Autor Wątek: Rozmiar ryb a ich wiek  (Przeczytany 59259 razy)

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Rozmiar ryb a ich wiek
« dnia: 20.10.2015, 18:16 »
Przeczytałem właśnie krótki tekst w najnowszym wydaniu WŚ mówiący o tym, że kleń aby osiągnąć rozmiar 50 cm musi rosnąć około 15-16 lat! Wiem z postu Dżamukki, że 30 cm płoć ma wiek około 10 lat (chociaż znalazłem też informacje, że dziesięcioletnia płoć mierzy około 22 cm). Ilu z Was złowiło te ryby w takich wymiarach? Wszyscy? No właśnie. A ilu z Was zastanowiło się jak długo taka ryba żyje? Ile przeciwności losu przez ten czas staje jej na drodze, żeby wreszcie dać się oszukać i wylądować na haczyku?

Myślę, że fajnie było by zebrać taką bazę na ten temat, tym bardziej, że ostatnio na forum dużo mówi się o edukacji. Jak jest ona ważna. Wydaje mi się, że jest to wiedza dość fundamentalna stricte związana z wędkarstwem. Zastanawiam się np. ile lat ma taki 50 cm leszcz. Taką wiedzę można przekazywać później nad wodą czy w filmach. Może sprawi ona, że ktoś łowiąc powiedzmy 30 cm płoć czy na przykład 35 cm okonia albo 45 cm pstrąga zastanowi się chwilkę nad tym ile lat ma taka ryba i jak wiele przeszła, a to może przełoży się na, chociaż częściowe, uwalnianie złowionych ryb.

W Internecia wcale nie jest tak łatwo dotrzeć do takich informacji, najczęściej widać tylko rozmiary maksymalne i po ilu latach ryba podchodzi do tarła. Stwórzmy więc nasze własne opracowanie, nie ukrywam, że liczę na pomoc naszych forumowych ichtiologów.

Fajnie byłoby wiedzieć ile lat dożywają takie ryby, jak względem wieku kształtuje się ich rozmiar, ile mają lat i jaki rozmiar kiedy osiągają dojrzałość płciową.

Ja skorzystam ze ściągi i opiszę klenia.

Kleń
Maksymalny wiek: nie znalazłem dokładnej informacji, ale sadząc po tym, że maksymalnie osiąga on około 60 cm a obecny rekord polski wynosi 63,2 cm szacuję (pewnie błędnie), że klenie dożywają maksymalnie 20 - 25 lat.
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 5,7 cm
Drugi rok: około 10 cm
Trzeci rok: około 15 cm
Czwarty rok: około 17 cm
Dziesięciolatek: około 30 - 33 cm, chociaż znalazłem źródło, że dziesięcioletni kleń może liczyć nawet ponad 39 cm.
Piętnastolatek: około 50 cm
Dojrzałość płciowa: samce około 3 - 4 roku życia i wymiarze około 15 - 17 cm, samice w wieku 6 - 7 lat i wymiarze około 20 cm

Lin (opracowane dzięki: Mateo) tutaj może być ciężko ponieważ tępo wzrostu różni się między samicami a samcami
Maksymalny wiek: około 25 lat, może osiągnąć wtedy długość dochodzącą do 70 cm, rekord polski wynosi 65 cm
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 6 cm
Drugi rok: około 11 cm
Trzeci rok: około 16 cm
Czwarty rok: około 22 cm
Dziesięciolatek: około 41 cm
Piętnastolatek: około 50 cm
Dojrzałość płciowa:po około 3 - 4 latach mierząc około 16 - 22 cm.

