Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 161425 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #225 dnia: 26.10.2019, 16:25 »
Rób co uważasz, bezpieczny klip jest jak najbardziej na miejscu. To co ważne, to aby koszyk nie był na żadnym troku, zas przypon był naciągnięty. Jeżeli woda mało ciągnie to po zarzucie lekko 'ściągaj' zestaw, wtedy przypon się prostuje. Ryba podnosząc przynętę z dna, wbija sobie hak w pysk. W naciąganiu pomagają też małe pakunki PVA (zakładane za hak), które oprócz tego zostawiają porcję towaru wokół przynęty.
Lucjan


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #229 dnia: 14.11.2019, 16:05 »
Martin Bowler o gruntowym łowieniu kleni na chlebek: https://www.drennantackle.com/bread-fishing-martin-bowler/

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #232 dnia: 27.11.2019, 18:23 »
Ostatnio łowiłem w Odrze zestawem helikopterowym. Zapomniałem z domu akcesoriów do helikoptera, więc posłużyłem się agrafką do szybkiej zmiany przyponów z, np. systemów spławikowych.
Ruch agrafki helikoptera był ograniczony dwoma stoperami na żyłce głównej: jeden stoper od strony wędki, drugi od strony koszyka. Próbowałem blokować agrafkę w różnej odległości od koszyka (zmieniając tym samym "długość" przyponu i odległość przynęty od koszyka). Próbowałem też bez blokowania agrafki.

Problem w tym, że miałem na szczytówce wiele wskazań, nieraz atomowych, ale prawie wszystkie zacięcia były puste. Domyślam się, że wskazania pochodziły od ataków i trąceń koszyka. Prawdziwe brania ginęły w ilości i częstotliwości wskazań zabawy z koszykiem.
Jedyny, wielkim plusem takiego zestawu jest brak splątań przyponu.
Jakiś pomysł na eliminację wskazań z koszyka?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #234 dnia: 29.11.2019, 10:31 »
Ostatnio łowiłem w Odrze zestawem helikopterowym. Zapomniałem z domu akcesoriów do helikoptera, więc posłużyłem się agrafką do szybkiej zmiany przyponów z, np. systemów spławikowych.
Ruch agrafki helikoptera był ograniczony dwoma stoperami na żyłce głównej: jeden stoper od strony wędki, drugi od strony koszyka. Próbowałem blokować agrafkę w różnej odległości od koszyka (zmieniając tym samym "długość" przyponu i odległość przynęty od koszyka). Próbowałem też bez blokowania agrafki.

Problem w tym, że miałem na szczytówce wiele wskazań, nieraz atomowych, ale prawie wszystkie zacięcia były puste. Domyślam się, że wskazania pochodziły od ataków i trąceń koszyka. Prawdziwe brania ginęły w ilości i częstotliwości wskazań zabawy z koszykiem.
Jedyny, wielkim plusem takiego zestawu jest brak splątań przyponu.
Jakiś pomysł na eliminację wskazań z koszyka?

Ja mam taki pomysł żeby w nurcie nie łowić na zestaw helikopterowy. Znacznie lepiej sprawuje się tradycyjny zestaw ze skrętką.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #235 dnia: 29.11.2019, 21:16 »
Ja mam taki pomysł żeby w nurcie nie łowić na zestaw helikopterowy. Znacznie lepiej sprawuje się tradycyjny zestaw ze skrętką.
Też doszedłem do tego wniosku. Nic nie wymyśliłem z helikopterem.
Problem w tym, że zestaw ze skrętką po 5 rzutach mam poplątany, a koniec przyponu mam poskręcany i nie bardzo nadaje się do dalszego łowienia. Trzeba zmienić lub skrócić o te kilkanaście cm od pętelki (odkształcona żyłka).
Najmniej kłopotów, a praktycznie ich brak miałem z paternoster. Przypon plątał się 1 raz na 10 rzutów, albo rzadziej. Bez żadnych skrętek. Żyłka główna zawiązana w pętlę, a potem pętla przecięta w około 1:3. Na jednym końcu koszyk, na drugim agrafka do zmiany przyponów.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #236 dnia: 29.11.2019, 23:15 »
Tadek, ja łowię na rzece o uciągu od średniego do dużego, i nie mam żadnych splątań, po prostu żadnych. Bez skrętek czy paternosterów. Od kiedy zacząłem używać run ringsów ;)



Kluczem jest 'prostowanie' przyponu, tak aby ryba się zacinała sama lub szybko 'przekazywała' branie na szczytówkę. Po zarzucie trzeba kontrolować opad koszyka, tak aby opadał na naciągniętej żyłce. Wtedy prąd 'porywa' przynętę i przypon się rozciąga. I nie ma tu znaczenia czy się łowi brzany czy płoć, zasada jest ta sama. Zastanawia mnie jednak liczba tych brań jakie masz. Wg mnie jest coś nie tak z hakiem, jeżeli masz takie mocne ugięcia. O ile nie łowisz w klatce gdzie nie ma uciągu, ryba podchodzi do przynęty pod prąd, i nie powinno być żadnego mocnego ocierania się o żyłkę, to nie woda stojąca. Dlatego stawiam na to, że ryba się uwalnia z haka, dając mocne wskazania. Być może powinieneś zacinać przy najmniejszym poruszeniu szczytówki lub też dobrać odpowiednio długość przyponu, wielkość lub typ haka tak, aby rybę zaciąć.

Wielu wędkarzy ma swoje własne ulubione zestawy, z tego co pamiętam, to Alan Scotthorne (lub Tom Pickering) używa na rzece helikoptera z długim przyponem, z powodzeniem. Dlatego nie trzeba patrzeć na sam zestaw i upierać się przy takiej skrętce - bo przyczyna problemów leży nie w samym zestawie ale w jego częściach lub podejściu. Właśnie na rzece nie trzeba żadnej skrętki jeżeli się odpowiednio pracuje kijem przy zarzucie.

Jest też inna opcja. Poplątany zestaw na rzece to często ściągany koszyk przez prąd, oznacza to, że albo gramatura jest zbyt mała lub też, co najbardziej prawdopodobne, nie robisz wystarczającego łuku. Koszyk który ściąga woda wygląda jak branie, szczytówka się ugina po czym prostuje. Może więc to się dzieje?
Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #237 dnia: 30.11.2019, 00:02 »
Albo masz źle dobrany koszyk ( gramatura ) , kształt , lub za miekką szczytówkę. Obraca koszyk po opadnięciu na dnie i plącze ci zestaw .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #238 dnia: 30.11.2019, 07:08 »
Dzięki za porady i wnioski. Będę kombinować i sprawdzać, ale chyba dopiero wczesną wiosną. W tym roku nie jestem w stanie wytrzymać chłodu nad wodą i wysiedzieć te 4 godziny za dnia. Aż się waham, czy jechać w styczniu na troć. Pesel już doskwiera...?

Offline Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #239 dnia: 30.11.2019, 17:58 »
Luk możesz coś więcej powiedzieć o tym wynalazku z drennan Run rings? jak to się montuje?
 Pierwsze widzę a chętnie bym przetestował- póki co u mnie króluje skrętka.
PZW only  : o )