Autor Wątek: Metodą w rzece Warcie?  (Przeczytany 45917 razy)

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #15 dnia: 21.10.2014, 18:43 »
używam podajników ESP 56g z karpiówką Anaconda Base i bardzo długo nie mogłem doczekać się jakiejś większej ryby.Zaś moja żona z powodzeniem łowiła ciekawe ryby na podajnik Drennana 25g i 35g przy pomocy dość sztywnego Feedera.Co ciekawe ja łapałem wyrośnięte płotki.I nareszcie na początku października ,po godzinie 21 trafił się karp 1,3 kg (potwór to on nie był) na dwie kukurydze na włosie.Na wiosnę dalej będę próbował takim zestawem,choć pod choinkę szykowany jest typowy zestaw do metody.
Pozdrawiam
Jacek

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #16 dnia: 21.10.2014, 20:19 »
Szukałem coś sensownego w rodzaju tego koszyczka Korum i znalazłem takie coś Trapera

Ma to wage 60 gram, regulowane otworki (niby dla robaków białych) i jesli to dociążę dodatkowo ołowianą płytką do ok 110 gram to się powinno chyba na Warte nadać. Planuje tam nasypać różne pellety 2-3-4mm. Jedno jeszcze mam pytanie: czy zastosować zestaw zupełnie przelotowy czy też jakis stoperek po drodze do wędki? Jakies 30-40 cm od przyponu? Tutaj jeszcze mam wątpliwości. KOszyk to wiadomo że na malutkim koraliku z agrafką będzie przelotowy.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #17 dnia: 21.10.2014, 21:27 »
Możesz dać stoper na samym początku. Jeżeli użyjesz haków włosowych, to efekt samozacięcia jest lepszy (przy zwykłych hakach też). Ten koszyk to zerżnięcie modelu Drennana - trochę pojechali Traperzy... ;) Jeżeli otwory są za małe - to powiększ je. Szybki nurt usunie pellety bez problemu - ważne aby nie za szybko. To na co musisz uważać, to aby nie dać zbyt dużych pelletów - bo te pęczniejąc mogą być zbyt duże aby koszyk opuścić. Najlepiej metodą prób i błędów. Najlepsze jest powolne 'wymywanie'. Białe, konopie, kastery, siekana dendrobena - wszystko się tu nada. Możesz też oczywiście walnąć kule zanęty - a koszykiem poprawiać... Zależy jak daleko od brzegu łowisz.

Na rzece może wszystko uderzyć w takie dwa robaki - i to jest piękno zestawu... Na zimniejszej wodzie można tak skusić klenia. Świetnie też działa spreparowany chleb tostowy... Musisz się dopasować do rzeki i jej rybostanu. Na Trencie są goście, co z małymi podajnikami, w środku z miksem kastery-konopie, łowią brzany do 6 kilogramów, i to po kilkanaście w ciągu dnia. A inni mają kulki, pellety, zanety, wszystko! I mówią, że ryb nie ma lub nie współpracują - nie łowią nic... :)
Lucjan

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #18 dnia: 22.10.2014, 14:19 »
Ciagle przewija się w tematach "haczyk wlosowy"- Czy mógłbyś Luk wyjasnic czym on szczególnym sie wyróżnia? Ponieważ lubie haczyki małe czyli max 10-12 to musze sam wiązać co zreszta lubię. Stoję wobec tego przed wyborem odpowiedniego małego haka do "włosa".
Jak tego w Polsce szukać?
Znalazłem coś takiego u nas w kraju
http://sklep-wedkarski-gozdawa.pl/preston-innovations/feeder/stoper-do-przynety-rapid-stops.html

Czy to jest ten quick/pusch stoper? Bo zaciekawił mnie ten patencik. Często mnie denerwowało to zakładanie stoperków klasycznych.
Jeszcze sprawa tej fibre paste - która bedzie uniwersalna na Wartę?
jest u nas taki wybór:
http://sklep-wedkarski-gozdawa.pl/sonubaits/w.html
Co będę opowiadał wiele - postanowiłem zastosować Twoje sposoby Luk z Trentu na Wartę no i sprawdzic co wyniknie. Wybieram sie w sobote/niedzielę.
Więc wiele czasu nie mam na uzupełnienie zapasów zanet/przynet.

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #19 dnia: 22.10.2014, 15:06 »
Petrosbike może haczyki GURU. Ja kupuję w tym sklepie http://bialaryba.pl/haki-z-przyponami-guru-speedstop-rigs-nr-14-9lb-p-7109.html  :) Kup lepiej zestaw bo igła jest potrzebna do zakładania przynęty http://bialaryba.pl/igla-guru-speed-needle-and-speed-stops-1szt-p-7113.html
Robert

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #20 dnia: 22.10.2014, 15:52 »
A to jakas specjalna ta igła z jakimś przemyślnym systemem ? czy po prostu igła w oprawce?

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #21 dnia: 22.10.2014, 15:58 »
Hak włosowy ma inną konstrukcje od zwykłego haczyka. Nie służy do nabijania przynęt, tylko ma za zadanie łatwo penetrować rybią wargę. Ryba podnosząc przynętę zacina się dzięki ciężarkowi - ma miejsce tzw. bolt effect jak to mówia Anglicy. Haki te sa niesamowicie ostre, i ich profil daje większe szanse na wbicie się w rybi pysk. Sama ryba połyka przynęte bez problemu - sąsiedztwo  haka jej nie przeszkadza, co istotne prezentacja całości jest często idealna. Żyłka jest na dnie, nie ma co płoszyć tak bardzo ryby jak w przypadku spławika - gdzie żyłka pionowo praktycznie opada w dół i często ryba ja widzi...
 Zwykły hak jest zazwyczaj zrobiony z cienkiego drutu, aby łatwo nabijac przynety na niego, jego profil zależy też od jej rodzaju. Przy hakach włosowych drut jest gruby, hak bardzo mocny. Co je cechuje to oczko - które jest często na tyle duże aby dwukrotnie mogła przejść przez nie żyłka (przy węźle bez węzła). Teraz w kombinacji z push stopem (quick stopem lub rapid stopem - firmy stosują inne nazwy) - jest to swietna rzecz do gruntowych łowów. Push stop pozwala na nabicie przynety w szybki sposób - jako, że jest mocowany na włosie - łatwo blokuje przynete działając jak stoper. Potrzeba do niego igły o średnicy 1,5 mm. Kupując jakies pellety lub kulki z Sonubaitsa - masz taką igłę w pudełeczku.

Co do pasty - to nie musisz kupować jej, możesz uzyć zanęty Match Method Dark (lub zwykłej - match Method Mix) zmieszanej ze zmielonymi lekko płatkami owsianymi. Jak dodasz jakis aromatów - to pasta będzie miec idealny zapach. Konopie, coś rybnego, truskawka - to ma sens! Nie wiem czy wyjdzie pasta zrobiona z zanety na bazie odpadków cukierniczych, nie próbowałem... Mozna użyć też do pasty zmieloonych pelletów, byłyby idealne!
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #22 dnia: 22.10.2014, 16:16 »
W tym sklepie też są quickstopy do samodzielnego montażu:
http://www.raven-fishing.pl/pl/products/karp/2677_stopery_do_kulek_proteinowych/korum/quickstops/
Są też haczyki Guru,ja polecam QM1.
Igła Korum do przebijania(przewlekania quickstopa) ma 1mm  są 2szt.w opakowaniu a cena to około 8zł za opakowanie,ale może być cokolwiek czym da się przecisnąć stoper nawet kil od spławika. Wiązanie jest bardzo proste.
http://www.raven-fishing.pl/pl/brands/splawik_i_grunt/2929_haczyki/guru/

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #23 dnia: 22.10.2014, 21:23 »
Tylko jak sam sobie zrobisz igłę to pamiętaj, aby czubek nie był zaostrzony, bo będzie przebijał  :-[ quickstopa.
Robert

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #24 dnia: 22.10.2014, 22:50 »
Pierwszą igłe do Quickstopa wykonałem z szydełka i dopasowałem do średnicy wewnętrznej Quickstopa tylko jak wspomniał s7 czubek stępiony.Japońskie szydełka w sklepie z galanterią są tanie. ;)

elvis77

  • Gość
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #25 dnia: 22.10.2014, 23:26 »
Może to być nawet spinacz biurowy ważne, żeby działało. Co prawda lepiej jak jest mocniejsza bo niekiedy trzeba zrobić otwór wstępny pod quickstopa,chyba że ma się też wiertełko.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #26 dnia: 23.10.2014, 00:28 »
Od razu powiem, że najlepiej mieć i jedno i drugie  czyli i igłę i wiertełko. Średnica quick stopa to 1,5 mm - i Drennan ma świetny zestaw (igła i wiertełko). Trzeba często robić otwory w twardych kulkach proteinowych, lub tez przebijać pellety, które pękają - i bez nawiercania niewiele da się zrobić. Ja mam wiertełko 1 mm nawet - do wstepnego nawiercania bardziej delikatnych przynęt. Póxniej wiercę juz normalnie i zakładam quick stopa.

