Autor Wątek: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski  (Przeczytany 5238 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #30 dnia: 21.10.2018, 20:43 »
Nie rozumiem Kolegów, którzy psioczą na zarybianie sumem.
Nie chcecie mieć drugiego Padu czy Ebro?

Wisła, Odra nigdy nie będzie Ebro ;) Jestem w Hiszpanii tak z 2 razy do roku ( z racji towarzystwa z którym jestem to zwykle nie wędkuje) i z rozmów z wędkarzami wynika, iż oni sami nie spodziewali się tego, że Ebro stanie się tak dużą atrakcją turystyczną. Tego suma tam kiedyś nie było. Wpuszczono go dopiero w latach 70-tych. Jednak ogólny syf jakim jest do tej pory Ebro (oczywiście nie na wszystkich odcinkach - moi rozmówcy wręcz podkreślali radioaktywność ryb na niektórych odcinkach :P), pozwolił rybom tam żyjącym się uchować i urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów.

Hiszpanie w przeciwieństwie do Polaków nie odkryli uroków słoika z octem ;) A ryby jedzą. Również sumy. Syf plus warunki klimatyczne - bardzo długi sezon żerowania, bardzo krótkie zimy ( zdecydowanie cieplejsze niż w Polsce, aczkolwiek też potrafi "przypiździć" w tym ichniejszym budownictwie), jak i minimalna ilość innych gatunków drapieżników gwarantują rybom duże przyrosty. Mają tam olbrzymie ilości kormoranów. Nie mają jednak tam odpowiednika polskiej myśli naukowej wprowadzającej w życie projekt "racjonalnej gospodarki rybackiej". Z rzeki zrobili atrakcje, dzięki której zgarniają miliony euro rocznie. Hiszpania rozwija się dzięki turystyce. Polska dopiero to odkrywa.

Jednak Hiszpanie mają inne problemy...z ekologami. Słyszałem będąc w Madrycie rok temu, że odbywały się tam kilkunastotysięczne manifestacje wędkarzy, farmerów, właścicieli pensjonatów ( a nie kilkuosobowe jak w Polsce ;) ) odnośnie zablokowania zmian w prawie dotyczących nakazu ubijania gatunków obcych np. karpia, szczupaka. Wiem, że naukowcy IRŚ nie mogą w to uwierzyć, ale ludzie manifestowali o zachowanie C&R, bowiem tamtejsze lobby ekologów uznało m.in. karpia za zagrożenie dla lokalnych wód. Sprawa skończyła się w tamtejszym Sądzie Najwyższym. Nie znam dokładnie tamtejszego sądownictwa, wiem że w niektórych prowincjach nadal toczy się batalia o C&R, choć bodajże w Aragonii C&R wygrało batalię z ekologami.


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #31 dnia: 21.10.2018, 22:57 »
Problem Ebro to zanikanie lokalnych gatunków, na rzecz inwazyjnych. Ekolodzy lub ichtiolodzy mają osobne podejście, i rzadko kiedy staną tu po stronie wędkarzy czy lokalnego biznesu wędkarsko-turystycznego. A wyobraźmy sobie ile tam jest kasy, skoro przewodnik nęci miejscówkę worem pelletów Coppensa (25 kg). Samo Ebro to słaba atrakcja turystyczna, więc takie sumy czy karpie to świetny magnes. Pytanie gdzie jest jakaś granica? Co z innymi rzekami które podbija sum? Czy brzana comizo przetrwa jeżeli sum dostanie się do nich? No właśnie...

Z drugiej strony Polska nie będzie Hiszpanią, bo Wisła czy Odra jest często nieprzewidywalna, są powodzie, niżówki. Jednak turyści mogą się pojawiać, zwłaszcza jak będzie co łowić. Dlaczego jednak nie stawiać na normalność? Zauważcie skąd się biorą zarybienia sumem. Wg mnie jest to efekt pogromu szczupaka, jaki dokonuje się w polskich wodach. Od 1 maja przez dwa tygodnie wybija się masę tych ryb, potem zostają resztki. Do tego w PZW nie ma żadnego kodeksu odnośnie postępowania ze szczupakiem. Polski wędkarz często nie ma sprzętu aby wyhaczyć rybę bez szwanku, nie ma mowy aby nie uratował przynęty :facepalm: To pokazuje zacofanie wędkarzy w Polsce. Aby był drapieżnik, co może zastąpić szczupaka, wprowadza się suma. Ale to znowu niesie ze sobą skutki uboczne niestety...