Płoć (opracowane dzięki: Mateo, Druid)
Maksymalny wiek: Większość źródeł podaje, że płoć dożywa maksymalnie od około 15 do około 18 lat, rekord polski mierzył 53 cm (w określonych warunkach płoć może wykazywać przyrosty około 3 cm na rok, co daje długość 53 cm mniej więcej w wieku 15 - 16 roku życia (źródło podane przez Mateo opisuje siedmioletnie płocie mierzące 29 cm), na ogół jednak przyrost waha się w granicach 1 - 2 cm). Druid podał również informacje, że przebadał płoć mierzącą 41 cm która liczyła sobie 28 lat, przyznam, że takie dane kompletnie gryzą się z tym co znalazłem w sieci, chociaż zakładając, że jego płoć osiągała by przyrosty około 1 cm na rok (takie przyrosty potwierdzają również inne źródła) to faktycznie płoć mierzącą 41 cm mogła mieć 28 lat.
Rozmiar względem wieku:
Pierwszy rok: około 5 cm
Drugi rok: około 8 cm
Trzeci rok: około 10 cm
Czwarty rok: około 13 cm
Dziesięciolatek: około 22 cm
Piętnastolatek: brak danych (w wieku 12 lat osiąga około 24 cm)
Dojrzałość płciowa: samice około 3 - 4 roku osiągając długość około 10 cm, samce w wieku około 2 - 3


Zachęcam wszystkich do dzielenia się posiadanymi informacjami, może uda mi się usystematyzować to w jakiś (zapewne bardzo ogólnikowy) schemat do którego będzie można zajrzeć. Co Wy na to?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #1 dnia: 20.10.2015, 18:28 »
Pomysł bardzo fajny . Przeciętny wędkarz niestety nie potrafi ocenić faktycznego wieku ryby. Badanie wieku faktycznie miarodajne jest  związane z uśmierceniem ryby gdyż polega na badaniu otolitów . Badanie wieku na podstawie łuski nie jest dokładne gdyż można badać łuskę która wyrosła na skutek urazu ciała i będzie na niej mniej warstw przyrostu. Poza tym do takiego badania jest niezbędny mikroskop - ilu z Was go ma ?
Do danych pisanych w internecie odnosiłbym sie bardzo ostrożnie bo ryby tego samego gatunku rosną  szybciej lub wolniej w roznych wodach . Mogą też karłowacieć co zdarza się japońcom i leszczom dość często.
Tu by się musieli wypowiedzieć naukowcy zarejestrewani na naszym forum bo na pewno mają takie dane
Pozdrawiam - Gienek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #2 dnia: 20.10.2015, 18:41 »
Fakt dane w Internecie są straszliwe rozbieżne. Można znaleźć informacje, że leszcz osiąga dojrzałość płciową w wieku 4 - 7 lat, w innym źródle podają już, że w wieku 3 - 4 lat. W wieku 7 - 8 lat osiąga około 30 cm długości. Pewnie ciężko będzie to zebrać w jedną spójną całość, ale chyba warto spróbować :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #3 dnia: 20.10.2015, 18:45 »
Wszystko zależy od wody gdzie badania przeprowadzano. Nie wszędzie poszczególne gatunki mają dobre warunki rozwoju! Tu nie może być dokładnych uśrednionych danych.
Arek

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #4 dnia: 20.10.2015, 18:58 »
Tak może zacytuje z pewnej książki:

Logicznym efektem żarłoczności suma jest jego stosunkowo intensywny przyrost i zdolność do osiągnięcia kolosalnych rozmiarów.
Na ogół - prawdopodobnie pod wrażeniem jego imponujących rozmiarów - jesteśmy skłonni przeceniać jego intensywność wzrostu.
W rzeczywistości w pierwszych 4-5 latach sum musi się starać, żeby jakoś osiągnąć 1-1,5kg. Nie ma się czemu dziwić - jego ikra jest równie drobna jak innych ryb, a co więcej, przychodzi na świat najpóźniej, u nas dopiero w końcu czerwca.
Jego larwa jest bardzo mała, podobna raczej do kijanki i trzeba nie mało wyobraźni, by dopatrzyć się w niej zalążka przyszłego kolosa.
W pierwszym roku może być każdy sum zadowolony jak osiągnie wymiar 12 - 15cm; te które osiągną 18 - 20cm musiały się urodzić zdecydowanie pod szczęśliwą gwiazdą.
Kiedy jednak sum waży 1 - 2kg, świat otwiera mu się na oścież. Pokarmu ma w wodach w bród, rośnie więc jak na drożdżach. Dwu kilowe a nawet trzy - czterokilowe przyrosty rocznie u dorosłego suma nie są niczym dziwnym.
Przy orientacyjnym określeniu wieku złowionych okazów możemy polecić prosty sposób : orientacyjny wiek wielkich sumów (30-60kg) rozpoznajemy dzieląc ich wagę przez 2, mając do czynienia z ,,młodzieżą" (15-30kg) wagę dzielimy przez 1,5.
Sum ważący 50kg powinien mieć około 25lat, 25 kilowy około 12-13 lat.