Zwłaszcza jak sie robi zimniej - schodzi się z wielkością przynęt w dół. Mam kulki 8 i 6 mm, które wcale nie jest łatwo nawiercić... Sam quick stop to zbyt mało. Zwłaszcza Korum'owy - który jest tepy i się łamie...
Lucjan

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #27 dnia: 23.10.2014, 11:28 »
No super - zaczyna sie coraz lepiej w Polsce dziać , widac dochodzimy do europu i UK w szybkim tempie. Dobrze bo mnie to cieszy że te techniki sie przyjmują u nas.
Kupiłem wczoraj pellety Trapera 8mm Red Worms. Zmieliłem na próbę troche na dobniutko i domoczyłem wodą. Okazało sie że wyszła z tego całkiem niezła pasta. Gdyby do niej dodac coś jeszcze włóknistego byłoby super. Czyli nasi juz robią to co Sonubaits. Równiez zanęta Feeder Trapera po dodatkowym zmieleniu okazuje sie bardzo dobrym dodatkiem do tzw Mix'u Lukiego 50/50. Pewnie zastapi Sonubaitsa Method Feeder Mix za 42 zł :)
Powoli sie rozglądam wokół i faktycznie, spróbowałem Lorpio pellets 1,5mm Micro Rising dosypując go do tej pasty z pelletu Red Worm i wychodzi super mix do koszyka lub podajnika. Również Lorpio premium pellets method basic 4mm po namoczeniu i zmieszaniu z zanętą feeder Trapera swietnie sie trzyma w podajniku.
Czyli pole do eksperymerntów już jest. Do niedzieli jeszcze wyszykuje wedkę.
Tylko.... czy mój feder sprzed 10lat Robinson Xenon o cw do 90gr poradzi z wyrzutem 120gramowego podajnika ? czy zabrac do tych celów karpiówkę/gruntówkę?
Bo i takie mam w zapasach Robinsona. Swego czasu były to łatwo dostepne, niedrogie a swietnie wykonane wędki.
Dzięki za linki do tych drobiazgów. Nie ma to jak forum ;D

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #28 dnia: 23.10.2014, 11:46 »
W tym sklepie też są quickstopy do samodzielnego montażu:
http://www.raven-fishing.pl/pl/products/karp/2677_stopery_do_kulek_proteinowych/korum/quickstops/
Są też haczyki Guru,ja polecam QM1.
Igła Korum do przebijania(przewlekania quickstopa) ma 1mm  są 2szt.w opakowaniu a cena to około 8zł za opakowanie,ale może być cokolwiek czym da się przecisnąć stoper nawet kil od spławika. Wiązanie jest bardzo proste.
http://www.raven-fishing.pl/pl/brands/splawik_i_grunt/2929_haczyki/guru/

Mam pytanie o te haczyki QM1 - rozmiar na przykład 14 - jakim typowym haczykom "tyczkowo/batowym" ten rozmiar odpowiada. Pytam bo wiem że co producent to inne rozmiarówki. Czyli mniej więcej jaki to ma w milimetrach szerokość łuku od trzonka do grota. Wtedy mi to coś powie konkretniejszego.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metodą w rzece Warcie?
« Odpowiedź #29 dnia: 23.10.2014, 13:28 »
Mam pytanie o te haczyki QM1 - rozmiar na przykład 14 - jakim typowym haczykom "tyczkowo/batowym" ten rozmiar odpowiada. Pytam bo wiem że co producent to inne rozmiarówki. Czyli mniej więcej jaki to ma w milimetrach szerokość łuku od trzonka do grota. Wtedy mi to coś powie konkretniejszego.
TUTAJ dyskutowaliśmy o tych haczykach.
Zmierzyłem właśnie dla Ciebie. Odległość od trzonu do grotu to 4,8 mm. W najszerszym miejscu łuk kolankowy ma szerokość 5,8 mm. Mowa oczywiście o rozmiarze 14.
Pozdrawiam
Mateusz