Dlaczego więc nie chronić szczupaka? I tu IRŚ strzela sobie gola. Bo ryby trzeba zabierać, bo górne wymiary ochronne sa złe... Idioci. Najbardziej zastanawia mnie, dlaczego nie mogą ci goście zrobić dwóch wersji gospodarki wodami, wędkarskiej i rybackiej. Byłoby całkiem inaczej... kto wie, czy powodem nie są prace naukowe naszych milusińskich :) przecież muszą pisać ich 5 w ciągu roku. Jakby to wyglądało, gdyby zaprzeczyli sobie, zakwestionowali teorie i prawdy objawione ukazane przez króla rybackiej nauki, co ma wszelkie tytuły - mowa o zacnym jakże panu Wołosie :)

Jak się temu przyjrzeć, co się wyrabia w Polsce z wodami, krew człowieka zalewa. Całe szczęście jadę jutro na brzany, na normalną wodę, widmo Wołosów, Rybali i Kotwiców mi nie zagraża :) Moim problemem jest pogoda, to, czy uda mi się wreszcie złowić życiówkę :)
Lucjan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #32 dnia: 21.10.2018, 23:03 »
Całe szczęście jadę jutro na brzany, na normalną wodę, widmo Wołosów, Rybali i Kotwiców mi nie zagraża :) Moim problemem jest pogoda, to, czy uda mi się wreszcie złowić życiówkę :)

Poplułem monitor herbatą ;D Uważaj na kormorany :-X

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #33 dnia: 25.10.2018, 14:42 »
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #34 dnia: 25.10.2018, 16:13 »
Cytuj
Po publikacji zdjęć z połowu na pana Szymona wylała się fala hejtu. Zarzucano mu nieludzkie podejście do natury i zabawę kosztem zwierząt. Odpowiedział w bardzo wymowny sposób.
"Każda osoba, która nie ma o tym zielonego pojęcia i napisała bzdurne komentarze może pocałować mnie w dupę. Z Pozdrowieniami dla tych normalnych" - napisał na Facebooku.

 :beer:
Paweł.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #35 dnia: 25.10.2018, 22:06 »
Cytuj
Po publikacji zdjęć z połowu na pana Szymona wylała się fala hejtu. Zarzucano mu nieludzkie podejście do natury i zabawę kosztem zwierząt. Odpowiedział w bardzo wymowny sposób.
"Każda osoba, która nie ma o tym zielonego pojęcia i napisała bzdurne komentarze może pocałować mnie w dupę. Z Pozdrowieniami dla tych normalnych" - napisał na Facebooku.

 :beer:

Genialne :D :D :D
Lucjan

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #36 dnia: 01.11.2018, 07:50 »

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #37 dnia: 07.11.2018, 13:56 »
Pamiętacie tą historię...


Sum podobno zdechł - tak piszą ludzie na fejsie - ciekawe czy to prawda?
Maciek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #38 dnia: 07.11.2018, 14:12 »
Niby z kiedy jest ta informacja na FB?
Nie mam FB, nie śledzę grup na FB itd...
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #39 dnia: 07.11.2018, 16:47 »
Z grupy rybnickie morze.
Piszą tam chłopaki, że padł ten sum. Znaleziono go zdechłego.
Maciek

timken

  • Gość
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #40 dnia: 07.11.2018, 16:56 »
Piszą, że ponoć ... sąsiad widział ;) Podpisany był? Mało takich w tamtej wodzie? Dla mnie to niepotwierdzona informacja. Czy to TEN czy inny, mimo wszystko szkoda "dziadka" :(

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #41 dnia: 07.11.2018, 17:01 »
Podobno tysiąc dwieście złotych za transport i utylizację padliny. Nie chcę mi się wierzyć, że nie ma żadnych zdjęć truchła... Śmierdzi mi to sensacją.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #42 dnia: 07.11.2018, 17:20 »
Będą foty, będzie dowód.
A poza tym - zawsze istnieje ryzyko, że wypuszczona ryba padnie. Niewielkie, ale istnieje. Natomiast ze 100% pewnością można stwierdzić, że jeśli się okaz zabije, to on już nie odżyje.

Zdumiewa mnie cały czas wytaczana przez wszelkiej maści mięsiarstwo argumentacja, że oto jakaś wypuszczona ryba zdechła, więc należało ją od razu zabić. Wtedy by nie zdechła.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #43 dnia: 07.11.2018, 17:35 »
[...] oto jakaś wypuszczona ryba zdechła, więc należało ją od razu zabić. Wtedy by nie zdechła.
Tak, nie zdechłaby, bo zostałaby zabita. No kurna proste jak metr sznurka w kieszeni.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #44 dnia: 07.11.2018, 17:38 »
Twarda logika. Z nią nie wygrasz.
Krwawy Michał

Purple Life Matters