Autor Wątek: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 6896 razy)

Offline Szymek123

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« dnia: 27.08.2020, 14:10 »
Ten wątek jest dla osób które chcą zadać jedno, dwa pytania o dany gatunek ryby, a nie chcą zaśmiecać forum krótkimi wątkami.

Ja zacznę:
Czy to prawda, że jesiotr może dostać zawału serca (zdechnąć) podczas ostrego siłowego holu. Podobno wkłada wtedy cała swoją siłę w ucieczkę i wtedy może dojść do zawału. Czy ktoś wie coś może na ten temat?

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2020, 14:26 »
Czy może dostać zawału serca to nie wiem, ale pewne jest że taki jesiotr będzie walczył do końca, a bardzo często wypuszczając go trzeba natlenić rybkę bo nie ma sił do odpłynięcia.
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 506
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #2 dnia: 27.08.2020, 18:49 »
Każda ryba walczy z całych sił, bo walczy o życie. Te wielokrotnie wypuszczane walczą słabiej, bo się nauczyły...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2020, 21:05 »
Kiedyś czytałem (zresztą na tym forum :) ), że potarcie rany po kolcu sumika karłowatego jego białym brzuchem uśmierza ból. Pomyślałem wtedy, że to niemożliwe, abym tarł takim paskudztwem ranę. Oczywiście jakiś czas potem wpakowałem sobie kolec sumika w rękę a ból okazał się naprawdę bardzo nieprzyjemny. Zdesperowany wykorzystałem przeczytaną radę i ból  minął praktycznie natychmiast. Nie sądzę, by zadziałał tu efekt placebo, może sumiki w ten sposób "leczą" się z ran otrzymanych podczas tarła bądź żerowania. Zresztą nie wiem dlaczego tak jest, najważniejsze, że patent zadziałał, chociaż na szczęście nie miałem okazji do ponownego testu.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 683
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #4 dnia: 28.08.2020, 00:58 »
To ja też zapytam o pewną legendę:
Widział ktoś jak węgorz wychodzi na brzeg?

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #5 dnia: 28.08.2020, 02:59 »
Ostatnio na jednym z kanałów na YT profesor z SGGW potwierdził, że węgorze potrafią przemieszczać się po lądzie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #6 dnia: 28.08.2020, 08:27 »

Czy to prawda, że jesiotr może dostać zawału serca (zdechnąć) podczas ostrego siłowego holu. Podobno wkłada wtedy cała swoją siłę w ucieczkę i wtedy może dojść do zawału. Czy ktoś wie coś może na ten temat?

Rozmawiałem na temat jesiotrów z jednym właścicielem komercji, gdzie jest ich sporo. Zacząłem od pytania, dlaczego ich tam tyle wpuścił. Wtedy oświecił mnie, że karpia jest tam 20 razy więcej. Bo jesiotr to żarłok i ryba nie zwracająca wielkiej uwagi na stres związany z holowaniem. Po prostu cały czas wcina. Karp okazuje się o wiele bardziej inteligentny, unika pułapek. Moje drugie pytanie dotyczyło traktowania jesiotrów po złowieniu, i tu znów mnie ten człowiek oświecił, że jesiotr może po holu jest bardzo słaby, ale nie zdycha, ale dochodzi powoli do siebie, po czym znów żeruje. Nie miał on praktycznie żadnych przypadków jesiotrów martwych tam, pomimo, że wielu wypuszczało je a te zamiast odpłynąć szły na dno. To taki Rambo, nie do zajechania.

Najlepsze było to, że w wynikach moich i znajomych z forum, którzy tam łowili, jesiotr stanowił około 30-40% połowów (oprócz karpia i amura), pomimo, że stanowił on ponad 5% populacji wszystkich dużych ryb. To znaczyło, że są łowione prawie non stop i wciąż żyją. Gdyby miały ataki serca, to by ich tam nie było po paru latach. Nie dziwią tez pokaleczone pyski, bo jeżeli wciąż żerują i są łowione, to mają też rany.

Nie znaczy to jednak aby nie dbać o nie przy wypuszczaniu :)
Lucjan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #7 dnia: 28.08.2020, 14:01 »
Rozmawiałem na temat jesiotrów z jednym właścicielem komercji, gdzie jest ich sporo. Zacząłem od pytania, dlaczego ich tam tyle wpuścił. Wtedy oświecił mnie, że karpia jest tam 20 razy więcej. Bo jesiotr to żarłok i ryba nie zwracająca wielkiej uwagi na stres związany z holowaniem. Po prostu cały czas wcina. Karp okazuje się o wiele bardziej inteligentny, unika pułapek.

Kiedyś się nad tym zastanawiałem dlaczego ten sam jesiotr potrafi być nawet kilka razy złapany w trakcie jednej zasiadki wędkarskiej. I moim zdaniem nie chodzi o inteligencję ryb ;) Jak ryba żeruje, to wszystko rozbija się o....ewolucję i adaptację. Jesiotry zasiedlające kanadyjskie rzeki powstały prawdopodobnie 9000 lat temu. Szczątki jesiotrów pochodzą nawet z ery jurajskiej. Mamy więc naprawdę długi czas na przystosowanie się do konkretnego środowiska. Poza tym ewolucja u nich przebiega w ciekawy sposób
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C395757%2Cjak-na-zywa-skamienialosc-jesiotr-zbyt-szybko-ewoluuje.html

Umiejscowienie oka u jesiotra też o czymś świadczy. Jednak przede wszystkim budowa oka np. w przypadku jesiotra syberyjskiego, nie jest mocno skomplikowana
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1439-0426.2002.00406.x

Wątpliwe jest więc, aby posługiwał się nim równie sprawnie co jakiś drapieżnik. Poza tym jesiotr ma aż kilka wąsów, co też świadczy o tym, że są mu one do czegoś potrzebne, bowiem wzrok może nie odgrywać tak istotnej roli u niego. Ponadto jest to ryba wędrowna, długowieczna i dożywa do rozmiarów, które ograniczają do minimum ilość naturalnych wrogów, więc należy zadać sobie pytanie, czy przy takiej budowie ciała wzrok będzie odgrywał u niej kluczową rolę w zdobywaniu pożywienia ? 

