Autor Wątek: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii  (Przeczytany 2141 razy)

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« dnia: 12.12.2017, 00:36 »
Hej,
tak sobie myślę, że bardzo fajną rzeczą, przynajmniej dla mnie, była by baza wiedzy wędkarskiej. Opisy, technik, zestawów, charakterystyka gatunków. Bez opinii, tylko czyste opisy. Najlepiej na bazie wikipedii, gdzie wszystko fajnie się kategoryzuje i linkuje. Coś jak krótkie artykuły w prasie wędkarskiej, ale lepiej uporządkowane itp. Dodatkowo wiele takich artykułów by powstawało etapami, jak to na wikipedii. Zresztą dużo informacji jest na forum, trzeba by tylko lekko je przeedytewać. Plus, taki format pozwala na artykuły które są niekompletne - będą mogły być uzupełniane wraz z upływem czasu.

Co o tym sądzicie?

Taka strona mogłaby być np hostowana np tutaj: http://www.wikia.com/Special:CreateNewWiki albo idealnie, można by postawić silnik mediawiki na serwerach Spławik i Grunt, jeśli Luk i moderatorzy by polubili ten pomysł.
waggler + feeder + spinning

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #1 dnia: 12.12.2017, 07:55 »
Pomysł dobry. Serwis piwo.org ma coś takiego zrobione o piwie domowym: https://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
-Paweł-

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #2 dnia: 12.12.2017, 09:06 »
Pomysł może i dobry, ale nie na nasze warunki. O ile porady w gazetce były ok, bo obok nich było wiele ważnych tematów, jak no kill, sytuacja w PZW i promowanie C&R, to w tym przypadku będzie dostęp do odfiltrowanych wskazówek podanych na tacy. Spowoduje to dalsze zubożenie rybostanu w naszych wodach - leżącego się nie kopie.
Marcin

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #3 dnia: 12.12.2017, 10:13 »
Pomysł może i dobry, ale nie na nasze warunki. O ile porady w gazetce były ok, bo obok nich było wiele ważnych tematów, jak no kill, sytuacja w PZW i promowanie C&R, to w tym przypadku będzie dostęp do odfiltrowanych wskazówek podanych na tacy. Spowoduje to dalsze zubożenie rybostanu w naszych wodach - leżącego się nie kopie.

Czyli nasze forum należy zamknąć :( :( :( Bo jeśli ja sam osobiście dzięki WAM i SiG poprawiłem swoje wyniki, to każdy może, czyli to forum przyczynia się do dalszej dewastacji wód w Polsce ...

Uważam pomysł encyklopedii wędkarstwa za fajny pomysł. Objaśnienia takich terminów jak wagler, quick drag, ... etc. chyba nie są żadnym gwoździem do trumny dla naszych wód.
Sebastian


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2017, 10:15 »
Przecież dzień w dzień trwają tutaj dyskusje, które w niebywały sposób rozszerzają wiedzę ponad książkowe "Płoć (Rutilus rutilus) - ryba z rodziny karpiowatych...". Opisy technik? Przecież Lucjan opisał na stronie głównej portalu wszystkie możliwe techniki. Właśnie tam znajduje się baza podstawowej wiedzy, którą początkujący mogą przyswajać bez ograniczeń. Są też filmy, które więcej tłumaczą niż kilka artykułów. Przecież po to jest forum, żeby zdobywać wiedzę, której nie uświadczysz i w książkach, i w gazetach. Czy na pewno zaproponowane rozwiązania są potrzebne?

Wspaniałe jest to, że szukając np. informacji o haczykach, mamy do dyspozycji dziesiątki wątków, które dotyczą tego istotnego elementu zestawu. Prawdziwy pasjonat potrzebuje do rozwoju właśnie takiej mnogości tematów, a nie suchych danych. Jaki jest sens systematyzowania, skoro aktywni użytkownicy forum chłoną na bieżąco każdy nowy wątek? Komuś się wydaje, że forum będzie przyciągało nowych użytkowników lakonicznymi opisami technik, gatunków ryb, sprzętu? Nie, przyciągają dyskusje, które wychodzą ponad banały, mielą, wyciskają soki, sprawiając, że stajemy się naprawdę fachowcami.

