Autor Wątek: Tanie vs drogie zanęty  (Przeczytany 6902 razy)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Tanie vs drogie zanęty
« dnia: 05.11.2018, 21:16 »
Cześć

Na rynku jest obecnie w ofercie niezliczona ilość różnej maści zanęt na różnego rodzaju ryby czy też na różne sposoby wędkowania. Są bardzo tanie zanęty i droższe. Warto zainwestować w jakaś droższą zanętę? Jak wynika z waszych doświadczeń czy faktycznie droższe zanęty zwiększają branie ryb? Szukałem na sieci ale niestety na ma na ten temat za dużo ciekawych informacji na ten temat.

Jak na razie nie mam bogatego doświadczenia w stosowaniu różnych zanęt.

Pzdr
Marcin

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2018, 21:27 »
Wszystko zależy od łowiska , pory roku i naszej strategii. Są łowiska gdzie musisz podać dużą ilość zanęty i wtedy średniej klasy zanęta w dużej ilości będzie lepsza niż mniejsza ilość dobrej. Gdy musimy walczyć o każdą rybę bądź łowimy na zawodach/ łowiskach o dużej presji to ciężko o dobry wynik na słabej mieszance. Wszystko trzeba samemu przetestować , czasem nie warto przepłacać i nie raz miałem podobne jak nie lepsze wyniki na zanęcie 5zł/kg niż  kumpel 20zł/kg . Ale nie na każdej wodzie tak się da. Na komercjach pewnie jest jeszcze inaczej ale o tym się nie wypowiem z racji braku wiedzy.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #2 dnia: 05.11.2018, 21:36 »
Jeśli nęcisz dużo, to spożywka może być tańsza, ale uzupełniona ziarnem, robactwem. Natomiast jeśli podawana np. w metodzie, to uważam że droższa lepiej się sprawdza. Mi MMM sporo ryb dał.
A tak to wszystko jak zwykle - zależy.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2018, 21:36 »
Wg mnie warto łowić na dobre zanęty, jeżeli nas nie stać na takie, to powinniśmy sobie je wyprodukować. Tanie miksy należy omijać szerokim łukiem, co najwyżej wykorzystywać jako wypełniacz własnego miksu :)
Lucjan

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #4 dnia: 05.11.2018, 21:44 »
Moim zdaniem też warto zainteresować się tematem zanęt i produkować je samemu. Wyjdzie taniej, można z tego dużo wiedzy wyciągnąć jak i zafundować sobie ciekawe zajęcie (o ile ktoś lubi poruszać się w świecie tego typu "kulinariów") :D :D :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #5 dnia: 05.11.2018, 21:57 »
Wszystko zależy od łowiska , pory roku i naszej strategii. + ryb jakie chcesz połowic i konkurencji na danym łowisku.

Ja stosuję generalnie zanęty ze średniej półki, ale czasem musiałem kupić droższe a czasem wyszukałem "perełki" nie drogie ale skuteczne w danych warunkach.
Tu na tym forum jest wiele informacji co warto wypróbować, tylko trzeba tego poszukać w różnych wątkach.
;)

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #6 dnia: 05.11.2018, 22:02 »
A co myślicie o zanęcie wyprodukowanej z podanych tutaj składników? Wydaje się, że zrobienie takiej nie będzie wiele kosztowało a dla ulepszenia można przecież na łowisku potraktować ją jakimś atraktorem dodatkowo.
http://www.poradnik-wedkarski.pl/skladniki-zanet#
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #7 dnia: 05.11.2018, 22:09 »
Ja myślę, że pisał to ktoś 20 lat temu :) Najlepszy jest jeden składnik zanęty - kartofle :D :D :D
Lucjan

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2018, 11:00 »
Trzeba pamiętać też o tym, że
tanie = popularne = znane rybom.
Klasycznym przykładem jest pellet Aller Aqua około 6zł za kg. Jest on powszechnie używany przez hodowców ryb i na komercjach do podkarmiania.
Ja używam go jako dodatek do miksu do metody i często łowię na ten największy 11mm. Wielokrotnie widziałem, że dawał on mi przewagę na łowiskach komercyjnych.
A w tym roku przekonałem nawet do niego ryby na prawie dzikim jeziorze.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2018, 17:59 »
Temat o zanętach jest jak rzeka, ale ja osobiście jestem najbardziej szczęśliwy jak sam kombinuje i daje to efekty ;)

