Autor Wątek: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka  (Przeczytany 9710 razy)

Offline Watchmaker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Witam wszystkich serdecznie. Mam gorącą prośbę o pomoc w doborze pierwszego zestawu wędkarskiego. Mój ojciec odkąd pamiętam strasznie by chciał powędkować ale nigdy nie było na to dość czasu ani dobrego miejsca. Minęło kilka lat, świat zmalał, pobliska rzeczka zrobiła się czystsza i do jezior jakby bliżej... Krótko mówiąc naszło nas obu na wędkowanie. Doświadczenia nie mamy w zasadzie żadnego. Interesuje nas przede wszystkim metoda spławikowa. W pobliżu jest rzeczka dość płytka i niemrawa. Mamy też w zasięgu kilka raczej płytkich jezior (niektóre mocno zarośnięte od dna niemal do powierzchni). Samo łowienie raczej z brzegu lub kładki. Chciałbym żeby wędzisko nie było teleskopowe a lekkie, takie do trzymania w górze (nie z zanurzonym w wodzie końcem). Wędka nie musi umożliwiać jakichś strasznie dalekich rzutów. Nie nastawiam się na konkretne gatunki ryb ani tym bardziej wielkości. Budżet na cały zestaw to 200-250 zł przy czym potrzebuję porady odnośnie nie tylko samej wędki i kołowrotka ale też innych podstawowych akcesoriów czyli spławik żyłka itp. Byłoby fajnie gdyby zestaw nadawał się w miarę i umożliwiał łatwe przystosowanie do spinningu ale to nie jest konieczne. Przynęta to chyba przede wszystkim kopana dżdżownica i kupowany biały robaczek czy też kukurydza. Bez zanęcania, koszyczków itp. Chętnie przyjmę poradę w jakim sklepie internetowym najlepiej zamawiać taki sprzęt.
Wszystko, co w wędkarstwie najlepsze, jeszcze przede mną ;)

Offline lokis91

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Ulubione metody: slider
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #1 dnia: 23.07.2018, 20:11 »
Jeżeli chcesz połowić na spławik to już nie na spining..

Wędka spławikowa, a spiningowa to zupełnie inne parametry.

Ja na początek mogę polecić ci Wędkę Match ze stajni Mikado. Nie podam ci dokładnych modeli ale 390cm i jakiś parabolik by wędka amortyzowała błędy w ustawieniu kołowrotka.
Co do kołowrotka to też Mikado raczej bo to tani sprzęt ale jakościowo dobry.
Ja na jezioro osobiście stosował bym waglera na systemiku stonfo.

Ja już od lat nie spławikuje ale nie raz na jeziorze się łowiło na Matchówki ładne liny i karasie ;)

Offline ErykS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jarocin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #2 dnia: 23.07.2018, 20:34 »
Ja ze swojej strony polecił bym Ci na początek przygody ze spławikiem wędki typu flot lub jeszcze lepiej 4m bolonke .Są to wprawdzie wędki teleskopowe ale pod spławik na początek moim zdaniem rewelacja zwłaszcza bolonka .Mają większe przelotki od typowego matcha co ułatwia zarzucanie A że twierdzisz że jesteś początkujący to na pewno będzie mniej stresów .
Eryk :-)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #3 dnia: 23.07.2018, 21:06 »
A ja polecę przeczytać:

Wędka + kołowrotek na spławik dla początkującego
Zestaw spławikowy (wędka, kołowrotek) do 250 zł
Zestaw na staw do 200 zł
Szukam wędki typu match na wody stojące; cena do 170 zł

Generalnie zauważysz, że przewijają się tam pewne stałe propozycje.

