Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1849441 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #510 dnia: 04.06.2015, 23:28 »
Przy stosowaniu sztywnych plecionek sugerowałbym użycie feeder gumy,takie sytuacje wtedy nie będą miały miejsca,zwróciłbym uwagę na ustawienie hamulca bo Twoja wypowiedź nasuwa mi jeden wniosek hol siłowy ale mogę się mylić
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Szatan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rzeszów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #511 dnia: 04.06.2015, 23:49 »
Przy stosowaniu sztywnych plecionek sugerowałbym użycie feeder gumy,takie sytuacje wtedy nie będą miały miejsca,zwróciłbym uwagę na ustawienie hamulca bo Twoja wypowiedź nasuwa mi jeden wniosek hol siłowy ale mogę się mylić
No i niestety się mylisz, holu siłowego na plecionce nie używam, czasami tylko musze mocniej przytrzymać żeby nie weszła w zaczepy, a na stawie gdzie dziś łowiłem jest piękna zatoczka z trzcinami gdzie wisi już kilkanaście moich zestawów, dlatego jak widze, że ryba płynie w tamtą strone to ją mocniej przytrzumuje. Ogólnie hamulec mam dość delikatnie dokręcony, tak że nawet karpiki 25-30cm spokojnie wybierają sobie linke, a jak potrzebuję rybe zatrzymać to po prostu ręką łapie szpule i ograniczam troche możliwości ucieczki w zaczep. Może to nie jest reguła, ale ten jeden karp który mi dziś się zerwał przy podbieraku jak mu warga pękła to na haczyku zostało troche cieniutkiej skórki, a przy tych dwóch co mi po kilku metrach holu spadły nic na haku nie zostało, więc może po prostu hak wypadł. Nie wiem tego dlatego staram się dowiedzieć co zmienić w zestawie, żeby nie miec takich sytuacji,
Ale dzięki za rade dotyczącą gumy, postaram się zastosować i to rozwiąznie i zobaczymy czy to coś zmieni.
Szatan

Offline klimakg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #512 dnia: 05.06.2015, 07:19 »
Przypony wiązałeś sam czy miałeś gotowce?
Przypony to gotowce do methody od drennana

bardzo dziwna sytuacja. trochę mało danych by na odleglość wysnuć wnioski .
W ciemno obstawiać można kiepskie pętelki lub sparciałą żyłkę na przypownie.
Mając więcej szczegółów (jak np plecionka na głownej) lub bardzo sztywny kij - mozna zakładać urywke przy zacinaniu.

Koszyk esp do metody tak ? łącznik przypon-żylka standardowy ?
Na głównej żyłka 0.25, kij pełen parabolik, podajniki do methody, łącznik standardowy do podajników esp.
Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
C&R

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #513 dnia: 05.06.2015, 17:43 »
jak na obu kijach masz taka sama sytuacje to nie wiem ale jak na jednej to moze lacznik  byc jakis uszkodzony, ostre krawedzi albo cos  , ja nie stosuje łączników wole krętliki

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #514 dnia: 05.06.2015, 19:23 »
@klimakg przy takiej konfiguracji - to nic racjonalnego nie przychodzi mi do głowy poza:
- wspomniany wadliwy/źle odlany łacznik
- stare przypony z nasłonecznionej gabloty
- ewentualnie małże na dnie (potrafią napsuć krwi - ale to raczej uszkadza główną linkę)

archiwum x :)

Pozdrawiam
Olo


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #515 dnia: 05.06.2015, 21:06 »
Szatan, to raczej plecionka powoduje wypinania się ryb i ich skaleczenia. Przede wszystkim powinieneś mieć kilka metrów żyłki jako strzałówka, ten kawałek żyłki powinien pochłaniać energię uciekającej ryby. Bez tego pozostaje opcja gumy, ale nie wiem wystarczy kawałek kilkucentymetrowy. Może warto dać z 10-20 cm gumy?

Kimakg, miałem tę samą sytuację kilka razy jak sobie pomyślę. Ciekawe czy ten metalowy łącznik nie powoduje zerwania się przyponu. Może do tych podajników rzeczywiście lepiej stosowac przypony z plecionki? Miałem kilka strat przyponów i za każdym razem nie było po nim ani śladu...Szkoda, że w ESP nie stosuje sięszybkiego  łącznika z plastiku, nie mam zaufania do metalowych...
Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #516 dnia: 05.06.2015, 21:30 »
Stosowanie feeder gumy 46minuta,specjalnie dla Ciebie
Staś
Klasyczny Feeder

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #517 dnia: 05.06.2015, 21:52 »
Szatan, to raczej plecionka powoduje wypinania się ryb i ich skaleczenia. Przede wszystkim powinieneś mieć kilka metrów żyłki jako strzałówka, ten kawałek żyłki powinien pochłaniać energię uciekającej ryby. Bez tego pozostaje opcja gumy, ale nie wiem wystarczy kawałek kilkucentymetrowy. Może warto dać z 10-20 cm gumy?

