Autor Wątek: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska  (Przeczytany 29405 razy)

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #15 dnia: 04.03.2018, 11:50 »
Dobry pomysł z dzierżawą,  chyba że ktoś chce to zrobić w ramach długoterminowej inwestycji i posiada grunt do tego celu. Najgorzej w Naszym kraju jest ogarnąć aspekt formalno - prawny bo czasami wydaje się to nie do przejścia. Jak to kiedyś powiedział Cejrowski co z tego że posiadasz jak bez zgody obcych nic z tym nie możesz zrobić. 
Wawrzyn

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #16 dnia: 04.03.2018, 11:55 »
Ja bym podszedł to tematu zupełnie inaczej....
Dzierżawa jest o wiele bardziej opłacalna, to oczywiste ale kolega chciał oszacować koszty,może ma albo chce kupić ziemie wybudowac dom i pod nosem mieć staw :).
FanFeder
Częsciowo odpowiadając na Twoje pytanie - koszt dzierżamy jeziora, którym się interesowałem to 30,3dt żyta/za rok/za 202 ha - śmieszne pieniądze - ok 1600 zł na rok :) za 202 ha!!!. Tylko dodatkowo koszty zarybień - nie udało mi się dotrzeć do info ile zaoferował w operacie zarybień ten co wygrał przetarg.


Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #17 dnia: 04.03.2018, 13:11 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, bardzo się cieszę, że mogłem dowiedzieć się kilku nowych rzeczy.

Co do intencji tego wątku - jak pisałem, na razie nie zamierzam robić takiego - bardziej mi chodzi o wiedzę i idealnie - stworzenie biznesplanu, który ktoś, kto chciałby stworzyć łowisko komercyjne.

Ceny za dzierżawe wydają się absolutnie śmieszne 0_o. 1600 złoty rocznie za 202 hektarów to tyle co nic. Myślę, że spokojnie można zrobić stowarzyszenie, które zrzuciło by się na dzierżawę, zarybianie i ochronę.

Co do 2ha - to wcale nie jest tak mało. Np Batorówka ma właśnie 2 hektary, a jest to chyba całkiem popularne łowisko? Okoń koło Nowego Dworu Mazowieckiego to 4 ha. Oczywiście, duże łowisko to dużo zabawy, ale tu chciałbym się skupić na małych łowiskach, które mogą również sprawić wiele radości łowieniem na spławik i feeder karpii, linów, płoci itp. Również linia brzegowa może być urozmaicona a na środku mogą być pływające lub też prawdziwe wyspy. Dodatkowo, można zrobić kilka dołków i wypłyceń, które sprawią, że łowienie będzie ciekawsze.

Jeśli udało by się stworzyć konkretne wyliczenia, to może mógłby powstać artykuł na stronie głównej portalu, lub może nawet w gazecie, który by mógł dotrzeć do większej ilości ludzi, również tych, którzy mają możliwości wykonania takiej inwestycji. A jeśli do tego dołożyła by się gmina lub/i Unia, to szanse na powstanie takich łowisk rosną!
waggler + feeder + spinning

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #18 dnia: 04.03.2018, 13:17 »
Dzierżawa ma jeden minus. Jest gdzieś tam daleko, a nie pod nosem na swoim terenie. Inaczej będzie z pilnowaniem zbiornika, który jest nawet te 5 km od domu. U mnie najbliższy zbiornik oddalony jest o 15km. Dzierżawca, jeśli nie jest skarbem państwa, może wypowiedzieć umowę.

Najpierw proponuję, jeśli nie masz możliwości zrobienia wykopu próbnego, udać się do geologa, który oznaczy poziom wód gruntowych, oraz strukturę gleby.

Jeśli masz już jakieś rozeznanie musisz u projektanta zamówić plan budowy.
Z tymi papierami tuptusiasz do urzędu gminy, miasta, dzielnicy. I czekasz na pozwolenie. Jakie formalności będziesz miał do spełnienia podpowie Pani w najbliższym okienku.

Po najprawdopodobniej miesiącu, ruszasz z pracami ziemnymi. Pamiętaj, że jeśli nie masz koncesji górniczej, to nie wolno Ci sprzedać nawet łopaty ziemi. Nie, nie opłaca się zdobywać koncesji.
Za to urobek możesz oddać za darmo.