Jak po tym jeszcze będziesz miał pytania, wal śmiało ;)

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #4 dnia: 23.07.2018, 21:11 »
A ja proponuję spotkanie z Kolegą z Forum z Twojej okolicy ;D
Temat szeroki jak Wisła :D

Offline Watchmaker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #5 dnia: 23.07.2018, 22:20 »
No dobrze to może dojdziemy do jakichś wniosków.
Wędziska:
Mikado X-Plode Match 390 10-40g
Mikado X-Plode Ultra Match 390 do 30g
Mikado SCR S-Match 390 10-30g

Kołowrotek:
Ryobi Ecusima FD O co chodzi z tym 1000 2000 itp?
Okuma Carbonite II M 35RD CBR-335m 2+1bb

Ustalam resztę powoli.

Wszystko, co w wędkarstwie najlepsze, jeszcze przede mną ;)

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #6 dnia: 23.07.2018, 22:24 »
A po co takie pały?  Będziesz używał spławików ponad 10 gram?
Kolego spotkaj się z kimś z Forum co ma pojęcie o spławiku i wytłumaczy Tobie co i jak.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #7 dnia: 23.07.2018, 22:25 »
1000, 2000, 2500, 3000, to oznaczenia pojemności kołowrotków. Za pojemnością szpuli w luźnym związku idzie jej średnica, rozmiar rotora i korpusu kołowrotka. Generalnie każdy producent trochę inaczej traktuje te wartości, i kołowrotek 3000 Okumy, Shimano, Daiwy i Ryobi będzie trochę innej wielkości i wagi ;)

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #8 dnia: 23.07.2018, 22:37 »
Obejrzyj filmy luka, o lowieniu waglerami. To Ci dużo pomoże. Jeżeli chodzi o sklepy internetowe, to ja przeważnie kupuje na allegro. Oprócz tego na pewno drapieżnik, może nie jest to najtańszy sklep, ale obsługa i wszystko inne na światowym poziomie.
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #9 dnia: 23.07.2018, 22:41 »
Tylko jeśli będziesz szperał po sklepach albo na allegro to nie daj się złapać na żadne zestawy dla początkujacych, albo wakacyjne gdzie wszystko już jest ;) to zwykle szmelc.
Nie znam się na kijach spławikowych, ale czy kwota, którą podałeś to budżet na kij i kołowrotek czy na wszystko, łącznie ze spławikami, hakami itp?
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Watchmaker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #10 dnia: 23.07.2018, 22:52 »
Właśnie sobie oglądam powoli i zgłębiam temat na ile jestem w stanie pojąć swoim małym laickim rozumkiem. Chętnie bym się z kimś spotkał, coś podpatrzył i pogadał ale w najbliższym czasie nie dam za bardzo rady. Za jakiś czas mam trochą wolnego i urlop na który już bym chciał jechać z własną wędką a muszę jeszcze wyrobić kartę.

Fajnie by było zmieścić się w 300 zł ze wszystkim łącznie z żyłką spławikami itp ale będzie chyba ciężko  zwłaszcza że wypadałoby mieć jakieś zapasy na wypadek zerwania żyłki. Jestem totalnym laikiem więc w miarę jak oglądam jakieś filmiki (Tomek Horemski jak łowić na odległość) oczy mi się otwierają powolutku i ewoluuje pogląd na to co bym chciał kupić. Czy taka odległościówka 3.90 giętka jak SCR S czy Ultra Match nie będzie na tyle uniwersalna żeby zarzucić blisko jak i daleko skoro tak łatwo zmienić spławik? Kopiłbym sobie 2-3 gramowy na początek potem jakiś cięższy żeby poćwiczyć dalsze rzuty.
Wszystko, co w wędkarstwie najlepsze, jeszcze przede mną ;)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #11 dnia: 23.07.2018, 23:56 »
Kołowrotek Okuma Carbonite II M 35RD  (albo Ryobi Ecusima 3000) + wędka jakiś Jaxon o ciężarze wyrzutowym 5-20g np. Silver Shadow (albo jakieś Mikado w granicach 150 zł o podobnym ciężarze wyrzutowym) + jakieś najtańsze śruciny Jaxona, Mikado, Trapera + 3-4 spławiki typu waggler (np. 1,5 g + 2 g +3 g) jakie tylko znajdziesz u siebie w sklepie wędkarskim + żyłka 16 mm (poproś o jakąś tanią "matchową") + z 2-3 paczki jakiś tanich gotowych przyponów, co by móc mieć co zrywać i co by nie musieć uczyć się wiązać haczyków na urlopie (grubość żyłki głównej jak i przyponów zależna od miejsca w którym będziesz wędkował). W dobrym sklepie Ci doradzą co na zestaw końcowy masz kupić na początek. Tyle. Zmieścisz się w 300 zł.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #12 dnia: 24.07.2018, 11:22 »
Ja bym zaproponował wogole coś innego niż koledzy powyżej.. Co powiesz na bat? 6m na początek byłby idealny. Do takiej wędki nie montujesz kołowrotka. Lowisz na długości jakiej pozwala Ci wędka czyli powiedzmy około 10m od brzegu. Bardzo prosta metoda, mało sprzętu i super kontakt z ryba podczas holu Możesz sobie na YouTube wpisać "łowienie batem" i popatrzeć mniej więcej jak to wygląda