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #10 dnia: 08.11.2018, 09:44 »
Tak naprawdę skuteczność zanęt nie zależy tylko od ich ceny, ale od tego jak je przygotujemy. To własnie wg mnie dokładna znajomość charakterystyki zanęty i sposobu jej przygotowania jest kluczem do sukcesu. Bo, co z tego że ktoś kupi paczkę zanęty za 30zł i spartoli jej konsystencje, źle dociąży czy użyje nieodpowiedniej do warunków na łowisku.
Czy zanęty z wyższej półki są skuteczniejsze? Tak, choć nie zawsze - nie na łowiskach gdzie non stop są sypane duże ilości paszy, praktycznie jedynej dostępnej w pobliskim wędkarskim. Poza tym, sytuacje kiedy ryby pobierają samą zanętę nie są częste. Ważne jest to co podamy w mieszance czyli robak czy inne mięsko/warzywko :D Niejednokrotnie ładnie połowiłem podając samą ziemię/glinę z aromatem i robakami.
Dlatego też myślę, że warto wybrać sobie kilka rodzajów zanęty jednego z producentów i dobrze się ich nauczyć tzn jak je mieszać ze sobą lub nie, co dodawać, jak nawilżać, gdzie i kiedy stosować.
Kuba

Offline Ania

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 564
  • Reputacja: 223
  • Płeć: Kobieta
  • Trotka Warszawa
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #11 dnia: 08.11.2018, 13:54 »
Właśnie o to chodzi, sposób przygotowania to duża część sukcesu :thumbup:
Ania

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #12 dnia: 08.11.2018, 14:50 »
A Ty Ania robisz jakieś swoje zanęty czy wyłącznie kupne?
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Ania

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 564
  • Reputacja: 223
  • Płeć: Kobieta
  • Trotka Warszawa
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #13 dnia: 08.11.2018, 15:03 »
Kupne, co prawda mieszam sobie ze sobą różne i czasami kombinuję. Dodaję też często pellety, czasami całe czasami pokruszone czy zmielone, czasem robaki i wychodzą różne miksy. ;)
Ania

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie vs drogie zanęty
« Odpowiedź #14 dnia: 08.11.2018, 15:07 »
O zanętach można długo dyskutować.  Pozwólcie na kilka uwag z mojej własnej praktyki. 
Dla mnie bardzo ważna jest powtarzalność jakości i pracy zanęt  danego producenta.  Z tym bywa różnie. Każdy ma tu swoje własne doświadczenia.  Ja także mam kilka wybranych zanęt i ich się trzymam.  Na wodzie stojącej nie ma dużych problemów ze składem i klejeniem zanęty.  Ja osobiście preferuję MMM , czasem Swim Stim Ringer's i często mieszam je 1:1 z VdE Bremes.

Kiedy łowię na rzece  używam raczej zanęt spożywczych ( Lorpio i VdE) które prawie zawsze dopalam mączką rybną  (od Katmay'a) i dociążam gliną. Często dodaję garść pelletu 4mm lub 2mm. Jeśli  ma to być zanęta pod tyczkę, bolonkę  lub przystawkę gliny dociążającej musi być sporo, a zanęta ma być Ciężka i kleista aby powoli uwalniała składniki.  Do koszyka oczywiście zanęta nie powinna być tak kleista i ciężka.  Wszystko zależy od siły prądu  i każdy sam musi eksperymentować i nabrać doświadczenia.    Mrożone robaki i castery w zanęcie działają doskonale , chyba że jest dużo drobnicy, wtedy lepiej zrezygnować z robaków bo jak znęcimy np jelce czy ukleje  będziemy mieli kłopot.  W takich razach zamiast robaków dodaję raczej ziarna: pszenicę, kukurydzę oraz drobny pellet.
I jeszcze jedna uwaga. Zauważmy że w rzece koszyk ustawiony jest na dnie zawieszką w dół rzeki z powodu naporu prądu na zyłkę. To trzeba brać pod uwagę szczególnie przy nabijaniu koszyków z denkiem.
Wiesiek