem. 60000 metrów kwadratowych ziemi, piachu i innych wykonanych rzeczy. Nie możesz tego sprzedać bez koncesji.
Następnym punktem, w którym nie można oszczędzać jest wykonawca. Im bardziej doświadczony, tym lepiej. Podpowie kilka rzeczy, które można wymyślić tylko podczas wykonawstwa.
Po uzupełnieniu wody poczekaj przynajmniej rok z zarybieniem. Możesz stracić ryby bez wykonania nasadzeń i zadomowienia się rybiego pokarmu.

Przy tej powierzchni sama mata będzie Cię kosztować w okolicy 35000zł.
Projekt, pozwolenia, wykonawca...

Plus ryby. Im większe tym drożej. Na dzi3n dobry 100k powinno wystarczyć.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #2 dnia: 04.03.2018, 00:23 »
Na razie nie będę się w to bawił. Bardziej mnie interesuje, ile by to kosztowało i jakie są procedury. Idealnie by było stworzyć gotowy biznesplan, który by pomógł komuś w podjęciu decyzji o inwestycji. Dla jednej osoby 100.000 PLN to kupa kasy, ale dla przedsiębiorcy może to być całkiem niewiele i wiedząc, że się to zwróci, podejmie inwestycję. Również, jest to kwota do przełknięcia dla koła PZW, albo dla urzędu miasta, albo, co mniej prawdopodobne, dla stowarzyszenia - każdy się zrzuca po 100 PLN na początek.
waggler + feeder + spinning

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #3 dnia: 04.03.2018, 07:47 »
Koszt wykopu jest zależny o kilku czynników.
1. Rodzaj podłoża np Piach wykonawca sprzeda a tobie może robić wykop za darmo w rozliczeniu za Piach. Jeśli będzie glina to niestety w zależności od odległości transportu ciężarówką na zwałkę może kosztować od 18 do 35 zł za m3 urobku. R

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #4 dnia: 04.03.2018, 07:52 »
A jeśli chciałbym zrobić staw zalewowy - przepływowy? Czy trzeba wykonywać operat wodno - prawny? Chodzi mi o to że jak spiętrzę wodę to czy np. mój sąsiad nie będzie miał problemu z zalewaniem? Powiedzmy że mam 5 ha ziemi (niecka) przez którą przepływa rzeczka. Czy np. dobrym rozwiązaniem byłoby usypanie grobli po dwóch przeciwległych stronach działki + wbudowanie mnichów do regulacji poziomu wody?
Temat jest ciekawy i sam noszę się z takim zamiarem...
Wawrzyn

Offline Baranowski Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #5 dnia: 04.03.2018, 08:29 »
Najwięcej będzie problemów z papierami, bo nasze urzędy lubią papierologię i kasy też na to pójdzie sporo. Bez przepływu to jeszcze pół biedy, natomiast z przepływowym to już droga przez mękę i może to potrwać nawet do 5lat. A nie daj Boże sąsiadów/rolników, którzy będa protestować i składać wnioski o udaremnienie Twojego pomysłu z obawy, że im poziom wód gruntowych spadnie.  Reszta to już kwestia portfela  i to jest najprostsze.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #6 dnia: 04.03.2018, 08:32 »
Jak możesz poczekać do jutra to w robocie  sprawdzę w prawie wodnym jak to jest ze stawami

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #7 dnia: 04.03.2018, 08:41 »
Jasne że mogę poczekać. Dzięki
Wawrzyn

