Autor Wątek: Nie łowię na metodę!  (Przeczytany 3326 razy)

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Reputacja: 47
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #30 dnia: 17.08.2022, 18:05 »
Równanie jest banalnie proste :
Woda "darmowa" dzierżawiona przez PZW - klasyk i białe robaki , pinka bo tam nastawiamy się "na cokolwiek "
Woda płatna prywatnego właściciela z rybami - metoda bo tam nastawiamy się na karpie , amury , jesiotry i przyłowy .
Oczywiście są odstępstwa od tej zasady bo osobiście znam 2 wody PZW gdzie metoda się sprawdza bo poprostu miejscowe koło dba i są tam ryby . Są to jednak wyjątki i tak należy je traktować .

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #31 dnia: 17.08.2022, 18:10 »
Równanie jest banalnie proste :
Woda "darmowa" dzierżawiona przez PZW - klasyk i białe robaki , pinka bo tam nastawiamy się "na cokolwiek "
Woda płatna prywatnego właściciela z rybami - metoda bo tam nastawiamy się na karpie , amury , jesiotry i przyłowy .
Oczywiście są odstępstwa od tej zasady bo osobiście znam 2 wody PZW gdzie metoda się sprawdza bo poprostu miejscowe koło dba i są tam ryby . Są to jednak wyjątki i tak należy je traktować .
Dokładnie, jeżeli woda jest zadbana to methoda jest równie skuteczna co klasyk, a dodatkowo rozwiązujemy problem z upierdliwą drobnicą (w większości), wody specjalne pzw są idealnym przykładem.
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #32 dnia: 17.08.2022, 18:15 »
Dobrze zrozumiałem, że metoda rozwiązuje problem z drobnicą?

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #33 dnia: 17.08.2022, 19:03 »
Dobrze zrozumiałem, że metoda rozwiązuje problem z drobnicą?

Zależy jak rozumieć słowo drobnica :) Proponuję zacząć dyskusję od określenia długości albo masy ciała.

Bardzo ogólnie przyjmuje <20cm

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #34 dnia: 17.08.2022, 21:26 »
To was zdziwię dzięki @Awek zacząłem łowić na metodę i to z fajnymi efektami na pzw... co na sprężynę było zazwyczaj od 16-21 nawet bez brania.... Teraz karp lin i płoć to nie problem :) Metoda działa i to pisze niewierny Tomasz :)
Pozdrówki
C&R

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 241
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #35 dnia: 17.08.2022, 21:31 »
Uuuu, Tomasz stał się nowoczesnym wędkarzem. Ważne, że cieszy ;) Nowości nie muszą być złe.
Plum

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #36 dnia: 17.08.2022, 21:37 »
Uuuu, Tomasz stał się nowoczesnym wędkarzem. Ważne, że cieszy ;) Nowości nie muszą być złe.

Oj cieszy cieszy :)
C&R

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #37 dnia: 17.08.2022, 21:47 »
Metoda nie do końca rozwiązuje problemu z drobnicą, bo trafia się białoryb 20 cm lub mniejszy ale znacznie go ogranicza. Większa, twarda przynęta, ograniczenie lub eliminacja w podajniku ilości smużącej zanęty na korzyść pelletu ogranicza brania małych ryb.
Klasyk to najczęściej zanęta smużąca z drobną przynętą nastawiona głównie na drobnicę.
Z kolei karpiówka eliminuje drobnicę prawie w 100%, pomijając obskubywanie kulek i podjadanie zanęty.
Jednak często przegrywa z metodą na wodach bogatych w większe ryby, które bardziej ufnie pobierają mniejsze przynęty, niż wielkie kulki.
Doświadczyłem tego ostatnio wyjmując na komercji na metodę 2 karpie 10 kg i jeden 6-7 kg a karpiarze zeszli o blanku.
Inna sprawa, że karpiarz wysyła swój zestaw "daleko w świat" a metodowiec obławia różne odległości.
Pozdrawiam,
Tomek

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #38 dnia: 17.08.2022, 22:53 »
Duża ilość drobnicy w zbiorniku - zestaw z oliwką przelotową. Taki zestaw przy zastosowaniu odpowiedniej przynęty pozwala wyeliminować brania drobnicy typu krąpie, płotki. Metoda się na takich zbiornikach nie sprawdza, przynajmniej w dzień.

Online Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #39 dnia: 17.08.2022, 23:03 »
Duża ilość drobnicy w zbiorniku - zestaw z oliwką przelotową. Taki zestaw przy zastosowaniu odpowiedniej przynęty pozwala wyeliminować brania drobnicy typu krąpie, płotki. Metoda się na takich zbiornikach nie sprawdza, przynajmniej w dzień.
Zgadzam się, typowa metoda np. w podajniku pellet 2mm, na wlosie wafters 10mm nie ogranicza brań krąpi czy wzdręg, nie wspomnę o leszczach wszelkiego rozmiaru :) Kozi, jakie przynęty i metody necenia u Ciebie się sprawdzają?

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Nie łowię na metodę!
« Odpowiedź #40 dnia: 17.08.2022, 23:11 »
Duża ilość drobnicy w zbiorniku - zestaw z oliwką przelotową. Taki zestaw przy zastosowaniu odpowiedniej przynęty pozwala wyeliminować brania drobnicy typu krąpie, płotki. Metoda się na takich zbiornikach nie sprawdza, przynajmniej w dzień.
Zgadzam się, typowa metoda np. w podajniku pellet 2mm, na wlosie wafters 10mm nie ogranicza brań krąpi czy wzdręg, nie wspomnę o leszczach wszelkiego rozmiaru :) Kozi, jakie przynęty i metody necenia u Ciebie się sprawdzają?
Nie łowię już z bardzo na metodę więc nie będę się wymadrzał. To co napisałem do doświadczenia sprzed lat gdy nastawiałem się na leszcze. Nęciło się wtedy kuku z puszki i czekało aż łopaty podejdą 🙂. Zestaw z oliwką przelotową lub spławik. Przy próbie łowienia na metodę drobnica nie dawała żyć czepiając się co chwilę za grzbiet, płetwy itp.