Autor Wątek: Pisownia  (Przeczytany 59161 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Pisownia
« dnia: 07.08.2015, 09:15 »
Mała prośba odnośnie pisowni.

Wspólnie z Mateo dbamy o jak najlepszy wygląd forum... Wszystkie treści publikowane na forum są indeksowane przez roboty sieciowe. Wpisywane przez nas słowa widoczne są później w wyszukiwarkach. Wystarczy, że zaznaczycie jakiekolwiek zdanie z forum i wkleicie je w Google.

Strona ta oraz zawartość wstawianych przez nas wiadomości są więc sieciową wizytówką portalu.

Nie oznacza to, że musimy nienagannie pisać i dążyć do językowego puryzmu.

Ponadto zdajemy sobie sprawę z tego, że są wśród nas koledzy z dysortografią, dla których pisanie nie jest rzeczą łatwą.
Mamy jednak wrażenie jest również sporo osób, które w ogóle nie zwracają uwagi na to, jak piszą. Nie stosują polskich znaków diakrytycznych. Znaki interpunkcyjne jakby dla nich nie istniały. Nie istnieją wielkie litery. Gubią nawet odstępy między wyrazami a wstawianymi emotikonami. Może to rodzaj dysgrafii? Ale to by znaczyło, że mamy naprawdę wielu chorych ;)

Brak polskich znaków to nie tylko kwestia braku poprawności językowej. To również utrudnienie w wyszukiwaniu na forum.
Jeśli bowiem użytkownik będzie chciał wyszukać sobie wątki o łowieniu płoci i wpisze w okienko wyszukiwarki frazę "płoć", a my w naszych wiadomościach będziemy pisać "ploc", to wyszukiwarka nie zwróci nam widocznych rezultatów. Warto więc pomyśleć też o nowych użytkownikach szukających informacji na forum.

Warto również zwrócić uwagę, że błędy ortograficzne, mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej przez wyszukiwarki.

Ciekawym fenomenem jest pisanie wszystkiego małymi literami. Brak dużych liter w nazwach krajów, nazwach rzek, jezior, firm. To bardzo ciekawe zjawisko i nie wiem jaka może być jego geneza. W języku polskim nie jesteśmy obarczeni zbyt wielką ilością dużych liter. Są języki, jak choćby niemiecki, gdzie wielkie litery stosuje się znacznie częściej. Nawet w tak prostym angielskim wielka litera jest częściej w użyciu.
To jest chyba największa bolączka. Brak dużych liter sprawia, że często ciężko jest (zapewne szczególnie dla tych, którzy dużo i szybko czytają) odkodować zawartą treść.
Apelujemy zatem - używajmy stosownych liter na początku nazw własnych, takich jak: kołowrotek Daiwa, wędka Drennan, rzeka Odra, sklep Drapieżnik.


Codziennie - o ile mamy na to czas - staramy się sami poprawiać wiele wiadomości.
Ja sam edytuję każdego dnia kilkadziesiąt postów.

Dlatego postanowiliśmy założyć ten wątek i poprosić kolegów o potraktowanie tego forum jak własnego pamiętnika, w którym umieszczamy kolejne wpisy.
Zbioru wartościowych danych, które służyć będą przez wiele lat kolejnym pokoleniom. To my tworzymy ten pamiętnik i to od nas zależy jak będzie on wyglądał.

Jeśli chodzi o samą ortografię, to zrobiliśmy takie małe zestawienie najczęściej spotykanych błędów. Może komuś się przyda i w przyszłości będzie mógł się pochwalić, że nauczył się niektórych zasad ortografii na forum wędkarskim :-D
Tę skromną tabelkę będziemy na bieżąco uaktualniać i dodawać do niej często pojawiające się błędy.

Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #1 dnia: 07.08.2015, 09:22 »
Przede wszystkim przed wysłaniem posta jest przecież opcja "sprawdź ortografię".
Mnie po prostu oczy bolą, jak czytam posty niektórych osób ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #2 dnia: 07.08.2015, 09:42 »
Cieszę się, że w końcu zwróciliście na to uwagę. Nikt nie jest nieomylny ale trochę wzajemnego pilnowania i może zwracania uwagi się przyda. Wśród nas są i będą osoby młode, które pewnie większą styczność z mową pisaną mają na forum niż np. czytając szkolne streszczenia. Czytając często wyrazy z błędami, uczą się ich i zaczynają je sami powielać. Forum ma przecież edukować!  :-)

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #3 dnia: 07.08.2015, 09:54 »
Dobrze że administracja zwróciła na to uwagę-niektórzy użytkownicy piszą tak że ciężko zrozumieć-ale czasem można się pośmiać.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #4 dnia: 07.08.2015, 11:19 »
Ja ostatnio się łapię na tym, że piszę "naprawdę" oddzielnie. Sam się z siebie śmieję i wyzywam od cymbałów, ale to czasami silniejsze ode mnie :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #5 dnia: 07.08.2015, 11:57 »
Często "omijam" polskie znaki ł ó ś ć ę ą  itp ale w pracy używam niestety edytorów które pod te kombinacje klawiszy mają podpięte zupełnie inne funkcje.
Taki urok :P
Znów jestem

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #6 dnia: 07.08.2015, 12:20 »
Dobrze, że o tym piszecie. Przede wszystkim jest to ważne do indeksowania i pozycjonowania wyników w wyszukiwarce co pozwoli na dotarcie do szerszej ilości osób. Sam zauważyłem, że strona SiG pojawia się u mnie wysoko w wynikach wyszukiwania.
Poza tym kto jak nie my (Polacy) ma dbać o nasz język :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #7 dnia: 07.08.2015, 16:00 »
Ja ze swojej strony, mogę obiecać to, że zacznę używać Polskich znaków! A z interpunkcją i resztą, myślę że nie mam zbyt dużych "problemów" :-X
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #8 dnia: 07.08.2015, 17:01 »
Popieram. Trzeba używać polskich znaków. Jest zasadnicza różnica robić komuś łaskę czy robić komuś laske...
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #9 dnia: 07.08.2015, 20:04 »
Ojj chyba podpadłem :-[ . Aktualnie jestem w pracy i korzystam z norweskiej klawiatury więc nie mam możliwości stosowania naszych znaków. Jest tak  w godzinach pracy kiedy akurat przeglądam forum i coś ewentualnie naskrobie. Postaram się w godzinach wolnych zamieszczone moje wypociny  regularnie poprawiać ( na swoim komputerze)na poprawną rodowitą formę :)
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #10 dnia: 07.08.2015, 22:30 »
Popieram. Trzeba używać polskich znaków. Jest zasadnicza różnica robić komuś łaskę czy robić komuś laske...
;D
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #11 dnia: 18.08.2015, 21:00 »
Tak dla przypomnienia... :) Bo wątek jak widać po wyświetleniach mało odwiedzany przez użytkowników forum. :D A co niektórych użytkowników forum posty nie idzie czytać bo aż oczy bolą.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #12 dnia: 18.08.2015, 22:24 »
Tak dla przypomnienia... :) Bo wątek jak widać po wyświetleniach mało odwiedzany przez użytkowników forum. :D A co niektórych użytkowników forum posty nie idzie czytać bo aż oczy bolą.

Zwłaszcza, jak się zapomina zupełnie o interpunkcji :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #13 dnia: 19.08.2015, 01:42 »
Hmmm... ;D Język może być jeszcze bezgramatyczny - w użyciu, rzecz jasna.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pisownia
« Odpowiedź #14 dnia: 19.08.2015, 03:38 »
I tak trzymaj bigdom, czujności nigdy za dużo :D. A jest taki przycisk, odśwież... Proponuję go od czasu do czasu użyć. :)