Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 146661 razy)

Offline robertos12

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #195 dnia: 25.11.2019, 19:37 »
Dzięki. Słusznie. Byłem drugi raz. Błędy nieco skorygowane. Wyciągnięte tylko (albo aż w stosunku do poprzedniego wypadu) dwie płocie w tym jedna naprawdę solidnie przygięła lekkiego pickera. Ale już wiem "czym to się je". Brań było co najmniej kilka więcej - ale z mojej winy nie wyjąłem ryb (zły wybór stanowiska - przeszkadzały krzaki :D ).

Next time będzie juz znacznie, znacznie lepiej. 
Ryby oczywiście wróciły do wody. 


Po pierwsze i po ostatnie 8)

* nie na świta(południe i do wieczora)
* towar do nęcenia w kolorze czekolady(gorzkiej), bo dno kanału czarne jak...
* spożywki dobrej tylko 0,5 do 1 kg, plus 1-2 kg ziemi czarnej(Bełchatowska...)
* nie garść robaków tylko garstka pinki albo wcale(ewentualnie dżoker)
* Kowalczyka(na tą porę to najgorszy wybór, bo woda wielka i ciężko zlokalizować rybę)
* szukaj wąskiego kanału, albo pomacaj w tych portach, a w szczególności środkowa zatoka(ryba tam się zbiera na zimę)
* woda 2 m i więcej(ale to nie reguła)
* brzeg ten cieplejszy(najwięcej nasłoneczniony w miarę możliwości)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #196 dnia: 14.12.2019, 09:17 »
Pany na obecną porę roku płocie w zbiorniku ze stojącą wodą (głębokość ok. 4 m, woda przejrzysta) lepiej atakować na feeder klasyk czy metodę (planowane łowienie będzie na miksowany chleb tostowy, czarną zanętę płociową, gotowane konopie)?
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #197 dnia: 14.12.2019, 09:23 »
Zależy jakie masz podajniki i co tam zapodasz. Jeżeli miks oprzesz na przykład na mieszance ziemi z chlebem tostowym spreparowanym, to ma to sens. Jednak białe musisz zrolować. Ja bym raczej wolał helikopter tutaj, do tego miksu, i białe żywe na haku, ewentualnie pinkę czy ochotkę. Oczywiście w przypadku Metody rozmiar podajnika musi być odpowiednio mały.

Wiele zależy gdzie łowisz. Jeżeli na zimowisku gdzie jest płoć, to wtedy możesz polować na te większe, i wtedy Metoda nie jest złym rozwiązaniem. Jednak jeżeli nie ma dużej koncentracji ryby, to lepiej zastosować zestaw 'klasyczny'. Ogólnie tutaj można stosować różnego rodzaju koszyki, to znaczy odpowiednio małe, tak aby nie przenęcić miejscówki lub nie robić dużego plusku. Po to one są :) Drennan ma tu naprawdę świetną rozmiarówkę na zimę.

Tak na marginesie, czy helikopter to zestaw klasyczny czy też nie? Czy kryterium podziału tutaj są reguły MŚ w feederze jakie przyjęto w PZW?
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #198 dnia: 14.12.2019, 19:14 »
Osobiście dla mnie helikopter to klasyk, mega skuteczny i w tym roku dał mi sporo fajnych rybek na mojej wodzie ;)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #199 dnia: 19.12.2019, 20:49 »
Na łowienie płoci w obecnej porze należy stosować małe podajniki feederowe. Które z poniższych należy lepiej stosować?

- mające trzy rzędy oczek w siatce
https://www.raven-fishing.pl/serie-walter-tunnel-koszyk-zanetowy-wysokosc-2cm-10g/pl/product/45400/ mają trzy rzędy oczek

- mające sześć rzędów oczek w siatce
https://uprzema.pl/koszyk-zanetowy-eko-10g-3237mm-jaxon-p-2898.html

- mające jeszcze inną liczbę rzędów oczek w siatce?
Marcin

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #200 dnia: 19.12.2019, 22:05 »
Koszyk może być nawet ten większy, a zubożona zanęta np. ziemią z kretowiska.
Jedyne co, to z robalami uważaj! (ilością)
Paweł.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #201 dnia: 21.12.2019, 12:38 »
Pany, stosował może ktoś z Was zanętę płociową na zimną porę roku MVDE Super Champion Roach? Jak wrażenia?
Marcin

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #202 dnia: 21.12.2019, 13:40 »
Miałem tą zanętę na Kanale Żerańskim. Wyniki niezłe. Zanęta po wrzuceniu do wody jaśnieje i jeśli zależy Ci żeby dalej była tak czarna jak w wiadrze musisz dodać trochę barwnika czarnego. Ogólnie w moim odczuciu lepiej dołożyć parę zł do gross gardonsa sensasa.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #203 dnia: 21.12.2019, 14:02 »
Pany, stosował może ktoś z Was zanętę płociową na zimną porę roku MVDE Super Champion Roach? Jak wrażenia?
Używam jej w wersji Black, bardzo fajna zanętą i u mnie sprawdza się na płotki lepiej niż GG.
Jest kompletna, ewentualnie można trochę podbić jej pracę dodając odrobinę prażonych konopi.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #204 dnia: 21.12.2019, 14:08 »
Warto do niej jeszcze dodać pinki, białe robaki (martwe lub żywe)?
Marcin

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #205 dnia: 21.12.2019, 14:12 »
Pewnie że warto :thumbup:
 Akurat płotki zawsze łowię na żywe robaki, więc najczęściej dodaję w zimnej wodzie trochę pinek.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #206 dnia: 27.12.2019, 19:05 »
W listopadzie i grudniu byłem kilka razy na jeziorku w celu połowienia płoci i zastanawiająca jest jedna rzecz. Płoć jakby nie reaguje na mieszankę zanętową ale reaguje na robaki (pinka, ochotka haczykowa) na haczyku jak podstawi się jej pod nos. Ale po kolei, łowiłem na 2 różne kombinacje zanęty i dodatków.

1. Łowiłem na spławik i na koszyk zanętowy feederowy na skrętce. Do nęcenia wykorzystywałem mieszankę czarnej zanęty płociowej Sensas 3000, ziemi, gotowanych konopi, śladowe ilości pinek. Stosunek ziemi do zanęty 1:1. Jako przynęta na haczyk pinki (białe i czerwone), białe robaki. Na taką kombinacje zanęty i przynęty były 1 czy 2 delikatne sygnalizowania na spławiku oraz sygnalizatorze podwieszanym. Raz jak ściągałem zestaw spławikowy to okazało się, że na haczyku jest płotka bez wcześniejszego jakiegokolwiek nawet delikatnego sygnalizowania brania. Płotka połakomiła się na czerwone pinki na haczyku.

2. Dziś łowiłem na zestaw helikopterowy. Do nęcenia wykorzystałem mieszankę czarnej zanęty płociowej MVDE Super Champion Roach, ziemi, mielonych konopi, śladowe ilości pinek. Stosunek ziemi do zanęty 1:1. Na samym początku łowienia do łowiska trafiły 3 koszyki zanęty z dodatkiem pinki, później co 3-4 zarzucenie do koszyka z mieszanką dodawałem 5-6 pinek. Jako przynęta na haczyk pinki (białe i czerwone), białe robaki, ochotka haczykowa. Na taką kombinację zanęty i przynęty nie było żadnego sygnalizowania brania na sygnalizatorze podwieszanym. Podczas ściągania zestawu helikopterowego okazało się, że na haczyku jest płotka bez wcześniejszego jakiegokolwiek nawet delikatnego sygnalizowania brania. Płotka połakomiła się na 2 ochotki haczykowe na haczyku.

Z tych kilku wędkowań wyłania się obraz, że płotka zimną porą roku w tym jeziorku jakby nie reaguje na nęcenie ale bez problemu bierze przynętę na haczyku jak znajdzie się ona odpowiednio blisko ryby. Spotkaliście się może kiedyś z podobnymi sytuacjami? Co można zrobić, aby płotka zaczęłą reagować na mieszankę zanętową? Zastosować jeszcze inne mieszanki do nęcenia niż już stosowałem?

PS.1. W jeziorku na 100% są płotki. W wakacje bez problemu łowiło się praktycznie płotki co 10-15 minut.

PS.2. Swoją drogą mam zamiar jeszcze przetestować na tym jeziorku łowienie płoci na zestaw helikopterowy z wykorzystaniem podajnika do robaków oraz łowienie na koszyk feederowy na skrętce na miksowany chleb tostowy oraz pastę serową, ale najbardziej intrygujące jest to dlaczego płotka nie reaguje na zanętę, a bez problemu zjada przynętę na haczyku jak znajdzie się blisko niej.
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #207 dnia: 29.12.2019, 00:46 »
Podbijam :)
Marcin

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #208 dnia: 29.12.2019, 09:50 »
A skąd wniosek, że nie reaguje na zanętę?

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #209 dnia: 29.12.2019, 12:20 »
A skąd wniosek, że nie reaguje na zanętę?

Na podstawie braku brań w miejscu nęcenia w przypadku łowienia na spławik oraz braku brań na mieszanki zanętowe podane w koszykach zanętowych (łowienie na koszyk feederowy na skrętce oraz na zestaw helikopterowy).
Marcin