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 685
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #13 dnia: 24.07.2018, 11:59 »
Mała uwaga odnośnie bata i osób początkujących (moim zdaniem dobry pomysł). Należy pamiętać o tym, że wędki węglowe doskonale przewodzą prąd i nie wolno nimi łowić pod wszelkiego rodzaju przewodami z prądem. Większość o tym wie, ale warto zwracać na to uwagę bo zdarzają się tragedie.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mieć z czym posiedzieć nad wodą, czyli pierwsza wędka
« Odpowiedź #14 dnia: 24.07.2018, 12:35 »
Dobra to ja teraz napiszę trochę głupot i pewnie wiele osób złapie się za głowę, ale moim zdaniem warto się nad tym zastanowić.
Koledzy piszą tutaj o wędkach typu match; bolnka itd. i pewnie maja racje ale ja widzę to inaczej. Większość osób tutaj to wędkarze z doświadczeniem i to co dla nich jest norma dla Ciebie może być problemem. Napisałeś ze wędkowanie na rzece i spławik, ja wiem że to chyba najpopularniejsze wyobrażenie wędkowana ale ono moim zdaniem jest tez jedno z trudniejszych, zaraz mogą pokazać się problemy w wygruntowaniem zestawu czy jak będzie spławik na stałe poplątane zestawy i radość szlag trafi.

Moim zdaniem powinieneś kupić kij uniwersalny, wiem wiem nie ma takiego ale można improwizować. Ja bym kupił jakiś spinning 3m o wyrzucie 10-40g można nim połapać na spławik jak i na grunt. Będziesz chciał pobawić się spławikiem dasz zestaw spławikowy, jak po raz dziesiąty będziesz odplątywał zestaw z krzaków i stwierdzisz ze to bez sensu i nie masz ochoty co chwile przerzucać zestawu bo spływa oraz chcesz posiedzieć i kompletować się spokojem ducha to dasz podajnik/koszyk i połapiesz na klasyczny grunt czy na metodę. Do tego kołowrotek 3000 z żyłka 0,23 da rade i przy spławiku i przy gruntówce.

Wędka https://allegro.pl/jaxon-antris-hti-spinning-300cm-10-40g-i7261049406.html
Kołowrotek https://allegro.pl/kolowrotek-okuma-ceymar-baitfeeder-30-cmbf-330-i6760342692.html

Edyta: Tak sobie pomyślałem że zamiast spinningu może być feeder 3,60 z najsztywniejszą szczytówka pewnie dało by rade nim zaciąć przy spławiku, a i długość też lepsza do spławika.
https://allegro.pl/wedka-wegl-trython-feeder-360-100-mikado-gratisy-i6011718246.html
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP