Autor Wątek: Skręcająca się żyłka  (Przeczytany 61161 razy)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #15 dnia: 22.07.2017, 13:53 »
Jakość kołowrotka jest głównym czynnikiem.
W zeszłym roku nawijałem hypersensora na 4 kołowrotki.
Na 3 daiwy 3000, 4000, oraz dragona 6000.
Niestety żyłka na dragonie po kilkunastu wypadach wyglądała jak swinśki ogon. Na daiwie nawet 3000 żyłka 0.28 nie ma.tego problemu.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 335
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #16 dnia: 22.07.2017, 14:50 »
Mój dragon 3000 znacznie bardziej kręci żyłkę od ninja 4000. I tak przy hyper sensor ,28 jest dobrze, ale różnicę czuć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 335
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #17 dnia: 22.07.2017, 14:53 »
Przypomniało mi się jeszcze. Jak mój ojciec 100 lat temu za kupę kasy kupił w Niemczech kręcioł Abu. Każdą żyłkę kręcił przy nawijaniu tak, że nie dało się łowić. Zapewne chodzi też o jakieś proporcje między obrotami a posuwem szpuli. Coś w tym musi być.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 75
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #18 dnia: 22.07.2017, 15:14 »
Ta sama żyłka ten sam koszyk i po dobie łowienia na shimano aero żyłka jak nowa a na okuma travertine skręca się jak diabli. Wydaje mi się że jest tak jak pisze Mosteque sprawa dotyczy posuwu szpuli

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #19 dnia: 22.07.2017, 15:32 »
Tylko ze mi np rok temu sie nie skrecala a teraz sie skreca.... kolowrotki te same, praca ta sama, nowoj idealnie wyglada na pszpuli.
Pozdrawiam
Artur

Kadłubek

  • Gość
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #20 dnia: 22.07.2017, 15:41 »
W takim przypadku rolka prawdopodobnie jest winowajcą. Wyczyść ją i naoliw łożysko/łożyska lub wymień na nowe.

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #21 dnia: 22.07.2017, 18:43 »
No rolka jest ok... lozysko tez oki.. ale sprawdze jeszcze raz:-) moze cos jednak szwankuje... ciezka sprawa bo jak dokulilem nowy komowrotek i tez penn i sprawa ma sie tak samo na starych i nowym.
Pozdrawiam
Artur

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #22 dnia: 22.07.2017, 19:01 »
Sprawdziłem rolki i wszystko jest OK, Od zeszłego roku zmienił sie tylko zestaw końcowy, zamiast rurki antysplataniowej mam leadcora ale równiez na 1 krętliku i mysle że to nie powinno miec znaczenia. Mniej nawiniętej żyłkii rok temu urzywałem szpul castingowych a teraz zwykłych??? sam nie wiem.....
trzeba będzie zakupic spin doctor od Gardnera oraz co kilka zasiadek odcinać ok 10m żyłki....to chyba jedyne rozwiązanie..
Pozdrawiam
Artur

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #23 dnia: 23.07.2017, 08:18 »
Zyłka na szpulce nawinięta fabrycznie jest na ogół "prosta" (nie skręcona). Niezaleznie czy odwijamy ją od góry czy od dołu dalej jest nie skręcona. Skręcenie następuje przy nawijaniu "prostej" żyłki na kołowrotek  1 skręcenie na 1 obrót kabłąka. Tego nie przeskoczymy bo taka jest istota działania kołowrotka.
Przy wysnuwaniu żyłki z kołowrotka np podczas wyrzutu  spadająca żyłka z powrotem się odkręca i teoretycznie powinno być OK. 
Kto nie wierzy niech poćwiczy zwijanie kabla od kosiarki ogrodowej  w zwoje dłoń-łokieć.  Łatwo wtedy zaobserwować o co chodzi.

I teraz zaczynają się schody..... ..