Gdy trafiłem tutaj po raz pierwszy, byłem szczęśliwy, że mam do dyspozycji tak bogatą bazę wiedzy wszelakiej. Nie wyobrażałem sobie, że mogę tego wszystkiego nie przeczytać. To była rozkosz odkrywania. Samo odkrywanie było niczym spacer po drzewie, bo idąc po gałęzi, wchodziło się na kilka następnych gałązek, często nawet nie uświadamiając sobie tego. Czyta człowiek o żyłce, a już coś wie o kijach, o kołowrotkach, o koszykach i podajnikach...

Jestem na nie. Spoko, to tylko moje zdanie ;)

Jacek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2017, 10:20 »
Czyli nasze forum należy zamknąć :( :( :( Bo jeśli ja sam osobiście dzięki WAM i SiG poprawiłem swoje wyniki, to każdy może, czyli to forum przyczynia się do dalszej dewastacji wód w Polsce ...

Uważam pomysł encyklopedii wędkarstwa za fajny pomysł. Objaśnienia takich terminów jak wagler, quick drag, ... etc. chyba nie są żadnym gwoździem do trumny dla naszych wód.

Za bardzo upraszczasz. Nie, forum nie powinno zostać zamknięte, bo nie jest ono jedynie źródłem informacji odnośnie technik łowienia. Forum edukuje też w innym zakresie - promujemy wypuszczanie i ochronę ryb. Poza tym to nie tylko portal internetowy, to społeczność.

Nie oszukujmy się - prawdopodobnie większość użytkowników przyciągnęła właśnie ta funkcja forum, jaką jest źródło informacji. Jednak wielu odkrywa też inne wątki, te bardziej ideologiczne, edukuje się nie tylko w zakresie techniki. Przynajmniej tak było u mnie - ja brałem kiedyś ryby wg limitów. Dopiero po odkryciu tego forum zrozumiałem, jakie to było głupie :facepalm:
Marcin

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2017, 11:06 »
Przecież dzień w dzień trwają tutaj dyskusje, które w niebywały sposób rozszerzają wiedzę ponad książkowe "Płoć (Rutilus rutilus) - ryba z rodziny karpiowatych...". Opisy technik? Przecież Lucjan opisał na stronie głównej portalu wszystkie możliwe techniki. Właśnie tam znajduje się baza podstawowej wiedzy, którą początkujący mogą przyswajać bez ograniczeń. Są też filmy, które więcej tłumaczą niż kilka artykułów. Przecież po to jest forum, żeby zdobywać wiedzę, której nie uświadczysz i w książkach, i w gazetach. Czy na pewno zaproponowane rozwiązania są potrzebne?

Wspaniałe jest to, że szukając np. informacji o haczykach, mamy do dyspozycji dziesiątki wątków, które dotyczą tego istotnego elementu zestawu. Prawdziwy pasjonat potrzebuje do rozwoju właśnie takiej mnogości tematów, a nie suchych danych. Jaki jest sens systematyzowania, skoro aktywni użytkownicy forum chłoną na bieżąco każdy nowy wątek? Komuś się wydaje, że forum będzie przyciągało nowych użytkowników lakonicznymi opisami technik, gatunków ryb, sprzętu? Nie, przyciągają dyskusje, które wychodzą ponad banały, mielą, wyciskają soki, sprawiając, że stajemy się naprawdę fachowcami.

Gdy trafiłem tutaj po raz pierwszy, byłem szczęśliwy, że mam do dyspozycji tak bogatą bazę wiedzy wszelakiej. Nie wyobrażałem sobie, że mogę tego wszystkiego nie przeczytać. To była rozkosz odkrywania. Samo odkrywanie było niczym spacer po drzewie, bo idąc po gałęzi, wchodziło się na kilka następnych gałązek, często nawet nie uświadamiając sobie tego. Czyta człowiek o żyłce, a już coś wie o kijach, o kołowrotkach, o koszykach i podajnikach...

Jestem na nie. Spoko, to tylko moje zdanie ;)



Przyłączam się do słów Jacka. Od siebie dodam, że sam tytuł jest przerażający - ''Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie wikipedii''
Nawiasem mówiąc, znam wielu wędkarzy, którzy idealnie wpisaliby się w tytuł tego wątku ;D

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2017, 11:19 »
Z mojej perspektywy zupełnie niepotrzebne.
Chcąc suchej wiedzy, mogę zajrzeć do Wiki.

Chcę jednak dużo, dużo więcej. I to właśnie daje to forum. Te "opinie" ujawniają istotne szczegóły, rozwiewają wątpliwości, pokazują niuanse. Cóż mi po suchych faktach. To może przydatne na bardzo wczesnym etapie.
Choć i takich wędkarzy tu mamy. Dla nich wystarczyłby niewielki "słowniczek" podstawowych haseł.