Offline Fisha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 020
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #8 dnia: 04.03.2018, 10:55 »
Mnie się wydaje, że operat trzeba wykonać w każdym przypadku, czy to będzie przepływowe czy nie.
Pamiętajcie, że od pierwszego stycznia nie ma już RZGW tylko są Wody Polskie i podobno ma być jeszcze większe zamieszanie niż było :)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #9 dnia: 04.03.2018, 11:18 »
Hej,
zainspirowany tematem o łowieniu w Angli, chciałbym się dowiedzieć ile może kosztować w PL stworzenie łowiska. Na początek, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ile by kosztowało wykopanie stawu o wymiarach 100x200x3 metry + zabezpieczenie by woda nie wyciekła?
60.000 m3 - średnia koparka kopie około 2-3m3 na minute - 20.000 minut - około 330 godzin po około 100zł/h - około 33.000 zł samo wykopanie dołka - to szacunek oczywiście, bo podłoże może być lepsze / gorsze,  i przy takich "dużych pracach cenę można "dogadać" ale myślę że 25 tys. to minimum minimalne. :)
Koszt terenu - 20.000 m2 staw to 2 ha - ale + parking infrastruktura itd. - 3, 4 ha. Na zadupiach myślę że po 15 tys. za ha można byłoby kupić - 45.000 zł
do tego wyłożenie - jak kolega pisał 35 tys.
+ jeśli trzeba drogę dorobić (zwykły tłuczeń) jakieś kibelki, stanowiska, myślę że około 20.000 na biedno.
Projekty pozwolenia, itd. - z 10.000
Ryby na start 10.000
25+45+35+20+10 +10 - 150 tys. to wg mnie to minimalne minimum ale znając życie to wyjdzie pewnie 2x tyle :)
Ziemia - tu różnie jeśli dobra to można sprzedać, ale może być tak, że trzeba zapłacić za jej wywóz

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #10 dnia: 04.03.2018, 11:21 »
Jeśli ktoś chce kopać, to chyba ziemię pod to ma. Bo inaczej to bardziej opłacałoby się kupić istniejący zbiornik i go dobrze przygotować.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #11 dnia: 04.03.2018, 11:28 »
Jeśli ktoś chce kopać, to chyba ziemię pod to ma. Bo inaczej to bardziej opłacałoby się kupić istniejący zbiornik i go dobrze przygotować.
A jak ma ziemię to go ona nic nie kosztuje ??? - może sprzedać zmienię i kupić staw :)
To tak jakbyś napisał, że jak masz własną koparkę to za darmo wykopiesz staw :)
Więc koparkę ma własną, ziemię ma właśną, miesiąc urlopu, ryby sam złowi na PZW - staw za darmo :) - koszty stawu - 10 za pozwolenia i projekty :) -
Starałem się oszacować "poważnie" koszty.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #12 dnia: 04.03.2018, 11:36 »
Nie no. Jak ma, to już nie musi jej kupować. Co w tym stwierdzeniu widzisz nielogicznego? :D

Koszty oszacowałeś. Najważniejsza w Twoim oszacowaniu była końcowa konkluzja, by wszystko pomnożyć razy dwa. Poważnie. Wiem, bo jestem po budowie domu ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #13 dnia: 04.03.2018, 11:42 »
Ja bym podszedł to tematu zupełnie inaczej. Zamiast kopać czy piętrzyć wodę co da kolejne maleńkie łowisko z równym brzegiem (2 ha to moim zdaniem bardzo małe łowisko, im mniejsze łowisko tym mniej wędkarzy, tym mniejsze wpływy), to bym rozważał dzierżawę już istniejącej naturalnej wody np jakiegoś małego jeziorka. Nie mam pojęcia, jak to wygląda od strony prawnej czy kosztów, ale biorąc pod uwagę ile jezior na Mazurach jest w rękach prywatnych gospodarstw rybackich, to nie powinno być to nie wiadomo jak skomplikowane.

Z czysto biznesowego punktu widzenia daje nam to produkty inny niż większość oferowanych na rynku. Poza tym też wydaje mi się, że jakby Ci się nie spodobało albo nie wyszło, to zdecydowanie łatwiej wycofać się z dzierżawy niż stracić kasę, o jakiej wyżej piszę koledzy budując łowisko od podstaw.

I dobrze ktoś napisał, że to nie tylko budowa i zarybienie. Trzeba opłacić pracowników, pewnie podpisać umowę z jakaś firmą ochroniarską, postawić toi toi, może jakiś punkt gastronomiczny. Koncepcji na pewno jest wiele, ale też chciałbym żeby komercje w przyszłości poszły właśnie taką drogą - naturalnych zbiorników z dobrym rybostanem i przygotowaną infrastrukturą, które nie zaburza naturalnego charakteru takich miejsc.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #14 dnia: 04.03.2018, 11:47 »
Spierać się nie będę - ja koszt ziemi włączyłbym do oszacowania kosztów, niezależnie czy jest moją własnością czy musze na nią wydać kasę.
Ziemię można sprzedać i kase wydać. Więc jeśli jej nie sprzedamy tylko przeznaczymy na coś innego to mamy mniej kasy - koszty utraconych korzyści.