Inaczej będzie np. u karpia, któremu (zarówno budowa oka), jak i anatomia pozwala dokładnie przyjrzeć się wędkarskiej przynęcie i ocenić ją pod kątem zagrożenia. Zobaczcie jak karpie się ustawiają i patrzą na przynętę leżącą na dnie, a jak tuż pod powierzchnią. Są badania, że potrafią one zapamiętać miejsce w którym zostały złowione i podpływać tam ostrożnie. Świadczyłoby to o tym, że z tym wzrokiem karpia wcale nie jest tak tragicznie, jak się wielu wędkarzom wydaje. I teraz porównajcie sobie anatomię karpia z anatomią jesiotrów. Kompletnie odmienna. Takie jest przynajmniej moje zdanie w temacie dlaczego wielu wędkarzy uważa jesiotra za głupią rybę  :P

Offline Szymek123

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #8 dnia: 28.08.2020, 15:46 »
Jak to jest z tą ostrożnością linów, kiedyś łowiłem z pomostu na spławik i feedera i nic nikomu w ten dzień nie brało, w końcu zmieniłem haczyk na zestawie spławikowym na nr 18 ownera i złapałem dwa prawie pół kilowe liny, były to jedyne ryby złowione w ten dzień na tym łowisku. Pamiętam że wtedy z nudy hałasowałem, tupałem itd.. a mimo wszystko wzięły 2 m od pomostu.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #9 dnia: 28.08.2020, 16:21 »
Widocznie są przyzwyczajone do hałasu i traktują to jako coś normalnego. Na pewno inaczej to wygląda na jakimś jeziorze w środku lasu.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 431
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #10 dnia: 28.08.2020, 18:09 »
Z linami parę razy zdarzało mi się łapać je tuż pod brzegiem (na Baryczy), takie akcje eksperymentalne na koniec zasiadki: widziałem, że pływają blisko, więc ściągałem zestaw na 0,5 - 1m od brzegu, leżący spławik, brały spod nóg. Fakt, że mowa o małych sztukach 20-25 cm.
Natomiast najbardziej zdziwiłem się łowiąc płochliwe klenie ("oko w każdej łusce") - zaraz po wrzuceniu kilku sporych kul kukurydzy zlepianej jakimś błotem, gdy jeszcze łaziłem po brzegu, płukałem ręce i myślałem, że będzie pół godziny spokoju co najmniej. W ciągu 20 minut wpadły 3 ładne sztuki. A miałem jeszcze spudłowane zacięcia. Nic ich nie ruszało, brania były natychmiast po wrzuceniu zestawu do wody. Aż mi głupio było, bo łowiłem jak łajza jakaś, na stojąco, 3 metry od brzegu, wody po pas. Nie powiem, że płochliwość kleni to mit, ale po prostu różnie bywa.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #11 dnia: 28.08.2020, 18:30 »
A jak uważacie jak się ma "mit" o tym, że nad wodą trzeba być cicho, bo ryby się płoszą do zawodów wędkarskich gdzie tuż nad brzegiem odpalane jest 50 wkrętarek we wiadrach ;)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #12 dnia: 28.08.2020, 19:04 »
To wszystko zależy, do jakich dźwięków ryby są przyzwyczajone a które są dla nich nienaturalne. Jedną komercję mam koło czynnej żwirowni. Tam nie bałbym się wbijać młotkiem sztycy od parasola. Ale nie zrobiłbym tego nad leśnym oczkiem, chyba, że obok trwał by wyrąb i zwózka drzew.
Kiedyś widziałem kilka dużych amurów przepływających na skos przez kąpielisko ogrodzone linami obok pluskających się ludzi.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #13 dnia: 28.08.2020, 20:36 »
A jak uważacie jak się ma "mit" o tym, że nad wodą trzeba być cicho, bo ryby się płoszą do zawodów wędkarskich gdzie tuż nad brzegiem odpalane jest 50 wkrętarek we wiadrach ;)

Ja zauważyłem pewną zależność...

Na zalewach/wodach stojących, gdzie ciągle jest jakiś ruch (spacerowicze, wędkarze, psy, rowerzyści itd.) ma to zdecydowanie mniejsze znaczenie niż np. na rzekach, gdzie "skradasz" się na swoją miejscówkę. Z doświadczenia na jednej z rzek w świętokrzyskiem wiem, że jak była cisza, to miałem sporo brań. Jak przyszedł mój wujek albo tata żeby sprawdzić jak mi idzie, to było po braniach i wracałem do domu... co w sumie też było ok, można było siąść przy piwku i pogadać ;)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Fakty i mity o rybach. Pytania i odpowiedzi
« Odpowiedź #14 dnia: 28.08.2020, 20:43 »
Łowiłem swego czasu fajne leszcze, mając z boku sporą ilość kąpiących się ludzi ;)