Autor Wątek: Rozmiar ryb a ich wiek  (Przeczytany 59345 razy)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #30 dnia: 21.10.2015, 15:06 »
Aby się przekonać o wieku ryb w naszej konkretnej wodzie można samemu zbadać łuski ( najlepiej 3 sztuki ) pobrane delikatnie z rożnych miejsc, najlepiej z okolicy nad linią naboczną.
Cytuj
Badanie wieku na podstawie łuski nie jest dokładne gdyż można badać łuskę która wyrosła na skutek urazu ciała i będzie na niej mniej warstw przyrostu.

Nie zgodzę się z tą sugestią.
Metodyka poboru łusek do analizy wieku ryb jest mniej więcej ustalona. Stosowanie jej pozwala dość prawdopodobnie ocenić materiał i porównać z innymi próbami.

Co do pytań związanych z opracowaniami naukowymi.
Niestety większość prac z tym tematem związanych wydana została wyłącznie w formie drukowanej (książki, poradniki, broszury). Dlatego trudno jest o łatwy, a tym bardziej legalny dostęp do takich danych.
Jako podstawowe źródło polecam książkę autorstwa prof. dr hab. Marii Brylińskiej "Ryby Słodkowodne Polski".
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138175/ryby-slodkowodne-polski
Czy w takim razie panie Kotwic mozemy się dowiedzieć jak ta metodyka jest ustalona ?
Swoją drogą liczyłem na to że pan jako fachowiec poświęci trochę czasu dla nas i poszpera za tymi danymi i zamieści je - no ale jest jak zwykle czyli bez konkretów
Pozdrawiam - Gienek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #31 dnia: 21.10.2015, 15:47 »
Jak wspomniałem, wiele opracowań jest w formie drukowanej, trzeba więc mieć do nich bezpośredni dostęp.
Oto przykład:
http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/Wydaw_zwarte/Wydaw_zwarte.html
(zwłaszcza dział: monografie gatunków ryb), ale w pozostałych pracach też są rozdziały/artykuły dotyczące biologii konkretnych gatunków.

Obawiam się jednak, że rozrzucone po wielu publikacjach informacje o wzroście ryb, wymagają kilku tygodni poszukiwań w kilku dobrych bibliotekach.
No i sprawa istotna. W każdym opracowaniu znajdziemy informacje, o znacznych rozbieżnościach w uzyskanych wynikach, stąd wniosek, że nawet autorzy prac unikają generalizowania i uśredniania swoich wyników.
To powoduje, że próba wrzucenia wszystkich danych w jeden kociołek, będzie dość zdradliwa i niejasna.
Tego się właśnie obawiałem... w takim razie może skupić się na jednej publikacji i z niej wyciągnąć odpowiednie dane?
Pozdrawiam
Marcin

Kotwic

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #32 dnia: 21.10.2015, 16:09 »
Czy w takim razie panie Kotwic mozemy się dowiedzieć jak ta metodyka jest ustalona ?
Swoją drogą liczyłem na to że pan jako fachowiec poświęci trochę czasu dla nas i poszpera za tymi danymi i zamieści je - no ale jest jak zwykle czyli bez konkretów
Nie rozumiem twojego zarzutu Druidzie.
Nie poświęcę kilku dni pracy na szukanie materiałów bo nie mam na to czasu, mam co robić w pracy i w domu. Niestety.
Druga sprawa, że nie zrobię zdjęć lub skanów z książek które znajdę i nie umieszczę tego w internecie (według mnie narusza to prawa autorskie lub wydawnicze).
Czemu więc uważasz, że wykazuję niechęć i brak konkretów?

Swoją drogą, gdy wspomniałeś kiedyś o odżywianiu amura (temp. 25°C i dawka pokarmowa 100% masy ciała), to prosiłem o źródło, bo jestem ciekawy tej publikacji, a osobiście nie czytałem. Prośba moja ciągle aktualna jest. :beg:

... w takim razie może skupić się na jednej publikacji i z niej wyciągnąć odpowiednie dane?
Jasne, dlatego podawałem podstawową książkę która pomoże to wszystko usystematyzować: M. Brylińska - Ryby słodkowodne Polski.
W niej można znaleźć zarówno opis cech taksonomicznych około 60 gatunków ryb, jak i podstawowe wytyczne dotyczące poboru łusek i pomiarów różnych cech u ryb. Równocześnie jest tam opis biologii i znaczna baza danych dotyczących choćby wzrostu ryb. A spis literatury wykorzystanej do owego opracowania, pozwala znaleźć materiały źródłowe, częstokroć obfitsze, niż prace tylko cytujące dane.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #33 dnia: 21.10.2015, 16:14 »
... w takim razie może skupić się na jednej publikacji i z niej wyciągnąć odpowiednie dane?
Jasne, dlatego podawałem podstawową książkę która pomoże to wszystko usystematyzować: M. Brylińska - Ryby słodkowodne Polski.
W niej można znaleźć zarówno opis cech taksonomicznych około 60 gatunków ryb, jak i podstawowe wytyczne dotyczące poboru łusek i pomiarów różnych cech u ryb. Równocześnie jest tam opis biologii i znaczna baza danych dotyczących choćby wzrostu ryb. A spis literatury wykorzystanej do owego opracowania, pozwala znaleźć materiały źródłowe, częstokroć obfitsze, niż prace tylko cytujące dane.
Znalazłem już tę książkę do kupienia na alledrogo także niedługo zabieram się do lektury, jak tylko uporam się z obroną licencjata :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #34 dnia: 21.10.2015, 16:34 »
Marcin, z czego robisz?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #35 dnia: 21.10.2015, 16:35 »
Hehe... nic wielkiego xD Marketing i PR :P
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #36 dnia: 21.10.2015, 16:39 »
Ja za młodu jakoś niechcący z przypadku (żeby do woja nie iść, oczywiscie) popełniłem lic. z marketingu:p Jak człowiek był starszy, dopiero się zorientował, co chce w życiu robić. I od początku: :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #37 dnia: 21.10.2015, 16:57 »
Ja za młodu jakoś niechcący z przypadku (żeby do woja nie iść, oczywiscie) popełniłem lic. z marketingu:p Jak człowiek był starszy, dopiero się zorientował, co chce w życiu robić. I od początku: :)
No niestety tak to jest z polskim systemem edukacji... ja też studiując Zarządzanie chciałem wybrać specjalizacje "Prowadzenie małego przedsiębiorstwa gospodarczego", ale nie było tam już miejsc i z automatu wrzucili mnie na "Marketing i Public Relations" >:O
Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #38 dnia: 21.10.2015, 17:46 »
Marcin, wiele więcej byś się tam nie dowiedział :D
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #39 dnia: 21.10.2015, 17:49 »
Marcin, wiele więcej byś się tam nie dowiedział :D
Hehe, fakt... ;)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #40 dnia: 21.10.2015, 19:53 »
Kurde teraz to mam moralniaka bo złapałem karpia ok. 45 cm i go nie wypuściłem. Leży wypatroszony w zamrażalniku.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #41 dnia: 21.10.2015, 20:32 »
Jurek, przestań. Nie można popadać w skrajności. Ja ostatnio pięć złowiłem i jednego zaprosiłem na obiad. Dzisiaj siedzę i już dwa padły, ale nie zamierzam brać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #42 dnia: 21.10.2015, 21:10 »
Czy w takim razie panie Kotwic mozemy się dowiedzieć jak ta metodyka jest ustalona ?
Swoją drogą liczyłem na to że pan jako fachowiec poświęci trochę czasu dla nas i poszpera za tymi danymi i zamieści je - no ale jest jak zwykle czyli bez konkretów
Nie rozumiem twojego zarzutu Druidzie.
Nie poświęcę kilku dni pracy na szukanie materiałów bo nie mam na to czasu, mam co robić w pracy i w domu. Niestety.
Druga sprawa, że nie zrobię zdjęć lub skanów z książek które znajdę i nie umieszczę tego w internecie (według mnie narusza to prawa autorskie lub wydawnicze).
Czemu więc uważasz, że wykazuję niechęć i brak konkretów?

Swoją drogą, gdy wspomniałeś kiedyś o odżywianiu amura (temp. 25°C i dawka pokarmowa 100% masy ciała), to prosiłem o źródło, bo jestem ciekawy tej publikacji, a osobiście nie czytałem. Prośba moja ciągle aktualna jest. :beg:

... w takim razie może skupić się na jednej publikacji i z niej wyciągnąć odpowiednie dane?
Jasne, dlatego podawałem podstawową książkę która pomoże to wszystko usystematyzować: M. Brylińska - Ryby słodkowodne Polski.
W niej można znaleźć zarówno opis cech taksonomicznych około 60 gatunków ryb, jak i podstawowe wytyczne dotyczące poboru łusek i pomiarów różnych cech u ryb. Równocześnie jest tam opis biologii i znaczna baza danych dotyczących choćby wzrostu ryb. A spis literatury wykorzystanej do owego opracowania, pozwala znaleźć materiały źródłowe, częstokroć obfitsze, niż prace tylko cytujące dane.
Dziekuję za odpowiedź, moze źle oceniam, może to rzeczywiscie sporo stron trzeba przerzucić by jakieś konkrety znaleźć - przepraszam
Jeśli chodzi o amury to wyczytałem to w którejś gazecie wędkarskiej ale było to dawno temu - może z 10 lat lub jeszcze dawniej
Pozdrawiam - Gienek

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #43 dnia: 21.10.2015, 21:16 »
Dla kolegów żądnych wiedzy mogę polecić jeszcze jedną książkę: Podstawy biologii ryb pana doc.dr hab.Karola Opuszyńskiego wydaną przez PWRiL w 1979 r.Po nią to raczej do biblioteki. Wiem że wielu powie że to staroć jest to jednak jedno z moich źródeł wiedzy o rybach i dobra lektura na zimowe wieczory. Wiedza starych mistrzów jest zawsze pomocna i uzupełniona o nowszą daje nam pełen obraz.Miłego czytania :)
Piotr

Kotwic

  • Gość
Odp: Rozmiar ryb a ich wiek
« Odpowiedź #44 dnia: 07.11.2015, 14:44 »
Czy w takim razie panie Kotwic mozemy się dowiedzieć jak ta metodyka jest ustalona ?
Przy okazji pracy poszukałem informacji i podam je w skrócie.
M. Brylińska Ryby słodkowodne Polski. wyd. 2000 r. str. 58.

Miejsce poboru łusek (interpretacja ryciny):
- karpiowate: poniżej płetwy grzbietowej, powyżej linii bocznej, w strefie pomiędzy płetwami brzusznymi a odbytową.
- okoniowate: poniżej pierwszej płetwy grzbietowej, poniżej linii bocznej, nad płetwą piersiową.
- łososiowate: pomiędzy płetwami grzbietową a tłuszczową, powyżej linii bocznej.