Proponuję także poszukać lokalnie firmy, która specjalizuje się w wykonawstwie zbiorników wodnych. Niejednokrotnie sprawy papierków firma taka załatwia sama.

Zbiornik przepływowy wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Inaczej wszystkie ryby należą do dzierżawcy rzeki.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #19 dnia: 04.03.2018, 16:35 »
Zbiornik przepływowy wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Inaczej wszystkie ryby należą do dzierżawcy rzeki.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
[/quote]



Zdechł pies jak to mawiał Zagłoba :) Ale nie ma co się poddawać. :beer:
Wawrzyn

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #20 dnia: 05.03.2018, 12:14 »
A jeśli chciałbym zrobić staw zalewowy - przepływowy? Czy trzeba wykonywać operat wodno - prawny? Chodzi mi o to że jak spiętrzę wodę to czy np. mój sąsiad nie będzie miał problemu z zalewaniem? Powiedzmy że mam 5 ha ziemi (niecka) przez którą przepływa rzeczka. Czy np. dobrym rozwiązaniem byłoby usypanie grobli po dwóch przeciwległych stronach działki + wbudowanie mnichów do regulacji poziomu wody?
Temat jest ciekawy i sam noszę się z takim zamiarem...

Trochę poczytałem o tych stawach i jeśli ma być to staw na płynącym cieku wodnym w każdym przypadku musisz wystąpić o pozwolenie wodno prawne. Jeśli staw będzie miał powierzchnię poniżej 500 m2 i głębokość  nie większą niż 2 m mierzoną od poziomu terenu i będzie zasilany tylko wodami gruntowymi masz obowiązek zgłosić taką inwestycję w starostwie. Stawy większe i  głębsze wymagają pozwolenia. To tyle. Jeśli chodzi o szczegółowe dokumenty wymagane do uzyskania pozwolenia wodno  prawnego najlepiej zasięgnąć języka we właściwym starostwie.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #21 dnia: 05.03.2018, 13:12 »
A jeśli chciałbym zrobić staw zalewowy - przepływowy? Czy trzeba wykonywać operat wodno - prawny? Chodzi mi o to że jak spiętrzę wodę to czy np. mój sąsiad nie będzie miał problemu z zalewaniem? Powiedzmy że mam 5 ha ziemi (niecka) przez którą przepływa rzeczka. Czy np. dobrym rozwiązaniem byłoby usypanie grobli po dwóch przeciwległych stronach działki + wbudowanie mnichów do regulacji poziomu wody?
Temat jest ciekawy i sam noszę się z takim zamiarem...

Trochę poczytałem o tych stawach i jeśli ma być to staw na płynącym cieku wodnym w każdym przypadku musisz wystąpić o pozwolenie wodno prawne. Jeśli staw będzie miał powierzchnię poniżej 500 m2 i głębokość  nie większą niż 2 m mierzoną od poziomu terenu i będzie zasilany tylko wodami gruntowymi masz obowiązek zgłosić taką inwestycję w starostwie. Stawy większe i  głębsze wymagają pozwolenia. To tyle. Jeśli chodzi o szczegółowe dokumenty wymagane do uzyskania pozwolenia wodno  prawnego najlepiej zasięgnąć języka we właściwym starostwie.
Dzięki za info.
Pozdrawiam
Wawrzyn

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #22 dnia: 21.03.2018, 01:40 »
By rozruszać temat i przyciągnąć potencjalnych inwestorów poniżej screen z bardzo popularnego łowiska połączonego z domkami kempingowymi w anglii:


Zobaczcie jakie te jeziorka są małe - największe ma 300 metrów długości i 50 szerokości. Nie trzeba budować też wszystkich od razu.
Na tych jeziorkach bez przerwy są organizowane imprezy - sponsorowane przez Prestona, Koruma itp itd.

Kto chce stworzyć wędkarskie eldorado ;)?
waggler + feeder + spinning

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #23 dnia: 21.03.2018, 07:40 »
By rozruszać temat i przyciągnąć potencjalnych inwestorów poniżej screen z bardzo popularnego łowiska połączonego z domkami kempingowymi w anglii:


Zobaczcie jakie te jeziorka są małe - największe ma 300 metrów długości i 50 szerokości. Nie trzeba budować też wszystkich od razu.
Na tych jeziorkach bez przerwy są organizowane imprezy - sponsorowane przez Prestona, Koruma itp itd.