 

:thumbup: Za rzeczowe wytłumaczenie zjawiska skręcania żyłki przez kołowrotek i czynników wpływających.

Każdy kołowrotek z nieruchomą szpulą będzie skręcał żyłkę. Im mniejsza  średnica szpuli tym więcej skręcania. :( To czy skręcenie żyłki będzie trwałe zależy, tak jak piszesz, od  jej cech fizycznych . :)
Marian

Offline pucer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #24 dnia: 21.08.2017, 18:44 »
Witam podepnę się pod temat. U mnie problem jest taki że ogólnie żyłka się nie skręca ładnie tonie ale po braniu nawet jednej ryby takiej powyżej 3,5 kg żyłka to masakra. Na tym odcinku żyłki co był hol ryby pod obciążeniem podajnik szybko się kreci a na luźnej robią się w kilku miejscach aż takie warkocze. Czy to żyłka słabej jakości ? czy może tak jest ?Zazwyczaj odcinam ten odcinek żyłki i jest ok. Moja żyłka to Goodfish 30.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #25 dnia: 21.08.2017, 18:47 »
Witam podepnę się pod temat. U mnie problem jest taki że ogólnie żyłka się nie skręca ładnie tonie ale po braniu nawet jednej ryby takiej powyżej 3,5 kg żyłka to masakra. Na tym odcinku żyłki co był hol ryby pod obciążeniem podajnik szybko się kreci a na luźnej robią się w kilku miejscach aż takie warkocze. Czy to żyłka słabej jakości ? czy może tak jest ?Zazwyczaj odcinam ten odcinek żyłki i jest ok. Moja żyłka to Goodfish 30.



Pierwsze słyszę o takiej żyłce. Tak nie może się dziać, żyłka musi być kiepska. Faktem jest, że nawet najlepsza żyłka się męczy a potem skręca, ale to co opisujesz, to masakra jakaś :(

Offline pucer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #26 dnia: 21.08.2017, 19:10 »
Dokładnie masakra . Produkuje to chyba Robinson. Najgorzej jest jak nabijam podajnik od metody a na szczytówce już owinięte. 150m żyłki dałem chyba 7 zł. A co polecisz za żyłeczkę tak na rybki do 10 kg. do feeder method .

Kadłubek

  • Gość
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #27 dnia: 21.08.2017, 19:17 »
Może to nie żyłka a rolka w kołowrotku? Testowałeś inną żyłkę czy tylko przy tej tak się dzieje? W każdym razie kropelka oliwy po przeczyszczeniu rolki nie zaszkodzi.

Natomiast jeżeli chodzi o żyłkę to popatrz na Daiwa Sensor. Jest o nie trochę na forum.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #28 dnia: 21.08.2017, 19:24 »
Słusznie Kolega podpowiada, Daiwa Sensor to dobra żyłka. Doskonałej jakości jest też Dragon Maxima. Po drugie, aby jeszcze zminimalizować ten problem, zainstaluj na żyłce 50 cm odcinek plecionki, który za pomocą słusznej wielkości krętlika połącz z żyłką główną. Potem na plećkę nawlecz koszyk do Metody. Ten drobny trick, bardzo oszczędza żyłkę i minimalizuje jej skręcanie.
Dodatkowo, duży krętlik dociska linkę do dna, ryby mniej się o nią ocierają, a tym samym mniej się płoszą.

Offline pucer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skręcająca się żyłka
« Odpowiedź #29 dnia: 21.08.2017, 19:37 »
Co do rolki kołowrotka nigdy nie zaglądałem a jak wymieniałem żyłkę to zazwyczaj na tą samą . Co do patentu krętlik z plecionką spróbuję jak wymienię żyłkę na lepszą . Ja stosuję ciężarek przelotowy 3g zastopowany stoperami w odległości około 30 - 35 cm przed  podajnikiem. Mniej fałszywych brań i więcej ryb na haku.:) Ale to z krętlikiem może być lepsze muszę wypróbować.