Kimakg, miałem tę samą sytuację kilka razy jak sobie pomyślę. Ciekawe czy ten metalowy łącznik nie powoduje zerwania się przyponu. Może do tych podajników rzeczywiście lepiej stosowac przypony z plecionki? Miałem kilka strat przyponów i za każdym razem nie było po nim ani śladu...Szkoda, że w ESP nie stosuje sięszybkiego  łącznika z plastiku, nie mam zaufania do metalowych...
A ja miałem kilka dziwnych "strat"(łącznie z pętelką przyponu) całych przyponów z łączników drennana tych co się blokują w koszyku-po prostu zwijałem zestaw i przyponu nie było.
I były to przypony z żyłki i plecionki. Wyglądało to tak jakby ten łącznik po prostu wysunął się z koszyka i uwolnił przypon. Może po prostu ryba delikatnie chwyciła samą przynętę i po prostu wysunęła ten zaczep z zewnętrznej tulejki i przypon spadł podczas zwijania zestawu.

A co do spadania ryb po kilku metrach holu wydaje mi się że może to być wina wędziska.
Od początku łowienia na metodę (2012 rok) cały czas używam plecionki jako linki głównej i przyponu i spadki ryb miałem tylko przy źle dobranych hakach do wielkości przynęty.

Offline Szatan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rzeszów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #518 dnia: 05.06.2015, 22:14 »
Szatan, to raczej plecionka powoduje wypinania się ryb i ich skaleczenia. Przede wszystkim powinieneś mieć kilka metrów żyłki jako strzałówka, ten kawałek żyłki powinien pochłaniać energię uciekającej ryby. Bez tego pozostaje opcja gumy, ale nie wiem wystarczy kawałek kilkucentymetrowy. Może warto dać z 10-20 cm gumy?
Luk raczej nie chodzi o plecionkę że ryby się wypinają, gdyby tak było to po tym jak dodałem jedną kulkę na włos to dalej by spadały. Ale po tym jak na włosie zrobiłem bałwanka to ryby wyciągałem. Na razie będę próbować modyfikować wielkość haka i długość włosa, bo może tutaj tkwił problem, jak to nic nie zmieni, to zastosuję gumę, i jak dalej nie będzie rezultatów to będzie przypon strzałowy z żyłki. Kije nowe i tak muszę kupić, tylko narazie są ważniejsze wydatki niestety. dlatego będę się starał kombinować i zobaczymy tego efekty. Na pewno zdam relacje jak poszły modyfikacje i czy coś się zmieniło. Dzięki wszystkim za pomoc i rady! :thumbup: :beer:
Szatan

Offline wojtek_10101

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #519 dnia: 05.06.2015, 22:46 »
Witajcie. Wybieram sie jutro na zaporowke o pow ok 500ha. W miejscu gdzie woda ma ok 2-2,5m. bede szukal leszczy. Mam standardową zanętę typu Feeder. Co dodać za dodatki do zanety?

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #520 dnia: 05.06.2015, 23:02 »
Moim zdaniem powinienes dac miesko , mam na mysli castera,biale robaki (kolorowe), ciety gnojak,nie zaszkodzi dorzucic jakies ziarenko (kukurydza), pellet rybny,  mozliwosci wiele. Pakuj koszyk specyfikami i zamykaj zaneta. Napisalem tak bo domyslam sie ze chodzi o polow klasycznym feederem.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #521 dnia: 05.06.2015, 23:33 »
Nie zapomnij o pieczywku fluo,bez niego się na leszcza nie ruszam
Staś
Klasyczny Feeder

Offline klimakg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #522 dnia: 06.06.2015, 20:39 »
@klimakg przy takiej konfiguracji - to nic racjonalnego nie przychodzi mi do głowy poza:
- wspomniany wadliwy/źle odlany łacznik
- stare przypony z nasłonecznionej gabloty
- ewentualnie małże na dnie (potrafią napsuć krwi - ale to raczej uszkadza główną linkę)

archiwum x :)


Przypony nówki sztuki nie śmigane - odpada.
Małży na tym zbiorniku nie ma - odpada.
Zostaje łącznik i to pewnie jego wina.
W każdym razie dziękuje wszystkim i każdemu z osobna za rady.
C&R

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #523 dnia: 06.06.2015, 20:52 »
@wojtek_10101

Miesa ale tez nie przesadzaj z iloscia :) -Posiekanych czerwonych i ochotki.
U mnie leszcze lubia skodko wiec dodaje sweet magic a jak nie mam to doprawiam cukrem puder bez wzgledy czy mam slona zanete.

Swietnie sprawdza sie caramel MVDE.

Co do pieczywa fluo to z umiarem bo moze "przesycic" ryby.

Zalecane kolory:
zolte-leszcz,
czerwone-ploc,
pomaranczowe - karp,
zielone-lin
 
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #524 dnia: 07.06.2015, 08:29 »
Paweł - Powiedz mi, bo od tego roku używam Carmelu od Marcela - zauważyłem że dość mocno klei on zanęte, czy można to porównać do Melasy która również po dodaniu do zanęty klei nam zanęte... ?.
Krzysztof