Jacek słusznie zauważył, że na stronie głównej portalu jest ładnie i przystępnie wyjaśnione to co należy poznać na początek. Forum to dużo więcej i daje nam dużo więcej. To społeczność, różnorodność charakterów, poglądów.
Owszem spierająca się nieraz, ale jednak niemal rodzina. W każdym razie dla tych, którzy chcą tak to wiedzieć.
Osoby nastawione tylko na branie są i zawsze będą obecne, kto natomiast chce dać coś od siebie, patrzy poza czubek własnego nosa, ma Tu ku temu okazję :) Do słowniczka/ wiki zajrzę tylko rzadko, natomiast forum - tu chcę być obecny jak najczęściej :P

Przyszła mi do głowy taka metafora : z Wiki możesz nauczyć się tylko nut, pięknie grać tylko u Nas na forum ;-)
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Baza wiedzy wędkarskiej na podstawie Wikipedii
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2017, 11:37 »
Przecież dzień w dzień trwają tutaj dyskusje, które w niebywały sposób rozszerzają wiedzę ponad książkowe "Płoć (Rutilus rutilus) - ryba z rodziny karpiowatych...". Opisy technik? Przecież Lucjan opisał na stronie głównej portalu wszystkie możliwe techniki. Właśnie tam znajduje się baza podstawowej wiedzy, którą początkujący mogą przyswajać bez ograniczeń. Są też filmy, które więcej tłumaczą niż kilka artykułów. Przecież po to jest forum, żeby zdobywać wiedzę, której nie uświadczysz i w książkach, i w gazetach. Czy na pewno zaproponowane rozwiązania są potrzebne?

Oczywiście że nie są potrzebne. Po prostu była by to wiedza w pigułce - na jednej stronie były by np opisane wszystkie sposoby wiązania włosa i komentarz dlaczego itp, na innej stronie by był przegląd wszystkich przynęt, z linkami do stron opisujących poszczególne przynęty. Tego wszystkiego mogę się dowiedzieć z artykułów, filmów (filmy Luka to mniej więcej połowa mojego czasu na yt, są świetne), ale czasem przydaje się wiedza skondensowana, bez komentarzy - szczególnie że doba ma 24 godziny i niestety muszę robić też inne rzeczy niż czytać forum.....

Pomysł może i dobry, ale nie na nasze warunki. O ile porady w gazetce były ok, bo obok nich było wiele ważnych tematów, jak no kill, sytuacja w PZW i promowanie C&R, to w tym przypadku będzie dostęp do odfiltrowanych wskazówek podanych na tacy. Spowoduje to dalsze zubożenie rybostanu w naszych wodach - leżącego się nie kopie.

Myślę, że wiele z tych wskazówek bez komentarza forum będzie mało warta. Taka encyklopedia wyjaśniała by dokładnie jak, trochę dlaczego ale uważam, że powinny być podlinkowane posty w których toczy się dokładna dyskusja. I wtedy dana osoba zacznie czytać forum więcej i więcej i zacznie się przekonywać do no-kill. Zresztą, choć może to moje osobiste zdanie, że metody takie jak method feeder by być skuteczne muszą być prawidłowo zastosowane i ich zastosowanie, tylko po przeczytaniu opisu, może nie być tak skuteczne jak na filmach Luka.

Osoby nastawione tylko na branie są i zawsze będą obecne, kto natomiast chce dać coś od siebie, patrzy poza czubek własnego nosa, ma Tu ku temu okazję :) Do słowniczka/ wiki zajrzę tylko rzadko, natomiast forum - tu chcę być obecny jak najczęściej :P

Przyszła mi do głowy taka metafora : z Wiki możesz nauczyć się tylko nut, pięknie grać tylko u Nas na forum ;-)

Tu się zgadzam w 100%. Chodzi mi o to, by ogarnąć wszystkie techniki i warianty, taka sucha wiedza pozwoli o wiele szybciej ogarnąć wszystkie techniki, niż czytając forum. I sam jestem fanem forum, ale chyba przez ostatni tydzień spędziłem czytając forum co najmniej 5 godzin i lektura wywołała więcej pytań niż odpowiedzi (najgorsze jest to, że przy obecnej pogodzie nie ma jak tego sprawdzić).
waggler + feeder + spinning