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #5 dnia: 20.10.2015, 19:17 »
Z tym przyrostem wagi u ryb jest bardzo różnie. W marcu zarybialem swój staw kroczkiem o wadze 20 dkg. W grudniu ważyły ok.1,5 kg każdy.
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #6 dnia: 20.10.2015, 19:28 »
Kurcze, nie mogę znaleźć nigdzie informacji o tym ile lat ma sum przy danym wymiarze, wszędzie jest tylko ile ma lat przy danej wadze...
Pozdrawiam
Marcin

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #7 dnia: 20.10.2015, 19:47 »
Kurcze, nie mogę znaleźć nigdzie informacji o tym ile lat ma sum przy danym wymiarze, wszędzie jest tylko ile ma lat przy danej wadze...

Wystarczy odszukać relację między wagą a rozmiarem i po sprawie. Nie ma za co 8)

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #8 dnia: 20.10.2015, 20:02 »
Kolejny problem, bo dane strasznie się od siebie różnią, wpadłem na to już wcześniej.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #9 dnia: 20.10.2015, 22:59 »
To i ja się dołączę z moimi danymi dotyczącymi lina.
Wstawię cytat z innego wątku:

Ostatnio rozmawiałem z wędkarzami nad wodą i okazuje się, że nawet wędkujący 40 lat panowie nie wiedzą jakie jest tempo wzrostu lina. Wielu myśli, że rośnie on tak szybko jak karp.

Znalazłem kilka opracowań, na podstawie których stworzyłem taki przykładowy obraz wzrostu przeciętnego lina w naszych wodach:

1 rok - 6 cm
2 rok - 11 cm
3 rok - 16 cm
4 rok - 22 cm
5 rok - 28 cm
6 rok - 31 cm
7 rok - 34 cm
8 rok - 37 cm
9 rok - 39 cm
10 rok - 41 cm
11 rok - 43 cm
12 rok - 45 cm
13 rok - 47 cm
14 rok - 48 cm
15 rok - 50 cm


Fragment jednego z opracowań:

Wzrost długości ciała lina w pierwszym roku życia jest zróżnicowany, co wynika z porcyjnego rozrodu (Pyka 1986; Terlecki 1983); najczęściej dochodzi do około 3-6 cm . W następnych latach powolnieje. Od piątego roku życia zaznacza się wyraźny spadek wzrostu długości ciała do 3 cm rocznie i mniej. Ogólna tendencja wzrostu długości ciała lina charakteryzuje się więc stałym spadkiem przyrostów rocznych wraz z wiekiem. Roczne przyrosty masy, odwrotnie niż długości ciała, wzrastają powoli od pierwszego roku życia do około siedmiu lat i wielkości około 30 cm, a następnie nieco maleją. Roczne przyrosty masy ciała lina w jeziorach okolic Węgorzewa od czwartego do szóstego roku życia dochodzą do 300 g (Zawisza, Antosiak 1961). W okresie roku największe przyrosty długości i masy ciała uzyskuje lin od maja do czerwca. W następnych miesiącach u osobników dojrzałych płciowo, ze względu na okres rozrodu, następuje jego zahamowanie. W stawach samice od drugiego roku życia rosną szybciej od samców, a różnice dochodzić mogą do 65,7% długości ciała (Herrman 1940; Probst 1937). W zbiornikach naturalnych różnice wzrostu samic i samców zaznaczają się słabiej (Herrman 1940; Skóra 1964c; Krzywosz 1977). Wzrost zarówno długości, jak i masy ciała jednego pokolenia lina charakteryzuje się zawsze dużą rozpiętością. Lin dorasta średnio do 35 cm długości i 1000 g masy ciała oraz wieku od 6 do 7 lat. Nierzadko spotyka się okazy o długości od 45 do 50 cm i masie ciała od 2500 do 3000 g w wieku od 10 do 15 lat.