Kto chce stworzyć wędkarskie eldorado ;)?
Pomysł fajny tylko jak zauważysz 300x50 daje nam 15000 metrów kwadratowych czyli jakieś 1,5 ha. Zrobić taki kompleks to potrzeba jakieś 10 ha ziemi. Także znowu rozbijamy się o pozwolenia, pozwolenia i jeszcze raz papierologię nie mówiąc o dużych nakładach finansowych. Swoją drogą zacząłem sporo przeglądać ogłoszeń z dzierżawą jezior nawet 30-letnią. Niestety niektóre warunki są nie do zaakceptowania, ale nad niektórymi warto się pochylić. Kto wie jak zakończy się ten rok :P
Wawrzyn

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #24 dnia: 21.03.2018, 08:03 »
Pierwsza mapka, okolice Grodziska Mazowieckiego. Pełno zbiorników. Kilka PZW, kilka prywatnych, tam jest chyba jeden zbiornik licencyjny. Z rybami bryndza.
Druga mapka, okolice Wiskitek. Kilkanaście zbiorniczków (to na czarno i jasnozielono to woda), wszystko w rękach PZW. Z rybami bryndza. Ten kompleks jest właśnie w taki sposób jak zaprezentowany przez Ciebie do ogarnięcia.

Myślę, że pełno jest w kraju takich zapuszczonych miejsc, gdzie wystarczyłoby zadbać o ryby i wszystko by ruszyło z kopyta, a miejscowi mieliby zajęcie i kasę. Sklepy, noclegi, wyżywienie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #25 dnia: 21.03.2018, 08:06 »
Dokładnie o czymś takim mówię. Trzeba tylko rozejrzeć się za dobrą lokalizacją i uzbierać troszkę funduszy albo po prostu założyć małą "spółdzielnię" i w kilka osób ogarnąć temat.
Wawrzyn

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #26 dnia: 21.03.2018, 08:30 »
Panowie, tak jak zauważyliście potencjalnych miejsc na świetne łowiska jest w Polsce bardzo, bardzo dużo.

@Laur77 wiadomo, pozwolenia itp itd, biurokracja, jeszcze nie wiem czy ustawa o handlu ziemią nie była by tutaj problemem. Trzymam kciuki by udało Ci się coś wydzierżawić!

@Mosteque te stawy koło Grodziska to potencjalne eldorado! Szczególnie ten kompleks po lewej od hotelu Grodzisko! Gdybym miał plany powrotu do Polski (a w tym kontekście niestety nie mam), to sam bym się zajął tym miejscem! Ten na górze z groblami to idealne miejsce dla dzieci, spławikowców, jako tzw łowisko matchowe, ewentualnie świetne miejsce na łowisko linów i karasi. A największy jest akurat dla karpiarzy + leszcze.
I przecież nie trzeba zacząć od wszystkiego na raz. Można zacząć od jednego stawu i małych karpii, aby zweryfikować biznes. Ale położenie może sprawić, że wędkarze z Warszawy, Pruszkowa i połowy mazowsza by przyjeżdzali połowić.
waggler + feeder + spinning

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #27 dnia: 21.03.2018, 08:39 »
Mało tego, oba te "kompleksy" położone są 2-3 minuty od zjazdów z A2.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #28 dnia: 21.03.2018, 08:43 »
Tylko, jak już jest napisane, te kompleksy mają już "właścicieli".
Bez właścicieli to można sobie wynając na zadupiu :) tylko kto będzie tam łowił ??

Offline Czaderx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska
« Odpowiedź #29 dnia: 17.04.2020, 05:37 »
Jestem właśnie na etapie rozglądania się za jakąś ciekawa lokalizacja gdzies w Polsce na stworzenie czegoś na wzór łowisk komercyjnych z Uk. Najlepiej kilka stawów  lub jeziorek blisko siebie. Interesuje mnie tylko kupno takiego terenu. Rozbudowa infrastruktury to dobro konieczne ale nie sądze by można było takowe miejsce od razu znaleźć. Mam na mysli parking, recepcja, miejca na grila, sklepik gastronomia etc. Jeżeli ktoś z Was drodzy koledzy ma wiedze gdzie takowe miejce jest lub uwaza, że w danej okolicy taki "ośrodek" by mial szanse bytu poprosze o kontakt. Lokalizacja dowolna. Od 17 lat nie mieszkam w Polsce ale coraz bardziej kusi mnie by wrócić i coś takiego stworzyć.