Autor Wątek: Akcja "Uwolnij karpia" :)  (Przeczytany 1860 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #15 dnia: 08.12.2018, 08:15 »
Takie karpie chyba powinny być przebadane przed sprzedażą tak jak badają inne zwierzęta. Chyba są przepisy które to normują. Chodź w Polsce to wszystko możliwe. >:O
Zanim one zarażą to szybciej zejdą na zawał widząc tylu nad sobą karpiożerców! :P

Takie karpie nie są w dobrej kondycji, zwłaszcza po takim traktowaniu. Nie wiem też czy można ufać badaniom. Wiele ryzykujemy wpuszczając takie ryby do naszych wód. Skóra nie jest warta wyprawki.
Lucjan

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #16 dnia: 08.12.2018, 08:57 »
Ale zdajecie sobie sprawę z tego, że na stół trafiają dokładnie te same ryby które lądują w naszych wszystkich wodach podczas zarybień? I nie chodzi tylko o karpie, ze wszystkimi gatunkami jest tak samo.
Bo po Waszych postach odnoszę wrażenie, jakby te sklepowe to był jakiś oddzielny podgatunek trzymany w tajemnych hodowlach w których nie wiadomo co się z nimi wyprawia.
Każda hodowla zwierząt w PL, w tym stawy rybne, jest obowiązkowo objęta nadzorem weterynaryjnym. I żaden hodowca nie pozwoli sobie na trzymanie chorych ryb, bo dla niego to są same straty, a biznes jak każdy inny musi się kręcić.
Więc polecam wypuszczanie tych ryb, tylko trzeba wybierać osobniki najmniejsze i w najlepszej kondycji, bo to właśnie one mają największe szanse przeżycia w nowym zbiorniku.
A może i Wam się poszczęści jak nam ostatnio, i oprócz karpiszonów uwolnicie coś jeszcze? My mieliśmy przyjemność podarować drugie życie linkom i złotym karasiom :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #17 dnia: 08.12.2018, 09:22 »
Karp hodowany do konsumpcji nie musi być takim samym karpiem pod zarybienia. Często materiał pochodzi z Czech, ma te samo źródło, jednak ryby są do sprzedaży odpowiednio przygotowywane. Trzyma się je na ten przykład w basenach z czystą wodą aby pozbawić je zapachu mułu. Ryby zarybieniowych się nie głodzi. Do tego dochodzi często do uszkodzeń ciała podczas transportu i przetrzymywania, mogą być jakieś infekcje, wzmocnione wypuszczaniem na pałę, to znaczy z ciepłej wody do lodówy. Tak zrobił Lucio łofca, niedoinformowany jak zwykle, chwaląc się tym na filmie :facepalm:
Lucjan

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #18 dnia: 08.12.2018, 13:59 »
Ale zdajecie sobie sprawę z tego, że na stół trafiają dokładnie te same ryby które lądują w naszych wszystkich wodach podczas zarybień? I nie chodzi tylko o karpie, ze wszystkimi gatunkami jest tak samo.
Bo po Waszych postach odnoszę wrażenie, jakby te sklepowe to był jakiś oddzielny podgatunek trzymany w tajemnych hodowlach w których nie wiadomo co się z nimi wyprawia.
Każda hodowla zwierząt w PL, w tym stawy rybne, jest obowiązkowo objęta nadzorem weterynaryjnym. I żaden hodowca nie pozwoli sobie na trzymanie chorych ryb, bo dla niego to są same straty, a biznes jak każdy inny musi się kręcić.
Więc polecam wypuszczanie tych ryb, tylko trzeba wybierać osobniki najmniejsze i w najlepszej kondycji, bo to właśnie one mają największe szanse przeżycia w nowym zbiorniku.
A może i Wam się poszczęści jak nam ostatnio, i oprócz karpiszonów uwolnicie coś jeszcze? My mieliśmy przyjemność podarować drugie życie linkom i złotym karasiom :D
:bravo: :thumbup:
To miałem na myśli. ;D Dodam że UE wprowadza ostrzejsze warunki hodowli zwierząt! Dla ciekawostki dodam że brat ostatnio zakomunikował mi że jak się hoduje świnie ( bądź drób bo mają to i to ) to nie wolno mieć kotów ! :facepalm:
A wracając do karpi to zmienia się ich cel przeznaczenia- jedne trafiają na patelnie i inne do wody gdzie sobie żyją.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #19 dnia: 08.12.2018, 14:22 »
Trzeba go nie kupować , to i nie będzie go w sklepach :) u mnie w domu na Wigilię karpia się nie je , z ryby to tylko są kupne śledzie i filety po Grecku , ja tam ryby nie lubię ,wolę wieprzowinę 8)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #20 dnia: 08.12.2018, 15:20 »
Własnie wróciłem z zakupów w Tesco...  Kolejka na 100 osób minimum po karpia w promocji  :-X


Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #21 dnia: 08.12.2018, 15:35 »
Własnie wróciłem z zakupów w Tesco...  Kolejka na 100 osób minimum po karpia w promocji  :-X
To jeszcze nic. Poczekaj aż w Lidlu będzie Karp w płatach w promocji. Byłem przez przypadek świadkiem scen w tamtym roku. Czekam na ten dzień, tym razem biorę kamerę. ;D Słowami nie da się tego opisać.
Adam

Offline bart23

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #22 dnia: 08.12.2018, 15:58 »
Własnie wróciłem z zakupów w Tesco...  Kolejka na 100 osób minimum po karpia w promocji  :-X
To jeszcze nic. Poczekaj aż w Lidlu będzie Karp w płatach w promocji. Byłem przez przypadek świadkiem scen w tamtym roku. Czekam na ten dzień, tym razem biorę kamerę. ;D Słowami nie da się tego opisać.
Potwierdzam w tamtym roku byłem i widziałem :facepalm:

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Akcja "Uwolnij karpia" :)
« Odpowiedź #23 dnia: 08.12.2018, 16:13 »
Róbcie, co chcecie, ale na wdzięczność karpi nie liczcie.

Jacek