Dokładam jeszcze opracowanie dotyczące płoci:
http://www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa/TOchr5a/Raczynski.pdf
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #10 dnia: 20.10.2015, 23:49 »
Aby się przekonać o wieku ryb w naszej konkretnej wodzie można samemu zbadać łuski ( najlepiej 3 sztuki ) pobrane delikatnie z rożnych miejsc, najlepiej z okolicy nad linią naboczną. Oczywiście nie u wszystkich gatunków jesteśmy w stanie to zrobić ( np kłopot może być z linem) . Powtarzam - delikatnie , najlepiej na mokrej macie a ryba nakryta mokrą szmatką , łuskę najlepiej pobrać mala pęsetką i umieścić w naczyńku z wodą. W domu oglądamy pod mikroskopem a jeśli ktoś nie ma - może być mocna lupa i światło od dołu
Jeśli nie chcemy pobierać łusek bojąc się że uszkodzimy rybę -  często można je znaleźć w podbieraku ( dotyczy głównie  białych ryb ) Oceniamy 3 łuski - miarodajny wynik przyrostów to ten największy z wszystkich trzech ( w mojej wiadomosci trochę wyżej tłumaczyłem dlaczego )
A teraz mała zagadka - ile ta ryba ma lat ?

Pozdrawiam - Gienek

elvis77

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #11 dnia: 20.10.2015, 23:52 »
8?

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #12 dnia: 20.10.2015, 23:53 »
Aby się przekonać o wieku ryb w naszej konkretnej wodzie można samemu zbadać łuski ( najlepiej 3 sztuki ) pobrane delikatnie z rożnych miejsc, najlepiej z okolicy nad linią naboczną. Oczywiście nie u wszystkich gatunków jesteśmy w stanie to zrobić ( np kłopot może być z linem) . Powtarzam - delikatnie , najlepiej na mokrej macie a ryba nakryta mokrą szmatką , łuskę najlepiej pobrać mala pęsetką i umieścić w naczyńku z wodą. W domu oglądamy pod mikroskopem a jeśli ktoś nie ma - może być mocna lupa i światło od dołu
Jeśli nie chcemy pobierać łusek bojąc się że uszkodzimy rybę -  często można je znaleźć w podbieraku ( dotyczy głównie  białych ryb ) Oceniamy 3 łuski - miarodajny wynik przyrostów to ten największy z wszystkich trzech ( w mojej wiadomosci trochę wyżej tłumaczyłem dlaczego )
A teraz mała zagadka - ile ta ryba ma lat ?


8? :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #13 dnia: 20.10.2015, 23:57 »
Brawo koledzy ! :bravo: Ma osiem !
czyli jak widać nie jest to trudne - pod warunkiem że sie do tego badania odpowiednio przygotujemy
Warto w swoim jeziorze czy rzece porobić sobie takie badanie - wyniki często mogą zadziwić, ja dwa lata temu zbadałem złowioną przez siebie  płoć 41 cm i wyszło mi że ma 28 lat !
Pozdrawiam - Gienek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #14 dnia: 21.10.2015, 00:02 »
O! Udało mi się! :) 28 lat... Masakra... jak będę miał chwilę dodam informacje o linie i płoci do mojej pierwszej wiadomości.
Pozdrawiam
Marcin