Autor Wątek: Przypon do trupka  (Przeczytany 11024 razy)

Offline merdoczek22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: 5
Przypon do trupka
« dnia: 20.05.2019, 21:50 »
Z czego robicie albo jakich przyponów urzywacie do połowu na trupka.
Zazwyczaj na trupka padają łupem sandacze i sumy z tego co wyczytałem na forum ale trafiają się szczupaki które robią troche bałaganu.
 Do tej pory cdrapieżniki łowiłem na gumki (JIGOWANIE).
W TYM Roku chciałbym spróbować swoich sił z trupkiem bądz filetem. Mam dylemat bo do spinningowania stosowałem fluorocarbon ( berkley 0.25mm) i radził sobie bez ptoblemu z tarką suma czy zębami szczupłego.
 Na forum nie znalazłem nic na temat materiałów które używacie na przypony do trupka.
Myślałem o kevlarze ale podobno nie daje rady zębą szczupaka. Pozostaje wolfram? Czy waszym zdaniem to dobry wybór? Czy wolfram zmniejszy ilość brać ostrożnych sandaczy.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przypon do trupka
« Odpowiedź #1 dnia: 20.05.2019, 22:40 »
Niestety, nie można pisać, że fluorocarbon o grubości 0,25 mm radzi sobie bez problemu z zębami szczupaka, nawet ten najlepszy. Miałeś dużo szczęścia, stosując tak cienki fluorocarbon, bo prawda jest taka, że byle pistolet przecina linkę z tego materiału o grubości 0,25 mm. Wędkarze specjalizujący się w połowach szczupaków twierdzą, że względny spokój gwarantuje fluorocarbon o grubości około 0,7 mm. Piszę to, bo ktoś mógłby zasugerować się Twoimi obserwacjami odnośnie grubości przyponu. Największe szczupaki złowiłem na... żyłkę o gr. 0,18 mm (tak zwane przyłowy), jednak wiem, co może przeciąć szczupak, a czego nie. Fluorocarbon o grubości 0,25 mm jako zabezpieczenie przed szczupaczymi zębami? Nie, nie i jeszcze raz nie ;) Jak wspomniałem - miałeś dużo, dużo szczęścia, to wszystko. Jeśli ktoś uważa, że jest inaczej, proszę przestudiować temat, analizując opinie o fluorocarbonie i szczupakach.
Jacek

Offline merdoczek22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: 5
Odp: Przypon do trupka
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2019, 08:41 »
Więc jaki materiał na przypon Byś polecił do trupka bądz fileta z gruntu?

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon do trupka
« Odpowiedź #3 dnia: 22.05.2019, 21:31 »
Ja kiedyś łowiłem z wędkarzem, który do trupka używał wyjątkowo miękkiej stalowej plecionki. Dał mi kilka przyponów i z powodzeniem używałem ją do spinningu, polując na okonie i sandacze, bojąc się jednocześnie szczupaczych zębów.
Później okazało się, że był to materiał sprzedawany przez firmę Jaxon o nazwie Micro Plus.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przypon do trupka
« Odpowiedź #4 dnia: 26.05.2019, 00:14 »
Dokładnie , jak pisze przedmówca. Jaxon Micro Plus. Fajny materiał, za małe pieniądze (15PLN za 5m). Mało tego, okazuje się, że jest to tylko konfekcja Jaxona, produkowana w Stanach. Prawdopodobnie AFW - używałem kiedyś AFW i wyglądała identycznie. Na 9kg metrowe szczupaki wyjeżdżają bez problemu. Można zarabiać na cybantach, ale też fajnie daje się wiązać. Łatwo się rozwija w miejscu cięcia, chyba , że użyje się kleju typu kropelka lub mocno przypali zapalniczką.